Tuomet tikrai labai pykau, bet šiandien aš esu be galo dėkingas, kadangi tuomet net pagalvoti negalėjau, kaip keisis mano gyvenimas. Mes dažnai prarandam tikėjimą pokyčiais ir net negalime įsivaizduoti, kaip keisis mūsų gyvenimai, jai tik patys to sieksime. Šiandien aš tikiu, kad galiu labai daug pasiekti ir padaryti ir esu be galo dėkingas rplc darbuotojams Eglei ir Valdui, nes būtent jie yra tie darbuotojai kurie anuomet man išgelbėjo gyvybę.“

Tai vilniečio Mariaus S. viešas pasakojimas (kalba netaisyta).

Rugpjūčio 31 d. pasaulis mini Tarptautinę perdozavimo žinomumo dieną. Ji skirta priminti visuomenei apie psichoaktyviųjų medžiagų sukeliamas mirtis, mažinti jų statistiką ir susijusias stigmas bei solidarizuotis su žmonėmis, netekusiais savo artimųjų dėl perdozavimo.

Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Socialinės ir psichologinės pagalbos skyriaus vedėja Eglė Lydekaitė ir klinikinės toksikologijos gydytojas Haris Jakavičius sako, kad jie ne kartą yra bėgę į kiemą ar į gatvę narkotinių medžiagų perdozavusiems vyrams ir moterims suleisti priešnuodį. Jis išgelbsti gyvybę, o jau vėliau specialistai suteikia ir visas galimybes sveikti.

Tą vaistą galime išmokti panaudoti kiekvienas. Tai „Naloksonas“.

 „Naloksonas“

Psichoaktyvių medžiagų vartojimo tendencijos keičiasi, stipriai auga vis naujų preparatų prieinamumas, tačiau vartojančių opioidus taip pat nemažėja, vadinasi, ir rizika mirti jiems visada yra šalia. Kaip atpažinti perdozavusį žmogų?

„Tokio žmogaus išvaizda bus ganėtinai specifiška, – sako RPLC Vilniaus filialo ambulatorinio skyriaus vedėjas Haris Jakavičius, – akių vyzdžiai bus susitraukę, smeigtuko formos dydžio, į šviesą nereaguos, sąmonė bus prislopinta, kontakto nebus. Taip pat labai svarbu atpažinti sulėtėjusį kvėpavimą (jei normalus žmogus įkvepia ir iškvepia 14–16 kartų per minutę, tai perdozavęs asmuo – tik 6–10 kartų, dėl to bus pamėlusios galūnės, o dėl deguonies trūkumo jis taip pat bus ir išbalęs. Normalu, jei šalia rasite švirkštą – tai tik įrodys, kad šalia jūsų tikrai perdozavęs narkotinių medžiagų žmogus ir jam tikrai reikia skubios pagalbos“.

Kaip suleisti vaistą? Reikia nulaužti ampulės viršūnėlę, pritraukti vaisto į vienkartinį švirkštą ir suleisti į raumenį arba veną. Patogiausia leisti priešnuodį į sėdmens raumenį. Jei po minutės nėra poveikio, leidžiame antrą, trečią, ketvirtą kartą.

„Svarbiausia žinoti, kad niekaip nepakenksite – galite suleisti net iki 10 mg vaisto, tikrai nieko blogiau nenutiks. Ir, žinoma, iškart kviesti greitąją pagalbą, kad pacientas būtų transportuotas į gydymo įstaigą. O jei netyčia suleistume nieko nepavartojusiam, tik apalpusiam žmogui, vaistas jokio poveikio nesukels ir vėlgi niekaip nepakenks“, – sako gyd. Haris Jakavičius.

Haris Jakavičius

Respublikinis priklausomybės ligų centras yra paruošęs dalinti visiems nemokamus paketus – kelias ampules ir kelis švirkštus. Vaistą gali pasiimti ir šeimos nariai, tuo pačiu ir būti pakonsultuoti dėl perdozavimo prevencijos bei būti nukreipti profesionaliai sveikti. Pasak gyd. Hario Jakavičiaus, „priklausomybė tikrai yra liga, bet ne tokia, kurios nebūtų galima pagydyti. Visi gydymo metodai yra ypač patobulėję ir jei tik kreipsitės, visada rasime būdą, kaip jums padėti “.

„Išgelbėk gyvybę – turėk „Naloksono“ – tokią skrajutę kartu su šiuo opioidų priešnuodžių rinkiniu galima gauti ir visuose žemo slenksčio kabinetuose. Čia priklausomybės ligomis sergantys asmenys priimami be išankstinio nusistatymo dėl savo ligos. Jiems teikiamos konsultacijos, parama ar kita socialinė pagalba žengiant pirmuosius žingsnius sveikimo link. Užmegztas darbuotojų ir kabinetų lankytojų betarpiškas bendravimas leidžia palaipsniui keisti elgesio įpročius ir tai įrodo jau daugybė tikrų pavyzdžių“, – teigia RPLC žemo slenksčio paslaugų koordinatorius Kęstutis Rudaitis. Žemo slenksčio paslaugas, įskaitant ir „Naloksono“ išdalijimą, įgyvendina ir įvairios nevyriausybinės organizacijos bei viešosios įstaigos pagal projektus, finansuojamus iš tikslinių LR Sveikatos apsaugos ministerijos lėšų.

Respublikinio priklausomybės ligų centro duomenimis nuo šių metų pradžios šio vaisto didžiuosiuose šalies miestuose yra išdalinta jau beveik 1 000 ampulių. Pernai 1 695 vnt.

Pagalba turintiems priklausomybių
Norėdami gauti pagalbos kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar artimiausią Priklausomybės ligų centrą:
RPLC Vilniaus filialas 8(52)137808 registratura@rplc.lt P. Širvio g. 5
RPLC Kauno filialas 8(37)333255 registratura.kaunas@rplc.lt Giedraičių g. 8
RPLC Klaipėdos filialas 8(46)415025 registratura.klaipeda@rplc.lt Taikos pr. 46
RPLC Šiaulių filialas 8(41)455644 registratura.siauliai@rplc.lt Daubos g. 3
RPLC Panevėžio filialas 8(45)582673 registratura.panevezys@rplc.lt Elektronikos g. 6
Anoniminių alkoholikų draugija +370 685 05191 info@aalietuvoje.org
Pilnų namų bendruomenė +370 698 73005 info@pnb.lt
Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija Budi savanoriai konsultantai 8 800 28888 I-VII, visą parą
Vaikų linija Budi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111 I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277 II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366 I-VII, visą parą
Vilties linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123 I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centras Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555 I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi profesionalūs konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per 36val.
„Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/ Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“ Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.com Atsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt Atsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijos Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems Rašyti el. paštu: laukiam@artimiems.lt Atsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Visa papildoma informacija – puslapyje www.krizesiveikimas.lt. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją