aA
Uždelsto veikimo bomba – taip galima pavadinti širdies ritmo sutrikimus, padidinančius tikimybę patirti insultą ir keliančius pavojų gyvybei. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytojas kardiologas prof. habil. dr. Audrius Aidietis pranešime žiniasklaidai sako, kad pažengusi medicina leidžia tam tikrus širdies ritmo sutrikimus gydyti implantuojant širdies elektrokardiostimuliatorių (EKS), o atlikus šią itin sudėtingą operaciją – ne tik išgelbėti gyvybę, bet suteikti galimybę džiaugtis ilgais kokybiško gyvenimo metais. Klinikose turintiems gydytojo siuntimą ir apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu EKS implantavimas nieko nekainuoja (paslauga kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis).
Audrius Aidietis
Audrius Aidietis
© DELFI montažas

„Implantuojant EKS dažniausiai yra gydomas sinusinio mazgo silpnumas ir širdies laidumo sutrikimai – atrioventrikulinio (AV) mazgo bei kai kurios intraskilvelinio laidumo blokados. Atlikus šią operaciją paciento gyvenimo kokybė taip pagerėja, kad jis jaučiasi visiškai sveikas žmogus“, – pasakoja prof. habil. dr. A. Aidietis, kartu su kolegomis atliekantis EKS implantavimo operacijas. Vyriausias pacientas, kuriam atlikta tokia operacija, yra 86 metų.

Yra sprendimų, taikomų iki operacijos

Prof. habil. dr. A. Aidietis sako, kad sergantiems sinusinio mazgo silpnumu iki operacijos gali būti atliekamas Holterio EKG monitoravimas – širdies ritmo tyrimas, registruojant elektrokardiogramą visą parą ar ilgiau. Šiuo tyrimu nustatomi ne tik širdies permušimai (ekstrasistolės), bet analizuojama ir tai, koks per parą buvo rečiausias (bradikardija) ir dažniausias (tachikardija) širdies susitraukimų dažnis.

„Pasireiškus neaiškios kilmės sąmonės netekimo epizodams pacientui į paodį galima implantuoti įvykių registratorių, fiksuojantį širdies veiklą visą laiką, o atsiradus pavojingiems širdies ritmo sutrikimams, jie užregistruojami ir išsaugomi – tai daryti registratorius gali porą metų. Šiuos duomenis planinio vizito metu gydytojas gali peržiūrėti ir siūlyti imtis atitinkamų veiksmų, pavyzdžiui, atlikti operaciją ar kokią kitą intervenciją“, – teigia gydytojas kardiologas.

Kaip atliekama operacija?

Prof. habil. dr. A. Aidietis teigia, kad atliekant EKS implantavimo operaciją keliais centimetrais žemiau raktikaulio yra padaromas nedidelis odos pjūvis, kur suformuojamas guolis ir į šį, po oda ar raumeniu suformuotą guolį vėliau implantuojamas stimuliatorius, o per venas į širdį yra įvedami kateteriniai elektrodai.

Širdis
Širdis
© Shutterstock

„Prieš operaciją mes atliekame vietinę nejautrą, tačiau priklausomai nuo paciento būklės ir turimų širdies problemų galima atlikti ir bendrą nejautrą. Jeigu nėra galimybės kateterinių elektrodų vesti per veną, turime juos įvesti sudėtingesniu keliu, per perikardą – širdies maišelį, gaubiantį visą širdį – ir tokiu būdu prieiti prie širdies paviršiaus. Perpjovę odą ir perikardą bei pasiekę širdies paviršių, toje vietoje implantuojame specialius perikardinius elektrodus. Dažniausiai praėjus kelioms dienoms po operacijos pacientas gali būti paleidžiamas į namus“, – sako gydytojas kardiologas.

Prof. habil. dr. A. Aidietis teigia, kad vienas veiksnių, galinčių labiausiai apsunkinti EKS implantavimą, yra paciento vartojami krešumą mažinantys vaistai.

„Jeigu pacientui yra diagnozuotas prieširdžių virpėjimas, jis privalo gerti antikoaguliantus – krešumą mažinančius vaistus – tam, kad išvengtų insulto. Atlikdami EKS implantavimą tokiam pacientui įstatome papildomą dreną ir atidžiai stebime jį po operacijos, esant poreikiui paskiriame ir antibiotikus. Tai labai svarbu, nes operacijos vietoje, aplink implantuoto stimuliatoriaus bateriją, gali atsirasti kraujo, o tada dėl svetimkūnio supūliavimo rizika padidėja 22 kartus“, – sako gydytojas.

Kaip pasikeičia paciento gyvenimo kokybė?

Kardiologas sako, kad po atliktos operacijos pacientų gyvenimo kokybė ženkliai pagerėja: „Implantuotas EKS turi judesio jautimo daviklį, kuris žmogui judant automatiškai padidina dažnį iki iš anksto suprogramuoto lygio, todėl labai pagerėja iki tol buvusi prasta fizinio krūvio tolerancija. EKS leidžia mums stimuliuoti prieširdžius ir (arba) skilvelius, o dėl to išnyksta galvos svaigimas, anksčiau pasireiškę alpimai. Atsiradus tam tikriems paciento nusiskundimams, mes galime į juos reaguoti adaptuodami EKS nustatymus.“

Audrius Aidietis
Audrius Aidietis
© Organizacijos nuotr.

Prof. habil. dr. A. Aidietis sako, kad EKS tarnavimo laikas priklauso nuo baterijos talpos. Dažniausiai pacientams implantuojamų EKS stimuliuojama minimali energija svyruoja nuo 0,5 iki 2 mV, o jos užtenka 5–7 gyvenimo metams. Priklausomai nuo to, kiek energijos kiekvieną dieną išeikvoja stimuliatorius, jo tarnavimo laikas gali būti pratęstas iki 14 metų.

Gydytojas kardiologas sako, kad implantuotas EKS ne tik išsprendžia širdies problemas daugeliui metų, bet yra visiškai atsparus išorės veiksniams.

„Tokie EKS, kurie buvo pradėti implantuoti 1958 metais, buvo jautrūs išorės veiksniams, pavyzdžiui galingiems magnetams. Žmogui priartėjus prie jų EKS automatiškai padidindavo širdies susitraukimų dažnį iki 100 kartų per minutę. Šiuolaikiniai EKS yra visiškai atsparūs nešiojamiems kišenėse mobiliems telefonams, aplinkoje esantiems kitiems elektriniams prietaisams, pavyzdžiui barzdaskutėms ir netgi magnetiniam rezonansui“, – pasakoja profesorius A. Aidietis.

Po EKS implantavimo – labai svarbi priežiūra

Gydytojas teigia, kad EKS priežiūra po implantavimo operacijos yra itin svarbi. Visų pirma dėl to, kad būtų užtikrintas tinkamas prigijimas ir apsisaugota nuo hematomos – riboto išsiliejusio kraujo sankaupos audinyje ar tarp audinių, atsirandančios dėl kraujagyslės sienelės pažeidimo.

„Įprastai po operacijos pacientams pas gydytoją būtina apsilankyti bent kartą į metus, tačiau, jeigu turime probleminę situaciją, pacientams rekomenduojama atvykti kas 2–3 mėnesius. Toks apsilankymo dažnumas rekomenduotinas žmogui, kuriam buvo implantuotas EKS dėl pasireiškusio sinusinio mazgo silpnumo sindromo su prieširdžių virpėjimu. Labai dažnai nutinka taip, kad pacientai dėl EKS poveikio nustoja jausti prieširdžių virpėjimo epizodus, nors EKS juos registruoja“, – aiškina Prof. habil. dr. A. Aidietis.

Anot kardiologo, dėl minėtos priežasties dažni paciento apsilankymai leidžia reguliariai sekti EKS registruotus duomenis ir įvertinti tai, kaip dažnai ir kaip ilgai truko pavojingi virpėjimai, kurie buvo nejuntami. Atsižvelgdamas į šią svarbią informaciją, gautą iš EKS, gydytojas gali adaptuoti gydymo planą ar stimuliatoriaus nustatymus.

„Pacientai, kuriems yra implantuotas EKS, apie tai turi nepamiršti informuoti ir kitus gydytojus, kad būtų išvengta neigiamų pasekmių. Pavyzdžiui, net atliekant nedidelę chirurginę operaciją ir naudojant kaustiką – audinių prideginimą specialiais elektros srove įkaitintais elektrodais – turi būti naudojamas bipolinis elektrodas, o ne unipolinis. Kitu atveju galima sukelti skilvelių virpėjimą ar užblokuoti EKS veikimą, o tai labai pavojinga gyvybei. Be to, gyvenantiems su implantuotu EKS papildomą riziką kelia ir kai kurios kitos procedūros – spindulinis vėžinių darinių gydymas ar inkstuose susiformavusių akmenų skaldymas, todėl apie implantuotą EKS būtina įspėti gydytojus“ , – priduria prof. habil. dr. Audrius Aidietis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Gausus prakaitavimas naktį ir svorio kritimas gali būti pavojingos plaučių ligos požymis: kada susirūpinti?

Kasmet kovo 24 d. minima Pasaulinė tuberkuliozės diena , kurios tikslas – didinti informuotumą...

Kone kas trečias pasaulio gyventojų užsikrėtę mikobakterijomis: jos gali sukelti pavojingą plaučių ligą

Pagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams...

Po negailestingos diagnozės 56 metų Asta norėjo numirti: pirmieji simptomai atrodė nekaltai

Neslėpdama džiaugsmo Asta A. savo ligos istorija pasidalijo tą dieną, kai sužinojo tyrimo...

Erkinis encefalitas: ligai gydyti skirtų vaistų nėra, tačiau jos išvengti padės vienas veiksmas

Pavasarį pabunda ne tik gamta, bet ir erkės , kurių reikia saugotis leidžiant laiką parkuose,...

Nauja riešo pažeidimų gydymo metodika žymiai sutrumpina gydymo trukmę: ji jau taikoma ir Lietuvoje

Respublikinės Vilniaus universitetinėje ligoninėje dirbantis gydytojas ortopedas traumatologas...

Top naujienos

Vitoldas Jančis

Rusijos ekspertas: patriarchas Kirilas padarė tai, ko net Putinas neprašė

Žymus Rusijos filosofas ir teologas Andrejus Kurajevas per išskirtinį interviu „Delfi“ sutiko...

Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus

Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...

Tokių reidų seniai nebuvo: kone aptvėrę Vilnių gausios policijos pajėgos iš vairuotojų sulaukė ir grasinimų, ir maldavimų dieną įkliuvo 16, vakare ir naktį – dar 12  (4)

Vilniuje policija surengė gausiai ekipažais „apginkluotus“ reidus. Net devyni Lietuvos kelių...

Lietuviai neskuba atsisakyti mėgstamo gėrimo, nors puodelio kaina jau artima pietums

Už kavos puodelį kavinėje jau tenka palikti keletą eurų. Šio gėrimo mėgėjai svarsto, kad...

Karas Ukrainoje. Po naujausių Rusijos pranešimų dėl branduolinių ginklų netruko sureaguoti JAV

Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...

Atkreipkite dėmesį į užkimusį balsą: gali būti, kad jis praneša apie vėžį

Išgirdus itin užkimusį balsą reikėtų suklusti – tai vienas iš požymių, kad žmogus gali...

Skaudus pareigūnų „eksperimentas“ už grotų: „nuskriaustąjį“ nutarė apgyventi pas „bachūrus“ (1)

Žemiausiai „nuskriaustųjų“ kastai priklausantys nuteistieji negali gyventi kartu su...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau (1)

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Perskaitę telefonu fotografuosite kitaip: gera „Samsung Galaxy S23+“ kamera „Delfi“ operatoriaus rankose tapo dar geresnė

Atnaujinta „ Samsung Galaxy S“ išmaniųjų serija vėl dėmesio centre. Tai vis dar...

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (8)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...