aA
Endometriozė siejama su padidėjusia specifinių neigiamų nėštumo baigčių rizika, įskaitant savaiminį persileidimą, negimdinį nėštumą ar preeklampsiją, rodo mokslinis tyrimas, kurio rezultatai neseniai paskelbti žurnale „Obstetrics and Gynecology“.
© DELFI montažas

Endometriozė taip pat dažnai siejama su dubens srities skausmais ir nevaisingumu, tačiau daugiau nei 80 moterų, kurioms yra diagnozuota endometriozė, pastoja. Leslie V. Farland iš Arizonos universiteto su kolegomis tyrinėjo galimą endometriozė poveikį neigiamoms nėštumo baigtims.

Iki šiol manyta, kad už gimdos ribų augantis endometrinis audinys kenkia nėštumui keliais būdais: sumažina atsaką į progesteroną ir taip pakenkia ocitams, sumažina gimdos susitraukiamumą, kenkia placentacijai ir skatina uždegimą. Visa tai susiję su didesne nėščiųjų diabeto, hipertenzinių sutrikimų nėštumo metu ir išankstinio gimdymo rizika.

Anksčiau atlikti nedidelės apimties moksliniai tyrimai, kuriuose dalyvavo vaisingumo klinikų pacientės, veikiausiai iškreipė duomenis apie vien tik endometriozės keliamą riziką. Be to, didžiosios dalies į ligonines patekusių moterų atvejai buvo sunkūs. Heterogeninės populiacijos ir besiskiriantys endometriozės apibrėžimai potencialiai galėjo pakenkti anksčiau atliktiems tyrimams. Naujausio tyrimo metu siekta išvengti kai kurių šių potencialių klaidų.

Mokslininkai naudojosi antrojo slaugių sveikatos tyrimo (Nurses' Health Study II) duomenimis, siekdami išsiaiškinti ryšius tarp laparoskopiškai diagnozuotos endometriozės ir neigiamų nėštumo baigčių. Šiuo metu vis dar vykstančio kohortinio tyrimo, kuris buvo pradėtas vykdyti 1989 m., metu stebima 116 429 amerikiečių slaugių, kurių amžius svyruoja nuo 25 iki 42 metų, sveikatos būklė. Tyrimo pradžioje ir vėliau kas dvejus metus tyrimo dalyvės pildė anketas apie savo gyvenseną, reprodukciją ir sveikatą. Nuo 1993 m. anketose moterų klausiama ir apie laparoskopiškai patvirtintą endometriozę.

2009 m. pildydamos detalią anketą apie nėštumą tyrimo dalyvės pateikė duomenų apie 196 722 nėštumus. Mokslininkai palygino duomenis apie nėštumo baigtis tarp moterų su (8875 nėštumai, 4,5 proc.) patvirtinta endometriozės diagnoze ir be jos.

Tarp nėštumo baigčių buvo savaiminis persileidimas, negimdyvinis nėštumas, negyvo vaisiaus gimimas, nėščiųjų diabetas, hipertenziniai sutrikimai nėštumo metu (preeklampsija ir nėščiųjų hipertenzija), ankstyvas gimdymas ir mažas naujagimio svoris gimimo metu.
Endometriozė buvo susijusi su padidėjusią savaiminio persileidimo rizika (santykinė rizika (SR) siekė 1,40, o 95 proc. patikimumo intervalas (PI) – 1,31-1,49), negimdinio nėštumo rizika (SR buvo 1,35, o 95 proc. PI – 1,11-1,63) ir hipertenzinių sutrikimų rizika (SR siekė 1,30, o 95 proc. PI – 1,16-1,45).

Mokslininkai sako, kad ryšys su negyvo vaisiaus gimimu yra tik „menamas“, nes jis nebuvo toks tvirtas, kaip kalbant apie kitus veiksnius (SR siekė 1,27, o 95 proc. PI – 1,01-1,60). Negyvo vaisiaus gimimą jie apibrėžė, kaip vaisiaus praradimą po 20 nėštumo savaitės.
Įvertinti papildomi variantai buvo amžius, vaisingumas, peroralinių kontraceptikų vartojimas, nevaisingumo istorija, amžius, kai prasidėjo menstruacijos, menstruacinio ciklo charakteristikos, rūkymas/nerūkymas ir kūno masės indeksas.

Papildomos analizės metu buvo nustatyta didesnė savaiminio persileidimo rizika, susijusi su laparoskopiškai diagnozuota endometrioze, buvo moterims, jaunesnėms nei 35 metų amžiaus pirmojo nėštumo metu. Ryšys su negimdiniu nėštumu buvo stipresnis tarp moterų be jokios nevaisingumo istorijos. O ryšys su nėščiųjų diabetu buvo stipriausias tarp moterų, kurios vieno nėštumo metu susilaukė kelių vaikų, buvo jaunesnės nei 35 metų ir neturėjo nevaisingumo problemų.

Mokslininkai padarė tokią išvadą: „Moterys, kurioms nėra diagnozuota endometriozė, yra unikali moterų grupė su didesne neigiamų nėštumo baigčių rizika“. Jie siūlo atlikti išsamesnių tyrimų siekiant nustatyti ryšį tarp endometriozės ir neigiamų nėštumo baigčių, atsižvelgiant į moters amžių, vaisingumą ir nevaisingumo istorija, kaip parodė papildoma analizė.

„Ryšio mechanizmų ir galimų intervencijos būdų ar stebėjimo procedūrų išsiaiškinimas bus itin svarbus siekiant užtikrinti moterų, kurioms diagnozuota endometriozė, ir jų vaikų sveikatą“, – nurodė mokslininkai.

Vienas šio tyrimo apribojimų yra tas, kad neturima duomenų apie endometriozės diagnozavimo laiką ir santykį su nėštumu nėštumams iki 1989 m. Tyrimo metu taip pat nebuvo analizuotos tokios būklės, kaip placentos pirmeiga (placenta previa), placentos įaugimas (placenta accreta) bei gimdos kaklelio nepakankamumas, kurie taip pat gali turėti įtakos nėštumo baigtims.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Gydytoja – apie ligą, kurios paprastas kraujo tyrimas neparodo: įvardijo simptomus, kurių nereikėtų „nurašyti“ nuovargiui (6)

Geležies stoka organizme skundžiasi vis daugiau moterų. Deja, net ir pradėjus vartoti papildus...

Gyvenimą kartina nuolat pasikartojančios ginekologinės problemos: gydytoja įvardijo 6 pagrindines klaidas (31)

Su makšties infekcinėmis ligomis bent kartą savo gyvenime susiduria dauguma moterų, jos sutrikdo...

Klastinga moterų liga, kuri dažnai siejama su nevaisingumu: ar ji tikrai nuosprendis nėštumui? (9)

Endometriozė siejama su padidėjusia specifinių neigiamų nėštumo baigčių rizika, įskaitant...

Lytiškai plintanti infekcija, kuri nusineša tūkstančius gyvybių: ar iš tiesų virusu užsikrečia tik einantys „į kairę“? (26)

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra viena dažniausiai lytiškai plintančių infekcijų, nuo...

Daugelį moterų varginanti liga: beveik pusė nejunta simptomų, bet pasekmės gali būti liūdnos (31)

Moterys vaisingame amžiuje dažnai susiduria su įvairiomis makšties infekcinėmis ligomis....

Top naujienos

Tikėjosi lengvo kelio, o gavo tikrą pragarą: kaip suomiams pavyko sustabdyti sovietų ordą (340)

Iš daugybės Antrojo pasaulinio karo mūšių ir įvykių vienas sunkiausiai suvokiamų yra...

Dėl prarasto siuntinio į teismą padavė Lietuvos paštą: jei netinka, kreipkis į privačias bendroves (148)

Dėl išsiųstos ir nežinia kur dingusios registruotos siuntos Lietuvos paštą į teismą padavęs...

Pasiskundęs, kad šeimyniniai džiaugsmai užgožė vyriškus, sulaukė palaikymo: tu ne vienas, brolau (388)

Du mažamečius vaikus su žmona auginantis vyras tvirtina, kad jau kone trejus metus jų šeimoje...

Lietuvė išbandė karališką kelionę traukiniu po Airiją: čia keleiviai prabangą kabina šaukštais (132)

Kai Dublino geležinkelio stotyje sustoja prabangusis „Grand Hibernian“, visų perone esančių...

Kaune automobilis rėžėsi į stulpą: keleivis žuvo, vairuotojas girtas bus papildyta (9)

Sekmadienio vakarą policija, medikai ir ugniagesiai skubėjo į avariją Kaune. Pranešta, kad...

Į avariją Vilniuje lėkė trys greitosios, keli sužaloti žmonės ligoninėje (13)

Sekmadienį Vilniuje, Salomėjos Neries gatvėje, į avariją skubėjo policija ir net 3 medikų...

Miestas Žemaitijoje, prieš šimtmetį išgyvenęs tikrą aukso amžių: žmonės sulaukdavo „amerikoniškų“ uždarbių (37)

Miestelis, kurį vagoja Bartuvos upė. Ramus žemaitiškas kampelis pačiame pasienyje su Latvija ....

Rusijos dailiojo čiuožimo žvaigždė Zagitova stabdo karjerą būdama 17-os (1)

Rusijos dailiojo čiuožimo gerbėjai sekmadienį buvo šokiruoti – viena talentingiausių šalies...

Įrodyta moksliniais tyrimais: šie penki papildai lieknėjimui yra tik pinigų metimas į balą (1)

Paieškoje įvedus „svorio metimas“, iškyla nemenkas iššūkis: reikia atskirti faktus nuo...

Nauji mokesčiai sukėlė klausimų: ar dabar svarbiausi tie, kurie nedirba ir visko nori už dyką? (69)

Seimas pritarė nuleisti kartelę ir NT mokestį įvesti visiems, kurių vertė nuo 150 tūkst. eurų....