Nuo virusų antibiotikai negelbsti

Peršalus, suskaudus gerklei ar susirgus viršutinių kvėpavimo takų ligomis kartais kai kuriems žmonėms vis dar gali kilti noras griebtis greito problemos sprendimo – antibiotikų. Visgi, vaistininkas primena, kad antibiotikai gali įveikti tik bakterines, o ne virusines ligas ar peršalimą.

„Vis dar klaidingai manoma, kad antibiotikai efektyviai gydo peršalimą ar kitas virusines ligas. Iš tiesų gydant šias ligas antibiotikai – bejėgiai, kadangi jų tikslas įveikti ne virusus, bet bakterijas. Bakterinių ir virusinių ligų gydymai itin skiriasi, o jums tinkamiausią ir efektyviausią paskirs gydytojas. Ne pagal paskirtį vartojami antibiotikai dar labiau nusilpnins jūsų organizmą bei tai gali turėti ilgalaikių pasekmių – kaip atsparumas jiems arba įsisenėjusios, o kartais netgi progresuojančios virusinės ligos“, – pasakoja E. Skalandis.

Alkoholiui ir greipfrutų sultims – ne

Vartojant antibiotikus vaistininkas pataria atsisakyti alkoholio ar netgi greipfrutų sulčių:

Alkoholis gali sumažinti antibiotikų veiksmingumą, turėti neigiamą poveikį kepenų veiklai arba sukelti tokius apsinuodijimo simptomus kaip vėmimas ir pykinimas. Taip pat mums gali būti žalingas antibiotikų ir greipfrutų sulčių derinys. Greipfrutuose yra medžiagų, turinčių įtakos vaistų metabolizmui mūsų organizme. Tai reiškia, kad jeigu tarp antibiotikų suvartojimo ir greipfruto suvalgymo praėjo mažiau nei 72 valandos, gali pasireikšti šalutiniai poveikiai arba sumažėti vaisto efektyvumas“, – teigia E. Skalandis.

Greipfrutai

Kiek bakterijų, tiek ir antibiotikų rūšių

Vieną kartą jums ar jūsų artimiesiems padėjęs antibiotikas nebūtinai bus tinkamas sekantį kartą susirgus, pabrėžia vaistininkas:

„Kiekvienai bakterijos ligai įveikti gali būti parenkamas vis kitas antibiotikas. Kartais netgi kamuojant visiškai tokiems pat ligos simptomams kaip praėjusį kartą, ligą gali būti sukėlusi visai kita bakterija. Todėl net jeigu vieni antibiotikai numalšino ligos simptomus jums ar jūsų artimajam praėjusį kartą, tai nereiškia, kad padės ir šįkart. O vartojant netinkamus antibiotikus galite padaryti sau tik dar didesnę žalą, todėl prieš tai būtinai pasitarkite su gydytoju“, – pasakoja vaistininkas.

Vaistai

Užsitęsusi liga po žaidimų su antibiotikais

Vaistininkas pasakoja, kad pradėjus vartoti antibiotikus galima greitai pasijusti kur kas geriau, tačiau tai nereiškia, kad žmogus jau visiškai pasveiko ir gali nutraukti vaistų vartojimo kursą.

„Ar tai būtų angina, sinusitas, šlapimo pūslės uždegimas ar kita dažnesnė bakterijos sukelta liga, nenutraukite antibiotikų vartojimo kurso vos palengvėjus kankinusiems simptomams. Pirmiausia antibiotikai panaikina silpnesnes bakterijas, dėl ko pasijuntame geriau. Tačiau mūsų organizme vis dar gausu gyvų bakterijų, kurios toliau dauginasi. Todėl nutraukus gydymą liga gali sugrįžti praėjus vienai ar porai savaičių, o jai sugrįžus antibiotikas gali nebepadėti. Tas pats galioja, jei atsisakoma gydymo antibiotikais. Liga gali peraugti į lėtinę arba komplikuotis“, – pasakoja vaistininkas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)