VUL Santaros klinikų Programų ir tuberkuliozės valstybės informacinės sistemos skyriaus vedėja dr. Edita Davidavičienė sako, kad tuberkuliozės diagnostikoje neatsiliekame nuo išsivysčiusios Europos šalių. Patvirtinus ligą, turime visas sąlygas skirti tinkamą gydymą: „Jei jautrios tuberkuliozės negydysime ar pacientas gydysis netinkamai – nutrauks 6 mėnesių gydymo kursą – formuosis vaistams atspari liga, kurios gydymas trunka ilgą laiką – kai kuriais atvejais net iki 3 metų“.

Ligai vystytis didelės įtakos turi žmogaus bendra sveikatos būklė ir dažniau suserga tie, kurių imuninė sistema nusilpusi. Santaros klinikų Pulmonologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila: „Dažniau suserga žmonės, turintys gretutinių lėtinių ligų, ypač tokių kaip cukrinis diabetas, inkstų nepakankamumas. Liga greičiau vystosi dėl vartojamų imunitetą silpninančių vaistų, nevisaverčiai besimaitinant (ypač kai maiste trūksta baltymų ir riebalų), rūkant, vartojant alkoholį. Neigiamos įtakos turi ir per didelis žmonių užimtumas – dideli darbo krūviai, stresas, poilsio stoka nualina organizmą. Su į plaučius patekusiomis tuberkuliozės bakterijomis imunitetas nesusidoroja, bakterijos ima daugintis ir vystosi liga. Diagnozuojama atliekant kompleksinį paciento ištyrimą – plaučių rentgenogramą, bakteriologinį ištyrimą, kai imami ir auginami skreplių ar bronchų aspirato pasėliai, atliekamas genetinis molekulinis diagnostinis tyrimas. Deja, neretai aptinkama jau užleista ligos forma – laukia ilgas gydymas“.

Edvardas Danila

Kada pacientai jau atvyksta pas specialistus, tada jie ir pradedami gydyti, izoliuojami – bakterijos nebepaskleidžiamos kitiems asmenims.

„Tačiau iki to laiko žmogus jas intensyviai platina artimiausiai savo aplinkai – ypač šeimos nariams, kolegoms darbe“, – sako dr. E. Davidavičienė.

Dėl šios ligos įtarimų žmogus turėtų kreiptis į šeimos gydytoją: „Papildomai išsitirti patariama persirgusiems plaučių uždegimu ir vis dar blogai besijaučiantiems žmonėms. Taip pat turintiems anksčiau išvardintų rizikos veiksnių. Įtaręs tuberkuliozę, šeimos gydytojas turėtų paskirti atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą ir išrašyti siuntimą gydytojo pulmonologo konsultacijai. O visiems žmonėms patariama profilaktiškai kartą per metus pasidaryti plaučių rentgenogramą“.

Edita Davidavičienė

Apie 70 proc. vaikų, kuriems nustatoma tuberkuliozė, užsikrečia savo šeimoje, nuo sergančių artimųjų. Dauguma vaikų – paaugliai, kurių imuninė sistema dėl hormoninių pokyčių yra silpnesnė. Gydymo planas yra toks pat kaip ir suaugusiesiems – vadinamasis tiesiogiai stebimas standartizuotas gydymas: tiek gydymas stacionare, tiek ambulatorinis gydymas yra svarbus dėl tinkamo medikamentų vartojimo – kad gydymas nebūtų nutraukiamas pagerėjus savijautai.

Pediatrijos centro vaikų infekcinių ligų gydytoja dr. Inga Ivaškevičienė akcentuoja, kad labai svarbu, jog šeimos gydytojai laiku atkreiptų dėmesį į vaikų sveikatai kylančius pavojus, tuberkulioze susirgus šeimos nariui taikytų tinkamas profilaktikos ar ligos diagnostikos priemones, esant neaiškumų, siųstų konsultacijai gydytojui vaikų pulmonologui. Anksti pradėtas gydymas reikšmingai pagerina galimas ligos baigtis, vaiko ir visos šeimos gyvenimo kokybę.

Inga Ivaškevičienė

Lietuvoje jau daugelį metų vykdomos profilaktinės programos (skiepijama vakcina nuo tuberkuliozės (BCG), atliekami tuberkulino mėginiai) siekiant apsaugoti vaikus nuo susirgimo tuberkulioze. Santaros klinikų Vaikų konsultacinėje poliklinikoje konsultuojami vaikai dėl įtariamos tuberkuliozės bei gali būti skiepijami tuberkuliozės (BCG) vakcina iki 2 m. amžiaus, jei tai nebuvo padaryta naujagimiams.

Pradėjus tinkamą gydymą praėjus 2 savaitėms išskiriamų bakterijų sumažėja perpus. „Norisi pasakyti, kad apie 90 proc. pacientų gydosi tvarkingai, – sako dr. E. Davidavičienė. – O tas 10 proc. ir sukelia nerimo, nes gydosi netvarkingai, dažnai nutraukia gydymą – būtent jie „užaugina“ atsparią tuberkuliozę, o kiekvienas toks žmogus užkrečia 25–35 kitus žmones. Tai yra dideli skaičiai“.

Plaučių tuberkuliozė

Statistinė informacija:

Tuberkuliozės registro duomenimis 2022 m. užregistruoti 627 nauji atvejai.

Vyrai sirgo tuberkulioze 2 kartus dažniau negu moterys.

2021 m. buvo užregistruota 14 tuberkulioze sergančių vaikų (0–17 m.), 2020 m. – 18, 2019 m. – 42.

Užregistruota tuberkuliozės atvejų: 2015 m. – 1216, 2019 m. – 875, 2020 m. – 591, 2021 m. – 550, 2022 m. – 627.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės