aA
42 metų Linas jaunystėje buvo perspektyvus ir daug vilčių teikiantis futbolininkas, tačiau daug žadančius karjeros planus sujaukė reta ir ypatingai klastinga liga – akromegalija. Kaip pats vyras sako, didžiausia jo klaida buvo pavėluotas kreipimasis į medikus, todėl dabar tenka taikytis su pasekmėmis.
Galvos skausmas
Galvos skausmas
© Shutterstock

„Viskas prasidėjo, kai dar buvau labai jaunas. Profesionaliai žaidžiau futbolą, buvau vartininkas. Po vienos treniruotės pradėjau jausti stiprų skausmą ir tvinkčiojimą galvoje. Žaidimas galva yra vienas iš futbolo elementų, tad pagalvojau, kad galbūt dėl per kieto kamuolio patyriau laikiną traumą. Su niekuo panašaus iki tol nebuvau susidūręs, todėl pamaniau, kad paskaudės ir praeis“, – pasakojo vyras.

Tačiau, pasak Lino, pasikartojantys galvos skausmai tęsėsi ir toliau.

„Buvau jaunas, naivus ir kvailas, todėl visus tuos skausmus ir toliau siejau su futbolu. Man net nekilo mintis, kad tai gali būti rimta liga. Nesikreipdamas į gydytojus pragyvenau maždaug 2 metus, tikėdamasis, kad man pagerės, bet skausmai ne tik, kad nemažėjo, tačiau pradėjo stiprėti“, – pasakojo Linas.

Vieną dieną neapsikentęs stipraus skausmo vyras ryžosi apsilankyti pas medikus.

„Galiausiai pradėjau įtarinėti, kad tai gali būti kažkas negero, todėl kreipiausi pas neurologus. Teko praminti daugybės kabinetų slenksčius, tačiau niekas negalėjo nustatyti diagnozės. Galiausiai kažkas iš medikų pasiūlė atlikti kompiuterinę tomografiją. Tokiu būdu mano galvoje buvo rastas hipofizės auglys. Nuo tada prasidėjo sunkus ir varginantis mano gyvenimo etapas“, – atsidūsta endokrinine liga sergantis vyras.

Sužinojęs apie auglį, Linas sako, kad tuo metu dar nesuprato kokia rimta ir klastinga liga jis serga.

„Visada buvau maištininkas, nenorėjau užsidaryti ir užsisklęsti kažkur kamputyje. Nenorėjau, kad žmonės manęs gailėtųsi, galima sakyti, nenorėjau tapti ligoniu, tačiau auglys jau buvo pradėjęs progresuoti, todėl buvo būtina atlikti operaciją laparoskopiniu būdu.

Galiu drąsiai sakyti, kad esu vienas iš tokios operacijos pionierių Lietuvoje, nes mūsų šalyje tokio tipo operacijos buvo tik pradinėje stadijoje. Mane operavęs chirurgas prasitarė, kad buvau tik 11-as tokiu būdu operuotas žmogus Lietuvoje“, – prisimena Linas.

Atlikus operaciją, Linui dar dešimtmetį teko vartoto įvairiausius vaistus bei kęsti varginančias procedūras.

„Kadangi nuo ligos simptomų iki diagnozės buvo praėję labai daug laiko, po operacijos rezultatai nebuvo džiuginantys. Per dieną tekdavo išgerti po 12 ir daugiau tablečių, iškęsti 4-5 injekcijas. Tai buvo milžiniški medikamentų kiekiai. Mano atveju, liga yra išgydoma tik sąlyginai. Pradėjus gydymą vieni simptomai dingo, kiti liko visam gyvenimui.

Amžinai pakilusi temperatūra ir silpnumas

Linas sako, kad sergant akromegalija simptomai yra labai įvairūs, tačiau savo atveju jis išskiria pagrindinius gyvenimo kokybę veikiančius negalavimus.

„Tai nuolat pakilusi kūno temperatūra ir silpnumo jausmas. Įsivaizduokime, kad peršalusiam ar gripu sergančiam žmogui temperatūra nukrenta per kelias dienas, o jis pasveiksta per 1-2 savaites, tačiau aš tokioje būsenoje gyvenu visą gyvenimą. Sveiki nesupranta tokia liga sergančio žmogaus. Daugelis žino, ką reiškia turėti aukštą spaudimą ar širdies ritmo problemų, tačiau net neįsivaizduoja, kaip jaučiamasi akromegalija sergantys pacientai“, – teigia Linas.

Vyras sako, kad pačioje pradžioje susidoroti su liga buvo išties labai sunku, nes simptomai vargino tiek psichologiškai, tiek fiziškai.

„Kaip ir kiekvienas žmogus privalai atlikti savo pareigas: eiti į darbą, rūpintis šeima ir panašiai, o ligos simptomai mano gyvenimo kokybei buvo lyg peilis. Pastovus dėmesingumo trūkumas, nesusikaupimas ir nesusikoncentravimas – tai kova su pačiu savimi.

Nemeluosiu. Buvo ir sunkių akimirkų, kai tiesiog apleisdavo jėgos ir gyvenimas nebeteikdavo prasmės, tačiau man labai pasisekė, jog turiu būrį labai gerų draugų, kurie suprato mano problemą. Iš tėvų, brolio ir žmonos sulaukiau visapusiško palaikymo. Žmogui, atsidūrusiam tokioje situacijoje, kokioje buvau aš, svarbiausia yra artimųjų pagalba ir supratimas. Neįsivaizduoju, kaip būčiau išgyvenęs be jų, todėl tokia organizacija kaip „Aušvis“, kurioje sutinki savo likimo brolių ir seserų, žmonėms, kurie galbūt neturi kam pasiguosti, yra tikra Dievo dovana“, – sako Linas.

Organizacija, kuri vienija

2012 m. minint tarptautinę retų ligų dieną, Lietuvoje veiklą pradėjo pacientų draugija „Aušvis“, vienijanti būtent akromegalija ir kitomis hipofizės ligomis sergančius žmones. Viena iš šios iniciatyvos įkūrėjų Danutė Puchova sako, kad yra ypatingai svarbu, jog ligoniai sužinotų, jog šiame sunkiame kelyje jie yra ne vieni.

„Pati susidūriau su šia liga, todėl visada jaučiau poreikį bendrauti su žmonėmis, kurie kaip ir aš tai patyrė. Bendraujant su keliais bendražygiais, supratome, kad mus visus vienija panašūs klausimai ir problemos apie vaistų vartojimą, jų kompensavimą, informacijos trūkumą ar tyrimų prieinamumą. Nusprendėme, kad laikas viešinti mūsų problemą. Tokiu būdu ir gimė „Aušvis“.

Pasak D. Puchovos, pagrindinis organizacijos tikslas yra gerinti gyvenimo kokybę sergantiesiams akromegalija bei kitomis hipofizės ligomis.

„Mes siekiame, kad būtų ginamos tokių žmonių teisės, visapusiškas integravimas į visuomeninį gyvenimą. Norime vienyti šia liga sergančių ligonių artimuosius, gydytojus, rėmėjus bei kitus asmenis, norinčius padėti pacientams pasveikti. Taip pat vykdome švietėjišką veiklą, propaguojame sveiką gyvenseną, informuojame apie naujus medikamentus bei gydymo metodus“, – teigia draugijos įkūrėja.

Linas džiaugiasi, jog gali būti dalimi organizacijos, kurioje žmonės gali dalintis savo patirtimi, išgyvenimais bei patarimais. Pasak vyro, „Aušvis“ į jo gyvenimą užklydo visai atsitiktinai.

„Prieš kelis mėnesius naršydamas socialiniame tinkle netyčiomis užtikau, jog egzistuoja tokia organizacija. Užsiregistravau, pradėjau domėtis, kaip viskas vyksta, kokiu tikslu veikia ši draugija. Supratau, kad ji tiek man, tiek kitiems ligoniams gali padėti įvairiais klausimais. Tu žinai, kad kažkur yra žmonės su tokia liga, kaip tavo, tačiau to, kas „sumagnetintų“ juos iki šiol nebuvo. Tai labai didžiulis žingsnis į priekį“, – sako vyras.

Požiūris į gyvenimą

Išgyvenęs sunkų ir varginantį gyvenimo etapą, dabar Linas džiaugiasi galėdamas dalintis savo patirtimi su kitais ligoniais.

„Gyvenimas eina savo eiga. Tokia liga sergantis žmogus gali gyventi pilnavertišką gyvenimą. Reikia susigyventi su šia liga ir išmokti ją kontroliuoti. Nepraraskit vilties. Pats labai gerai žinau tą jausmą, kai tiesiog nusvyra rankos, tačiau reikia nenustoti kovoti. Stenkitės įžvelgti džiaugsmą paprastuose, mažuose dalykuose. Puikus skanios kavos puodelis, gera knyga, besišypsantys žmonės man teikia laimę. Būna rytų, kai atsikeliu ir net nepagalvoju, jog sergu“, – šypsosi vyras.

„Tačiau svarbiausia nekartokit mano klaidos. Jokiu būdu nereikia delsti ir apgaudinėti savęs, kad viskas bus gerai ir tai praeis. Jaučiant pastovų galvos skausmą reikėtų iš karto kreiptis į gydytojus. Bijodami eiti pas daktarus ir išgirsti diagnozę, žmonės linkę save apgaudinėti, tačiau laiku nustačius ligą – galima užkirsti jai kelią“, – įsitikinęs Linas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Vilnietės liga glumina ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių medikus: pirmasis požymis buvo didelis silpnumas

34-erių metų vilnietės Anos Kozlovskos liga stebina ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių medikus....

Pirmą kartą Baltijos ir Šiaurės Europos šalyse Santaros klinikų pacientas gydytas nauju metodu

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose pirmą kartą Baltijos ir Šiaurės Europos...

Vasarą padaugėja itin sudėtingų ar net gyvybei pavojingų traumų: gydytojas išvardijo, kurios yra tipinės

Visais metų laikais žmonės patiria įvairių traumų, tačiau vasaros sezonas išsiskiria tuo, kad...

Gydytoja išvardijo, kurioms moterims labiau gresia krūties vėžys: pora veiksnių tikimybę didina net 80 proc.

Šiandienos medicina konstatuoja – krūtų ligomis serga vis daugiau šiuolaikinių moterų.Tiesa,...

Įspėjo apie gresiančius padarinius, kai nusilpsta nervų sistema: kaip ją sustiprinti?

Po visą organizmą išsiraizgiusi nervų sistema atsakinga už visapusišką mūsų gerovę: ji...

Top naujienos

Kremliaus propaganda skelbia rusams džiugią žinią: kariauti Ukrainoje padės 100 tūkst. Šiaurės Korėjos karių (1)

Prieš kelias dienas nuskambėjo žinia, jog Šiaurės Korėjos diktatorius nusprendė padėti...

Perspėja: žmoniją nuo branduolinio susinaikinimo skiria vos vienas apsiskaičiavimas (1)

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas perspėja, kad žmoniją nuo...

Po Kinijos pareiškimų aiškėja, kaip atsilieps Lietuvai: situacija gali dar labiau pablogėti (1)

Kinijai pareiškus apie nutraukiamus ryšius su Lietuva susisiekimo srityje, Nacionalinės aviacijos...

Estijos ir Latvijos žingsnis sukėlė audrą tarp Lietuvos politikų: retorika „peržengia padorumo ribas“ (24)

„Kažkas didžiavalstybiško mumyse yra – likę mus seka. Ne atvirkščiai“, – teigia Seimo...

Susisiekimo ministerija pakomentavo Kinijos sprendimą: apgailestaujame

Susisiekimo ministerija pareiškė apgailestavimą, kad Kinijos Liaudies Respublika penktadienį...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Ūkininkai laukia, kai laukus galės dirbti nuo sofos: ar tokia ateitis reali?

Sparčiai besivystančios technologijos keičia visus sektorius. Ne išimtis ir žemės ūkis. Jau...

Profesorius Danila patarė, ko vengti karštomis vasaros dienomis: tai gali padėti apsisaugoti netgi nuo vėžio

Šią vasarą lietaus netrūksta, tačiau sausesnėmis dienomis ant gatvių ir šaligatvių...

Karas Ukrainoje. Reikšmingi pokyčiai kare: Rusijai dabar teks ginti „nepasiekiamą“ teritoriją žiniasklaida: ataką Kryme surengė Ukrainos specialiosios pajėgos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareikalavo, kad Rusijos pajėgos nedelsiant paliktų...

Europai – nauji Medvedevo grasinimai: ten taip pat gali įvykti nelaimingų atsitikimų (5)

Rugpjūčio 12 d. buvusio Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo žinutėje nuskambėjo grasinimas...

Lietuva Baltarusijai įteikė notą: išreiškė protestą dėl veiksmų prieš lietuvišką mokyklą

Užsienio reikalų ministerija penktadienį išsiuntė oficialią notą Baltarusijos ambasadai...