Prie sveikatos filosofo, dvasininko Sebastiano Kneipo idėjų atsiradimo Birštone prisidėjo ir „Royal Spa Residence“ viešbučio vadovė Ramunė Skurskienė.

-Daugelis Birštono miesto svečių yra matę ar net bandę basomis vaikščioti kankorėžiais ir braidyti mineraliniame vandenyje pagal Kneipo metodiką. Kas tai yra?

- S.Kneipas geriausiai žinomas kaip gydomosios vandens terapijos – hidroterapijos – kūrėjas ir pradininkas. Ši unikali gydymo vandeniu metodika plačiai naudojama ir mūsų laikais. Jos filosofija yra paremta organizmo grūdinimu. S.Kneipas nustatė, kad ligų profilaktika ir organizmo grūdinimas vandeniu bei vaistiniais augalais padeda išvengti ligų, stiprina visas organizmo sistemas, aktyvina imunitetą ir yra unikali priemonė išsekusiai nervų sistemai atstatyti.

Jis ne tik sukūrė metodiką, kurią taikydamas pasveiko pats, bet ir sulaukė daug pasekėjų. Vokietijoje yra įrengta jo vardo mokykla, kurioje ruošiami gydytojai, gydantys pagal Kneipo metodiką. Ji remiasi gana tiksliomis procedūromis: procedūra kojoms „Refleksoterapiniu taku“, braidymas basomis „Gandro žingsniu“, procedūra rankoms „Kneipo kava“ ir vaikščiojimas rasota žole „Pievos takas“.

- Ar procedūros gali pakenkti jų neišmanančiam?

- Į Birštoną atvyksta žmonės, kuriems reikalinga reabilitacija. Procedūras šaltu vandeniu ar bet kuriuo metų laiku vaikščioti basomis išdrįsta retas. Vasarą tokias procedūras atlikti daug smagiau. Remiantis S.Kneipu, norint būti sveikiems, visus metus reikia „draugauti“ su šaltu vandeniu. Žmogus, kuris niekada nebandė rytais praustis vėsiu vandeniu, Kneipo procedūras turėtų atlikti tik rekomendavus specialistams. Visi klientai, atvykstantys į mūsų viešbutį, vieni neatlieka tokių procedūrų.

- Kneipo metodika remiasi 5 pagrindiniais elementais. Kokie jie?

- Vandens terapija. Organizmo grūdinimas vandens procedūromis pagal Kneipo metodiką daro stebuklus, todėl Birštone specialiai įrengta Kneipo teritorija, vadinamasis Kneipo sodas. Viešbučio klientams rengiame specializuotas mankštas vandenyje. Jos gerina organizmo būklę, savijautą, stiprina imuninę sistemą, atpalaiduoja raumenis ir gerina sąnarių judrumą.

Judėjimo terapija. Tai – įvairių rūšių rytinės ir vakarinės mankštos, specializuota kineziterapija salėje ir vandenyje, vaikščiojimas basomis po žolę ar kitą natūralų paviršių, važinėjimasis dviračiais, šiaurietiškas ėjimas pušyne ir pan.

Vaistažolių terapija. Vaistažolės turi gydomąjį ir raminamąjį poveikį, kurį S.Kneipas aprašė savo knygose. Pagal S.Kneipo receptą gaminame arbatą, jos gali paragauti kiekvienas, atvykęs į Birštoną. „Birštono miesto arbatą“ sudaro 13 vaistažolių: pipirmėtės, jonažolės, dilgėlės, ramunėlės, pankoliai ir kt.

Harmonijos terapija (dar vadinama tvarkos terapija) remiasi mintimi, kad gydant kūną negalima pamiršti ir sielos. Tam naudojame muzikos terapiją ir aromaterapiją poilsio kambariuose.

Sveika mityba. Tai – natūralus maistas ir vanduo. Gydomosios mineralinio vandens savybės naudingos organizmui, nes jį papildo mineralų, gerina virškinimo sistemos darbą.

- Sakoma, kad Birštone yra ypatingos ir išskirtinės sąlygos gydytis?

- S.Kneipo idėjos yra artimos mūsų kraštui. Deja, iki šiol jos nebuvo žinomos. Teko lankytis Vokietijoje, kur, padedant lietuvių kilmės gydytojai Aurelijai Gressleriui, S.Kneipo metodiką atvežėme į Birštoną. Šis miestas ypač tinka, nes jame galima atlikti daugelį vandens procedūrų, be to, čia – švarus oras ir harmoninga aplinka. S.Kneipo gydymo idėjų pagrindu pastatytas ir viešbutis „Royal Spa Residence“. Pasitelkiant S.Kneipo metodus stiprinti organizmą patartina net ir tada, kai visiškai pasveikti yra neįmanoma. Fiziškai priešinantis sukaupiama jėgų, imuninės sistemos suaktyvėjimas daro stebuklus – tai puikiai žino ne tik S.Kneipo pasekėjai, bet ir šių dienų mokslininkai.

- Nuo ko patartumėte pradėti grūdintis?

- Pirmiausia reikėtų pradėti nuo apsiliejimų šaltu vandeniu. Grūdintis reikia palaipsniui. Pagal S.Kneipo metodiką yra kelios vandens šaltumo gradacijos, kurios naudojamos apsiliejant. Jei prausiatės šiltu vandeniu, procedūrą baikite vėsiu vandeniu. Vandentiekio vanduo nėra labai šaltas, todėl tinka pradedančiajam.

Galite lieti vandenį nuo dešinės pėdos, kilti aukštyn per visą kūną ir procedūrą baigti kaire koja. Tą patį atlikite ir su rankomis: pradėkite nuo dešinės rankos vidinės pusės ir baikite kairės rankos išorine puse. Svarbu paminėti, kad S.Kneipas rekomendavo naudoti ne chloruotą vandentiekio vandenį, o natūralų vandenį, tekantį iš natūralių šaltinių. Birštonas – tinkama vieta grūdinimosi vandeniu procedūroms atlikti, nes mieste visas vanduo yra natūralus, prisotintas mineralų ir mikroelementų.

Sveikatos stiprinimas pagal S.Kneipą remiasi ne tik vandens procedūromis. Jis akcentavo asketišką gyvenimo būdą – mitybos derinimą, detoksikuojančias arbatas, oro vonias ir vaikščiojimą basomis bet kokiu oru. Taip pat reikėtų dėvėti natūralių medžiagų drabužius.

S. Kneipo sveikatos filosofija

S.Kneipas buvo vokiečių pastorius ir natūropatas, XX a. sukūręs holistinį gydymo modelį, kuris iki šiol sėkmingai naudojamas kaip prevencinės ir natūralios medicinos gydymo metodas. Holistinis požiūris į sveikatą remiasi tuo, kad fizinė, psichinė ir dvasinė būklės yra susijusios, todėl organizmo problemas reikia spręsti, atsižvelgiant į fizinius, psichinius ir socialinius aspektus.

Šį gydymo modelį pastorius sukūrė, kai jaunystėje susirgo džiova. Liga greitai progresavo ir gydytojai jau niekuo nebegalėjo jam padėti – jaunuolis atsidūrė ant mirties slenksčio. Kaip tik tada į S.Kneipo rankas pateko knyga, kurioje buvo aprašyti paprasti natūralaus gydymo vandeniu metodai – jais vadovaudamasis jis įveikė savo ligą. Vėliau S.Kneipas ištobulino paprastą, bet efektyvią metodiką, susidedančią iš apsipylimų šaltu vandeniu, vonių, kompresų, vaikščiojimo basomis po vandenį, rasą, akmenis ir kitų procedūrų.

2014 m. sukurtame Birštono miesto ženkle pavaizduoti keturi elementai – Nemuno kilpos, versmės ir medžiai, kurie susijungia į simbolinę karūną. Ženkle dominuojančios žalia ir mėlyna spalvos simbolizuoja gamtą, gyvybę ir sveikatą – raktinius kurorto dvasią atskleidžiančius žodžius.

Maršrutas Pikelionys-Birštonas/ VTD iliustr.

Birštono turizmo informacijos centro vadovė A.Grigaitė sakė, kad miestas propaguoja holistinį požiūrį į žmogaus sveikatą. Jo esmė – visuma, o ne atskira organizmo dalis. Gilinamasi į žmogaus visumą (kūną, protą ir emocijas), ne tik į ligos simptomus. Ieškoma negalavimo priežasties. Tai gali būti netinkama gyvensena, blogi įpročiai, stresas ir kt. Į Birštoną atvažiuojantys miesto svečiai čia randa daug vietų, kuriose galima stiprinti sveikatą: vandens garinimo bokštas, Kneipo terapijos sodas, mineralinio vandens baseinas ir kt.

Procedūra rankoms – „Kneipo kava“

Kaip atlikti procedūrą. Įkvepiant ir iškvepiant, į akmeninę vonelę pirmiausia reikia merkti dešinę, vėliau – kairę ranką ir laikyti 30–40 sek., kol pajausite stiprų šaltį. Šią procedūrą rekomenduojama atlikti rytais ir kartoti ne dažniau kaip kas dvi valandas.

Nauda. Atliekant procedūrą yra sušaldomas rankose esantis kapiliarinis kraujas, kuris, patekęs į bendrąją kraujotaką, aktyvina imuninius procesus.

Procedūra kojoms – „Refleksoterapinis takas“

Kaip atlikti procedūrą. Vaikščioti basomis įvairių paviršių takais 3–30 min. Pradėti rekomenduojama nuo žalios spalvos ploto, eiti prieš laikrodžio rodyklę, baigiant pavaikščioti ant pušų kankorėžių paviršiaus. Procedūrą rekomenduojama atlikti ryte ir vakare.

Nauda. Vaikštant basomis įvairiais paviršiais, pėdose spaudžiami esantys aktyvūs taškai, kurie tiesiogiai siejasi su kūno organais. Švelnių paviršių spaudimo jėga į šiuos taškus yra tolygesnė, vienodesnė, todėl labiau aktyvinama centrinė nervų sistema – tai ramina, atpalaiduoja. Aštresnių paviršių spaudimo jėga į šiuos taškus yra skirtinga, todėl labiau veikiama širdies kraujagyslių sistema, stimuliuojamas ir aktyvinamas organizmas.

Procedūra kojoms – „Gandro žingsniu“

Kaip atlikti procedūrą. Baseinėlyje, įbridus iki kelių, reikia vaikščioti pakaitomis, aukštai keliant kojas lyg gandrui, maždaug 30–60 sek., kol pajausite stiprų šaltį. Procedūrą rekomenduojama atlikti antroje dienos pusėje.

Nauda. Temperatūrų, vandens ir oro kaita aktyvina imuninės sistemos darbą, limfotaką, veninę kraujotaką.