aA
Lapkričio 25 d. Alytuje, kaip teigia artimieji, per perėją ėjusi 68-erių Angelė Letkauskienė buvo partrenkta atbuline eiga važiavusio automobilio. Moteriai buvo stipriai sutrenkta galva, lūžo kaukolė, į smegenis išsiliejo kraujas.
© Shutterstock

Kiekvienais metais dėl smegenų traumos pasaulyje miršta apie 1,5 milijono žmonių, o liekamųjų reiškinių pasitaiko keliskart daugiau. Gydytojai pabrėžia, kad galvos smegenų trauma yra dažniausia priežastis, dėl kurios ūmiai ir ilgam atsiranda tam tikro sunkumo nedarbingumas jauniems darbingo amžiaus žmonėms. Visgi A. Letkauskienė dėl greitų aplinkinių ir medikų veiksmų ir jai pritaikyto inovatyvaus gydymo šiandien į šią statistiką nepatenka. Moteris jau baigia reabilitaciją ir džiugina artimuosius savo energija.

Pataria dėl telefono adresų

Apie nelaimę DELFI pasakojusi Angelės dukra Jolanta prisimena, kad sunkios būklės mama buvo nugabenta į Alytaus ligoninę ir atlikus tyrimus su reanimobiliu išgabenta į Kauno klinikas.

„Viskas įvyko labai greitai. Mamą partrenkė pusę dviejų dienos, o jau pusę penkių buvome Kaune“, - pasakojo Jolanta V.

Tiesa, ji apie mamos nelaimę sužinojo ne iškart ir, kaip pati sako šiandien, tai jai pamoka.

„Su manimi susisiekė labai sudėtingu keliu. Pas mamą telefono adresų knygelėje nebuvo įvesta nei „dukra“ ar „sūnus“, kad būtų galima greitai susisiekti su artimaisiais. Tai per drauges susirado mano brolio žmoną, kuri gyvena Norvegijoje, ir tik tada mes telefonu sužinojome, kad mūsų mama yra priėmimo skyriuje. Iš ten abu su broliu lydėjome ją į Kauno klinikas, bet čia visiems pamoka – artimuosius reikia įsivesti paprastai telefone: „dukra“, „sūnus“, „mama“, kad nelaimės atveju būtų galima su jais greitai susisiekti. Mes to nebuvome padarę mamai ir greitosios pagalbos žmonėms buvo keblumų“, - kalbėjo Jolanta.

Pėsčiųjų perėja
Pėsčiųjų perėja
© Egidijaus Jankausko nuotr.

Brandaus amžiaus moterį apžiūrėję medikai artimuosius informavo, kad pacientės būklė sunki, todėl ją reikės operuoti. Po poros dienų moteriai buvo sukelta dirbtinė koma.

„Mums paaiškino, kad tai reikalinga tam, kad mama išgyventų, o jei išgyvens – kad kuo mažiau padarinių liktų. Tai būtina priemonė išsaugant žmogaus gyvybę“, - kalbėjo Jolanta V.

Dukra pasakojo, kad mama ilgai nepabudo iš dirbtinės komos.

„Gydytojai sakė, kad jei mama pabus, tai geriausiu atveju atsisės ir bus kaip slaugos ligonė. Bet ji sugebėjo jau išeiti į tą būseną, kurioje suvokia aplinką. Reanimacijoje mums sakė, kad tik vienam iš šimto pavyksta atsistoti ant kojų tokios būklės“

Po daugiau kaip dviejų savaičių moters būklė ėmė gerėti.

„Vieną rytą man pasakė, kad ji atsimerkė ir jau dairosi. Kasdien prisidėdavo po vieną judesį – viena ranka, po to koja, tada – kita ranka. Pirmyn judėjome labai mažais žingsneliais. Kai mus iš pradžių nuteikė blogiausiam – kad mes džiaugsimės, jei ji atsisės, buvo labai džiugu matyti, kaip mama tai paneigė. Šiandien ji jau bėgioja, tiesa, reikėjo daug reabilitacijos, joje ji yra ir šiandien. Su ja viskas gerai, gal nebent kartais atmintis streikuoja.

Senolė avarijos momento nepamena.

„Ji nelabai ir supranta, kaip arti mirties buvo. Esame dėkingi medikams už tai, ką šiandien turime“, - dėkojo pašnekovė.

Greitoji
Greitoji

Nelaimė gali įvykti labai greitai

Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojas neurochirurgas Deividas Stukas patvirtino, kad pacientė Kauno klinikas pasiekė sunkios būklės. Senolė buvo stipriai sujaudinta, nesiorientavo aplinkoje, nevykdė medikų paliepimų, kalbėjo nerišliai. Situacija pamažu prastėjo, moterį jau buvo sunku pažadinti.

„Vis kartotos galvos smegenų kompiuterinės tomografijos, stebint, ar pakraujavimo židiniai nedidėja, ar nereikia įsikišti chirurgiškai. Vertinant pacientės būklę galiausiai nuspręsta pacientę slopinant – t. y. vaistais sukeliant dirbtinę komą ir įdėti smegenų slėgio daviklį (invazyviai implantuotą intrakranijinį slėgio daviklį)“, - pasakojo gydytojas.

Smegenų edemą (tai gyvybei grėsminga būklė, išsivystanti dėl uždegiminės reakcijos, dažniausiai po traumos, infarkto, sepsio, naviko ir t.t.) gydant konservatyviai ne visuomet pasiekiamas geras efektas. Jei pacientas vertinamas tik pagal klinikinius požymius ar nuolat kartojamas kompiuterines tomografijas, nėra matomas visapusiškas vaizdas, trūksta objektyvių duomenų, gaištamas laikas, reikalinga papildoma diagnostika, o kur dar apšvita.

„Todėl toks daviklis yra implantuojamas tiems pacientams, kuriems yra sunku sekti sąmonę, kuriems yra reali rizika, kad smegenys gali pradėti tinti. Jos smegenys buvo sužeistos gana stipriai, buvo daug konfuzinių židinių, pakraujavimų smegenų audinyje. Kai smegenys pradeda tinti, kaukolėje joms ima trūkti vietos, todėl užspaudžiamos skirtingos struktūros. Jei, pavyzdžiui, užspaudžiamas smegenų kamienas, pacientas panyra į komą ir miršta. Kamienas atsakingas ir už širdies dažnį, kvėpavimą, kitų organų veiklą“, - aiškino neurochirurgas.

Šis daviklis leido stebėti pacientės smegenų slėgį ir jį reguliuoti medikamentais – skiriami specialūs vaistai, kurie mažina edemą. Jei šie vaistai nepadėtų, tada jau būtų atliekama operacija. Dekompresinė kraniektomija yra chirurginė procedūra, kurią atliekant kaukolės skliauto dalis yra pašalinama, kietasis smegenų dangalas nesiuvamas arba praplečiamas kietojo dangalo protezu, siuvama tik oda ir paodis, taip paliekant vietos smegenims plėstis. Kol kas tai plačiausiai naudojama operacija, gydant pacientus po sunkios galvos smegenų traumos esant smegenų edemai, tačiau dar nuo 1970 m. jos nauda bendram pacientų išgyvenamumui yra diskutuojama, jos išeitys neretai būna prastos.

Po tokios avarijos išgyvena vos 1 iš 100: papasakojo, kaip pavyko išgelbėti alytiškę
© Shutterstock

„Tuo metu šis daviklis nėra naujas metodas, tačiau jis atitinka naujausias rekomendacijas. Jį kombinuojant su reanimacija, medikamentais galima gydyti sudėtingas galvos smegenų traumas be invazyvios chirurginės intervencijos“, - sakė D. Stukas.

Per kelias dienas pavyko sureguliuoti pacientės smegenų spaudimą, edema buvo sumažėjusi, tad nutrauktas ir dirbtinis slopinimas, pašalintas daviklis ir pacientė neblogai atsigavo.

„Negrįžtami smegenų pokyčiai būna tada, kai pacientas jau atvežamas labai sunkios būklės. Pavyzdžiui, jei įvykęs smegenų difuzinis aksonų pažeidimas, „plika akimi“ žiūrint į kompiuterines tomografijas akivaizdžių pažeidimų nematyti, bet žmogus yra komoje. Kai pacientui jau reikia palaikyti spaudimą, nėra kažkokių kamieninių refleksų (viena dažniausių reakcijų – vyzdžių išsiplėtimas) – tai yra blogų išeičių kriterijus. Mūsų aptariamos pacientės atveju taip pat galėjo viskas baigtis blogai – smegenys gali labai greitai „užstrigti“. Galime pasidžiaugti, kad viskas buvo atlikta laiku – kaip kiekvienoje rimtoje Amerikos ligoninėje, nes remiamės jų kriterijais“, - reziumavo neurochirurgas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
3.9074

Epikondilitas – specifinių profesijų atstovus varginanti liga: svarbiausia pastebėti laiku (24)

Jei dirbate monotonišką darbą rankomis ir alkūnės srityje pajutote maudžiantį, nedidelio...

Gyvenimą keisti Virginijų privertė 4 stadijos vėžys: pagrindinį kaltininką, kodėl susirgo, įvardija darbą (133)

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos ( POLA ) projektų vadovas Virginijus Šaulys prieš...

Prostatos vėžys gali būti aptiktas ir ne iš pirmo karto: kokios viltys pasveikti? (8)

„Prieš mėnesį pas mus atėjo pacientas, kuriam 8 kartus buvo atlikta prostatos biopsija. Tai...

Virš 100 tūkst. lietuvių nežino sergantys cukriniu diabetu: kaip atpažinti simptomus? (56)

Šiuo metu Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 120 tūkst. žmonių. Tačiau dar bene tiek pat...

Išsėtinės sklerozės gydymas Lietuvoje neatsilieka nuo tarptautinių tendencijų (3)

Lietuvoje sergančiųjų išsėtine skleroze skaičiuojama iki keturių tūkstančių. Autoimuninė...

Top naujienos

Juodasis mokyklų sąrašas, kurį prieš pat rugsėjį suplėšė Karbauskis (268)

Ne visų mokyklų koridorius ir klases nuo rugsėjo užpildė krykštaujančių mokinių balsai. Viena...

Karaliaučiaus žurnalistų tyrimas: ES milijonai gelbėti Baltijos jūrą buvo iššvaistyti „rusiškais“ metodais (170)

Kaliningrado srities valymo įrenginiai tebeteršia Baltijos jūros akvatoriją. Už jų statybas...

Prabilo apie precedento neturintį sprendimą dėl pensijų: gali būti atleisti šimtai žmonių (58)

Praėjusią savaitę priimtas Vyriausybės sprendimas nuo 2021-ųjų pensijų išnešiojimą patikėti...

Prie FIBA kritikų prisijungė Prancūzijos žvaigždė: tas pats šūdas specialiai Krepšinis.lt iš Pekino (16)

Prieš penkerius metus Evanas Fournier su kitais Prancūzijos rinktinės krepšininkais sunkiai...

Baltijos jūroje prie Klaipėdos – didžiulės dingusiojo paieškos, pasitelktos pajėgos papildyta (1)

Baltijos jūroje prie Klaipėdos pirmadienio rytą atnaujinta iš apvirtusios jachtos dingusio...

Triumfuojantis Scariolo šypsosi: čempionate stipriausia komanda buvo Serbija, bet... galutinė rikiuotė (6)

Italas Sergio Scariolo ir vėl triumfuoja. 58-erių krepšinio specialistas Ispanijos rinktinę...

EK atstovas apie Johnsoną: tiesą sakant, esame kiek šokiruoti (14)

Europos Sąjungos pareigūnai atmeta Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono...

Diena, kai žuvo 75 proc. gyvybės: asteroidas trenkėsi 10 milijardų atominių bombų jėga (40)

Prieš 66 milijonus metų Žemėje nutiko šis tas baisaus. Milžiniškas asteroidas (jo skersmuo...

Atviras Natalijos Bunkės interviu: apie psichologo pagalbą, sunkumus su sūnumi bei santykius su buvusiu vyru ir Viktorija Siegel (135)

„Aš nesu pasiruošusi su visa Lietuva dalintis savo lova. Tai, chebryte , pradedam“, – jau...