aA
Dėl patiriamo įvairių suinteresuotų pusių spaudimo Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai nusprendė balsuoti už Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektą, kuris bus teikiamas visam Seimui, uždarame posėdyje. Naujoje įstatymo redakcijoje poroms leidžiama sukurti iki 10 embrionų, o nepanaudotus – užšaldyti iki 5 metų. Taip pat numatyta, kad dirbtinio apvaisinimo paslaugos turėtų būti apmokamos valstybės, tačiau draudžiama lytinių ląstelių donorystė. Kitaip tariant, galima naudoti tik partnerio embrionus.
© Corbis

Dėl patiriamo spaudimo iš posėdžio klausytojus išprašė

Nuspręsta surengti uždarą posėdį šiuo klausimu po kelių Seimo narių pasiūlymo. Anot komiteto pirmininko Antano Matulo, parlamentarai jaučia didžiulį kai kurių suinteresuotų grupių spaudimą.

„Pirmą kartą mano darbo komitete istorijoje išvada prie įstatymo projekto siekia per 100 puslapių. Tų išvadų yra visokių – ir gerų, ir paguodžiančių, ir gąsdinančių, bauginančių. Todėl keli Seimo nariai pas mane buvo atėję ir prašė svarstyti jas uždarame posėdyje, nedalyvaujant suinteresuotoms institucijoms. Kadangi jaučiamas tam tikras spaudimas, mes laisviau balsuosime uždarame posėdyje“, - sakė A. Matulas.

Nors komiteto narė Dangutė Mikutienė prieštaravo šiam pasiūlymui, argumentuodama, kad projektų svarstymai buvo vieši, plenariniame Seimo posėdyje balsavimas taip pat bus viešas, todėl komitetas negali užsidaryti kaip „kokia sekta“, balsų dauguma buvo priimtas sprendimas visus pašalinius stebėtojus išprašyti.

Kunigas prof. Andrius Narbekovas prieš palikdamas posėdžio salę priminė Seimo nariams opiausią problemą, dėl kurios nerimauja bažnyčia. „Manipuliacijos, kad embrionas nėra žmogus, kelia nerimą. Turime pripažinti, kad turime reikalą su žmogumi nuo pat apvaisinimo. Embrionų šaldymas ir jų galiojimas iki penkerių metų yra labai opi problema“, - teigė bažnyčios atstovas.

Tuo tarpu Vaisingumo asociacijos atstovės išreiškė viltį, kad laimės protas, mokslo pasiekimai ir pacientų teisės, o ne religiniai įsitikinimai, kokie jie būtų.

Anksčiau pirmenybė buvo teikiama konservatyviam įstatymui

DELFI primena, kad Seimas plenariniame posėdyje apsisprendė svarstyti abu gerokai vienas nuo kito besiskiriančius dirbtinį apvaisinimą reglamentuojančius įstatymus – konservatyvųjį ir liberalųjį. Sveikatos reikalų komitetas nusprendė pagrindu laikyti pirmąjį, tačiau ieškoti kompromisų.

Pagal konservatyvųjį įstatymo projektą dirbtinio apvaisinimo procedūra gali būti atliekama tik santuoką įteisinusiems sutuoktiniams, o donoru gali būti tik pats sutuoktinis. Embrionų turi būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters gimdos ertmę arba kiaušintakius, tačiau ne daugiau trijų. Kadangi po šaldymo nemaža dalis embrionų atšildant žūva, šaldyti leidžiama tik kiaušialąstes. Dirbtinio apvaisinimo paslaugos neturėtų būti apmokamos 100 proc. - galima būtų svarstyti apie apmokėjimą tik tais atvejais, kai dirbtinis apvaisinimas pavyksta.

Liberaliajame Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekte įteisinama ne tik sutuoktinio ar partnerio, bet ir donoro lytinių ląstelių donorystė. Vienos procedūros metu nepanaudotus embrionus leidžiama užšaldyti ir panaudoti vėliau, jei procedūra nepavyksta. Kadangi nevaisingumas pasaulinėje ligų klasifikacijoje pripažįstamas liga, brangios dirbtinio apvaisinimo procedūros turi būti apmokamos valstybės, antraip daugeliui porų jos, kaip ir dabar, bus finansiškai neįkandamos.

Uždrausta donorystė, bet leista embrionus šaldyti

Kaip po uždaro posėdžio sakė pastarąjį projektą siūlęs Algis Čaplikas, buvo pritarta pataisoms, kurios liberalizavo konservatyvųjį projekto variantą ir jis tapo labai panašus į jo teiktą. „Be abejo, mes turime atsižvelgti į visuomenės reakciją, todėl atsisakėme donorystės. Matyt, visuomenė dar nėra tam pasiruošusi. Bet kuriuo atveju Seimui bus teikiamas, mano manymu, protingas, subalansuotas, teisingas įstatymo projektas“, - teigė Seimo narys.

Taigi naujajame įstatymo projekte donorystės bus draudžiama, kitaip tariant, donoru gali būti tik partneris arba sutuoktinis. „Žinoma, tai sukelia visokių moralinių ir teisinių pasekmių. Visa kita, kas tausoja moters ir kūdikio sveikatą, yra įteisinta. Dar vienas svarbus dalykas, kad palikta teisė sukurti iki 10 embrionų ir juos šaldyti. Apmokėjimui už paslaugas taip pat pritarta, kadangi pripažinta, kad nevaisingumas visgi yra liga. Taigi variantas geras, o kaip Seimas balsuos – bus matyti. Mano siūlymas buvo radikalesnis, tačiau jausdamas visuomenės nuotaikas, Seime vyraujančią nuotaiką, tikiu, kad dabartinis projektas gali būti gyvybingas“, - įsitikinęs A. Čaplikas.

Pats parlamentaras už tai, kad posėdis būtų uždaras, balsavo todėl, kad kai kurių bažnyčios hierarchų spaudimas sukuria nejaukią atmosferą Seimo nariams. „Ir tuose pasisakymuose, pranešimuose, grasinimuose, mano manymu, tikrai yra daug neteisybės. Taip negalima elgtis. Juk ne 16-tas amžius, ne inkvizicijos laikai. Tai reikia suprasti ir kai kuriems bažnyčioms hierarchams“, - teigė pašnekovas.

Pasak Agnės Zuokienės, kurios liberalioms pataisoms ir buvo pritarta komitete, donorystės idėja turi aplink save didžiulį kompleksą dalykų, kurie būtų praėję pro visus straipsnius, todėl ji sutiko su komiteto daugumos pozicija jai nepritarti. „Gaila, kad nepritarė mano siūlymui apvaisintą ląstelę embrionu vadinti nuo dviejų savaičių, kaip ir daroma daugelyje šalių. Dabar bus daug spekuliacijų, nes embrionas siejamas su gyvybe. Didžioji dalis medikų turbūt mokėsi senaisiais laikais, tuo tarpu šiuo metu teigiama, kad apsivaisina ląstelė, kol ji įsitvirtina gimdoje, turi su savimi didžiulį apvalkalą, todėl net neteisinga viso to vadinti embrionu“, - svarstė parlamentarė.

Anot jos, įstatymo projekte palikta daug vietos apsisprendimo laisvei. Pavyzdžiui, religingos šeimos galės į gimdą įsodinti visus embrionus, norinčios labiau tausoti moters organizmą turės galimybę dali embrionų užšaldyti. Kokia bus šių paslaugų apmokėjimo tvarka, kol kas nebuvo svarstoma. Žinant, kad šios procedūros labai brangios, greičiausiai, anot A. Zuokienės, poros gali tikėtis tik dalinio kompensavimo.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto palaimintas Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektas bus teikiamas svarstyti Seimo plenariniame posėdyje. Tuomet ir paaiškės, ar visos jo nuostatos liks.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Alkoholį vartojanti moteris visuomet rizikuoja: jei vaisius pažeidžiamas pirmomis dienomis – padariniai negrįžtami (14)

Medikai ir toliau kovoja dėl girtos, Klaipėdoje gimusios, naujagimės ateities. Kas laukia mažylės...

Ukrainoje situacija dėl tymų kritinė, miršta žmonės: baiminamasi, kad tas pats ištiks ir Lietuvą (228)

Ukrainoje šiuo metu – tarsi karo zonoje. Tačiau ne dėl karinio konflikto, o dėl tymų...

Amerikiečiams priteisti milijonai dėl vėžį sukėlusio chemikalo: tiesą nuslėpti padėjo lietuvių kilmės mokslininkas (338)

Plačiai pasaulyje nuskambėjo žinia apie tai, kad jau dviem amerikiečiams, susirgusiems vėžiu,...

SAM: laukiantis kūdikio negalima turėti žalingų įpročių, žala vaikui negrįžtama (20)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) primena, kad laukiantis vaikelio, labai svarbu būsimai mamai...

SAM: siekiant riboti konkurenciją vaistų rinkoje, nevengiama nesąžiningos kainodaros ir šmeižto (6)

Originalių vaistų gamintojai taiko įvairias antikonkurencines strategijas, vilkinančias generinių...

Top naujienos

Sukrečianti turtingiausio kada nors gyvenusio žmogaus istorija: švaistydamasis pinigais sugriovė kitos šalies ekonomiką kelionėje lydėjo 60 tūkst. žmonių  (40)

Remiantis 2019 metų „ Forbes “ reitingu, pats turtingiausias pasaulio žmogus yra bendrovės „...

Alkoholį vartojanti moteris visuomet rizikuoja: jei vaisius pažeidžiamas pirmomis dienomis – padariniai negrįžtami (14)

Medikai ir toliau kovoja dėl girtos, Klaipėdoje gimusios, naujagimės ateities. Kas laukia mažylės...

Padraugavo su estais ir užteks: Kremliaus ruporas rusus ragina ruoštis karui su JAV Baltijos šalyse (1124)

Objektyviai turime savų interesų, susijusių su Baltijos jūros regionu. Tai susitikime su Estijos...

Politologas sumaišė visas kortas: dabartiniai prezidento rinkimai – beprasmiški (705)

Sprendimas prezidentą Lietuvoje rinkti visuotiniuose rinkimuose – beprasmiškas ir tuščiai...

Mokslininkus nustebino keistas radinys auglyje: vėžys keičiasi (18)

Mokslininkai iš auglių paimtuose pavyzdžiuose aptiko tarp plaučių vėžio ląstelių...

Gatvės mada: drąsiausi šiltus rūbus jau nukišo į tolimiausią spintos kampą (71)

Antrąją Velykų dieną prie stalų vilniečiai užsibūti nepanoro – pagrindinėmis sostinės...

Skirtingais periodais vaikų susilaukusi Renata Kovtun paneigė dažną mitą: buvo neramu, kad kažkuris gali pasijusti mažiau mylimas (10)

Grožio salono savininkė, lengvojo kultūrizmo čempionė Renata Kovtun juokiasi, kad apie vaikus...

Filipinus supurtė žemės drebėjimas, yra žuvusiųjų (1)

Filipinų šiaurinę dalį pirmadienio popietę supurčius 6,3 balo stiprumo žemės drebėjimui,...

Danų milijardierius Šri Lankoje neteko trijų iš keturių savo vaikų (168)

Danų milijardierius verslininkas, kuris yra pagrindinis internetinio mados verslo milžino ASOS...

Rimvydas Valatka. Blogas Gaidys, labai blogas (296)

Kokia didžiausia tragedija įvyko Didžiąją savaitę? Ne, tai ne Notre-Dame de Paris gaisras,...