Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistės Mildos Žygutienės, niežėjimas ir raudonos odos dėmės, atsiradusios įkandus uodui, yra alerginė odos reakcija į uodo seilių proteinus.

Seilės mažina kraujo krešėjimą, tad uodo patelė jas leidžia visą laiką, kol minta krauju, kurio gali prisisiurbti 4 kartus daugiau nei sveria pati.

Apie savaitę gyvenantys uodų patinai minta žiedų nektaru. Patelėms tokio maisto nepakanka: tam, kad subrandintų kiaušinius, joms reikia kraujo, kurio ieško rytais, vakarais ir naktimis, auką užuosdamos net per 60-70 metrų.

Purškiasi skiestu actu

DELFI kalbinta entomologė nėra bandžiusi uodų atbaidyti acto tirpalu, kuriuo natūralias apsaugos priemones nuo kraujasiurbių naudojantys žmonės apsipurškia kūną ir drabužius. „Tačiau actas, kaip garuojanti medžiaga, iš tiesų galėtų atbaidyti uodus, – sakė M. Žygutienė. – Gali būti, kad taip nuo uodų galima apsiginti uždaroje patalpoje, tačiau, žinoma, reikia būti atsargiems, nepripurkšti acto tirpalo į akis, ypač mažiems vaikams, ir vėdinant patalpas neprileisti dar daugiau uodų“.

Patikimesnis natūralus būdas gintis nuo uodų M. Žygutienei atrodo eteriniai aliejai. „Vienas populiariausių – gvazdikėlių, kuris ilgiau veikia. Eterinio aliejaus skiesti nereikia, jis naudojamas tiesiai ant kūno“, – priminė DELFI pašnekovė.

Pasak daktarės, visos uodus atbaidančios priemonės tinkamos, jei nekenkia sveikatai. Tačiau jei uodai sukanda, niežėjimui slopinti tinka ne tik minėtasis actas, bet ir bet kokia kita rūgštis. „Galima naudoti paprasčiausius vandeniu skiestų citrinos sulčių pavilgus. Kasymasis gamtoje nėra gerai, nes gali prasidėti antrinė infekcija – nešvaria ranka nukasytos vietos supūliuoja“, – įspėjo entomologė.

Niežulį mažina ir žalia arbata

Niežuliui mažinti ypač tinka svogūnai, kurių laiškų ir ropelių šiuo metų laiku jau yra. „Tiesiog vidine laiško dalimi ar perpjauta šviežia ropele galima patepti sukąstas vietas ir turėtų palengvėti. Tai – pasiteisinusi priemonė, kurią labai daug žmonių naudoja nepatirdami jokios žalos“, – sakė specialistė.

Jeigu minėtų priemonių po ranka neturime, sukąstas vietas galime bandyti tepti aviečių lazdų ar lapų nuoviru, o taip pat paprasčiausia žalia arbata, kuri mažina niežulį.

Svarbu laikytis instrukcijų

Natūralesnių apsaugos nuo uodų priemonių poilsiautojai ieško dėl to, kad cheminės brangios, turi šalutinių poveikių ar karštyje nemalonu jausti jų lipnumą. „Kita vertus, jei norima labai staigaus, užtikrinto efekto, žinoma, cheminiai repelentai veiksmingesni, jeigu naudojami pagal instrukciją. Kartais žmonės juos kaltina, kad nepadeda, tačiau reikia skaityti instrukciją, kiek laiko veikia ir nesitikėti, kad ryte pasipurškus vakare uodai nepuls“, – komentavo M. Žygutienė.

Aromaterapeutai taip pat siūlo priemonių nuo nuodų, tokių kaip levandų vandenį ir kitas. „Vaikai tokiais vandenukais tiesiog nuglostomi rankomis, tačiau tokios priemonės veikia trumpai, gal apie valandą, kuri greitai praeina“, – sakė ULAC atstovė.

„Šaltmiriams“ pasisekė labiau

Kodėl vieni nuo uodų labai kenčia, o kitų jie nepuola visai? Daktarė M. Žygutienė kraujo grupių teorija netiki – laikosi nuomonės, kad uodai puola arba ne tik dėl dviejų priežasčių: „Uodas reaguoja tik į šiltakraujo gyvūno išskiriamą šilumą ir anglies dioksidą, kuris išsiskiria kartu. Jei apvali moteriškutė gausiau prakaituoja, žinoma, išskiria daugiau šilumos ir be jokios abejonės, ją uodai labiau puls“.

Jeigu žmogus „šaltmiris“, mažiau prakaituoja ir, M. Žygutienės žodžiais, jam pačiam tos šilumos stinga, tai ir uodas jos nepajaus, greičiau puls tą, kuris išskiria daugiau anglies dioksido.

Specialistės manymu, norint išvengti uodų dėmesio, pravartu vilkėti šviesesniais drabužiais. Geltona spalva pritraukia gėlių nektaru besimaitinančius vabzdžius, o tamsūs tonai – kraujasiurbius.

Platina pavojingas ligas

„Uodai platina labai daug ligų, sukelia karštines. Puikiai žinome apie uodų platinamą Zika virusą, Maliariją, kurią taip pat perneša šie kraujasiurbiai. Tačiau Lietuva šias ligas platinantiems uodams plisti – per šalto klimato juostoje. Vidutinio klimato juostoje jie gali užkrėsti nebent kirmėlėmis Dirofilaria immitis, ir tai tik tuo atveju, jei labai didelė uodų populiacija. Šiuo metu tikrai negalime pasakyti, kad Lietuvoje yra labai daug uodų, nes buvo gana sausas, jų veisimuisi nepalankus periodas“, – sakė ULAC atstovė.

Zika virusas TOP faktai

Dauguma Lietuvoje aptinkamų uodų rūšių patelių kiaušinius deda į vandenį, tačiau Aedes genties atstovai – į šlapią dirvą, kuri po liūčių užliejama vandens. Būtent šios genties uodai dažniausiai mus puola vasaros antroje pusėje, po gausių liūčių.

Manoma, kad uodai gyvuoja daugiau nei 170 milijonų metų. Lietuvoje žinomos 36 skirtingos uodų rūšys.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (50)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės