aA
Vieniems gydymas dėlėmis siejasi su egzotiška senolių išmintimi, nelaimingais pasiplaukiojimais ežere, o tik nedaugeliui dėlės – vaistas, kurio griebiamasi vos susirgus. Tačiau gydymu dėlėmis užsiimantys specialistai tvirtina, kad ir kokie gajūs mitai pina šį gydymo metodą, vis daugiau žmonių, išgirdusių slapčiomis savo kaimynus ir bendradarbius kalbant apie hirudoterapiją, tam ryžtasi ir patys.
Dėlė
Dėlė
© Shutterstock

Mitai ir abejonės

Natūralaus gydymo centre dirbanti hirudologė, gydytoja Vilija Zurbienė pripažįsta, kad dėlių terapija pačiai per metus kartais tenka naudotis net dešimt kartų: „Priklausomai nuo gyvenimo: pasitempi sąnarį, susimuši ką nors, peršali – dėlės yra pirmoji pagalba“. Tačiau tokį gydymą išdrįsta rinktis anaiptol ne visi pacientai. Kiekvienas naujas pacientas, anot gydytojos, dažniausiai užduoda panašius klausimus. Pacientai labiausiai domisi dėlių prigimtimi, nes nebūna susidūrę su biofabrikuose auginamomis medicininėmis dėlėmis, kurios nuo kirmėlių gyvenančių ežeruose skiriasi netgi išoriškai.

Dėlė
Dėlė
© Shutterstock

Taip pat žmonėms kyla abejonės ir apie tai, ar dėlės negali užkrėsti tokiomis ligomis kaip hepatitu ar ŽIV. Kad šį mitą paneigtų, gyd. V. Zurbienė pasitelkia vieną paprastą ir aiškų palyginimą: „Medicininės dėlės yra kaip vienkartinis švirkštas. Nuimame dėles pacientui matant ir sudedame jas į specialius chemikalus, kuriuose jos ištirpsta“.

Su pastaruoju mitu teigia dažniausiai susiduriantis ir holistinės medicinos instituto vadovas, gydytojas Olegas Bulanovas: „Dėlių ir žmogaus fiziologija yra du skirtingi dalykai. Pavyzdžiui, jeigu dėlė išgers vieno žmogaus kraujo ir iškart bus uždėta ant kito žmogaus – žmogus tikrai gali užsikrėsti. Tačiau dėlė valgo vieną kartą per metus ir uždėti ją antrą kartą yra tiesiog neįmanoma. To negali padaryti ir nesąžiningi žmonės“.

Nepakeičiamosios

Dėlės yra išskirtinos tuo, kad jų seilėse yra apie 150 veikliųjų medžiagų, iš kurių tik 7 šiuolaikinėje medicinoje turi farmacininkų sukurtus atitikmenis. Anot gydytojos, esminis gydymo dėlėmis pranašumas yra tas, kad jis veikia veninę ir limfinę apykaitas bei išjudina visą kapiliarinę kraujotaką, ko negali padaryti joks kraują skystinantis vaistas. Dėl šios priežasties dėlės išsprendžia tas sveikatos problemas, kurios yra susijusios su kraujotaka – kardiologines, odos ar ginekologines problemas ar regos ir klausos sutrikimus.

„Kitas medicinoje retas dalykas, kai gyvas organizmas gydo kitą gyvą organizmą. Dažniausiai gydo žolės ar vaistai, o šiuo atveju žmogų gydo gyva dėlė – šis energetinis ryšys taip pat yra labai svarbus“ – tęsė gydytoja.

Gyd. O. Bulanovas dėlės įkandimo sukeltą skausmą vadina masažuojančiu ir taip pat patvirtina energetinio ryšio egzistavimą: „Jeigu dėlės žmogui nėra priimtinos psichologiškai – gydymo efektas nebus pasiektas. Tada yra ieškoma kita metodika, kuri, gali būti ne tokia efektyvi kaip gydymas dėlėmis, bet bus mažiau kenksminga psichologiškai“.

Anot gyd. O. Bulanovo, dėlės buvo pamirštos žmonių, atradus kraujo krešėjimą mažinančius vaistus, bet ir vėl buvo prisimintos: „Gydymas dėlėmis nesukelia tokių komplikacijų, kokias gali sukelti gydymasis vaistais. Vaistai nuolatos keičiasi, bet gydymas dėlėmis yra toks pats, koks buvo Senovės Egipte ar Senovės Graikijoje. Viskas keičiasi tada, kai žmonės nori atrasti ką nors geresnio, o jeigu dalykas yra geras – jis nesikeičia“.

Gydymo dėlėmis poveikis – individualus

Anot gyd. V. Zurbienės, gydymas dėlėmis tikrai nepablogina sveikatos, bet niekas rinkdamasis tokį gydymą negali nuspėti šio gydymo metodo efektyvumo: „Jeigu žmogus klausia, ar greit pajaus pagerėjimą, kiek dėlių jam turi būti uždėta ir kiek kartų reikės ateiti – to pasakyti negaliu. Tai yra labai individualu ir priklauso nuo nusiskundimų, su kuriais yra ateinama. Vieni jaučia pagerėjimą jau po pirmos procedūros, kiti – įpusėjus gydymui, o dar kiti tik gydymo pabaigoje. Be to, tie, kurie patyrė pagerėjimą po gydymo gali sugrįžti ir po mėnesio ar net po metų“.

Dėlė
Dėlė
© Shutterstock

Būtent dėl šios priežasties kiekvienam pacientui yra reikalinga pirmoji konsultacija, į kurią yra privalu atsinešti kraujo tyrimo rezultatus – be jų žmogui dėlės nėra dedamos. Paprastai gydymas dėlėmis nėra taikomas vaikams, nes nėra susiformavusi jų krešulinė sistema ir žmonėms, sergantiems hemofilija.

Tai, kiek kraujo bus išsiurbta, priklauso nuo žmogaus kraujo klampumo ir tirštumo bei to, kaip stipriai yra pažeistos žmogaus kraujagyslės. Pasak gyd.V. Zurbienės, pasitaiko, kad pirmųjų procedūrų metu dėlės dirba ganėtinai ilgai, bet išsiurbia maždaug tik vieną arbatinį šaukštelį kraujo. Tačiau per vieną – dvi valandas išsiurbto kraujo kiekis nelemia procedūros sėkmės: „Svarbiausia – tai, kiek yra nukraujuojama po procedūros. Tai, kas buvo suskystinta turi nubėgti, tad kuo daugiau kraujo susimaišiusio su limfa netenkama, tuo geriau“.

Svarbiausia išlaikyti bendrą sveikatos lygį

Gydytojai sutaria, kad būna atvejų, kai vien gydymo dėlėmis neužtenka. Pasitaikant rimtesnėms problemoms, reikia taikyti kompleksinį gydymą ir į jo procesą įtraukti patį žmogų.

Sėdimas darbas – tai pagrindinis veiksnys, darantis įtaką sutrikusiai kraujotakai. „Kai daug laiko praleidžiame sėdėdami, spaudžiame kraujagysles, atsiranda deguonies trūkumas, kuris keičia dubens srityje esančius organus. Todėl, kai žmogus serga liga, kuri yra susiformavusi dubens srityje, kraujotaką išjudiname dėlių pagalba. Jų skaniausias maistas yra ne gyvas kraujas, o jame esantys teršalai“, – pasakojo gyd. O. Bulanovas.

„Gydymo dėlėmis poveikis atsiranda iškart, tačiau norėdamas išspręsti bet kurią problemai pacientas turi laikytis gydytojo nurodymų. Medicinos institute problemą vienu ar kitu būdu išsprendžiame, bet jei žmogus neužsiims profilaktika, liga vėl sugrįš“, – tęsė gydytojas.

Baikštūs, bet savarankiški

Gyd. V. Zurbienė pastebi, kad prieš 10 metų gydymo dėlėmis klientės daugiausia buvo vyresnio amžiaus moterys, o dabar tai jauni pacientai, kurie domisi sveikata ir gilinasi į natūralius gydymo metodus. Tačiau negalima teigti, kad dėlėmis gydosi tik didesnes pajamas gaunantys žmonės: „Taip pat susitaupo ir ateina mažesnes pajamas gaunantys žmonės. Sako, kad sugrįš, kai baigsis šildymo sezonas“ – pacientus apibūdino gydytoja.

Dėlė
Dėlė
© Shutterstock

Gydymo dėlėmis specialistai sutinka, kad dažniausiai žinios apie šį gydymą sklinda iš lūpų į lūpas. Pasak gyd. V. Zurbienės, mažiausiai klientų yra tų, kurie apie gydymą dėlėmis sužino iš savo šeimos gydytojų: „Galbūt tai yra specifinė sritis, kuria reikia papildomai domėtis, todėl gydymą dėlėmis rekomenduoja tik tie, kurie jau yra tai išbandę“.

Gydytoja teigia, kad neretai pasirinkę gydymą dėlėmis tai slepia ne tik nuo sau artimų žmonių, bet ir nuo tų pačių šeimos gydytojų, kurie kartais turi tvirtą ir griežtą nuomonę apie hirudoterapiją: „Žmonės nori gauti informaciją iš specialisto, o jis gydymą dėlėmis vadina prieštvaniniu metodu ir siunčia į vaistinę. Taip ir išeina toks užburtas ratas: mes kalbame viena, o klientas iš šeimos gydytojo išgirsta visai ką kita“.

Gyd. O. Bulanovas mano, kad didžiausia bėda yra ta, kad vaistų terapija yra pasirenkama dažniau tiesiog dėl to, jog tai yra paprasčiau nei ieškoti kitų gydymo metodų. Tačiau gydytojas įžvelgia teigiamų poslinkių: „Mąstanti medicina pamažu grįžta. Dabar, kai internete galima rasti daug informacijos, žmonės pradeda rinktis tokį gydymo būdą, kuris yra efektingesnis ir mažiau kenkiantis sveikatai“.

Gydytojai tikina, kad ilgainiui atsiranda klientų, kurie nusprendžia nusipirkti dėles ir gydytis jomis patys. „Tiems, kurie išdrįsta, parodome taškus, kur reikia dėti dėles, ir suteikiame konsultaciją. Gydyme dėlėmis yra tokių niuansų, kurių neperskaitysi nei vienoje knygoje“, – teigė gyd. V. Zurbienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.6667

NVSC ruošiasi beždžionių raupų plitimo valdymui Lietuvoje

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad nors Lietuvoje beždžionių...

Mato naują grėsmę sanatorijoms ir reabilitacijos centrams: ir kitas gali ištikti „Pušyno kelio“ likimas (1)

Prieš daugiau nei pusmetį Palangoje nuvilnijo protestai prieš Vidaus reikalų ministerijos...

Kaune mirus žmogui jo organai naują gyvenimą suteiks net šešiems žmonėms

Organų donorystei nėra laisvų dienų – praėjusį savaitgalį Lietuvos sveikatos mokslų...

Tyrimas parodė, kokius narkotikus lietuviai vartoja dažniausiai

Lietuvos gyventojai, kaip ir europiečiai dažniausiai iš vartotų narkotikų rinkosi kanapes ,...

Po 10 metų laukimo nusišypsojo laimė – atsiradus donorui persodintas inkstas

Organų donorystė – jautri ir subtili tema, nes vieno žmogaus mirtis net keletui žmonių gali...

Top naujienos

Ukrainos frontas tiesiogiai: rusai lupa artilerija, o to gero pas juos kol kas – be limito (4)

„Do garmat! („prie patrankų“ – ukr.)“, – aidi artilerijos karininko komanda. Dvi grupės...

Verslas PliusEugenija Grižibauskienė; Rusija. Blogio veidai

Kaip kasdienybė Rusijoje atrodo po Vakarų sankcijų: kai kurios prekės tapo itin geidžiamos

Jau aštuonerius metus Rusija yra ekonominių sankcijų taikinyje, tačiau tokių plačių ir galingų...

Už atostogas per kovidą skalpuotas Veryga: pažiūrėjus į problemas, Landsbergiui jau anksčiau reikėjo pailsėti (1)

Tokių saugumo iššūkių kaip dabar Lietuva seniai neturėjo, bet pačiame jų įkarštyje itin...

Prezidentūra apie Kaliningrado tranzitą: Lietuva iš EK tikisi patikslinimo ir aiškaus sprendimo

Prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys tvirtina, kad iš šią savaitę laukiamo...

Siaubingas įvykis Šiauliuose: prie konteinerių rasta į kilimą suvyniota nužudyta 15-metė sulaikyti keturi įtariami jaunuoliai

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22 val., buvo gautas kraupus pranešimas – rastas negyvo žmogaus...

Čekų pažiba – apie ypatingą pergalę Lietuvoje, būsimą Šaro muštrą ir Valančiūno balsą NBA

Regis, Lietuvos rinktinė buvo gerokai įkyrėjusi Čekijos krepšininkams. Tiek čekų...

Karas Ukrainoje. Zelenskis nurodė, ko dar siekia Maskva: tai yra Rusijos taktikos dalis (1)

Nuo karo pradžios vasario 24-ąją Rusijos kariuomenė Ukrainoje sunaikino maždaug 80 tūkst....

Kaunietė nuvyko į Užkalnio renginį bibliotekoje – išvydo tai, ko nesitikėjo

Kai eini į Ryčio Cicino koncertą, tikiesi išvysti šokėjas su plunksnomis. Kai žiūri...

Koronaviruso infekcija: 633 nauji susirgimai, mirčių nefiksuota

Praėjusią parą, liepos 4-ąją, koronaviruso infekcija patvirtinta 633 žmonėms. Iš jų...

Delfi PliusŽinių radijas

Kaip vertinti Rusijos pasieniuose vykstantį bruzdesį? (1)

Ar tikrai „ Suvalkų koridorius “ – silpnoji Lietuvos gynybos vieta? Kaip jį labiau apsaugoti?...