Specialistės teigimu, sulčių gėrimas taip pat didina alkio jausmą bei miltinių saldumynų poreikį.
Į LRT.lt redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, ar gerti šviežiai spaustas sultis tikrai yra sveika. „Kad sultys pakeliuose nėra pats geriausias pasirinkimas, neabejoju, o ar šviežiai spaustos sultys tikrai yra kur kas geriau? Jas gerti sveika?“ – klausia Inga.
Sveikos mitybos specialistė V. Kurpienė teigia, kad šviežiai spaustos sultys yra kur kas geriau nei sultys pakuotėse, tačiau jų gerti nerekomenduoja: „Viešojoje erdvėje pastebimas skatinimas gerti šviežias sultis. Žinoma, jos nepalyginamai sveikiau už pakuotas sultis, tačiau nemanau, jog gerti vaisių sultis sveika, o daržovių sultys kartais mažais kiekiais gali būti geriamos gydymo tikslais, labai specifiškai.“
V. Kurpienės teigimu, maistinių skaidulų mūsų regiono žmonėms labai trūksta, tad jas išmesti išmesti yra nuodėmė.
Be to, sultys labai skatina alkio jausmą, miltinių saldumynų poreikį. Kadangi nutukimo problema vis didėja, tai yra labai svarbu, dėmesį atkreipia V. Kurpienė.
Mitybos specialistė pabrėžia, kad vaikams iki trejų metų grynų sulčių gerti negalima visai, jas būtina skiesti. „Pastaruoju metu mada tapo vaikams duoti „sultytes“, kurias vaikai gurkšnoja visą dieną. Nuo to nuolat gaunamo cukraus kiekio vaikams tikrąja to žodžio prasme pradeda tirpti dantys“, – kalba V. Kurpienė.
Kalbėdama apie daržovių sultis, mitybos specialistė rekomenduoja verčiau valgyti pačias daržoves, tačiau pažymi, kad kartais daržovių sultys yra naudojamos gydymo tikslais. „Paprastai tokiu atveju sultys tam tikru metu yra geriamos mililitrais, o ne stiklinėmis. Ir ribotą laiką, pavyzdžiui, 10 ar 14 dienų“, – teigia V. Kurpienė.
Vienintelės sveikos sultys, pasak mitybos specialistės, yra beržų arba klevų sula jų sezono metu.