aA
Kiekvienas iš mūsų nori kuo ilgiau išlikti jaunu. Jaunystė siejama su grožiu bei energija. Bėgant metams vyksta senėjimo procesas, kurio sustabdyti neįmanoma. Tačiau, pasirodo, būdų pristabdyti šį procesą yra ne vienas.
Albertas Skurvydas
© DELFI montažas

Naujausi tyrimai rodo, jog milijardus mūsų ląstelių geriausiai išvalo ir atjaunina šis trejetas: aerobiniai pratimai, protarpinis badavimas arba kalorijų apribojimas, kurkuminas ir resveratrolis. Lietuvos sporto universiteto profesorius Albertas Skurvydas apie kiekvieną jų papasakojo plačiau.

– Kas yra aerobiniai pratimai?

Aerobinius pratimus mes atliekame tokiu intensyvumu, kad dar galime susikalbėti su kitu žmogumi, mums nepritrūksta oro. Pavyzdžiui, pasivaikščiojimas lėtu tempu, plaukiojimas, važiavimas dviračiu. Taip pat – darbas sode, kai dirbame keletą valandų ir nepritrūkstame oro. Lėtas, nedidelio fizinio intensyvumo krūvis, kurio metu širdies susitraukimo dažnis – apie 120 kartų per minutę. Energija, kalbant moksliškai, yra gaminama deguoniniu būdu. Atliekant aerobinius pratimus, nėra jokios deguonies skolos, jos mums užtenka. Vaizdžiai tariant, mums užtenka deguonies, kuris reikalingas energijos gamybai. Žodis „aerobinis“ reiškia deguonis.

Ilgesnės jaunystės ir energijos paslaptis: 3 moksliškai patvirtintos priemonės, kurios tikrai veikia
© Shutterstock

– Kaip aerobiniai pratimai veikia mūsų kūną?

– Energiją gaminame aerobiniu būdu. Atliekant tokius pratimus, labai gerai treniruojamos mitochondrijos. Jos sugeba deginti riebalus ir angliavandenius, pagaminti žmogaus kūnui būtina ernergiją – ATP. Taip pat pagerėja kapiliarų skaičius aplink ląsteles, pavyzdžiui, raumenines. Stiprėja imuninė sistema. Pradeda veikti fagocitozė – ląstelių išvalymas, kai jose suyra baltymai. Žmogaus ląstelėse baltymai kiekvieną akimirką yra „statomi“, dalis jų suyra. Norint „statyti“ kitus baltymus, kad nervinė ar raumeninė ląstelė būtų sveika, pirmiausia reikia ją išvalyti. Tokią funkciją atlieka fagocitozė. Ji veikia, kai atliekame fizinius pratimus, ypač aerobinius. Labai svarbu, jog žmogaus ląstelės išsivalytų. Viena iš senėjimo teorijų – senstančios ląstelės savęs nesugeba išvalyti. Tik gerai „valomos“ ląstelės geba ilgai gyventi.

– Protarpinis badavimas – kas tai ir koks jo poveikis mūsų kūnui? Kaip to reikėtų laikytis?

– Poveikis analogiškas, kaip ir aerobinių fizinių pratimų. Protarpinis badavimas aktyvuoja mitochondrijas, aerobinius energijos gamybos būdus ir fagocitozę. Aerobiniai fiziniai pratimai ir protarpinis badavimas – pagrindiniai dalykai, kurie skatina ląstelės atsinaujinimą vykstant fagocitozei. Tai – itin svarbus dalykas. Jeigu ląstelėje yra labai daug maisto medžiagų, baltymų, visa tai trukdo jai tinkamai funkcionuoti. Vienas populiariausių protarpinio badavimo būdų – du kartus per savaitę, po 16 val., įtraukiant ir naktinį miegą – badauti. Tuomet ląstelėje sumažėja kalorijos, maisto medžiagos, geriau vyksta valymo procesas, ji gali atsinaujinti, „statyti“ naujas struktūras. Protarpinis badavimas, kaip ir fiziniai pratimai, labai gerai kovoja prieš ląstelių ir viso organizmo senėjimo procesus.

Protarpinis badavimas
Protarpinis badavimas
© Adobe Stock

– Kurkumino, kaip daugelis žino, daugiausiai yra ciberžolėje. Kaip jūs rekomenduotumėte kurkuminą vartoti?

– Norint, jog kurkuminas būtų geriau įsisavinamas, jį reikėtų vartoti su pipirais. Rytų šalyse šį prieskonį vartoja jau nuo seno. Tai stimuliuoja aerobinius procesus, ląstelės atsinaujinimą, suaktyvinant fagocitozę. Svarbiausia, jog kurkuminas būtų vartojamas sistemingai.

– Koks kurkumino poveikis žmogaus kūnui?

– Labai panašus, kaip ir aerobinių fizinių pratimų, protarpinio badavimo. Jis stimuliuoja fagocitozę, ląstelės išvalymą. Žmogaus kūnas sudarytas iš milijardų ląstelių. Nesvarbu, tai raumeninės, ar nervinės ląstelės, jos vistiek turi atsinaujinti. Norint tai padaryti, reikia išvalyti visų ląstelių senąsias struktūras. Mūsų kūnas geriau atsinaujina, atjaunėja, jeigu vartojame kurkuminą.

– Kaip dažnai reikėtų vartoti kurkuminą, kokiu kiekiu?

– Tikslaus kiekio įvardinti negaliu. Žinau, kad jį reikia vartoti su įvairiais prieskoniais, kaip ir minėjau anksčiau, pavyzdžiui, pipirais. Manau, kad jį vartoti reikia visuomet. Per mažos dozės neveikia, optimalios veikia gerai, per didelės dozės gali pakenkti. Kurkuminą svarbiausia vartoti sistemingai, su maistu, porą kartų per dieną.

Ilgesnės jaunystės ir energijos paslaptis: 3 moksliškai patvirtintos priemonės, kurios tikrai veikia
© Shutterstock

– Kuo blogai per didelės kurkumino dozės?

– Mokslininkai tyrinėja tokius atvejus, kai patiriamas stresas ar per didelis fizinis krūvis, organizme per daug tam tikrų maisto medžiagų. Kai vartojame per mažai kurkumino, tuomet jis neskatina fagocitozės. Tinkamas kiekis stimuliuoja geriausiai, per didelis – suaktyvina aerobinius procesus, sulėtėja ląstelės „statybos“ procesai. Mums reikia išlaikyti balansą tarp ląstelės išvalymo ir naujų struktūrų atstatymo. Per dideli kiekiai neleidžia palaikyti balanso ir ląstelių atsinaujinimo procesas gerai nebevyksta.

– Kur kas mažiau žinomas yra resveratrolis. Papasakokite, prašau, kas tai yra? Ar yra jo natūraliai maiste?

– Resveratrolis yra cheminė medžiaga, kuri, panašiai kaip ir kurkuminas, stimuliuoja ląstelių aerobinius procesus, skatina ląstelių atsinaujinimą, suaktyvinant fagocitozę. Vartojantiems resveratrolį, sumažėja tikimybė nutukti. Resveratrolis randamas tokiuose vaisiuose, kaip vynuogės, jų žievelėse. Jau nuo seno žinoma, kad iš raudonų vynuogių žievelių pagamintame vyne yra labai daug resveratrolio. Saikingai vartojant jis yra puikus vaistas nuo daugybės lėtinių ligų. Pavyzdžiui, nutukimo, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, diabeto. Raudonas vynas stimuliuoja energijos gamybos būdus iš riebalų. Resveratrolio galima nusipirkti vaistinėje ir vartoti kaip maisto papildą. Poveikis bus toks pats, kaip ir saikingai geriant raudoną vyną, pagamintą iš raudonų vynuogių žievelių.

Žmogaus ląstelės
Žmogaus ląstelės
© Shutterstock

– Šie būdai yra pagrindiniai, o ar yra dar kokių?

– Be fizinių pratimų, kalorijų apribojimų, yra ir trečias būdas – maisto medžiagos. Aš paminėjau tik kurkuminą ir resveratrolį, bet taip pat yra raugerškis. Jo poveikis toks pats, kaip kurkumino ir resveratrolio. Ląstelių atsinaujinimui tinka ir žalia arbata, kava bei grybai. Tai pagrindinės maisto medžiagos, kurios valo mūsų ląsteles, stimuliuoja fagocitozę.

– Kodėl žmonėms reikia valyti savo kūno ląsteles? Kas nutiks, jeigu tai nebus daroma?

– Ląstelė tiesiog pasens ir žus. Įsivaizduokite, jeigu gyventumėte kambaryje, į jį atsineštumėte daugybę daiktų ir jų neišneštumėte, tai vieną dieną neįeitumėte į kambarį, reikėtų išsikelti kitur, kambarys būtų užimtas. Ląstelės užsiteršia ir žūva, kai vartojame per daug baltymų, angliavandenių ar riebalų. Sulėtėja jos išsivalymas, fagocitozė. Ląstelė tampa nebefunkcionali, kūnas pradeda greičiau senti. Pasireiškia įvairios lėtinės ligos, pavyzdžiui, nutukimas, diabetas, neurodegeneracinės ligos. Norėdami gyventi ilgiau, turime laikytis visų anksčiau įvardytų punktų. Tai pagrindiniai dalykai, padedantys kovoti prieš senėjimą. Norėdami, kad ląstelė lėčiau pasentų, mes ilgiau gyventume – štai kodėl turime tai daryti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(220 žmonių įvertino)
4.4227

Jei norite pagerinti sveikatą, pagalvokite apie jėgos treniruotes: 4 priežastys jas išbandyti (23)

Daugelio pamėgtos sporto šakos, tokios kaip bėgiojimas, vaikščiojimas ar pasivažinėjimas...

Gydytojas Morozovas: bloga nuotaika, nuovargis, nemiga – pabandykite nemokamą energinį „kokteilį“ (65)

Nuovargis , miego sutrikimai, nėra jėgų ir nuotaikos, visiškai nedarbinga savijauta? Pasireiškė...

Mandarinai – skaniausi paspaudus šaltukui: ko dar nežinojote apie šiuos citrusus (12)

Kiekvienas metų laikas į maisto racioną atneša tik jam būdingus produktus. Jei vasarą...

Jei norite gyventi sveikiau, pasikliaukite gamta – ji mums padovanojo nuostabų produktą (12)

Nors gerėja mūsų gyvenimo kokybė ir gydymo galimybės, tačiau sergame ne mažiau. Kodėl? Pasak...

Gydytoja Cikanavičiūtė pateikė faktus apie vis labiau populiarėjantį „stebuklingą vaistą nuo visų ligų“ (54)

Pastaruoju metu susidaro įspūdis, kad žmonės arba protarpiais badauja, arba vadovaujasi...

Top naujienos

Investavimas, kuriam užtenka vos 5 eurų – itin pamėgo emigrantai uždarbio be rizikų nebūna (3)

Iki 19 proc. metinių palūkanų, - tiek, anot specialių platformų atstovų, kurios užsiima minios...

Tokiomis sąlygomis išgyventų ne kiekvienas lietuvis: valgo tai, ką užsiaugina patys, o parduotuvė – prabanga (50)

Keliaujantys po svečias šalis, tikrai gali pasakyti, kad kiekviena vietovė gali nustebinti ne tik...

Internete plinta pavojingas pokštas: siūlo pinigų gimusiems SSRS, o gali gauti daugiau nei špygą (279)

Gimei Sovietų sąjungoje? Gausi išmoką iš Rusijos vyriausybės apie 2,4 tūkst. eurų vertės...

Labiausiai nukenčia moterys ir senjorai: iš pradžių žmonės dažnai net nesupranta, kas vyksta (117)

Šioje srityje mes neatsiliekame nuo pasaulio, teigia socialinių mokslų daktarė Jolita Vveinhardt...

Ajus gimė su labai sudėtingu apsigimimu: toks atvejis – vienintelis Lietuvoje (6)

„Ajus gimė su labai sudėtingu apsigimimu – viena akis visiškai neišsivysčiusi, o kitoje akyje...

Viktorija Siegel švenčia 25-ąjį gimtadienį: diena be telefono, mylimojo Danieliaus Bunkaus staigmena ir svarbi tradicija (12)

Socialinių tinklų žvaigždė Viktorija Siegel sekmadienį jaučiasi ypatingai. Sekmadienį jai...

Lapkričio išdaigos: Ukmergės rajone pasipylė baravykai (7)

Praeitą savaitę rajono miškai skardėjo žmonių balsais – jie... grybavo. Rovė ne bet kokius,...

Pirmoji pagalba užklupus nugaros skausmui: neskubėkite griebtis vaistų (2)

Pirmajai pagalbai kovojant su skausmu dauguma žmonių inertiškai renkasi vaistus. Stuburo ir...

Demokratija vis dar nepasitiki beveik pusė šalies gyventojų (121)

Demokratija Lietuvoje vis dar nepasitiki beveik pusė šalies gyventojų. Naujausių apklausų...

Staiga pablogėjus sveikatai garsus Rusijos aktorius Armenas Džigarchanianas atsidūrė reanimacijoje (23)

Žinomas senosios kartos Rusijos aktorius Armenas Džigarchanianas sunkios būklės išgabentas į...