aA
Kasmet Lietuvoje nustatoma pusketvirto šimto melanomos – agresyviausio odos vėžio – atvejų. Onkologai visame pasaulyje nerimauja, kad nemaža dalis melanomos atvejų per COVID-19 pandemiją liko nediagnozuota, tad ir Lietuvos skaičiai gali ūgtelėti.
Julija Mozūraitienė
Julija Mozūraitienė
© NVI nuotr.

Gegužę – melanomos žinomumo mėnesį – Nacionalinis vėžio institutas (NVI) primena apie šios ligos diagnostiką ir gegužės 13 d. kviečia į nemokamą patikros-šviečiamąją akciją, kurios metu specialistai patikrins nerimą keliančius odos darinius ir, prireikus, užrašys tolesnei konsultacijai.

Problemos mastą parodė pasaulinė apklausa

Metų pradžioje visame pasaulyje atlikta daugiau nei 700 dermatologų apklausa atskleidė tikėtiną koronaviruso pandemijos poveikį melanomos diagnostikai. Palyginti su įprastiniais pacientų odos tyrimų metais, dermatologai apskaičiavo, kad penktadalis (21 proc.) melanomos atvejų 2020 m. galėjo likti nediagnozuoti, o trečdalis (33,6 proc.) paskirtų apsilankymų pas gydytojus neįvyko dėl pandemijos.

„Karantinai, kurie buvo būtini per COVID–19 krizę, kartu su papildoma apkrova sveikatos apsaugos sistemoms lėmė tai, kad nebuvo atliktas nerimą keliantis profesionalių odos patikrų kiekis. Taigi, šiai tendencijai tęsiantis iki tol, kol visi išbrisime iš pandemijos, tampa be galo svarbi savalaikė ir profesionali patikra“, – sako Melanomos tyrimų fondo generalinė direktorė Kyleigh LiPira.

Specialisto konsultacija – per porą savaičių

Kaip informuoja NVI Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėja dr. Rasa Vansevičiūtė-Petkevičienė, NVI dirbo visą karantino laikotarpį ir pacientai buvo nuolat konsultuojami – dėl odos patologijų taip pat. Visgi pirmojo karantino pradžioje dėl karantino sąlygų (konsultacijų laikas pratęstas dėl dezinfekavimo būtinumo, dalis pacientų negalėjo atvykti dėl transporto ribojimo, dėl baimės apsikrėsti COVID–19 virusu) – per metus suteiktų visų sveikatos priežiūros paslaugų kiekis, pavyzdžiui, NVI Konsultacinėje poliklinikoje sumažėjo apie 20–25 proc., lyginant su 2019 metais. Odos chirurgai taip pat atliko mažiau ambulatorinės chirurgijos operacijų.

Rasa Vansevičiūtė Petkevičienė
Rasa Vansevičiūtė Petkevičienė
© DELFI / Domantas Pipas

„Mums skambindavo pacientai, ypač vyresnio amžiaus, ir klausdavo, ar jiems tikrai būtina ateiti“, – pastebi gydytoja dermatovenerologė dr. Julija Mozūraitienė.

Visgi šiandien darbai vyksta įprastu ritmu ir pacientai, kurie nerimauja dėl odos darinių pasikeitimų, gali lengviau registruotis pas reikalingus specialistus. Štai, pas gydytojus dermatovenerologus nėra būtinas šeimos gydytojo siuntimas, visgi atkreiptinas dėmesys, kad NVI konsultuojami tik asmenys, jau įtariant onkologinę patologiją (gydytojai odos chirurgai konsultuoja tik su siuntimu). Pirmą kartą besikreipiančiam pacientui dėl įtariamo onkologinio susirgimo tenka palaukti, bet ne daugiau kaip 14 dienų.

Odos vėžys neskauda

Dažniausiai melanoma išsivysto sveikoje, švarioje be apgamų odoje, o mažiau negu trečdalis – iš odos apgamų (atipinių), taip pat ir įgimtų. Paprastai pirmieji požymiai, kuriuos galima pastebėti, yra atsiradusi tamsi, netaisyklingos formos dėmelė ten, kur anksčiau buvo visai švari oda, arba padidėjęs apgamas ar patamsėjusi jo spalva.

Melanoma
Melanoma
© NVI nuotr.

Dr. J. Mozūraitienės teigimu, melanomos pacientus galima suskirstyti į dvi kategorijas – tuos, kurie iškart skambina gydytojams dėl pasikeitusios karpos ar keratomos, ir tuos, kurie (ne)sąmoningai ignoruoja ir labai akivaizdžius odos pokyčius. Ne vienas melanoma sergantis pacientas delsimą teisino tuo, kad nebuvo skausmo, ir į NVI pateko tik griežtai paragintas šeimos gydytojo.

„Dar nepastebėjome augančio užleistų melanomos atvejų skaičiaus, nes ir iki karantino apie pusę visų atvejų būdavo tikrai pavėluoti – t. y., žmogus su akivaizdžiais pakitimais laukdavo dvejus, trejus ar net dešimt metų. Dar ir šiandien daugelis galvoja, kad jei neskauda, čia esą nieko rimto. Noriu labai pabrėžti, kad šis mitas labai ydingas – odos vėžys neskauda. Skauda uždegimas, kuris yra pagydomas. Gali panižti, padilgčioti, tačiau nereikia laukti skausmo, nes jis reikštų, kad navikas jau peraugo į giliuosius audinius“, – pabrėžė dr. J. Mozūraitienė.

Svarbus kiekvienas mėnuo

NVI gydytojai pastebi, kad odos vėžiu sergantys pacientai, kurie po operacijų yra aktyviai stebimi ir turi pas gydytojus lankytis kas tris–šešis mėnesius, ateina tik po metų ar vėliau. Kartais laikas yra esminis gydymo sėkmę lemiantis faktorius, kartais liga nebūna tokia agresyvi. Štai, bazinių ląstelių karcinoma gali vystytis ir dešimt metų, tačiau ji metastazuoja labai retai – tiesiog padidėja pats navikas, jo operacinis plotas.

„Tuo metu melanomos atveju laikas yra be galo svarbus. Svarbus kiekvienas mėnuo ar net savaitė. Pacientai pasakoja, kad net per daug akylai nestebėję savo odos, iškart pamato ryškų pasikeitimą – pavyzdžiui, pakitusią apgamo spalvą ar formą, paraudusią briauną“, – požymius vardijo gydytoja onkodermatologė.

Nuo melanomos stadijos priklauso tiek gydymo taktika, tiek, galiausiai, ir išgyvenamumas. Nulinė bei pirma melanomos stadija, iš esmės, reiškia pasveikimą. Pavojingiausia – metastazavusi melanoma. Agresyvi ir plokščialąstelinė karcinoma, pasižymi augimu, tad gali peraugti audinius, metastazuoti į limfmazgius ar kitus organus.

Melanoma
Melanoma
© NVI nuotr.

Todėl, dr. J. Mozūraitienės teigimu, pasitikrinti reikia bet kurį apgamą ar odos darinį, kuris skiriasi, atkreipia dėmesį, auga, keičia spalvą, dydį ir formą, šlapiuoja – geriau išgirsti, kad tai keratoma, nei pavėluoti ir praleisti melanomą.

Kiti odos vėžiai, ne melanoma, pirminėse stadijose panašūs į dermatitą ar egzemą. Tai reiškia, kad atsiranda, pavyzdžiui, raudona plokštelė, ji pašerpetoja. Žmonės griebiasi kremų, tepalų, tačiau situacija negerėja. Jei per du mėnesius tokio gydymo niekas nesikeičia, verta susirūpinti ir kreiptis į specialistą.

„Pavyzdžiui, bazalioma linkusi pašlapiuoti, pakraujuoti. Po to ji įprastai pasidengia šašu ir pacientai galvoja, kad problema dingo. Visgi bazaliomos toks augimo principas – kitame etape viskas vėl kartojasi. Gerybiniams dariniams šios taisyklės negalioja, bet tam, kad apsidraustumėte, vis tiek reikia apsilankyti pas onkodermatologą, kuris po apžiūrėjimo dermatoskopu gali iškart įtarti, tai piktybinis ar gerybinis darinys“, – akcentavo NVI specialistė.

Kviečia nemokamai pasitikrinti

Siekiant didinti informuotumą apie melanomą, įvertinti nerimą keliančius odos darinius, ir ir taip išvengti „pražiūrėtų“, užleistų navikų, Nacionalinis vėžio institutas kviečia į patikros akciją, kuri NVI sode vyks gegužės 13 d. 11–14 val. Trijose palapinėse šeši NVI specialistai – dermatovenerologai ir odos chirurgai – nemokamai patikrins akcijai užsiregistravusiųjų apgamus, kitus odos darinius, ir, prireikus, iš karto užrašys tolesnei konsultacijai NVI.

Dėl karantino ribojimų ir žmogiškųjų resursų limito būtina išankstinė registracija. Vietų skaičius – ribotas. Registracija atidaroma pirmadienį, gegužės 10 d. ir vykdoma dviem NVI Kontaktų centro telefonais: 862952960 arba 866315449.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.2727

Profesorius – apie staigias sportininkų mirtis: nekaltai atrodančios sporto šakos yra ypač pavojingos (3)

Staigi mirtis – netrauminis, netikėtas mirtinas įvykis, pasireiškiantis sąmonės netekimu per...

Rūtai, išgirdus diagnozę, dangus maišėsi su žeme: pirmieji simptomai nepriminė jokios ligos ženklų (3)

Medikei Rūtai išsėtinė sklerozė diagnozuota prieš penkerius metus. Karjeristei, gyvenimą...

Į šeštą dešimtį įkopęs lietuvis sunkiai sergančiai žmonai padovanojo neįkainojamą dovaną (3)

Į šeštą dešimtį įkopęs vyras nusprendė palengvinti sunkia inkstų liga sergančios žmonos...

Retas atvejis nustebino net patyrusius Klaipėdos universitetinės ligoninės medikus (8)

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) medikams teko susidurti su itin retu atveju, kai...

Atsiradus keistiems pojūčiams Janis į gydytojus kreiptis neskubėjo: vėliau paaiškėjo, kad serga vėžiu (32)

Janis Auzinšas prostatos vėžio diagnozę išgirdo prieš 10 metų. Dabar jis nebijo...

Top naujienos

Šimonytė parašė laišką „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatoriams (51)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį spaudos atstovams teigė, kad parašė laišką...

Barai ir naktiniai klubai su nerimu pasitinka atlaisvinimus: kai kurie atsidaryti išvis neplanuoja (14)

Nuo ketvirtadienio panaikinus darbo laiko ribojimus naktinėms pasilinksminimo vietoms, ne visi barai...

Po absoliutaus savaitgalio rekordo – įtampa pasienyje: situacija sunkiai prognozuojama VSAT vadas: Minske yra 1000-1500 nelegalių migrantų, kurie bet kada gali pajudėti mūsų link (379)

Praėjusį savaitgalį prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos užfiksuotas rekordinis nelegalių...

„Ryanair“ vadovas: nutupdyto lėktuvo kapitonui nebuvo palikta jokių alternatyvų asmenys su vaizdo kameromis daug kartų spaudė lėktuvo įgulą  (11)

„Ryanair“ skrydžio iš Atėnų į Vilnių priverstinis nutupdymas Minske ir Baltarusijos režimo...

Seimo opozicija surinko parašus – inicijuoja nepasitikėjimą Pavilioniu (44)

Seimo opozicija surinko reikiamą skaičių parašų iniciatyvai dėl nepasitikėjimo Užsienio...

Lenkų vilčių oro balioną ištiko aviakatastrofa: šansai laidojami, treneriui renčiama giljotina (11)

Turėdami savo komandoje geriausią pasaulio futbolininką lenkai leido sau pasvajoti apie tolimus...

Lietuvių pristatyta batų modeliavimo technologija žada užkariauti pasaulį: kiekvienas galės įgyvendinti savo svajonių avalynės viziją

Lietuvoje daug metų veikiantys „Batų namai“ tapo nauju prekės ženklu „Mas Laus“. Antrosios...

Vytautė Merkytė | D+

Kaip vakcinacija tapo propagandos įrankiu: po „Brexit“ kančios britams reikėjo pamokyti Europą

Ar COVID-19 krizė tapo neįtikėtinai gera galimybe Jungtinei Karalystei po to, kai ši paliko...

Įtikėjo, kad pasiskiepijusius žmones galima aptikti „Bluetooth“ ryšiu: vadina tai pokemonų gaudymu

Nerimstant dezinformacijos vakcinų nuo COVID-19 tema bangai, socialiniuose tinkluose paskleista dar...

Pasirengimas pasaulio U-19 krepšinio čempionatui: Lietuva – Latvija tiesioginė rungtynių transliacija

Pasaulio U-19 krepšinio čempionatui besirengianti Lietuvos devyniolikmečių rinktinė Kėdainiuose...