aA
Įvykus staigiai mirčiai už ligoninės ribų, įvykio liudininkų greitai ir kokybiškai suteikta pirmoji medicinos pagalba yra svarbiausias gyvybę gelbstintis veiksnys. Įrodyta, jog staigios mirties ištiktas žmogus turi didžiausią tikimybę išgyventi, jei aplinkiniai žmonės nedelsdami iškviečia greitąją medicinos pagalbą (GMP) ir atlieka krūtinės ląstos paspaudimus, kol atvyksta medikai.
© A.Stackevič nuotr.

Kauno klinikų gydytoja anesteziologė reanimatologė, Europos gaivinimo tarybos gaivinimo instruktorė Asta Krikščionaitienė teigia, jog tikslus išgyvenamumo rodiklis po staigios mirties Lietuvoje nėra žinomas, tačiau į gyvenimą grįžta vos keletas procentų žmonių, rašoma pranešime spaudai.

„Staigi mirtis už ligoninės ribų dažniausiai įvyksta ne medikų, o šeimos narių akivaizdoje. Nepradėjus gaivinimo, negrįžtama galvos smegenų ląstelių žūtis prasideda per 4-5 min. Net ir turtingiausiose ir labiausiai išsivysčiusiose pasaulio šalyse GMP į įvykio vietą atvyksta per 8-10 min. Taigi, jei nelaimės atveju atveju aplinkiniai žmonės tik laukia GMP, ir patys neatlieka pradinio gaivinimo veiksmų, nukentėjusiajam tikimybė grįžti į pilnavertį gyvenimą lygi nuliui.

Įrodyta, jog staigios mirties liudininkų – visuomenės narių, atliekamas gaivinimas iki atvykstant GMP yra vienas svarbiausių faktorių, nuo kurių priklauso išgyvenamumas. Liudininkų pradėtas gaivinimas 3-4 kartus padidina tikimybę išgyventi. Naujausi JAV ir Danijoje atlikti tyrimai tyrimai rodo, jo jei įvykio liudininkai atlieka krūtinės ląstos paspaudimus ir atneša bei prijungia viešoje vietoje esantį automatinį išorinį defibriliatorių iki atvykstant medikams, tikimybė išgyventi padidėja net iki 70 proc. Dar svarbiau – didžioji dauguma atgaivintų pacientų gali grįžta į pilnavertį gyvenimą be neurologinės pažaidos“, – teigia gydytoja.

Šią tiesą patvirtina balandžio 14-osios įvykis Kėdainiuose. Važiuodami Šėtos g., Justina ir Tomas pamatė, jog ant šaligatvio sukniubo moteris. Nieko nelaukdami, jie pribėgo prie moters ir įvertino jos sąmonę bei kvėpavimą. Moteris nereagavo į aplinką, normaliai nekvėpavo, tik paviršutiniškai kvėpčiojo. Aplinkiniai žmonės jau skambino telefonu 033 GMP medikams. GMP dispečerė ne tik nedelsdama išsiuntė dvi medikų brigadas, bet ir aiškiai bei tiksliai nurodė, kaip daryti krūtinės ląstos paspaudimus. Pora gaivino apie penkias minutes, vėliau gaivinimą perėmė atvykę medikai. Moters gyvybė buvo išgelbėta.

Justina ir Tomas dalinosi, jog, išgelbėjus gyvybę, jausmas buvo tiesiog nerealus. Krūtinės ląstos paspaudimus atlikęs Tomas – policijos pareigūnas. Jis pradinio gaivinimo įgūdžių įgijo praktinių mokymų metu. Būtent praktiniai gaivinimo mokymai padėjo nepasimesti ir suteikti kokybišką pagalbą.

Norint pakeisti visuomenės požiūrį į pirmąją pagalbą, iniciatyviems jauniesiems gydytojams kilo idėja kuo daugiau Lietuvos žmonių, pirmiausiai vaikų ir jaunimo, išmokyti pradinio gaivinimo įgūdžių. Taip gimė savanoryste grįstas Jaunųjų gydytojų asociacijos projektas „Auksinės minutės“.

Pagrindinis iniciatyvos autorius – gydytojas Tumas Beinortas pasidalino jos gimimo istorija: „Visuotiniai gaivinimo mokymai nėra nauja ar inovatyvi idėja. Aš ja susidomėjau dar būdamas medicinos studentu ir analizuodamas skirtingų Europos šalių išgyvenamumo rodiklius. Mane nustebino du aspektai: kokie yra maži išgyvenamumo rodikliai sustojus širdžiai didžiojoje Europos dalyje (apie 5-8%); ir kaip iš vidurkio išsiskiria tam tikri pasaulio miestai kaip Leidenas (Olandija), Kopenhaga (Danija), Sietlas (JAV), kuriuose išgyvenamumas siekia 30% ir daugiau.

Įsigilinęs pamačiau, kad šiuose miestuose vyksta masinis visuomenės narių mokymas, kaip gaivinti staigios mirties ištiktą žmogų, kaip atlikti krūtinės lastos paspaudimus, naudoti automatinį išorinį defibriliatorių. Tuose miestuose viešose vietose taip pat buvo išvystytas automatinių išorinių defibriliatorių tinklas. Tuomet atrodė labai absurdiška, kad priklausomai nuo gyvenamosios vietos tavo tikimybė išgyventi sustojus širdžiai gali kisti 6 ar 10 kartų. Tokios geografinės segregacijos nematome jokioje kitoje medicinos srityje.

Galutinis postūmis veikti buvo tragiška ir absurdiška prof. L. Donskio mirtis Vilniaus oro uoste, taip ir nesulaukus gaivinimo ir elektros šoko, nors šalia buvo daug žmonių ir defibriliatorius. Ši nelaimė pademonstravo, kaip elementarių veiksmų nežinojimas ar neryžtingumas reiškia, kad biologinė žmogaus mirtis įvyksta dar iki atvykstant medikams. Norėjau, kad Lietuvoje tokie atvejai virstų sėkmės istorijomis, o iš tų mirštančių žmonių dėl širdies sustojimo išgyventų keliais šimtais daugiau žmonių, ypač, kai intervencija tokia paprasta – krūtinės ląstos paspaudimus atliekantys įvykio liudininkai.“

Miokardo infarkto simptomai ir pirmoji pagalba:


Projektas „Auksinės minutės“ atvyksta į Lietuvos mokyklas ir moko 7 – 12 klasių moksleivius pradinio gaivinimo. Per du projekto gyvavimo metus, savanoriai apmokė jau daugiau nei 8000 moksleivių. Tačiau pastarąjį mėnesį projekto savanoriai išsikėlė naują tikslą – pradinio gaivinimo mokyti Kėdainių miesto bendruomenę – tiek vaikus, tiek suaugusiuosius. Šiuo tikslu visą balandį kasdien vyko mokymai įvairių įstaigų darbuotojams bei miesto gyventojams. Šiuo metu iš viso apmokyta apie 1500 kėdainiečių. Be to, žmonės pasirašė peticiją, kuria raginama mieste įrengti efektyviai funkcionuojantį automatinių išorinių defibriliatorių tinklą. Pradinių gaivinimo veiksmų apmokyti kėdainiečiai taip pat jungėsi į pagalbos teikėjų tinklą, kuris nuo kovo mėn. veikia Lietuvoje. Apmokyti pagalbos teikėjai gali į savo mobiliuosius įrenginius atsisiųsti mobiliąją programėlę „AED ALERT“, tapti registruotais pagalbos tinklo nariais ir staigios mirties atveju iš GMP dispečerinės gauti informaciją, jei netoliese reikia pagalbos gaivinant žmogų. Pagalbos teikėjų tinklo tikslas – kurti saugesnę, neabejingą bei sąmoningą bendruomenę, , mokančią ir norinčią padėti nelaimės ištiktam žmogui.

Sėkmės istorija Kėdainiuose – puikus pavyzdys, įrodantis, jog kartu tokią bendruomenę galime sukurti.

Kaip gaivinti žmogų:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
4.8000

Dermatologė pataria, kaip atsikratyti karpų: kai kurie metodai viską gali tik dar labiau pabloginti (55)

Veikiausiai bent vieną karpą ant odos per gyvenimą yra daugelis. Vieniems jos išnyko pačios, o...

Kodėl tiek daug lietuvių serga: specialistai įvardijo didžiausius sveikatos priešus (1)

Tarptautiniai ekspertai kasmet vertindami Lietuvos gyventojų sveikatos būklę pabrėžia, kad...

Vidaus ligų gydytoja: kokie tyrimai rekomenduojami pagal amžių (9)

Kintanti mityba ir mažėjantis fizinis aktyvumas žmonių gyvenimą daro sėslesnį. Tai, pasak...

Visam gyvenimui sukaustanti liga verčia nuolat laikytis arti tualeto: Silvija prašo nekartoti jos klaidos (13)

Daugiau kaip 3 milijonai žmonių Europos Sąjungoje serga uždegiminėmis žarnyno ligomis – opiniu...

Gydytoja: klystate, jei galvojate, kad jaunų žmonių kepenys visada sveikos – kas pakenkia labiausiai? (7)

Kepenų sveikata dažnai siejama su vyresnio amžiaus žmonėmis dėl dažno vaistų vartojimo,...

Top naujienos

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Meilutytė skelbia karjeros pabaigą: ačiū visiems, esu pasiruošusi pradėti naują gyvenimo etapą Meilutytės komentaras (377)

Viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu papildyta (90)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Nausėda susitinka su Seimo dauguma: Karbauskis nusivylė Šimonytės požiūriu papildyta 10:54 (79)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Teisėjų korupcijos skandalas smogė kaip reikiant: dabar jau retas išdrįstų siūlyti kyšį (241)

Prieš tris mėnesius visą Lietuvą sudrebinęs dar neregėtas teisėjų korupcijos skandalas, kai...

Vasarą pradės nemokamai dalinti tūkstančius Šeimos kortelių: aiškėja, kas ir kada jas gaus (147)

Vasarą turėtų būti pradėta dalinti tūkstančiai Šeimos kortelių, kurios leis pasinaudoti tam...

„The Times“ po Zelenskio inauguracijos: paskutinis juoksis Putinas? (100)

Gegužės 20 dieną profesionalus komikas Volodymyras Zelenskis davė priesaiką ir oficialiai tapo...

Pranckietis įvardijo, koks rezultatas EP rinkimuose reikštų „valstiečių“ pralaimėjimą (73)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad džiaugiasi praėjusią savaitę Lietuvos...

Patarė, kaip sutaupyti laiko oro uoste, kad nepavėluotumėte į skrydį

Kelionės oro transportu yra neatsiejamos nuo privalomų oro uosto procedūrų: patikros, bagažo...

Kasdieniai rūbai, kurie gali sukelti rimtų sveikatos problemų

George’as Bernardas Shaw kartą pasakė: „Mada yra ne daugiau nei sukelta epidemija“. Tačiau...