aA
Jauna šeima, trejus metus nesėkmingai bandžiusi susilaukti atžalos, griebėsi šiaudo, tačiau rezultatas buvo netikėtas net jiems patiems – pastojo per tris mėnesius.
moteris, nėštumo testas, nėštumas, nėščia, planavimas, vaisingumas, nevaisingumas, ovuliacija
moteris, nėštumo testas, nėštumas, nėščia, planavimas, vaisingumas, nevaisingumas, ovuliacija
© Shutterstock nuotr.

Buvo pasiūlyta pasinaudoti net donoro sperma

Apie tai, kad nori turėti vaikų, Erika ir Artūras (vardai pakeisti – DELFI) pradėjo kalbėti dar nesusituokę, tad po vestuvių iškart abu kibo į darbus, kad jų vaikai, kai atkeliaus į šį pasaulį, turėtų savo būstą ir kiemą, kuriame galėtų žaisti.

„Tuomet net negalvojome, kad galime turėti problemų dėl nevaisingumo. Tačiau praėjus maždaug metams po vestuvių pradėjome galvoti, kodėl mes vis dar vieni. Kilo visokių minčių – gal per daug norime, per daug dirbame, o gal dar tiesiog ne laikas... Abu apsilankėme pas gydytojus, nuodugniai išsityrėme. Rezultatas pribloškė: vyro bėda. Vis dėlto gydytojai drąsino mus nenuleisti rankų, ramino, kad nėra taip jau blogai ir gal mums pavyks susilaukti atžalos, tik tai gali užtrukti. Maždaug po pusantrų metų beviltiško laukimo nusprendėme išbandyti dirbtinį apvaisinimą. Savaitę teko gerti folio rūgštį ir tabletes, kurios padeda subrandinti kuo daugiau kiaušinėlių, tuomet man buvo atlikta intrauterininė inseminacija, t. y. į gimdą įšvirkšta specialiai paruošta vyro sperma. Visa tai mums daug nekainavo – tik 1 tūkst. litų. Iki šiol atsimenu, kaip jaudinomės, kaip per kraštus liejosi emocijos laukiant, ar pavyks. Nepavyko“, - pasakojo pašnekovė.

Medikai porai paaiškino, kad vyro spermoje – per mažas spermatozoidų kiekis ir jie pernelyg silpni, kad galėtų pasiekti kiaušinėlį, todėl buvo pasiūlyta netgi pagalvoti apie donoro spermą arba įvaikinimą.

„Svarstėme šiuos variantus ir anksčiau ar vėliau mūsų šeimą būtų papildęs dar vienas narys. Kita vertus, vis dar stengėmės nenuleisti rankų, gėrėme vitaminus, stiprinančius organizmą ir padedančius reprodukcinei sistemai. Abu labai laikėmės vienas kito, vienas kitą guodėme, kad vis tiek mes turėsime „lėliuką“ ir ši mūsų bėda net sustiprino mūsų ryšį. Žinoma, būdavo ir liūdnų vakarų, kai žiūrėdavome TV, matydavome laimingas šeimas su vaikučiais ir įsivaizduodavome save jų vietoje. Mačiau, kad vyras viduje labai kenčia, todėl stengiausi, kiek galėdama, jį paremti ir nuraminti. Alternatyvių gydymo būdų neieškojome. Dirbtinis apvaisinimas atrodė pats patikimiausias, o jis nepavyko.

Sunku buvo visapusiškai, tačiau rankų nenuleidome. Iš pradžių nutarėme pailsėti ir atsigauti. Nuo patirtų emocijų, kai visos mintys sukasi tik apie pastojimą, labai išseko organizmas: nukrito svoris, oda tapo nesveika, plaukai pradėjo slinkti, nors buvau pakeitusi savo mitybą – stengėmės valgyti, kiek įmanoma, sveikiau, kad tik geriau jaustumės, bet to neužtenka, reikia dar save tinkamai nuteikti psichologiškai, o tai labai sunku. Taigi reikėjo atgauti ir fizines, ir psichologines jėgas, todėl kibome į darbus, nors ir toliau kiekvieną mėnesį kirbėdavo mintis – o gal šįkart nesulauksiu mėnesinių“, - prisiminė Erika.

Taip prabėgo dar apie pusantrų metų. Kartą moteriai pakliuvo informacija apie nevaisingumo gydymą homeopatijos būdais. Vyras į tai žiūrėjo skeptiškai, tačiau sutiko išbandyti.

„Gydytojas ištyrė mano vyro organizmą ir paskyrė homeopatinių tinktūrų bei žirnelių, kuriuos turėjome vartoti, kaip nurodyta. Vyras su mano pagalba ir priežiūra griežtai laikėsi nurodymų ir jau po trijų mėnesių sulaukėme rezultato: nėštumo testas parodė du brūkšniukus (teigiamas rezultatas – DELFI). Tai buvo taip netikėta ir nelaukta, kad prireikė net kelių nėštumo testų ir gydytojo konsultacijos, kad patikėtume. Pats nėštumas buvo nesunkus – netgi skridome atostogauti. Buvo sunku suvaldyti džiaugsmingas emocijas, kurios mus abu užpildė. Prieš tris mėnesius pagimdžiau. Gimdymas taip pat praėjo sklandžiai. Kai pagaliau laikiau rankose savo mergytę, abu verkėme iš laimės“, - atviravo Erika.

Homeopatas: berniukams laba svarbūs pirmi gyvenimo metai

Pasak homeopato Antano Januškevičiaus, dažnai vyrų nevaisingumo problema susijusi su nekokybiška sperma, t. y. joje per mažai gyvybingų spermatozoidų.

„Kai gimsta berniukas, nuo kūdikystės labai svarbi jo higienos priežiūra: laiku keisti pampersus ar vystyklus, kad vaikas nešustų. Kad formuotųsi gyvybingi spermatozoidai, per pirmuosius gyvenimo metus taip pat labai svarbus motinos pienas. Dar vienas aspektas – kilti spermos kokybės problemų gali ir dėl to, kad vaikas per pirmuosius gyvenimo metus gavo per mažai šilumos ir dėmesio, nes tėvai jam skyrė nepakankamai dėmesio.

Kita problema, kad šiais laikais žmonės labai daug sėdi – namuose, darbe, automobilyje. Kai žmogus mažai juda, pablogėja kraujotaka mažajame dubenyje, o tai taip pat neigiamai veikia spermatogenezę. Kartais taip nutinka, kai vyrai perserga kokia nors infekcine liga, pavyzdžiui, kiaulyte, ir dėl to organizmas nustoja gaminti spermatozoidus, kartais būna sutrikęs kalcio ir fosforo pasisavinimas žarnyne, dėl to nukenčia juosmeninė stuburo dalis, atsiranda ataugų, kurių spaudžiami nervai neužtikrina geros vyriškų hormonų inervacijos. Spermatozoidų gamyba organizme – kompleksinis dalykas, priklausantis nuo mūsų medžiagų apykaitos, ypač nuo vyriškų hormonų“, - teigė pašnekovas.

Homeopatas pasakojo, kad jo diagnostikos aparatūra parodė, kad vyras turėjo įgimtą problemą, dėl kurios jo spermoje gaminosi mažai spermatozoidų, be to, dauguma jų buvo nejudrūs. Dar viena problema, kad buvo imunologinis nesuderinamumas tarp vyro ir moters organizmo. Tai reiškia, kad net jeigu spermatozoidų kiekis būtų pakankamas, jie būtų pakankamai judrūs, apvaisinimas esą nepavyktų.

„Su savo aparatūra atlikau jam organizmo valymo procedūras, vėliau paskyriau homeopatinį gydymą, kuris padeda pačiam organizmui pradėti gaminti spermatozoidus. Ir problema išnyko“, - tikino A. Januškevičius.

Dažniausios vyrų nevaisingumo priežastys

Pasak Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjo Edmundo Štarolio, nevaisingumas – labai daugialypė problema, galinti atsirasti dėl įvairių priežasčių. Nevaisingumas gali atsirasti tiek dėl įgimtų urologinių anomalijų, tiek dėl buvusio hormoninio gydymo, pagaliau tiek dėl hormonų apykaitos sutrikimų vyro organizme, kai sutrinka vyriškų bei kitų hormonų, kuriuos išskiria pagumburio ir kitos smegenų struktūros, reguliuojančios tiek vyriškų, tiek moteriškų lytinių hormonų išsiskyrimą, apykaita.

„Dalį nevaisingumo priežasčių sudaro urologinės problemos. Dažniausia iš jų – įgimta varikocelė, arba sėklidžių venų išsiplėtimas: išsiplėtusios venos padengia didžiąją dalį sėklidės ir sutrikdo normalų spermatozoidų brendimą. Ši patologija gydoma operaciniu būdu – perrišamos išsiplėtusios venos, tačiau tai daryti reikia ne paskutinėse stadijose, kai kiaušinėlis jau būna sunykęs.

Kita patologija, kur kas retesnė, susijusi su įgimtomis lytinių organų formavimosi ydomis, pavyzdžiui, dėl kokių nors veiksnių embrioninėje stadijoje įgimtas sėklidės nenusileidimas į kapšelį. Būtina sąlyga, kad spermatozoidai normaliai vystytųsi, yra neaukšta temperatūra. Kapšelyje ji kaip tik iki vieno laipsnio mažesnė už vidutinę žmogaus organizmo temperatūrą. Tačiau jei sėklidė likusi, pavyzdžiui, kirkšnies kanale, kuriame yra šilčiau, spermatozoidai vystytis negali. Tokiu atveju galima operacija, tačiau dėl anatominių ypatumų nuleisti sėklidę pavyksta ne visada“, - pasakojo medikas.

Paklaustas, ką manantis apie alternatyvius spermos kokybės gerinimo būdus, taip pat ir homeopatijos pagalba, urologas teigė, kad pastarųjų efektyvumas neįrodytas jokiais klinikiniais tyrimais, todėl vertinti labai sunku. „Yra homeopatinių vaistų, kurie skatina testosterono sintezę, tačiau tvirtinti, kad toks gydymas padėjo, neužtenka vieno ar dviejų atvejų. Reikalingi klinikiniai tyrimai, kai surenkama grupė žmonių, kurie vienaip ar kitaip buvo gydyti nuo nevaisingumo. Taip pat reikia nepamiršti, kad nėštumas vis dėlto yra tikimybinis dalykas, todėl niekada negalima atmesti atsitiktinumo, sutapimo veiksnio. Žinoma, kuo daugiau spermatozoidų, kuo jie gyvybingesni, tuo didesnė tikimybė, kad jie apvaisins“, - svarstė pašnekovas.

Vis dėlto nuostatą, kad suaugusio vyro spermos kokybei gali pakenkti kūdikystėje dėvėtos sauskelnės, jis neigia. Esą pampersai, jeigu jie retai keičiami ir vaikas iššunta, gali nebent sukelti šlapimo takų ir apyvarpės infekciją, bet nevaisingumui tai neturi jokios įtakos.

Kaip su vyrų spermos kokybe susiję moteriški kontraceptikai

Nors vis dažniau galima išgirsti specialistų nuostatą, kad vyrų sperma blogėja, E. Štarolis teigė, kad tendencijų Lietuvoje įvertinimui mes neturime svertų, kadangi spermos kokybės tyrimai pradėti vos prieš keletą metų.

Kita vertus, britai yra paskelbę išsamią studiją, kuri parodė, kad anglų vyrų spermos kokybė sparčiai blogėja, o Baltijos šalyse, tarp jų – ir Lietuvoje, jų duomenimis, situacija kol kas stabili. Vyrų vaisingumo mažėjimas siejamas įvairių maisto priedų daugėjimu produktuose, dėl ko organizme kaupiasi laisvieji radikalai, kurie nuodija ir sėklides. Vyro spermos kokybę blogina ir moteriškų hormonų daugėjimas aplinkoje. Teigiama, kad ji prisotinta kontaceptikų, kuriuos pasaulyje vartoja tikrai labai daug moterų, likučių. Pastarieji į aplinką patenka su moterų šlapimu. Kadangi įprastiniai valymo įrenginiai hormonų iš nuotėkų nepašalina, jie patenka tiek į geriamąjį, tiek į gruntinį vandenį. Anglijoje buvo ištirta estrogenų koncentracija Temzės upėje. Paaiškėjo, kad hormoninė tarša normos lygį viršija keletą kartų. Tuomet mokslininkai nusprendė patyrinėti upėje gyvenančias žuvis. Vyriškos lyties žuvelių kai kur neberado visai, o kai kur rado žuvų su dviejų lyčių požymiais.

Įdomu tai, kad ne tik maisto produktuose, bet ir gamtoje, buityje labai plačiai paplitusios medžiagos, panašios į moteriškuosius hormonus estrogenus. Pavyzdžiui, jų plastike, kuris naudojamas geriamo vandens buteliams gaminti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šiemet sergamumas erkiniu encefalitu didesnis beveik dvigubai: gerai apsisaugoti galima tik vienu būdu (2)

Beveik dvigubai per metus išaugęs užsikrėtusiųjų erkiniu encefalitu Lietuvoje skaičius rodo,...

Šios rūšies vėžys – itin slaptas: galite ilgus metus nesuprasti, kuo sergate perspėja, kad besitiriančių pavojingai sumažėjo (130)

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) medikai pateikia neraminančią statistiką – per pirmąjį...

Gyventojai įsigyja rekordiškai daug vitaminų: specialistai ragina nepamiršti saiko (5)

Nors dabar pats uogų ir daržovių sezonas ir tokiu metu anksčiau gerokai sumažėdavo...

Pamirškite, kad COVID-19 pasireiškia tik karščiavimu ir kosuliu – medikams susirūpinimą kelia visai kiti simptomai (276)

Jungtinėse Valstijose pradėjus plisti koronavirusui , dermatologai ant kai kurių paciento odos...

Tyrimas parodė: jei kankina lėtinis skausmas, negerkite šių populiarių vaistų (23)

Medikams patariama pacientams, kenčiantiems lėtinius skausmus , kurios sukelia ne trauma ar kita...

Top naujienos

15-os šalių žvalgybos ataskaita: Šiaurės Korėja jau turi visą mažų branduolinių bombų arsenalą (28)

Nuo 2006 m., kai Šiaurės Korėja tapo branduoline valstybe, galima išskirti tris pastovias šios...

Avulis – apie kovą Baltarusijoje: atgal į narvą tų žmonių nesuvarys (67)

Besitęsianti kova su koronavirusu, baltarusių kova už laisvę, nauji greičio matuokliai keliuose...

Netoli Klaipėdos sugautas iškrypėlis: išsigandusi mergina spėjo pasikviesti draugą (51)

Netoli Klaipėdos vyras glumino poilsiautojus paplūdimyje viešai tenkindamas lytinę aistrą....

Minske – vėl tūkstančiai žmonių: Lukašenka paskambino Putinui atmeta užsienio šalių siūlymus dėl tarpininkavimo, papildyta 17:32 (594)

Minske tūkstančiai žmonių šeštadienį susirinko atsiliepdami į Baltarusijos opozicijai...

Koronaviruso taikinyje – jauni ir su el. cigarete dantyse: turi 7 kartus didesnę tikimybę užsikrėsti (15)

Elektroninių cigarečių rūkymas jauniems žmonėms iki septynių kartų padidina riziką...

Prižiūrėtojas tapo Pravieniškių kalinių tarnu: jie man susuko galvą (60)

Skandalų krečiamų Pravieniškių pataisos namų pareigūnas už pinigus sutiko tapti kalinių...

Skaudi nelaimė Kelmėje: remontus namuose vykdžiusį vyrą mirtinai traumavo elektros srovė (19)

Policijos departamentas informavo, kad Kelmėje įv yko tragiškas įvykis, žuvo namuose hidroforą...

Persivalgymas – rimta problema: psichologė įvardijo ribą, kurią peržengus susirūpinti reikia kuo greičiau (14)

Kaip nustoti valgyti? Nors praktiškai visiems žmonėms būdinga retkarčiais persivalgyti – per...

Palanga – sausakimša: perpildytuose paplūdimiuose besiilsintys žmonės spjauna į pavojus (221)

Žolinių savaitgalis Palangoje niekuo nesiskyrė nuo praėjusiojo. Nebent tuo, kad šį...

Rusija paskelbė buvusio pretendento į Baltarusijos prezidento postą Capkalos paiešką (6)

Rusija paskelbė buvusio pretendento į Baltarusijos prezidento Valero Capkalos paiešką, Vidaus...

|Maža didelių žinių kaina