aA
Žinią, kad nuo vasario 1-osios dienos pradedami nemokamai skiepyti visi 11 metų vaikai žmogaus papilomos viruso vakcina (ŽPV), Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai, diagnozuojantys ir gydantys ligas, kurias sukelia šis virusas, vertina labai gerai. Iki šio Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ŽPV vakcina buvo skiepijamos tik mergaitės, saugant jas nuo gimdos kaklelio vėžio. Sveikatos ekspertams nustačius poreikį, nuspręsta sudaryti galimybę nemokamai skiepyti ir berniukus.
Išskyrė dvi grupes moterų, kurioms labiau gresia gimdos kaklelio vėžys: pagrindinis simptomas pasireiškia vėlai
© Shutterstock

Virusas, platinamas per sąlytį

Naujoji vakcina apsaugos nuo devynių tipų žmogaus papilomos virusų sukeliamų onkologinių ligų, taigi bus gerokai efektyvesnė, nei prieš tai naudota dvivalentė vakcina.

Statistikos duomenimis ŽPV yra dažniausia pasaulyje lytiniu būdu, per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu perduodama infekcija. Žmogaus papilomos virusai sukelia patologinių audinių darinių vystymąsi. ŽPV gali sukelti ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir burnaryklės, vyrų ir moterų išangės ir išorinių lyties organų vėžį. Vyrai yra laikomi pagrindiniais žmogaus papilomos viruso nešiotojais, be to, šis virusas jiems gali sukelti analinės srities, burnaryklės ar varpos vėžį.

ŽPV vakcina
ŽPV vakcina
© Respublikinė Šiaulių ligoninė

Nustatyta, kad beveik visus gimdos kaklelio vėžinius susirgimus sukelia ŽPV infekcija. Manoma, kad Europoje maždaug 90 proc. išangės vėžio atvejų, 15 proc. moters išorinių lyties organų vėžio atvejų, 70 proc. makšties vėžio atvejų ir 30–40 proc. varpos vėžio atvejų sukelia ŽPV infekcija. Šalyse, kuriose vykdomos visuotinės skiepijimo nuo ŽPV programos, šiomis onkologinėmis ligomis sergama mažiau.

Vėžio sukėlėjas nustatomas

Apie tai, kad serga onkologine liga, žmonės sužino iš gydytojų ne tik konsultacijų metu, bet ir dalyvaudami vėžio profilaktikos programose. Šių programų dėka daugiau diagnozuota ikivėžinių būklių ir ankstyvųjų ligų stadijų, o pastebėjus ligą laiku ir kuo ankščiau pradėjus gydymą daugiau susirgusiųjų gali pasveikti, išvengti neįgalumo ir mirtingumo.

Viena iš penkių šalyje vykdomų vėžio profilaktikos programų – gimdos kaklelio vėžio programa. Ši programa vykdoma pirminės sveikatos priežiūros įstaigose, kurioje kas 3 metus turėtų dalyvauti visos moterys nuo 25 iki 59 metų. Nuo praėjusių metų sausio 1-osios dienos dėl gimdos kaklelio vėžio besitiriančioms 35–59 metų moterims kartą per penkerius metus atliekamas aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (AR ŽPV) tyrimas.

Gimdos kaklelio vėžys
Gimdos kaklelio vėžys
© VLK infografikas

Profilaktinės programos dalyvės, kurių profilaktinio tyrimo rezultatas teigiamas, gydymui dėl gimdos kaklelio vėžio atvyksta į Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyrių. Skyriaus vedėjas Andrius Simavičius pastebi, kad tarp sergančiųjų – mažuma profilaktikos programos dalyvių.

„Gimdos kaklelio vėžys – socialinė liga, tai ir paplitusi labiau tarp moterų, dažnai keičiančių lytinius partnerius. Kuo jų skaičius didesnis, tuo didesnė tikimybė užsikrėsti žmogaus papilomos virusu, kuriuo dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių metu. Didesnė rizika užsikrėsti ir anksti pradėjusioms lytinį gyvenimą. Deja, šios moterys retai profilaktiškai tiriasi sveikatą ir liga joms diagnozuojama vėlesnėse ligos stadijose“, – pastebi akušeris ginekologas A. Simavičius.

Moterys, kurioms patikros metu nustatomi ikivėžiniai susirgimai, siunčiamos į Ginekologijos skyriuje įrengtą Gimdos kaklelio patologijos kabinetą, kur joms atliekami specialūs tyrimai patologijai nustatyti – kolposkopija bei biopsija.

Kolposkopijos metu gimdos kaklelis apžiūrimas per specialų vaizdą didinantį instrumentą – kolposkopą. Jis neturi tiesioginio kontakto su moters kūnu, tad apžiūra neskausminga. Biopsija – tai audinio gabalėlio paėmimas mikroskopiniams tyrimams bei galutinei diagnozei patvirtinti.

Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 500 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų, ypač 35–49 metų moterims. Du dažniausi šios ligos tipai yra plokščiųjų ląstelių karcinoma ir adenokarcinoma. Liga klastinga tuo, kad pradinėse stadijoje gali būti besimptomė, o pagrindinis simptomas – kraujavimas iš makšties – dažnai pasireiškia vėlesnėse ligos stadijose. Dėl šios priežasties taikoma arba skatinama profilaktinių citologinių patikrinimų praktika siekiant aptikti pakitusias ląsteles pirminėse ligos stadijose.

ŽPV keičia gydymo taktiką

Žmogaus papilomos virusas neretai yra ir burnaryklės vėžio priežastis. Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus vedėjas Darius Bajorinas sako, kad nors pagrindinėmis burnos vėžio priežastimis išlieka tabakas ir besaikis alkoholio vartojimas, vis svarbesnis vaidmuo tenka infekuotumui kai kurių tipų ŽPV.

„Diagnozavus burnaryklės vėžį, histologinio tyrimo metu, taip pat nustatomi ŽPV žymenys, parodantys, ar tai viruso įtakota onkologija, ar ne. Pasitvirtinus žmogaus papilomos viruso patogenezei, keičiasi ne tik onkologinės ligos gydymo taktika, bet ir prognozė“, – sako gydytojas D. Bajorinas.

Darius Bajorinas
Darius Bajorinas
© Organizatorių nuotrauka

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija yra vienas iš veiksnių, lemiančių burnaryklės vėžio riziką. Literatūros duomenimis, infekuotumas šiuo virusu labai varijuoja (nuo 3 iki 85%) priklausomai nuo populiacijos. Nacionalinio vėžio instituto Biobanke atliekamų tyrimų duomenimis, ši infekcija aptikta 42,86% gerklų vėžiu sergančių tiriamųjų.

ŽPV gali būti perduodamas per odos ar gleivinių kontaktą. Vienas dažniausių ŽPV perdavimo kelių yra lytiniai santykai. ŽPV infekcija burnoje dažniausiai susijusi su tam tikro pobūdžio seksualiniu elgesiu, oralinio sekso praktikavimu. Praktikuojant tokį seksualinį elgesį burnos vėžio rizika didėja daugėjant lytinių partnerių skaičiui. Vis dažniau pastebima, kad burnos ir burnaryklės vėžys nustatomas jaunesnio amžiaus pacientams, saikingai vartojantiems alkoholį ir nerūkantiems, kuriems identifikuota ŽPV infekcija.

Pagrindinė šios ligos profilaktika – subalansuota mityba, tinkama burnos ir seksualinė higiena.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.2500

Nauja riešo pažeidimų gydymo metodika žymiai sutrumpina gydymo trukmę: ji jau taikoma ir Lietuvoje

Respublikinės Vilniaus universitetinėje ligoninėje dirbantis gydytojas ortopedas traumatologas...

Netikėtos padidėjusio kraujospūdžio priežastys: kalta ne tik druska

Tikriausiai girdėjote, kad reikėtų vartoti mažiau druskos, ypač jeigu nerimaujate dėl kraujo...

Klastingoji mažakraujystė gali būti ilgai nepastebima: patarė, kas padeda ir trukdo įsisavinti geležį

Žmonės, kurį laiką jaučiantys nuovargį, silpnumą ir sumažėjusį apetitą, dažnai net...

Žaidimas su difuzoriaus pulteliu mažajam Tomui vos nesibaigė blogai: supratusi, kas nutiko, mama iškart iškvietė greitąją gydytojai įspėja tėvus

Žaidimas su difuzoriaus pulteliu mažajam Kauno klinikų pacientui Tomui tapo lemtingu: berniukas...

Lietuvoje insultą patiria vis jaunesni: paaiškino, kodėl mūsų šalyje daugiau sunkių insulto atvejų (1)

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkas Rytis pats patyrė, ką reiškia slaugyti insulto...

Top naujienos

Įvardijo dvigubą Pekino žaidimą: tarsi kelia ultimatumą

Neseniai Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu....

Karo ekspertai: tą patį triuką matėme ir mūšiuose dėl Chersono

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Bartoševičiaus byloje – netikėti nauji duomenys: žinojo anksčiau nei Seimo vadovė trečiadienį apklausė policijoje (40)

Nors kilus vadinamajam pedofilijos skandalui dabar jau buvęs Seimo narys Kristijonas Bartoševičius...

Ekspertė apie Putino susitikimą su Xi Jinpingu: viską pasakė kūno kalba

Kūno kalbos ekspertė Karen Leong sako, kad Maskvoje viešėjęs Kinijos prezidentas Xi Jinpingas...

Gydytojai ir pacientai sunerimę: dėl ministerijos reikalavimų nemažai chirurgų greitai nebegalės operuoti vėžio

Nuo kitų metų Vakarų Lietuvoje gali nelikti krūties vėžį operuojančių chirurgų. Pagal...

Verslas PliusRaivis Viluns

Netiesiogiai finansuoja karą: Rusijoje toliau veiklą vykdo šimtai Vakarų įmonių

Tyrinėtojai pastebi, kad iš visų Vakarų šalių Rusijoje toliau savo veiklą dažniausiai tęsė...

Transliacija / Verslo požiūris. Valiūnas apie mokesčių reformą: tai tiesus kelias į ekonominę savižudybę

Vakar finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė ilgai paslaptyje laikytą mokesčių reformą....

Analitikai – apie Xi Jinpingo ir Putino susitikimą: Kremliaus vadovas patyrė nesėkmę (15)

Antroji Kinijos prezidento Xi Jinpingo aukščiausiojo lygio vizito Rusijoje diena nerodė, kad...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti (1)

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Karas Ukrainoje. Lavrovas grasina rimta karo eskalacija ciniška Rusijos ataka: smogta gyvenamajam pastatui, skaičiuojamos aukos

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...