aA
Pastebėti odoje pokyčius, neturint įpročio reguliariai stebėti apgamus ar lankytis pas dermatovenerologus, nėra paprasta. Neretai naują, pakitusį darinį žmogus pamato tik šiam ėmus skaudėti ar kraujuoti. Būtent atsitiktinumas lėmė ir p. Antano vizitą pas gydytoją ir prieš pusmetį išgirstą diagnozę – III stadijos melanoma su BRAF geno mutacija.
Vincas Urbonas
Vincas Urbonas
© DELFI / Julius Kalinskas

Gera žinia ta, kad tokiai ligai gydyti būtini inovatyvūs vaistai jau įtraukti į Valstybinės ligonių kasos kompensuojamųjų vaistų sąrašą, tad pacientams už gydymą papildomai mokėti nereikia.

Džiaugiasi koordinuota pagalba

Patikimai įrodyta, kad melanomai išsivystyti didžiausią reikšmę turi ilgalaikis saulės poveikis odai. P. Antanas neslepia – labai daug metų jo darbas buvo neatsiejamas nuo buvimo lauke.

„Tikrai buvau sveikas žmogus, nestigau fizinės jėgos ir nuotaikos. Ilgą laiką dirbau ant asfalto – Šiaulių plente. Darbas saulėje, aš pusplikis – tikriausiai, tai ir lėmė ligą.

Paskui įkūriau savo įmonę, dėjome trinkeles. Ir vėl darbas lauke. Buvo ant nugaros tų apgamėlių, kai kurie didesni, kai kurie mažesni, neskaudėjo, tai ir nekreipiau dėmesio“, – sako liepą 60–ąjį gimtadienį minėsiantis vyras.

Visgi (ne)laimingo atsitiktinumo dėka p. Antanas buvo priverstas akyliau pažiūrėti į vieną apgamą.

„Neseniai, jau dirbdamas kitoje įmonėje, netyčia užkliudžiau vieną apgamą. Jis pakraujavo, maniau, tuo ir baigsis. Bet taip pakraujuodavo ir nustodavo du mėnesius. Kai jau gavau pylos nuo žmonos, užsiregistravau privačiai konsultacijai pas dermatovenerologą.

Kadangi aš toks anksčiau nesirgęs žmogus, naiviai maniau – uždegins man tuos probleminius apgamus ir išleis. O čia, pažiūrėjo gydytojas ir sako – negerai. Buvau užregistruotas Šiauliuose pas chirurgą, jis vos tik pamatęs patvirtino melanomos įtarimus“, – pasakoja pašnekovas.

Odos vėžys
Odos vėžys
© Shutterstock

Dar visai neseniai III stadijos melanomos su BRAF geno mutacija gydymo galimybės buvo ribotos. Dabar, Valstybinei ligonių kasai praplėtus kompensuojamų vaistų sąrašą, pacientai jau gauna inovatyvų gydymą taikinių terapija.

„Iš pradžių chirurgas man išoperavo piktybinį apgamą bei limfmazgius pažastyje, nes jau ir ten liga buvo išplitus. Iš Šiaulių mane nusiuntė į Vilnių, Nacionalinį vėžio institutą, pas gydytoją Vincą Urboną. Iki šiolei jis ir gydo mane naujais vaistais ir, panašu, labai sėkmingai – visi rodikliai geri“, – šiandien džiaugiasi p. Antanas.

Dabar jis kiekvieną mėnesį vyksta į sostinę, NVI, kur jam atliekami kraujo tyrimai, ir, šiems esant geriems, skiriami vaistai. Vyras giria NVI gydytojus ir viltingai žvelgia į ateitį.

„Kai išgirdau diagnozę, tiesiog atsidusau – ką bedarysi, niekur nepabėgsi. Viduje, žinoma, kirbėjo nerimas, kad tik nebūtų blogiau, bet ta koordinuota medikų pagalba, visų žinojimas, ką daro, ramino.

Iš pradžių maniau, kad aš čia laiku kreipiausi, kad man pasisekė, jog užkliudžiau tą apgamą, bet gydytojas V. Urbonas paprotino, kad liga jau buvo pažengusi, tai vienaip ar kitaip būtų davusi apie save žinot, nes jau iki limfmazgių nukeliavusi.

Tai dabar gydausi vaistais, pusmetis jau praėjo, viskas gerai – ne kazoko sveikata, bet viskas gerai. Džiaugiuosi, kad eilėse neteko laukti, jaučiausi, kad manimi tikrai nuoširdžiai ir profesionaliai rūpinasi visi“, – šypsojosi p. Antanas.

Gydymo spektras plečiasi – nauda ir pacientui, ir gydytojui

BRAF yra vienas iš ląstelių augimą reguliuojančių genų. Esant šio geno mutacijai, jis tampa pastoviai aktyvus, dėl ko melanomos ląstelės nekontroliuojamai dauginasi ir gali lemti ligos progresavimą.

Maždaug pusė melanomos atvejų turi šią mutaciją ir yra vadinamos BRAF teigiamomis. Melanomos, kuriose nėra mutacijos, vadinamos BRAF neigiamomis melanomomis.
Jei diagnozuojama melanoma, visi III bei IV ligos stadijos pacientai turėtų būti tikrinami dėl BRAF geno mutacijos.

Nacionalinio vėžio instituto Klinikinės onkologijos laboratorijos vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas doc. dr. Vincas Urbonas teigiamai vertina paciento gydymo eigą.

Vincas Urbonas
Vincas Urbonas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Nustačius I–II stadijos ligą taikomas operacinis gydymas, esant III stadijos melanomai – taikomas operacinis gydymas bei rekomenduojama papildomai taikyti taip vadinamą adjuvantinį (papildomą) gydymą vaistais – taikinių terapiją ar imunoterapiją (esant BRAF geno pokyčiams) arba imunoterapiją, jei BRAF geno pokyčių nekonstatuojama, na ir esant išplitusiam procesui – IV stadijos ligai – taikomas gydymas imuno- ar taikinių terapija.

Pozitronų emisijos tomografija parodė, kad aptariamam pacientui liga nėra išplitusi, tad praėjusių metų lapkritį buvo nuspręsta jam skirti adjuvantinį gydymą – taikinių terapiją. Štai jau pusmetį pacientas sėkmingai gydomas.

Po metų, jei viskas ir toliau klostysis sklandžiai, jis pereis į stebėjimo fazę ir susitiksime rečiau“, – kalbėjo doc. dr. V. Urbonas, pridurdamas, kad šiandien jau nieko nestebina, kai vienos agresyviausių onkologinių ligų – odos melanomos – gydymas tęsiasi daugelį metų.

Gydytojo teigimu, adjuvantinio gydymo tikslas – sumažinti melanomos atkryčio riziką. Klinikinių tyrimų duomenimis, riziką pavyksta sumažinti apie 50 proc. atvejų.

Nors BRAF teigiamos melanomos dažniausiai agresyvesnės, melanomos atsinaujinimo riziką gali lemti daug veiksnių. Tarp jų – pirminio naviko savybės, pavyzdžiui, kokio jis dydžio/gilumo, ar buvo išopėjęs, ar buvo pažeisti limfmazgiai ir ar melanoma išplitusi kitose vietose. BRAF statusas yra tik dalis paveikslo vertinant melanomos atsinaujinimo riziką.

„Labai neseniai Ligonių kasos priėmė sprendimą kompensuoti gydymą pacientams, sergantiems III stadijos melanoma su BRAF mutacija, tad dabar jau yra aiškios gairės ir jiems nemokamas gydymas tokią diagnozę išgirdusiems.

P. Antano gydymas pradėtas pagal vilties programą, dabar gydymą jam kompensuos Ligonių kasos. Tad šiandien ir gydytojui, ir pacientui yra lengviau – aiškesni ir daugiau gydymo variantų net ligai progresuojant. Džiaugiuosi, kad gydymo spektras plečiasi, bet, reikia pripažinti, ne taip greitai kaip kitose Europos šalyse ar Amerikoje – vis dar atsiliekame apie 3–4 metus“, – kalbėjo NVI Klinikinės onkologijos laboratorijos vedėjas.

Antanas pažengusį odos vėžį aptiko atsitiktinai: daktaras paaiškino, ką pacientui reiškia vieno geno pokytis
© Shutterstock

Siekiant didinti informuotumą ir supratimą apie BRAF geno mutaciją, gegužės 26 d. yra paskelbta melanomos su BRAF geno mutacija žinomumo diena. Šią dieną siūloma kalbėtis apie patikrą, ką ši mutacija reiškia paciento diagnozei, užmegzti glaudesnį dialogą tarp gydytojo ir paciento, suteikti žmonėms, kuriems diagnozuota melanoma su BRAF geno mutacija, pasitikėjimo.

Socialinėje erdvėje prie šių pokalbių galima prisijungti naudojantis grotažymėmis #MelanomaAwarenessMonth, #Melanoma, #SkinCancer, #MelanomaBRAFAwarenessDay.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Gydytoja papasakojo, kam labiau gresia krūties vėžys: pristatė veiksmingą gydymo būdą

Per metus Kauno klinikose spinduline terapija gydoma apie 2,5 tūkst. pacientų, o spindulinė...

Delfi PliusGiedrė Balčiūtė

Su šia liga susiduria apie pusę visų vyrų: paūmėjimą dažnai išprovokuoja ir lytiniai santykiai (3)

Skausmai pilvo apačioje, apsunkintas šlapinimasis, maudimas tarpvietėje, sėklidėse, varpoje,...

Gydytoja siūlo atkreipti dėmesį į šiuos požymius: jie praneša apie gresiantį širdies smūgį ar priepuolį (1)

Vis dažniau kalbama, kad tam, jog širdis būtų sveika, reikia rasti būdų pailsėti nuo kasdien...

Kaune dukart labiau išplito sifilis: gydytoja išvardijo pagrindinius šios ligos simptomus

Praėjęs COVID-19 infekcijos pandeminis laikotarpis stipriai pakoregavo įvairių ligų...

Apie sunkią ligą Nina sužinojo, ieškodama pradėjusio kilti kraujo spaudimo priežasties: išgelbėjo vienintelis būdas

Prieš 6-erius metus Kauno klinikų gydytojai stebėjosi, kad kaunietė Nina į kabinetą įžengė...

Top naujienos

Naujame dokumente – kitokia EK pozicija dėl tranzito į Kaliningradą: ragina daryti viską, kad jo neliktų (23)

Lietuva vis dar laukia galutinio Europos Komisijos ( EK ) žodžio, stabdyti ar leisti iš Rusijos į...

Ernestas Naprys

Palūkanos jau auga, bet bankai už indėlius dar nemoka: pasakė priežastį ir ko tikėtis (4)

Doleriai – 3,6 procento metinių palūkanų. Netgi eurai jau turi metinę kainą – 1 procentas....

Karas Ukrainoje. Pirmoji šalis, neskaitant Rusijos, pripažino Donbaso separatistines „respublikas“ pranešama apie sėkmingą ukrainiečių ataką Gyvačių saloje

Maskvos sąjungininkė Sirija trečiadienį pripažino dviejų Rytų Ukrainos separatistinių...

Rusija užsipuolė dar vieną šalį dėl draudimo gabenti krovinius papildyta

Rusijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pranešė, kad iškvietė Norvegijos reikalų...

Dėl atakos Kremenčuke – ciniškas Putino pareiškimas pakomentavo karo eigą (1)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paneigė, kad Maskvos pajėgos yra atsakingos už šios...

Delfi PliusJustina Maciūnaitė

NT ekspertai nerimauja dėl šešėlio rizikos būsto nuomos rinkoje: įvardijo, kaip išaiškinami nelegalūs nuomotojai

Valdžios institucijoms prakalbus apie papildomą finansinę naštą NT savininkams, brangstančias...

Šiuo ženklu pažymėtų prekių Lietuvoje vis daugiau: specialistai sako, kad tai gali sumažinti skurdo lygį

Daugelis esame girdėję terminą „sąžininga prekyba “ (angl. Fair trade). Kaip žinia, ši...

Delfi PliusVytautė Merkytė

Net pirmadieniais pilni barai, o kainos – mažesnės negu Vilniuje: ką privalote nuveikti Budapešte (3)

Su Budapeštu turiu sudėtingą santykį: iš vienos pusės norisi rėkti, kad Viktoras Orbanas yra...

Skaudi nelaimė Joniškio rajone: moteris pagimdė negyvus dvynukus (1)

Į Šiaulių ligoninę pateko moteris, kuriai teko gimdyti namuose. Moteris neteko vos gimusių dvynukų.

Artur Swan tikina patekęs į suktus lietuvės spąstus: pasijuto lyg filme „Tinder Swindler“ (3)

„The Tinder Swindler“ – filmas, pasakojantis, kaip pažinčių programėlėje „Tinder“...