aA
Praėjusią savaitę viešojoje erdvėje pasirodęs Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešimas „Odontologų licencijavimas tampa skaidresnis“ nemaloniai nustebino mus, Lietuvos Respublikos odontologų rūmų bendruomenę. Dar ir dar kartą skaitydami pranešime išreikštą gerb. Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos poziciją, nusprendėme nebandyti patys išnarplioti ministro sunkiai perprantamų minčių, o tiesiogiai kreiptis į jį viešu laišku.
Aurelijus Veryga
© DELFI montažas

Ministre, turime pagrįstą įsitikinimą, jog esate visiškai nesusipažinęs su šiuo metu galiojančiu Odontologijos praktikos įstatymu, odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų situacija, šių įstaigų licencijavimo realijomis. Tai rodo Jūsų vieši pasisakymai, tačiau ne tai baisiausia. Grėsmingiausia ir didžiausią nerimą kelia tai, jog iki galo neįsigilinęs į galiojantį teisės aktą, jo taikymą praktikoje ir faktinę situaciją odontologijos sektoriuje, turėdamas akivaizdžias žinių spragas šiuo klausimu, įtikinote Vyriausybę atverti Odontologijos praktikos įstatymo pakeitimo projektui kelią į Lietuvos Respublikos Seimą. Abejotinam projektui, kuris sukels neigiamas pasekmes pacientui, visuomenei, medikų bendruomenei, valstybės biudžetui. Projektui, kurio tikslingumas, pagrįstumas ir adekvatumas nėra aiškūs. Tačiau apie tai stengiamasi nutylėti. 15 metų, nuo pat Rūmų įsikūrimo, tiek asmenų, tiek įstaigų licencijavimo komisijose dirbo ministro deleguoti žmonės, o licencijas pasirašo ir sveikatos apsaugos ministras. Vadovaujamasi ministro patvirtintomis licencijavimo taisyklėmis.

Apie ką mes čia? Ministre, SAM pranešime Jūs teigiate, kad priėmus Jūsų taip aktyviai skatinamą įstatymo pakeitimo projektą, odontologas ar burnos priežiūros specialistas gydymo įstaigoje galės dirbti ne tik pagal darbo sutartį. Jis galės būti susijęs su jo darbo santykių esmę atitinkančiais santykiais, tai yra, dirbti mažojoje bendrijoje ar individualioje įmonėje. Ministre, jaučiame pareigą Jums priminti, kad jau šiuo metu iš 2473 galiojančių odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų licencijų net 946 licencijos yra suteiktos individualioms įmonėms, o dar 140 – mažosioms bendrijoms. Taigi, Jūsų deklaruojama projekto nauda jau seniai yra įgyvendinta ir sėkmingai veikia. Taip pat yra pamirštama paminėti, kad visos įstaigos, kuriose odontologai, kaip Jūs teigiate, galės dirbti ne tik pagal darbo sutartį, įstatymo numatyta tvarka privalo turėti odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigos licenciją ir, kaip žinoma, tai niekaip nesusiję su odontologijos bei burnos priežiūros paslaugų prieinamumu.

Ministre, mums sunkiai suvokiami ir Jūsų įvardijami licencijavimo skaidrumo, patikimumo bei kokybės užtikrinimo standartai, kurie, Jūsų teigimu, bus užtikrinti šią funkciją perdavus Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai (VASPVT). Padėkite suprasti, kaip Akreditavimo tarnyba, kuri per metus patikrina keturis (!!!) kartus mažiau sveikatos priežiūros įstaigų nei Odontologų rūmai, sugebės susitvarkyti su ženkliai padidėjusiu darbo krūviu? 2018 metų statistikos duomenims, VASPVT atliko 28 patikrinimus (14 planinių, 14 neplaninių), o Rūmai – 105 patikrinimus (32 neplaniniai, 73 – planiniai). Atkreiptinas dėmesys, kad Rūmai tikrina tikslingai odontologijos sektorių, o VASPVT visas likusias Lietuvos gydymo įstaigas.

Didelį nerimą mums, odontologų bendruomenei, kelia ir Jūsų, ministre, patikimumo suvokimas. Jūsų teigimu, odontologų veiklos licencijavimą perdavus VASPVT, padidės šių procesų skaidrumas. Ministre, 2018 m. LR Ūkio ministerijos pateiktame Bendros priežiūros institucijų įvertinime VASPVT teko 48 vieta iš 54, 10 balų sistemoje ji tegavo 3,43 balus ir „D” pažangumo įvertinimą. Ar tokia institucija gali būti vadinama patikima?

Ministre, mes atsakingai prašome Jūsų nutraukti šį eksperimentą su odontologija ir medikais, dirbančiais odontologijos sektoriuje. Mes jau turime pakankamai tokių Jūsų vykdytų eksperimentų pavyzdžių, kurie atnešė didelę ir tam tikrose vietose nepataisomą žalą. Raginame Jus deramai įsigilinti į pristatomus klausimus ir neklaidinti nei visuomenės, nei specialistų, nei Vyriausybės, nei Seimo narių.

Kas pasikeistų, jei licencijavimo funkcijos būtų perduotos Akreditavimo tarnybai? Padidėtų valdininkų armija. Ar ne geriau jų atlyginimams numatytas lėšas skirti valstybinės odontologijos paslaugų prieinamumui didinti?

Tikimės konstruktyvaus tolimesnio bendro darbo su Jūsų vadovaujama ministerija.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(59 žmonės įvertino)
4.5932

Patyręs odontologas kategoriškas klaidingoms nuostatoms apie vaikų dantis: tėvams turi pagrindinį patarimą (5)

Lepinantis vasara nesinori galvoti apie rudenį, tačiau mokslo metai artėja. O su jais – nauji...

Ar namų sąlygomis galima balintis dantis: burnos higienistė patvirtino ir paneigė 7 faktus (6)

Dantis valytis po pusryčių ar prieš? Nėščiajai jau planuoti vizitą pas odontologą, nes dantys...

Bandomasis projektas Vilniuje: pacientams su negalia dantis gydo jų namuose

Vilniaus mieste ir rajone gyvenančius žmones su negalia jų namuose jau porą mėnesių lanko...

Neskubėkite atverti piniginės: už vaikų dantų gydymo paslaugas sumoka ligonių kasos (8)

Šiaulių teritorinė ligonių kasa ( TLK ) primena, kad už vaikų iki 18 metų dantų priežiūros...

5 patarimai, kurie padės išnaikinti 700 skirtingų burnoje gyvenančių bakterijų rūšių (34)

Nemalonus burnos kvapas , pageltę dantys – tai keli nemalonumai, kurie turi ne tik kosmetinę...

Top naujienos

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (140)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (58)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (135)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (25)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

Lietaus debesys pasitrauks ir sugrįš šiluma (2)

Ketvirtadienio dieną įžūlūs lietaus debesys iš Lietuvos pasitrauks. Jau naktį žymesnio lietaus...

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (87)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (56)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (132)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (31)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (81)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...