aA
Smarkiai šoktelėjus sergamumo ūmiomis peršalimo ligomis ir gripu kreivei, nuo antradienio penkiose savivaldybėse paskelbta gripo epidemija. Jeigu sergamumas ir toliau taip sparčiai augs, kai kurios miesto švietimo įstaigos bus priverstos nutraukti ugdymo procesą.
Gripas
Gripas
© Shutterstock

Panevėžio medikai pastebi, kad šiemet mažiau serga pensinio amžiaus žmonės, o į ligos patalą dažniau gula lankantys mokyklas ar darželius bei dirbantys didesnėse darbovietėse.

Trečiadienį paskelbta, kad gripas pasiglemžė pirmąją auką – dėl ligos komplikacijų mirė šiaulietė.

Trečiąją 2019 metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę buvo paguldytas 171 asmuo, iš kurių – 25 vaikai iki 2 m., 72 vaikai 2–17 m. amžiaus grupėje ir 74 suaugusieji. Ligoninėje gydytos trys nėščiosios. Intensyviosios terapijos skyriuje gydoma 11 asmenų.

Medikai perspėja, kad šiemet siautėjanti gripo A atmaina – itin pavojinga, galinti išaugti net į pandemiją. Kaip teigė Panevėžio savivaldybės Socialinių reikalų Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba, jau nuo praėjusios savaitės stebimas augantis sergamumas.

Epidemija skelbiama tuomet, kai sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis pasiekia 100 atvejų 10 tūkstančių gyventojų ir iš jų ne mažiau kaip 30 proc. sudaro gripo atvejai.

Šiųmetis gripas – itin grėsmingas: gydytojai pastebi, kas šiemet serga labiausiai
© Shutterstock

Nors, sausio 22 d. duomenimis, gripo atvejų skaičius siekia kiek daugiau nei 18 proc., tačiau bendras sergamumas didesnis beveik 2,5 karto – pasiekė 241,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų.

„Bendras sergamumas labai aukštas, daugiau kaip pusė sergančiųjų vaikai, tai labai matyti kai kuriose Panevėžio miesto mokyklose. Gydymo įstaigose taip pat labai išaugo pacientų srautas, tad jau yra tikslinga skelbti gripo epidemiją“, – teigė M. Burba.

Priartėjo prie pavojingos ribos

Per gripo epidemiją, kai mokyklose sergamumas pasiekia 20 proc. ribą, švietimo įstaigos privalo nutraukti ugdymo procesą, o už šį laikotarpį vėliau atidirbti nereikia. Jau antradienį kai kurios Panevėžio įstaigos priartėjo prie pavojingos ribos.

„Mokyklos kasdien mums privalo pateikti sergamumo rodiklius ir jeigu jie pasieks 20 proc., privalės nutraukti ugdymo procesą“, – tvirtino vedėjas.

Jo teigimu, per gripo epidemiją reikia vengti masinių susibūrimo vietų – jeigu tam tikrų renginių negalima atidėti, organizatoriai privalo pasirūpinti tinkamu patalpų vėdinimu ir dezinfekavimu. Taip pat stacionaraus gydymo įstaigos privalo riboti lankytojų srautus bei imtis kitų saugumo priemonių. Ir patys gyventojai turi būti atsakingesni – vengti kontakto su sergančiaisiais, dažnai plautis rankas, vengti didesnių žmonių susibūrimo vietų. Pasiskiepijusieji gali būti ramesni – į šių metų vakcinas buvo įdėti A tipo gripo viruso štamai.

Stiprina pajėgas

Panevėžio miesto poliklinikos šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė patvirtino medikams prasidėjus pačiam darbymečiui. Jau nuo praėjusios savaitės sergamumo kreivė ėmė sparčiai kilti aukštyn. Daugiausia serga vaikai ir jaunesnio bei vidutinio amžiaus suaugusieji. Medikė svarsto, kad pensinio amžiaus ligonių gerokai mažiau, nes senjorai rečiau lankosi masinio susibūrimo vietose.

„Beveik visi susirgusieji – lankantys kolektyvus: mokyklas ar dirbantys didesnėse darbovietėse. Praėjusią savaitę turėjome 650 įvairių ūmių virusinių infekcijų, iš jų apie 60 buvo gripo atvejų. Bet jau pirmadienį vien naujų gripo atvejų buvo 40, o iš viso karščiuojančių žmonių sulaukėme apie 200“, – pasakojo N. Marčiulionienė. Esant tokiems ligonių srautams, poliklinika priversta stiprinti savo pajėgas.

Šeštadieniais Panevėžio poliklinikoje dirbs gausesnės budinčių medikų pajėgos. Taip pat veikia skubios pagalbos kabinetas, įvesta gripo virusologinė diagnostika – jeigu tik kyla įtarimas, čia veikiančioje laboratorijoje galima nustatyti, ar pacientas serga gripu.

Itin grėsmingas virusas

Paskelbus gripo epidemiją, į polikliniką raginami neskubėti ir susirgusieji – dabar nedarbingumo pažymą trims dienoms galima gauti ir paskambinus telefonu. Pasak medikės, susirgus virusinėmis kvėpavimo takų ligomis ar gripu, gydymas yra aiškus: gulėti lovoje, gerti daug šiltų skysčių, jeigu kyla aukšta temperatūra, vartoti paracetamolį. Taip pat svarbu dažnai vėdinti patalpas bei jas valyti drėgnai.

Gripas
Gripas
© Rimas Pocius

„Kuo mažiau ligoniai lankysis įvairiose įstaigose, tuo mažiau plis virusai. Visos komplikacijos išryškėja po savaitės, retais atvejais po 3–5 dienų, tad pacientai, pasikonsultavę telefonu su gydytoju, tris dienas gali sveikti namuose. Jeigu negerėja, pasirodyti gydytojui, kuris, įvertinęs būklę, gali skirti antivirusinių vaistų ar kitokį gydymą“, – sakė N. Marčiulionienė.

Medikės teigimu, šiemet visiems susirgusiems gripu nustatytas A tipo virusas. Jis gerokai pavojingesnis nei B tipo. A tipo gripas daug dažniau sukelia epidemijas ar net pandemijas, didesnė komplikacijų rizika.

Gripui būdinga staigi ir labai aukšta temperatūra, silpnumas, kaulų laužymas, sausas erzinantis kosulys. Žmogus jaučiasi labai prastai.

Gera žinia tai, kad bent jau pasiskiepijusieji gali būti ramesni – gripu jie nesusirgs arba persirgs lengvai. Mat tiek į trivalentę vakciną, kurią tam tikroms gyventojų grupėms kompensuoja valstybė, tiek į mokamą keturvalentę vakciną buvo įdėti A tipo gripo viruso štamai.

N. Marčiulionienė atkreipė dėmesį, kad panevėžiečiai darosi sąmoningesni ir nuo gripo skiepijasi aktyviau – vien šį sezoną nemokama vakcina paskiepyta per tūkstantis pacientų.

„B tipo gripas persergamas šiek tiek lengviau, o šiemet siaučiantis gripas dažnai sukelia dideles pandemijas. Kaip šeimos gydytoja, dirbanti daug metų, iš savo patirties galiu pasakyti, kad aukštas sergamumas gripu niekada nebuvo trumpesnis nei šešios savaitės. Keturios savaitės tikrojo gripo ir dvi savaitės – komplikacijų. Pusantro mėnesio turėsime vargo“, – teigė N. Marčiulionienė.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Šeimos gydytoja turi 4 patarimus, kuriais būtina vadovautis, kai pačiumpa virusai ar bakterijos (4)

Šiandien madinga sakyti, kad neturime laiko sirgti, todėl pajutę pirmuosius peršalimo požymius...

Sloga ir kosulys: kada gydytis galima patiems, o kada jau eiti pas gydytoją (8)

Sloga – turbūt šią įkyrią ligą, kuri geba užklupti mus bet kuriuo metų laiku žino tiek...

Kaip elgtis tėvams, jei vaikas karščiuoja: dažnai daromos klaidos situaciją gali tik pabloginti pataria gydytoja (17)

Kada ir kokius vaistus duoti vaikui, jei jis staiga pradeda karčiuoti? O gal vaistų geriau visai...

Gydytoja rekomenduoja natūralų ir efektyvų vaistą: 9 priežastys, kodėl verta naudoti būtent dabar (51)

Mes gyvename laikais, kai galime rinktis sveikus, ekologiškus produktus ir sveikatą tausojantį...

Mėgstate sportuoti, bet susirgote: gydytojos patarimai išspręs visas dilemas

„Negaliu leisti sau sirgti,“ – dažnai girdima frazė. Sirgimas atima laiko, o šis visiems...

Top naujienos

Mirė žurnalistas Aurelijus Katkevičius (83)

Eidamas 58-uosius metus mirė žurnalistas, Lietuvos verslo dienraščio „Verslo žinios“...

Užkalnis. Nesijuokime iš Baltarusijos – pas mus ne ką džiugiau (57)

Kad Baltarusija su visais jos rinkimais yra apgailėtina pelkė, nereikia nė aiškinti. Eiliniai...

Ekspertas: Putinas ne tiek pasveikino Lukašenką, kiek įteikė jam reikalavimų sąrašą (64)

Baltarusijos rinkimų komisijos pareigūnams paskelbus apie triuškinamą esamo prezidento...

Jakilaitis siūlo surasti jo svirne paslėptą lobį: tai pirmas toks projektas Lietuvoje (15)

Atvykus į Kaltanėnus, netoli Švenčionėlių įsikūrusią didžiausią gyvenvietę Aukštaitijos...

Baltarusių aktyvumas gali nustebinti net ukrainiečius: net atskiri kiemai ginasi prieš OMON'ą

Protestai Baltarusijoje stipriai skiriasi nuo Ukrainos Maidano, čia į gatves išėję žmonės...

Kad stovykloje paliktas vaikas dingo, paaiškėjo, kai jo pasiimti atvyko mama (86)

Praėjusią savaitę ypatingų vaikų stovyklos „Rožių planeta“ bendruomenė patyrė šoką, kai...

Stiliaus ekspertė sudarė sąrašą, kokie drabužiai ir avalynė bus madingi artėjantį rudens sezoną (1)

Artėjantis rudens sezonas – puikus metas atnaujinti savo įvaizdį ir pasižvalgyti naujų...

Transliacija / Orijaus kelionės. Papasakojo, kaip surasti tobulą kambarį pas Palangos močiutes

Neįtikėtina, kokių nuotykių galima patirti norint išsinuomoti kambarį Palangoje, tuo įsitikino...

Ketvirta diena Minske po rinkimų: uždaromos metropoliteno stotys, renkasi protestuotojai su gėlėmis (161)

Minsko metropolitenas trečiadienio pavakarę paskelbė, kad uždaro virtinę stočių „siekiant...

Unikalus sostinės kvartalas lyg magnetas traukia sostinės gyventojus ir svečius

Unikaliame Stiklo kvartale (Stiklių, M. Antokolskio, Žydų, Gaono g. kvartalas, ribojamas...

|Maža didelių žinių kaina