aA
Su vėžio diagnoze susiduria vis daugiau žmonių. Iš gydytojų išgirstame, kad mityba turi labai didelės įtakos sveikatai. Ką valgyti, kad nesusirgtume, ir kaip maitintis, jei liga užklupo, atsako Santaros klinikų gydytoja dietologė Evelina Cikanavičiūtė. Gydytoja sako, kad vienas blogas įprotis – prasta mityba, gali būti bent 13 vėžio rūšių priežastis.
Vienas blogas įprotis gali sukelti mažiausiai 13 vėžio rūšių
© Shutterstock

1. Šiuolaikinėje visuomenėje juntamas pamišimas, jog nesveika dieta gali sukelti vėžį. Kaip jūs galvojate, kodėl žmonės linkę tuo tikėti? (Paklausė people.onliner.by.)

Remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, žinoma, kad sveikatai nepalanki ir nesubalansuota dieta bei gyvenimo būdas yra susiję su padidėjusia vėžio rizika. Nutukimas, kuris taip pat yra nesveikos ir nesubalansuotos mitybos bei gyvenimo būdo rezultatas, susijęs bent su 13 rūšių vėžio tipų. Ypač su krūties, gimdos, storosios žarnos, inkstų, tulžies pūslės, kasos, tiesiosios žarnos, stemplės, kiaušidžių.

Evelina Cikanavičiūtė
Evelina Cikanavičiūtė
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2018 m. pasaulyje buvo užregistruota 18,1 mln. naujų vėžio atvejų ir 9,6 mln. mirčių nuo šios ligos. O prognozuojamas vėžio atvejų skaičius 2040 m. yra 29,5 mln. Vienas iš 5 vyrų ir viena iš 6 moterų per savo gyvenimą suserga vėžiu, o vienas iš 8 vyrų ir viena iš 11 moterų miršta nuo šios ligos.

Įvertinus šiuos duomenis akivaizdu, kad problema yra opi, ir visiškai suprantama, jog žmonės nerimauja dėl savo sveikatos ir ateities. Būtent šis nerimas ir rūpestis verčia ieškoti įvairių sprendimų ir būdų, kurie apsaugotų nuo ligos. Vienas iš būdų ir sprendimų, priklausančių nuo pačių žmonių, – sveikatai palanki ir subalansuota mityba bei gyvenimo būdas.

2. Išsiaiškinkime pagrindinius mitus, susijusius su vėžiu ir dieta. Ar badavimas gali padėti pasveikti nuo vėžio?

Remiantis moksliniais tyrimais atliktais su žmonėmis, nėra įrodymų, patvirtinančių teigiamą badavimo poveikį, kalbant apie bet kokio tipo vėžį. Gydytojų, besiremiančių šiuolaikinės mokslu pagrįstos medicinos duomenimis, nuomonė yra griežta – bet koks sąmoningas ar nesąmoningas su pačia liga ar jos gydymu susijęs badavimas lemia mitybos nepakankamumą ar išsekimą. Mitybos neapakankamumas yra dažna vėžiu sergančių pacientų būklė ir ji diagnozuojama iki 70 proc. vėžiu sergančių pacientų.

Jam būdingas liesumas ir raumenų praradimas bei sutrikusios imuninė, fizinė ir psichinė funkcijos. Mitybos nepakankamumas susijęs su blogesniu atsaku į vėžio gydymą, o tai lemia dažnesnius pašalinius reiškinius. Taip pat susijęs su didesniu gydymo toksiškumu, padidėjusiu infekcijų dažniu, kitomis komplikacijomis bei didesniu mirties dažnumu. Net 20 proc. sergančiųjų vėžiu miršta ne dėl pačios ligos, o dėl mitybos nepakankamumo. Svarbu žinoti, kad kiekvienas vėžiu sergantis asmuo turi mitybos nepakankamumo riziką.

3. Ar žaliavalgystė gali išgydyti vėžį?

Žaliavalgiškas maistas yra nevisiškai termiškai apdorotas – gamintas ne aukštesnėje nei 40–49°C temperatūroje. Teoriškai racione gali būti ne tik augaliniai produktai, bet ir gyvūninės kilmės maistas. Bet kai kurie termiškai pakankamai neapdoroti gyvūninės kilmės produktai gali padidinti infekcijų riziką. Tai ypač svarbu sergantiems vėžiu, nes liga ir jos gydymas gali sutrikdyti imuninės sistemos veiklą ir jos atsaką į patogenus.

Visgi dažniausiai žaliavalgiška mityba yra veganiška, ją sudaro tik augalinis maistas. Jei augalai tinkamai nuplaunami, yra švieži ir nepažeisti puvinio ar pelėsio, juos sergantiems onkologinėmis ligomis valgyti saugu. Tačiau reikėtų paminėti, kad termiškai neapdorotas arba nepakankamai apdorotas augalinis maistas sunkiau virškinamas, todėl žmonės, ypač tie, kurie serga virškinamojo trakto vėžiu, gali jausti netikro sotumo, nevirškinimo jausmą, gali viduriuoti. Todėl toks racionas nebus lengvai toleruojamas.

Be to, kiekviena augalinė dieta sukelia baltymų, riebalų ir energijos (kalorijų) trūkumo riziką, o tai ir vėl gali lemti mitybos nepakankamumą. Nėra moksliniais įrodymais pagrįstų duomenų, kad žaliavalgystė gydo vėžį. Bet žinoma, kad tai gali sukelti mitybos nepakankamumą ir taip pabloginti ligos eigą bei jos gydymą.

Vienas blogas įprotis gali sukelti mažiausiai 13 vėžio rūšių
© Shutterstock

4. Yra toks juodojo humoro pokštas: „Aš noriu tiek cukraus savo arbatos puodelyje, kad jis galėtų sukelti vėžį.“ Ar čia yra kiek nors tiesos? Ar cukrus tikrai gali būti pavojingas?

Nėra tvirtų įrodymų, patvirtinančių teoriją, kad cukrus sukelia vėžį. Svarbiau akcentuoti pačią dietos kokybę. Pastebėta, kad žmonės, kurių racione gausu cukraus ir rafinuotų grūdų produktų, suvartoja nepakankamai aukštos maistinės vertės maisto: nerafinuotų visagrūdžių produktų, daržovių, ankštinių daržovių, vaisių, uogų, riešutų, sėklų. O šie produktai pasižymi augalinėmis bioaktyviomis medžiagomis, kurios yra svarbios kalbant apie lėtinio uždegimo ir vėžio patogenezę ir veikia kaip teigiami agentai stabdant patologinius procesus. Todėl svarbiau pabrėžti, ką žmonės turėtų valgyti, o ne tai, ko neturėtų.

5. O kaip veganiška dieta? Gal tai galėtų išgydyti vėžį, jei niekas kitas negalėtų?

Yra moksliniais įrodymais pagrįstų duomenų, kad vegetariška ir veganiška dieta galėtų sumažinti vėžio riziką, jei tokia mityba tapusi tiesiog įprastu gyvenimo būdu. Bet ne tada, kai liga jau pasireiškusi. Nėra įrodymų, kad veganiška dieta galėtų išgydyti vėžį, tačiau yra tikimybė, kad tai galėtų užkirsti kelią vėžio ir kitų lėtinių ligų vystymuisi. Vegetariška ir ypač veganiška dieta nėra rekomenduojama aktyvaus ligos periodo metu dėl mitybos nepakankamumo rizikos. Atsižvelgiant į individualias sąlygas, vegetariška ar veganiška dieta galėtų būti pradedama kaip gyvenimo būdo mityba ne anksčiau nei po 6 mėnesių patvirtinus vėžio remisiją.

6. Ar yra kokių nors sąsajų tarp šių mitų ir populiariosios Davido Servano-Schreiberio knygos „Vėžys. Naujas gyvenimo būdas“? Davidas buvo gydytojas ir 20 metų kovojo su smegenų vėžiu. Jis įtikino savo skaitytojus atsisakyti mėsos ir cukraus, kad pasveiktų. Galiausiai liga laimėjo ir jis mirė.

Šiuo metu stipriausi įrodymai apie maistą, sukeliantį riziką sirgti vėžiu, tenka raudonai mėsai ir ypač perdirbtai raudonai mėsai, kuri priklauso 1 grupės kancerogenams (1 grupė kancerogenų reiškia „sukelia vėžį“). Raudona mėsa priklauso 2a grupės kancerogenams (2a grupė kancerogenų reiškia „tikriausiai sukelia vėžį“). Gausiai vartojant perdirbtą ir raudoną mėsą gali padidėti žarnyno vėžio rizika, taip pat yra įrodymų, kad ir skrandžio bei kasos vėžio rizika. Įrodymai, kad perdirbta mėsa yra vėžio priežastis, tokie pat įtikinami kaip ir įrodymai apie tabaką.

Perdirbtai mėsai priskiriama sūdyta, rūkyta, vytinta, brandinta, konservuota mėsa. Pavyzdžiui, rūkytas ar vytintas kumpis, rūkyta šoninė, sūdyti arba rūkyti lašiniai, rūkytos ar vytintos dešros ir dešrelės. O raudonai mėsai priskiriama šviežia, smulkinta ir šaldyta jautiena, kiauliena, veršiena, ėriena ir ožkiena. Šviežia balta mėsa, tokia kaip vištiena ir žuvys, nėra susijusi su padidėjusia vėžio rizika.

Raudona mėsa
Raudona mėsa
© Shutterstock

Nėra draudžiama valgyti raudoną ar net perdirbtą mėsą, tačiau ją reikėtų apriboti – valgyti tik retkarčiais, siekiant išvengti vėžio ir kitų lėtinių ligų rizikos. Vis dėlto onkologinis procesas labai sudėtingas ir sunku patikėti, kad jau pasireiškusios ligos akivaizdoje eliminavęs bet kurį iš šių produktų žmogus pasveiks nuo šios ligos.

7. Ar karti tiesa yra tokia, kad net 100 proc. sveikas gyvenimo būdas, valgomi kviečių daigai, rytinės meditacijos ar 10 km bėgimas negali pagydyti ir net apsaugoti nuo vėžio?

Vėžys yra daugiaveiksnė liga, kurią lemia gyvenimo būdas, genetiniai ir aplinkos veiksniai. Neįmanoma pakeisti genetinių ar aplinkos veiksnių. Mes iš esmės galime modifikuoti tik savo gyvenimo būdą. Paprastai dieta su ją sudarančiu maistu yra tas elementas, kurį savarankiškai ir sąmoningai kontroliuoti gali pats pacientas. Neretai ši kontrolė sukuria ir ligos kontrolės iliuziją.

Gerai, kai ši kontrolė žmogų mobilizuoja ir veikia pozityviai, nes pats pacientas yra itin svarbi ligos gydymo komandos dalis. Tačiau situacija gali tapti fiziškai ir psichologiškai pavojinga, kai ši kontrolė paremta kraštutinumais ir įvairiais ekstremaliais metodais. Svarbu suprasti, kad sveikatai nepalankūs dietos ir gyvenimo būdo elementai yra svarbiausi ne tuo metu, kai liga jau pasireiškusi, bet kai ligos dar nėra arba žmogus jau pasveikęs ir siekia sumažinti atkryčio ar kitų lėtinių ligų riziką ateityje. Kai liga jau diagnozuota, svarbiausia – vadovautis subalansuotos sveikatai palankios dietos principais ir išvengti mitybos nepakankamumo.

8. Ar galėtumėte įvardyti kokių nors maisto produktų, kurie turi įrodytą nuo vėžio saugantį poveikį?

Grūdai, daržovės, vaisiai ir uogos. Įrodyta, kad dieta, kai vartojama daug augalų, mažina vėžio riziką. Augalinės kilmės produktai – tai ląstelienos, vitaminų, mineralinių medžiagų ir įvairių bioaktyvių antioksidantų šaltinis, jie yra svarbūs apsaugos nuo vėžio elementai. Galima išskirti tokius augalus kaip kryžmažiedės daržovės: kopūstai, brokoliai; taip pat svarbūs pomidorai, morkos, pupelės, česnakai, citrusiniai vaisiai, įvairios uogos, riešutai, linų sėmenys, cinamonas, ciberžolės.

Žinoma, kad visos daržovės, vaisiai, uogos, grūdai, riešutai, sėklos ir prieskoniai turi savitų mikroelementų, svarbių siekiant apsaugoti nuo lėtinio uždegimo ir onkologinių procesų. Todėl pagrindinė rekomendacija yra pasirinkti kuo įvairesnius vaivorykštės spalvų sezoninius augalinius maisto produktus. Taip pat akcentuojama, kad augalinis maistas turėtų sudarytų ne mažiau nei pusę dienos maisto raciono.

9. Kokios yra juokingiausios nuo vėžio saugančios dietos, su kuriomis jūs kada nors susidūrėte? Žolelių arbatos? Degtinė ir sviestas? Daržovių sultys ir kavos klizmos?

Keista, bet savo praktikoje nesu sutikusi pacientų, kurie naudojo kokius nors ekstremalius ar juokingus metodus, saugančius nuo vėžio. Esu turėjusi keletą pacientų, kurie nuolat vartoja actą ar kai kurių žolelių arbatas. Bet dažniau sutinku pacientų, kurie iš savo raciono dėl visuomenėje populiarių ir mūsų aptartų mitų eliminuoja kai kuriuos maisto produktus dėl vėžio baimės.

Paprastai tai – pieno produktai, cukrus, saldinti produktai, miltų ir mielių gaminiai, bulvės. Džiaugiuosi, kad po konsultacijos jie dažniausiai persigalvoja ir sugrąžina šiuos produktus į savo racioną. Vėl jaučiasi ramūs juos valgydami ir, svarbiausia, praranda kaltės jausmą vartodami mitais apipintą maistą.

Vienas blogas įprotis gali sukelti mažiausiai 13 vėžio rūšių
© Shutterstock

10. Kokia jūsų nuomonė apie kancerofobiją? Ką ji gali sukelti?

Manau, kad yra trys pasekmės, kurias gali sukelti vėžio baimė.

Pirma – kai žmonės nusprendžia neigti šios ligos riziką ir nekreipia dėmesio į jos ankstyvą prevenciją, tai yra sveikatai palankią ir subalansuotą dietą bei gyvenimo būdą. Kartais jie sako: geriau gyventi trumpesnį, bet skanų, malonų ir patogų gyvenimą, nei ilgesnį, tiksliai sudėliotą, teisingą ir sveiką.

Antra – visai priešinga, kai žmonės dėl paniškos baimės susirgti arba ir vėl susirgti vėžiu kardinaliai keičia savo gyvenimo būdą ir mitybą. Kartais jie ieško įvairių stebuklingų dietų, „Top 10“ produktų ar papildų, kurie galėtų padėti jiems išvengti vėžio. Yra toks terminas „ortoreksija“ – tai valgymo sutrikimas, apibūdinamas kaip perdėtas ar net maniakiškas siekis pagal asmeninį supratimą sveikai maitintis ir gyventi. Ši būklė pavojinga ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai. Kadangi žmogus vadovaujasi subjektyviomis žiniomis, tai gali sukelti mitybos nepakankamumą, pagrindinių maistinių medžiagų ir mikroelementų trūkumą, o kartu – ir pavojų sveikatai bei gyvybei.

Ir trečia – priešingai nei dvi pirmosios, ši pasekmė nepasižymi kraštutinumais. Tai yra sveikatai palanki ir subalansuota dieta bei gyvenimo būdas, paremtas moksliniais įrodymais pagrįstomis visame pasaulyje pripažintomis rekomendacijomis. Skatiname žmones rinktis šį paprastai ir mažiausią stresą sukeliantį kelią, kuris galėtų sumažinti ne tik vėžio, bet ir kitų lėtinių ligų riziką.

Be to, raginame žmones pasitikėti profesionalais ir nesivadovauti tariamų ekspertų pateikiama pseudomoksline informacija, taip pat vengti stebuklingų netikrų vėžio gydymo būdų: dietų, maisto papildų ar kitų produktų, kuriems neretai būdinga stipri ir socialiai neatsakinga rinkodara.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(79 žmonės įvertino)
3.7089

Jaunus žmones užklumpanti klastinga liga: simptomus priskiria pervargimui darbe

Kasmet paskutinę gegužės savaitę minint Pasaulinę išsėtinės sklerozės dieną visų dėmesys...

Odos vėžį aptiko atsitiktinai: į ką atkreipti dėmesį, kad gydytojai dar spėtų padėti (40)

„Jei nebūčiau netyčia užkliudęs apgamo, tai ir toliau vaikščiočiau, o liga progresuotų –...

Koronavirusas smogia širdžiai: Lietuvoje ženkliai išaugs mirčių skaičius nuo širdies ir kraujagyslių ligų (28)

Koronaviruso COVID-19 sukeltas pasekmes Lietuvos gyventojai gali jausti dar ne vieną dešimtmetį....

Insultas neaplenkia net ir jaunų žmonių, neurologas prašo saugotis: vadovaukitės bent 5 principais (26)

Koronavirusas , sukeliantis COVID-19 , yra nepaprastai klastingas ir pateikė mokslininkams...

Psichologė pabrėžia: su astma nereikia kovoti, reikia ją priimti ir gydyti (1)

Tyrimai rodo, kad sunkia astma sergantys žmonės susiduria ne tik su ligos sukeltomis sveikatos...

Top naujienos

Nausėda apie jaučiamas krizės nuotaikas: artėjame prie antirekordo (227)

Prezidentas Gitanas Nausėda išskirtiniame interviu Delfi įvertino koronaviruso krizės žalą...

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną (56)

Šiltėjant orams vis dažniau ieškome vietų, kuriose galėtume pasimėgauti gamtos ramybe ir...

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius iškviestas į FNTT ir apklaustas (119)

Ketvirtadienį į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) būstinę iškviestas Vilniaus...

Išryškino Verygos darbo prieštaringumą: situacija darosi komiška (157)

Yra daug liaudies išminties posakių apie tai, kad tikrasis veidas atsiskleidžia tik po kauke ar...

Sukrėtimas jau paveikė butų pardavimus: kokių kainų pokyčių laukti? (249)

Pasak NT ekspertų, prasidėjus karantinui buvo fiksuojamas žymus rinkos sumažėjimas bei vyravo...

Sušils iki 20 laipsnių, bet vėjas vels plaukus (6)

Šiandien Lietuva pateks į tarpinę zoną tarp didžiulio, visą šiaurės vakarų Europą apėmusio...

Virgilijus Čepaitis

Trečdalis gyvenimo. Nuo 1991-ųjų lapkričio iki dabar (2)

Pradžiai pacituosiu kelias vienos dienos laikraščių antraštes. 1992-ųjų sausio 21 d.:...

Aiškėja, kada ir kaip atsidarys kino teatrai, bet bėda – trūksta premjerų (44)

Karantino metu uždaryti kino teatrai patiria didžiulius nuostolius, tačiau darbuotojų neatleidžia...

„Huawei P40“ apžvalga: ar verta pirkti išmanųjį be „Google Play Store“? (61)

„ Huawei “ išmanieji telefonai buvo spėję užkariauti lietuvių širdis, tačiau populiarumo...

|Maža didelių žinių kaina