aA
Žodį „vėžys“ Kristina Bučienė išgirdo tuomet būdama vos 19-os. Jaunai studentei buvo nustatyti neaiškios kilmės gimdos kaklelio pakitimai. Tąkart mergina išgirdo galimą diagnozę: gimdos kaklelio vėžys. Kristina prisimena, kokios emocijos ją užplūdo ruošiantis egzaminų sesijai: baimė, ašaros, nežinia dėl ateities. Laimė, Kristinos draugas ir dabartinis jos vyras merginą paragino dar kartą pasitikrinti: paaiškėjo, kad Kristinai nustatytas ne vėžys, o ikivėžiniai pakitimai.
Žmogaus papilomos virusas
Žmogaus papilomos virusas
© DELFI montažas / Shutterstock

Šiandien Kristina reguliariai tikrinasi, stebi savo būklę ir kitas moteris ragina rasti laiko ne tik grožiui, buičiai ar karjerai, bet ir vizitui pas ginekologą. Juk svarbiausia gimdos kaklelio pakitimus diagnozuoti laiku ir stebėti savo sveikatą, taip galimai užkertant kelią onkologinei ligai.

„Moterys visada atranda laiko pasirūpinti savo išoriniu grožiu: nueiti pas kirpėją, pasidaryti manikiūrą ar atsinaujinti savo garderobą. Bet nepamirškime, kad graži moteris, pirmiausia, sveika moteris,“ – mintimis, kodėl būtina dalyvauti prevencinėje gimdos kaklelio programoje, dalinasi Kristina.

Kristina Bučienė
Kristina Bučienė
© NVI nuotr.

Išvengti vėžio padeda vakcina ir dalyvavimas prevencinėje programoje

Dalyvauti prevencinėje gimdos kaklelio vėžio programoje svarbu todėl, kad šis vėžys – antras dažniausias onkologinis susirgimas 15–54 metų amžiaus moterų grupėje ir ketvirtas pagal dažnumą navikas pasaulyje. Kasmet ES šalyse nustatoma apie 33 tūkst. gimdos kaklelio vėžio atvejų ir 15 tūkst. mirčių nuo šios ligos.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys yra šeštoje vietoje pagal dažnumą tarp moterų piktybinių susirgimų. Europos vėžio registrų tinklo duomenimis 2020 m. Lietuvoje sergamumas gimdos kaklelio vėžiu buvo 26,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų, kai Europos Sąjungos vidurkis – 12,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Mažiausi sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai Europoje yra stebimi Suomijoje, Maltoje bei Austrijoje.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Lietuva bendroje Europos lentelėje atsiduria tarp didžiausius sergamumo rodiklius turinčių šalių. Didesnis sergamumas stebimas tik Rumunijoje ir Estijoje. Mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje irgi yra vienas didžiausių Europoje – 9,1 mirtis 100 tūkst. gyventojų, kai tuo tarpu Europos Sąjungos vidurkis – 4,0, o Suomijoje šis rodiklis tik 1,5 mirčių. 100 tūkst. gyventojų.

„Kiekvienais metais Lietuvoje apie 400 moterų suserga ir virš 200 moterų miršta nuo gimdos kaklelio vėžio. Lietuvos sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai du kartus viršija ES vidurkį, o mirtingumas nuo šios ligos yra vienas didžiausių Europoje,“ – nerimą keliančius skaičius įvardija Nacionalinio vėžio instituto vadovė, prof. Sonata Jarmalaitė.

Sonata Jarmalaitė
Sonata Jarmalaitė
© NVI nuotr.

Anot profesorės, vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija lytiniuose takuose.

„Agresyviausi ŽPV tipai (16 ir 18) atsako už 70 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų, o likę aukštos rizikos ŽPV tipai (konkrečiai, 31, 33, 35, 45, 52 ir 58) – už papildomus 20 proc. ligos atvejų. Be to, ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir kitas onkologines ligas. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje kas ketvirta 18–55 m. amžiaus moteris yra infekuota aukštos rizikos ŽPV,“ – apie žmogaus papilomos viruso ryšį su vėžiu pasakoja prof. S. Jarmalaitė.

Kokio amžiaus moterims ir kokie tyrimai priklauso?

Anot NVI vadovės, prof. S. Jarmalaitės, gimdos kaklelio vėžio išvengti padeda profilaktinė vakcina prieš ŽPV ir dalyvavimas gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.

Renginio akimirka
Renginio akimirka
© NVI nuotr.

„Atnaujinta gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa jungia galimybę pasitikrinti ŽPV infekuotumą ir laiku nustatyti patologinius pakitimus. Pagal šią programą moterims nuo 25 iki 34 m. kas treji metai atliekamas citologinių pokyčių arba PAP testas, o moterims nuo 35 iki 59 m. kas penkeri metai atliekami infekuotumo aukštos rizikos ŽPV tyrimai ir tik esant teigiamam testui tęsiami tolimesni tyrimai – atliekamas PAP testas.

Ankstesniais metais prevencijos programos patikrose sudalyvaudavo apie trečdalis atitinkamo amžiaus moterų. Viliamės, kad pagal aukščiausius pasaulinius standartus atnaujinta prevencijos programa pritrauks daugiau dalyvių,“ – apie tai, kaip atnaujinta prevencinė programa gali pagerinti sergamumo gimdos kaklelio vėžio rodiklius, pasakoja prof. S. Jarmalaitė.

Donatas Petroška
Donatas Petroška
© NVI nuotr.

Anot Valstybinio patologijos centro patologo Donato Petroškos, kas kelerius metus prevenciniam vizitui pas ginekologą laiką skirianti moteris, turi šansų gimdos kaklelio vėžio diagnozę sužinoti laiku arba aptikti ikivėžinių pakitimų. „Norint užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžio išsivystymui yra labai svarbu atsiminti pradžiai bent 2 momentus: pirma, moteris turėtų bent 1 kartą per 3 ar 5 metus atlikti profilaktinį gimdos kaklelio tyrimą ir antra – tai daryti periodiškai. Savo paprastumu tai yra labai dėkingas būdas savalaikiai aptikti šią mirtiną ligą,“ – kodėl moterims reikia tirtis profilaktiškai, kalba D. Petroška.

Visgi, dalis moterų prevencinėje gimdos kaklelio vėžio programoje nedalyvauja ir todėl, kad iš gydymo įstaigų gauna per mažai informacijos.

„Atliekant pacienčių apklausą, kodėl nedalyvauja valstybinėje patikros programoje, beveik ketvirtadalis moterų nurodo besitikrinančios privačiose medicinos įstaigose. Taigi valstybės finansuojamos programos duomenys tiksliai neatspindi bendros Lietuvos moterų profilaktinio testavimo apimties.

Vilma Vasjanova
Vilma Vasjanova
© NVI nuotr.

Kita dalis pacienčių tvirtina apie valstybinę programą nieko nežinojusios, negavusios kvietimo ar pristigusios patikimos informacijos, kuri paskatintų toje programoje dalyvauti. Kai kurios mini neradusios tam laiko ar neturėjusios jokių nusiskundimų, todėl nemačiusios prasmės tikrintis. O profilaktinės programos ir yra skirtos sveikoms moterims, kad galima pavojinga liga būtų nustatyta dar jai neprasidėjus,“ – kalba Šeškinės poliklinikos Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėja Vilma Vasjanova.

Tiesa, gydytoja pabrėžia, kad pacientėms sutaupyti laiko ir operatyviai gauti gydymą padeda ir jau įsibėgėjęs projektas „Žalieji koridoriai“.

„Siekiant pagerinti gimdos kaklelio vėžio sergamumo ir mirtingumo statistiką Lietuvoje naudojamės tokiais mokslo progreso ir inovacijų sukurtais įrankiais kaip vakcinacija ir profilaktinė programa. Sunkiai įsibėgėja mergaičių vakcinacija, sulaukėme atnaujinimų patikros programoje, tikimės ir dėsime pastangas, kad kuo daugiau atitinkamo amžiaus moterų joje dalyvautų.

Tačiau kasdieniame ginekologo darbe teko įveikti ir tokį, atrodytų, paprastą organizacinį iššūkį – kaip sutrumpinti paciento kelią nuo diagnozės iki specialisto onkologo. Kalbu apie „žaliuosius koridorius“, kurie jau sėkmingai veikia ir pacientės, nepasiklydusios sveikatos sistemoje, gydomos tose gydymo įstaigose, kuriose taikomi šiuolaikiniai vėžio gydymo principai,“ – kalba V. Vasjanova.

Profilaktinis vakcinavimas nuo ŽPV Lietuvoje vis dar kelia nerimą

Anot profesorės S. Jarmalaitės, dar vienas būdas išvengti gimdos kaklelio vėžio – profilaktinė vakcina.

Skiepai nuo ŽPV
Skiepai nuo ŽPV
© Shutterstock

„Lietuvoje nuo 2016 m. 11 metų amžiaus mergaitės pradėtos skiepyti keturvalente vakcina nuo ŽPV (prieš 6, 11, 16, 18 ŽPV tipus), tačiau po metų pereita prie dvivalentės vakcinos (prieš 16 ir 18 ŽPV tipų), kuria skiepijama iki šiol. Europoje likę tik 4 valstybės, kur skiepijama dvivalente vakcina, viena iš jų – Lietuva.

Be to, Lietuvoje iki šiol nesudaryta galimybė skiepyti berniukus, todėl vargiai galime tikėtis efektyvaus šio kancerogeninio viruso eliminavimo mūsų populiacijoje. Tuo tarpu statistika rodo, kad dėl skiepijimų Australijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV ŽPV infekuotumas tarp paauglių mergaičių ir jaunų moterų sumažėjo 90 proc.,“ – kalba prof. S. Jarmalaitė.

Renginio akimirka
Renginio akimirka
© NVI nuotr.

Profesorė pabrėžia, kad Europa, parengusi naują Kovos su vėžiu planą, siekia, jog būtų išvengta mirčių dėl prevencinėmis priemonėmis kontroliuojamo vėžio. Tikslas – iki 2030 m. paskiepyti bent 90 proc. ES tikslinės mergaičių populiacijos ir gerokai padidinti berniukų skiepijimo apimtis, tai pat iki 2030 m. į vėžio prevencijos programas įtraukti 90 proc. tikslinės populiacijos. Siekiant europinio lygio tikslų vėžio kontrolės srityje Lietuvai reikėtų gerokai pasistengti – ne tik pagerinti pirminę ir antrinę vėžio profilaktiką, bet ir vėžio diagnostikos bei gydymo inovacijų prieinamumą mūsų šalyje.

Neatidumas savo sveikatai gresia užleistu vėžiu

Gydytojai onkologai pabrėžia, kad nepakankamas dėmesys savo ginekologinei sveikatai ir nedalyvavimas prevencinėse programose gali baigtis uždelstu gimdos kaklelio vėžio atveju. Tada moters laukia sudėtingas gydymas, kenčia pacientės gyvenimo kokybė.

Renginio akimirka
Renginio akimirka
© NVI nuotr.

„Lietuvoje užleistas gimdos kaklelio vėžys vis dar sudaro daugiau nei pusę – apie 58 % visų diagnozuojamų ligos atvejų. Tokių pacienčių gydymas yra sudėtingas ir labai brangus. Šalia esančių organų – šlapimo pūslės, šlapimtakių, tiesiosios žarnos – įtraukimas į piktybinį procesą paprastai yra susiję su sunkiomis tiek pačios ligos, tiek gydymo komplikacijomis.

Apie 50 pacienčių per metus NVI Onkoginekologijos skyriuje taikomas gydymas dėl gimdos kaklelio vėžio sukeltų komplikacijų. Atsiliekame nuo ES šalių ir pagal gimdos kaklelio vėžio statistiką – mirtingumo ir sergamumo rodiklių santykis Lietuvoje vienas didžiausių Europoje. Tad ŽPV testavimo metodika prevencinėje programoje – inovatyvus ir sveikintinas sprendimas. Tikslesnis ir patikimesnis patikros metodas – pirmas stiprus žingsnis, siekiant jauno amžiaus moterų mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio sumažėjimo“, – sako NVI Onkoginekologijos skyriaus vedėja gydytoja onkoginekologė Rūta Čiurlienė.

Rūta Čiurlienė
Rūta Čiurlienė
© NVI nuotr.

Dalyvauti gimdos kaklelio prevencinėje programoje moteris ragina ir žinoma nuomonės formuotoja, atlikėja Dovilė Filmanavičiūtė – Miss Sheep.

„Aš puikiai žinau, ką reiškia su siaubingu nerimu laukti artimo žmogaus tyrimo rezultatų, o tuomet išgyventi ne patį maloniausią gydymo procesą. Gydymo, kuriam dar ne vėlu, nes būna ir kitaip... Pati esu iš tų nedisciplinuotųjų, kurioms turi nutikti bėda šalia, kad pačios sugebėtų užsiregistruoti apžiūrai. Būtent todėl savo artimiausių draugių rate paskelbiau tradicijos pradžią – eisime ir tikrinsimės visos kartu, vienu kartu. Labai kviečiu visas merginas ir moteris imti ir naudoti šią idėją. Mes jau visos pasitikrinome krūtis, dabar eilė – gimdos kakleliams!“ – nebijoti vizito pas gydytoją ir mylėti save ragina D. Filmanavičiūtė.

Renginio akimirka
Renginio akimirka
© NVI nuotr.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
5.0000

23-ejų metų Žanetai nustatė melanomą: apgamą iš kitų išskyrė du požymiai

Melanoma ir bazinių ląstelių karcinoma , (odos piktybiniai dariniai), sergančių pacientų...

Dusulys ir padidėjęs nuovargis – pavojingos ligos pranašai: kardiologė patarė, kokius tyrimus atlikti

Penktadienį V. Kudirkos aikštėje vykdytos širdies nepakankamumo savaitės akcijos metu...

Profesorius Miglinas išvardijo tris nuodus širdžiai: patarė, kaip išvengti rimtų ligų

Aukštas kraujospūdis – vienas dažniausių Lietuvos gyventojus varginančių sveikatos...

Svorio priaugama ne vien dėl maisto: gydytoja dietologė išvardijo kitas priežastis

Drabužių parduotuvės savininkės Genovaitės rankose – 76 dydžio vyriškos kelnės.

Šias žarnyno ligas neretai painioja su hemorojumi: jomis sergantiems labiau gresia vėžys

Dažnas viduriavimas, varginantys pilvo skausmai, kraujas išmatose, kurio pasirodymą dažnai...

Top naujienos

Buča buvo tik pradžia: po žudynių Ukrainos miestuose Rusija griebiasi Stalino išbandytų metodų

Už nugaros surištos rankos, šūviai į pakaušį, prievartavimai ir vagystės. Taip Ukrainą...

Uždaryti kartu jau beveik metus: nepagražintas gyvenimas migrantų stovykloje – pilnas kontrastų

Devintą, dešimtą mėnesį, o kai kas net ir jau beveik metus leidžia laiką uždaryti migrantų...

Karas Ukrainoje. Daugiabučio griuvėsiuose Mariupolyje aptikta 200 smarkiai apirusių kūnų Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Po skandalingo rusų diplomato pareiškimo – pirmoji reakcija iš Kremliaus

Rusijos nuolatinės atstovybės prie Jungtinių Tautų Ženevoje diplomatas Borisas Bondarevas,...

Budbergytė apie elektros tiekėjų pasirinkimą: žmogui net su aukštuoju išsilavinimu per sudėtinga (2)

Tūkstančiai Lietuvos gyventojų vaikšto susiėmę už galvos, nes svarsto, ką gi daryti su...

Daugėja skandalingų spėlionių apie Putino ligas: profesorius atkreipia dėmesį į drastiškus pokyčius (6)

Viešojoje erdvėje pasirodo vis daugiau pranešimų ir svarstymų apie Rusijos prezidento...

NT analitikas išvardijo, kokių klaidų nepadaryti šiuo metu perkant būstą: viskas užkoduota skelbime

Nekilnojamojo turto rinka pastaruosius kelis mėnesius yra pastebimai ramesnė. Tam įtakos turėjo...

Tarp NATO šalių – naujas konfliktas Erdoganas: Graikijos premjeras man nebeegzistuoja (3)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad Graikijos ministras...

Po įstatymo pakeitimo – prieštaringos nuotaikos: Širinskienė priminė kardinolo žodžius Armonaitė: tai pergalė prieš davatkiškus absurdus Lietuvoje

Seimas antradienį priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, kuriomis atsisakė amžino...