Kai 25-erių Violeta dėl aktyvios aknės kreipėsi į gydytoją dermatologę, pirmiausia, įvertinus jos odos būklę ir jau pažengusią ligos stadiją, buvo paskirti vietiškai veikiantys vaistai bei sisteminis gydymas antibiotikais. Po mėnesio, nepastebėjus jokio teigiamo efekto, Violetai buvo atlikti kraujo tyrimai – gydytoja planavo skirti stipresnio poveikio vaistus, padėsiančius ilgainiui suvaldyti ligą.

„Vaistas, kuris buvo būtinas Violetai, stipraus veikimo, turintis nemažai šalutinių reiškinių, juo gydoma tik labai sunkios formos aknė, kai kitas gydymas jau išbandytas ir nepadeda.

Gydymo trukmė gali būti ilga, tačiau rezultatas geras. Gydymu sunaikinami visi pūlingi spuogai, esantys giliai odoje, ir išvengiama randų. Man tai buvo vienas prioritetų, nes Violetos veide vyravo gilūs uždegiminiai pūliniai, sunkiai pasiduodantys bet kokiam gydymui. Spuogais buvo nusėtas ir pacientės kaklas, ir dalis nugaros“, – pasakoja „Nordclinic“ dermatologė Aida Adomaitienė.

Aida Adomaitienė

Specialistė paaiškina, jog aknė – lėtinė uždegiminė plaukų folikulų ir į juos atsiveriančių riebalų liaukų liga, todėl bėrimai atsiranda tose vietose, kur yra daug riebalų liaukų – veide, o esant sunkesnėms formoms – ir kaklo, nugaros, krūtinės srityse. Dažniausiai, tačiau visgi nebūtinai, liga ir merginoms, ir vaikinams prasideda paauglystėje, nes tuo metu organizme gausiai gaminasi lytinių hormonų, kurie skatina odos riebalų gamybą ir nenormalų plauko maišelio viršutinės dalies paviršinių ląstelių ragėjimą.

„Dėl šių veiksnių plaukų maišelių žiotyse formuojasi raginiai kamšteliai komedonai, arba kitaip – inkštirai. Kadangi plauko maišelio ir riebalų liaukos žiotys užkimštos, riebalai kaupiasi, aplink komedoną atsiranda uždegimas, formuojasi spuogeliai.

Riebalų sankaupa suteikia terpę gausiau daugintis odoje esančioms bakterijoms, todėl atsiranda pūlinukų, o esant sunkesnėms formoms – didesnių uždegiminių mazgų, vadinamųjų cistų. Todėl juo anksčiau pradedamas gydymas, tuo lengviau ir greičiau liga suvaldoma, jei tik jos suvaldymą iš viso galima vadinti lengvu“, – šypteli gydytoja.

Ji pabrėžia, kad gydant aknę būtina disciplina ir reguliarus kontaktas su gydytoju, nes, pavyzdžiui, mūsų jau minėta Violeta, pajutusi šalutinį vaistų poveikį, nepasitarusi su gydytoja gydymą nutraukė.

„Tai buvo didžiulė moters klaida. Ji turėjo atvykti pas mane, būtume kartu ieškojusios sprendimų, bet pacientė, pajutusi stiprų odos bei gleivinių sausumą, o toks ne itin pageidaujamas vaisto poveikis pasitaiko dažnai, staiga nustojo gerti vaistus. Ir tai buvo dar viena klaida, nes juos nutraukti rekomenduojama palaipsniui, kai liga jau kurį laiką yra suvaldyta“, – aiškina A. Adomaitienė.

Anot medikės, atsitinka, kad kartais pacientai nustoja ir gerti vaistus, ir lankytis gydytojo kabinete. Violetos atveju tai buvo skausminga patirtis, nes po pusės metų jauna moteris vėl pravėrė dermatologės kabineto duris.

Savo sprendimo pasigailėjo

„Kai pamačiau, kad pas mane vėl užsirašė Violeta, tikėjausi, kad ji lankėsi pas kitą dermatologą, ir jos liga bus suvaldyta. Deja, ji nesilankė nei pas gydytoją, nei prižiūrėjo savo odą – aknė jau vietomis buvo sugijusi randais, kai kur gana giliais, ypač nugaros srityje, o mano buvusi pacientė apimta depresijos. Ji itin kompleksavo dėl išvaizdos ir prašė kaip nors jai padėti.

Iš tiesų, ir man buvo sunku ir skaudu, galvoje vis sukosi mintis „na, kodėl ji nutraukė sėkmingą gydymą, nes dar pusmetis ir ligą būtumę suvaldę“, tačiau kritikuoti ar barti nekilo net minties. Mačiau, kaip ji blogai jaučiasi, ir mano moralas, kad ir mediciniškai teisingas, tikrai nebūtų pagerinęs Violetos savijautos.

Aida Adomaitienė

Teko į darbą pasitelkti sunkiąją artileriją – frakcinį lazerį. Juo pacientės veido odoje buvo padaryta tūkstančiai mikroskopinių skylučių 1–2 mm gylyje priklausomai nuo randų, taip skatinama natūrali kolageno gamyba. Kolagenas suteikia odai stangrumo bei aktyvina tikrosios odos ląsteles gaminti naują epidermio sluoksnį. Tokiu būdu galima pakelti įdubusį, palyginti iškilusį randą ar suformuoti lygų paviršių.

Lazeriai, veikdami odos pigmentą melaniną ir smulkiose kraujagyslėse esantį hemoglobiną, sudaro sąlygas randams sparčiai blykšti, kokie jie bebūtų – raudonos ar rusvos spalvos. Kitaip tariant, lazeriu Violetai buvo pašalinta sena oda, o vietoj jos ataugo nauja. Kaip driežiuko uodega“, – šypteli gydytoja Aida.

„Tai, kad šiuolaikinėmis inovatyviomis priemonėmis mes net tokius dalykus galime padaryti, yra tikras stebuklas ir išsigelbėjimas tokioms moterims kaip Violeta. Jai juk dar visas gyvenimas prieš akis, o nugyventi jį depresijoje būtų buvę labai skausminga“, – dermatologė pasakoja, jog kai odos paviršius lazeriu „nuimamas“, lieka tūkstančiai mikroskopinių skylučių ir suaktyvinami odoje esantys mediatoriai, kurie duoda signalą gaminti naujas odos ląsteles.

„Negana to, atsižvelgiant į tikrai prastą Violetos odos būklę, papildomai buvo atliktas dar viena itin stipri ir veiksminga procedūra – PRP arba kitaip plazmoliftingas, kurio metu iš pačios Violetos paimto kraujo buvo išskirta plazma ir kaip kaukė supilta jai ant ką tik lazeriu paveiktos odos.

Visi tūkstančiai mikroskopinių skylučių užsipildė plazma, kuri yra visiškai natūrali ir veikia itin stipriai bei skatina odos ir poodinio audinio atsinaujinimą, kolageno bei elastino gamybą, mažina raukšles, didina odos elastingumą ir skaistumą“, – pasakoja A. Adomaitienė.

Medikė sako, jog šiandien Violetos nuotaika jau geresnės, ji mato rezultatus, ir tai jaunai moteriai suteikia vilties, kad dar po kelių procedūrų, daugiau dėmesio skiriant giliausiems randams, ji galės išeiti į gatvę nejausdama diskomforto.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos