Odos vėžys yra vienas dažniausiai diagnozuojamų vėžių pasaulyje. Pati pavojingiausia ir agresyviausia jo forma yra melanoma – piktybinis melanocitinių ląstelių navikas. Pastaruosius 50 metų melanomos atvejų skaičius augo dėl pasikeitusio žmonių laisvalaikio daugiau laiko leidžiant atvirame ore, deginantis ir nepakankamai saugojantis saulės spindulių.

Tadas Raudonis

Vien 2021 metais daugiau nei 100 tūkstančių Europos Sąjungos gyventojų buvo diagnozuota melanoma, dažniausiai ji nustatoma 45–69 metų pacientams, paskutiniais metais auga ir jaunų žmonių sergamumas. Vyrams dažniau vystosi krūtinės ir nugaros srityje, o moterims – kojų srityje. Nors visuomenės sąmoningumas ir žinios apie odos vėžį didėja ir daugumai žmonių melanoma nustatoma ankstyvose stadijose, kai galimas efektyvus lokalus gydymas, mirtingumas dėl melanomos išlieka didelis – 2021 m. ES fiksuota beveik 20 tūkst. mirčių. Deja, Lietuvoje dėl dažnai diagnozuojamos vėlyvos stadijos melanomos išgyvenamumo rodikliai yra vieni iš blogiausių ES.

Odos vėžys

Daug dažniau sutinkami kiti odos vėžio tipai – bazinių ląstelių bei plokščiųjų ląstelių karcinoma. Šie piktybiniai navikai dažniausiai pasireiškia vyresniems žmonėms (virš 60 metų amžiaus). Pagal tarptautinę statistiką kiekvienais metais pasaulyje nustatoma apie 10 milijonų naujų bazinių ląstelių ir 3 milijonai plokščiųjų ląstelių karcinomos atvejų. Bazinių ląstelių karcinoma yra pats dažniausias onkologinis susirgimas pasaulyje. Rizika kiekvienam iš mūsų per gyvenimą susirgti bazinių ląstelių karcinoma siekia apie 30 proc. (kiekvienam australui – net 70 proc.). Dėl reto metastazavimo šie odos vėžiai yra mažiau pavojingi nei melanoma, o 5 metų išgyvenamumas siekia apie 99 proc. Dėl didelio paplitimo jie lemia apie 16 800 mirčių kiekvienais metais, dariniui augant gali sukelti lokalią deformaciją (dažnai – veide) ir yra didelė našta sveikatos apsaugos sistemoms.

Svarbu pabrėžti savistabos bei profilaktinės gydytojo dermatovenerologo patikros naudą, kadangi laiku pastebėjus piktybinį darinį jį galima sėkmingai gydyti taikant darinio eksciziją (liet. išpjovimas) arba kitą gydytojo dermatovenerologo parinktą gydymą.

Piktybinis apgamas

Kokie yra odos vėžio rizikos veiksniai? Ar galima melanomos prevencija?

Vertėtų atkreipti dėmesį bei atidžiau stebėti savo odą, jeigu:

– Jūsų oda dažnai veikiama UV spindulių (daug laiko praleidžiate lauke arba lankotės soliariumuose);
– Jūsų oda labai šviesi arba strazdanota, lengvai nudega, tačiau neįdega;
– Turite virš 50 apgamų;
– Vaikystėje esate nudegę arba daug laiko praleidote saulėje;
– Jūsų šeimoje buvo odos vėžio atvejų;
– Vartojate imunosupresinius vaistus.

Net jei ir turite tam tikrų rizikos veiksnių, kurių pakeisti negalite (pvz., odos tipas, apgamų skaičius), jūs galite reikšmingai sumažinti odos vėžio riziką apsisaugodami nuo saulės spindulių!

Kaip galima apsisaugoti nuo saulės spindulių ir sumažinti odos vėžio riziką?

– Naudokite apsauginius kremus nuo saulės su aukštu saulės apsaugos faktoriumi (SPF 50+) kas 2 val.;
– Dėvėkite drabužius ilgomis rankovėmis, galvos apdangalą bei akinius nuo saulės;
– Venkite būti saulėje intensyviausiu UV spindulių laikotarpiu (nuo 11 iki 16 val.);
– Venkite soliariumų;
– Reguliariai apžiūrėkite savo odą ir kilus mažiausiai abejonei kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą profilaktinei patikrai.

Kaip atpažinti piktybinius darinius odoje, kaip dažnai tikrintis?

Bent kartą per mėnesį reikėtų prieš veidrodį apžiūrėti visą savo kūno odą nepamirštant galvos odos, kūno raukšlių, pėdų bei tarpupirščių odos.

Ypatingai atkreipkite dėmesį į šiuos darinius:

– Apgamus, kurie yra asimetriški, nelygiais kraštais, įvairiaspalviai, didesni nei 6 mm arba kurie pastaruoju metu augo arba keitėsi jų spalva arba forma;
– Rausvos spalvos darinius, kurie kraujuoja, blizga arba atrodo kaip žaizdelė, tačiau ilgą laiką nesugyja.

Piktybinis apgamas

Ar įdegis gali būti sveikas? Ar galima apsisaugoti nuo odos vėžio rizikos atostogų metu daug laiko praleidžiant vandenyje arba būnant atvirame ore apsiniaukusiomis dienomis?

– Įdegis yra jūsų kūno atsakas į UV sukeltą žalą, dėl to įdegis nėra sveika ir soliariumų lankymas nėra rekomenduojamas gydytojų dermatovenerologų.
– Vanduo minimaliai apsaugo nuo saulės spindulių, ir vandens atspindys gali netgi padidinti jūsų gaunamą UV spindulių kiekį.
– Iki 80 proc. spindulių gali pereiti debesis, galite įdegti nepriklausomai nuo oro sąlygų, todėl kremus su SPF reikia naudoti visus metus.
– Svarbu paminėti, jog UV spinduliai nesukelia šilumos jausmo odoje (jį lemia infraraudonieji spinduliai), dėl to nejaučiant karščio odoje arba esant vėjuotam orui nereikia apsigauti ir nepamiršti saugotis nuo žalingų spindulių.

Pasaulyje gegužės mėnuo žinomas kaip odos vėžio prevencijos mėnuo. Šiuo laikotarpiu daugelyje Europos šalių yra organizuojama Euromelanomos akcija, kurios metu gydytojai dermatovenerologai geranoriškai atlieka visuomenės patikrą dėl odos vėžio. Euromelanomos akcija yra skirta skatinti ir dalintis informacija apie odos vėžio prevenciją, ankstyvą diagnozę bei gydymą. Šių metų šūkis provokuojančiai kelia klausimą „Ar naudojate apsaugą?“

Kviečiame žengti pirmąjį žingsnį bei atvykti nemokamai odos vėžio profilaktinei patikrai š. m. birželio 16 d.

Patikrą vykdys bei informaciją apie odos vėžio prevenciją tą dieną teiks gydytojai dermatovenerologai žemiau nurodytose vietose:

Vilnius:
1. Vilniaus miesto savivaldybė, Konstitucijos pr. 3, Vilnius – nuo 10:00 iki 16:00;
2. Bendrosios ir estetinės dermatologijos klinika „CLINIC IN“, S. Konarskio g. 2, Vilnius – nuo 14:00 iki 16:00
3. Sapiegos klinika Paupio aikštėje, Aukštaičių g. 12, Vilnius – nuo 10:00 iki 14:00

Kaunas:
LSMU Kauno klinikų Ambulatorinės diagnostikos centras, Eivenių g. 2, Kaunas – nuo 9:00 iki 12:00

Panevėžys:
UAB Affidea, Smėlynės g. 74, Panevėžys – nuo 10:00 iki 14:00

Širvintos:
Viktorijos Trinkūnienės IĮ, P. Cvirkos g. 3, Širvintos – nuo 10:00 iki 12:00 bei nuo 14:00 iki 17:00

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės