aA
Turbūt ne kartą visi esame girdėję posakį, kad seksas – vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Tai kodėl tada kartais mieliau pasirenkame miegą, filmą, vakarėlį arba kelias papildomas valandas darbe? Gal jis be reikalo iškeltas ant pjedestalo, o nenorėti sekso – normalu?
Seksologas: labai dažnai besimylinčios poros vėliau beveik be išimčių susiduria su problemomis
© Shutterstock

Psichoterapeutas seksologas Viktoras Šapūrovas sako, kad seksą tikrai vis dažniau nustelbia kiti malonumai ir visai įmanoma, kad gyvenimas po vieną ir be sekso ateityje taps nauja realybe. Be to, sako jis, vartojimas paveikė ir mūsų intymų gyvenimą, o intensyviai pradžioje besimylinčios poros vėliau gana dažnai susiduria su seksualinėmis problemomis. Apie visa tai su specialistu kalbėjome laidoje „Normalūs Neurotikai“.

– Nuo maždaug 2010 m. atliekami tyrimai rodo, kad lytinis aktyvumas skirtingose šalyse mažėja. Ar šioje srityje yra kažkokių naujų duomenų?

– Kas liečia Lietuvą, tai tikrai tokių duomenų mes neturime, bet ši tendencija atitinka supratimą apie gyvenimą. Yra visa eilė priežasčių, kodėl tai galėtų būti. Iš tikrųjų žmonės izoliuojasi, gyvena po vieną, tai toks individualizmas. Kita vertus, yra gyvenimo greitėjimas. Jeigu pora ateina ir į klausimą, kiek trunka paruošiamosios glamonės, atsako penkios minutės, iš esmės konsultacija baigta, reikia eiti namo ir tam skirti 20-30 minučių.

Sakyčiau, mes gerokai pasukome link vartojimo. Praktiškai be išimčių kiekvienoje poroje, kuri kreipiasi dėl seksologinių problemų, pradžioje būna intensyvus seksualinis gyvenimas.

Sakyčiau, mes gerokai pasukome link vartojimo. Praktiškai be išimčių kiekvienoje poroje, kuri kreipiasi dėl seksologinių problemų, pradžioje būna intensyvus seksualinis gyvenimas.
Viktoras Šapūrovas
Viktoras Šapūrovas
© DELFI / Josvydas Elinskas


– Dažnai sakoma, kad intymus poros gyvenimas yra tos poros reikalas, ir nėra čia ko lįsti į svetimų žmonių lovas. Vis dėlto kaip tas lytinio gyvenimo nebuvimas arba skurdus buvimas atsiliepia mūsų savijautai ir emocinei sveikatai?

– Intymus gyvenimas yra intymus. Tai yra išskirtinai asmeninis dalykas ir dviejų žmonių reikalas, ar skirtingų lyčių, ar tos paties lyties. Čia liudininkų nereikia. Tiesiog kartais yra sudėtinga taip sutvarkyti, kad tai sėkmingai vyktų.

Jeigu seksualinis gyvenimas nukenčia, neišvengiamai nukentės ir emocinis artumas, ir dvasinis-vertybinis. Dargi reikia nepamiršti, kad sovietiniais laikais Lietuvoje buvo tokia ypatybė, kai inteligentiški žmonės kratėsi emocinio artumo. Jie kaip ir buvo skatinami nebendrauti emociniame lygyje, kadangi emocionalumas buvo laikomas prastuomenės bendravimo forma. Ta tendencija po šiai dienai kažkiek veikia. Jeigu ateina inteligentiška pora, tai dažnai būna taip, kad emocinio atitikimo problemos yra gana ryškios.

Reikia nepamiršti, kad sovietiniais laikais Lietuvoje buvo tokia ypatybė, kai inteligentiški žmonės kratėsi emocinio artumo. Jie kaip ir buvo skatinami nebendrauti emociniame lygyje, kadangi emocionalumas buvo laikomas prastuomenės bendravimo forma.

Taigi, kokia dalis meilės bebūtų sutrikusi – ar emocinė, ar dvasinė, ar fizinė-seksualinė – neišvengiamai atsiliepia kitom. Ir iš tikrųjų, sakyčiau, seksualinis gyvenimas labai gerai tarnauja tam, kad pora būtų stabili. Visos dalys reikalingos, bet niekas negali išmesti ir seksualinio gyvenimo. Šiaip sakyčiau, kad mūsų visuomenėje žmonės yra gana kantrūs, bet ne visuomet ten, kur reikia. Kai ateina pora ir sako, kad moteris 10 metų jau nepatiria jokio pasitenkinimo, kad praktikuoja „greituką“, tai sunku įsivaizduoti, kiek gali būti stabili šita šeima.

Gintarė Bakūnaitė, Viktoras Šapūrovas
Gintarė Bakūnaitė, Viktoras Šapūrovas
© DELFI / Josvydas Elinskas

– Visgi jeigu poroje seksualinis gyvenimas nėra dažnas, tačiau abiem partneriams tai tinka, tai gal čia nieko tokio?

– Viena vertus, taip, kita vertus, ne. Vyro seksualinis potraukis turi aiškų fiziologinį pagrindą. Tai yra, nuolatos gaminasi spermatozoidai, kaupiasi sėklos skystis ir yra įsakmus toks poreikis kaip alkis arba troškulys atsikratyti to sėklos pertekliaus. Tai priklauso nuo įgimto temperamento ir paprastai būna paveldėta vieno iš tėvų. Taip pat ir nuo amžiaus. Vyras pasiekia piką maždaug 25-erių ir nuo to laiko jis pradeda mažėti. 25-erių jis nori dažniau mylėtis, po to vis rečiau ir rečiau, bet noras mylėtis gali išlikti ir iki 90 metų.

Moterų seksualinis potraukis daugiau yra grįstas prisiminimais apie buvusį sėkmingą seksą. Ten fiziologija įsijungia po to, kai suveikia prisiminimai. Iš esmės, jeigu gera buvo mylėtis, tai moteris gali norėti mylėtis po labai trumpo laiko, tarkim vos ne po valandos arba po dienos. Ir jeigu reikia tą meilės aktą atidėti, ji jau bus kažkuo nepatenkinta. Dėl to per reti aktai, tai jie kaip ir kažką atima iš žmonių, jie negali džiaugtis. Ir kas yra svarbu, kad jie būtent dviese džiaugtųsi, jiems abiems būtų gera. Dėl to tą meilės akto algoritmą nuo susipažinimo reikėtų sukurti per maždaug 20 aktų. Reikia pasistengti sukurti tokią metodiką, kuri tenkintų abu.

Meilės akto algoritmą nuo susipažinimo reikėtų sukurti per maždaug 20 aktų. Reikia pasistengti sukurti tokią metodiką, kuri tenkintų abu.

– Neseniai perskaičiau apie Didžiojoje Britanijoje ir JAV atliktą tyrimą, kuris rodo, kad kiti žmonės galvoja, jog kiti mylisi daugiau nei yra iš tikrųjų. Tyrimo dalyviai spėjo, kad jaunas vyras per mėnesį vidutiniškai mylisi 14 kartų, kai iš tikrųjų šis skaičius buvo 4-5 kartai. Ar yra kažkoks skaičius, kiek sveika per mėnesį ar per savaitę mylėtis, o koks skaičius jau signalizuoja apie problemas?

– Iš tikrųjų tokių skaičių nėra ir, jeigu prigimtinis seksualumas nėra aukštas, gali tenkinti ir retesnis seksas. Svarbu, kad tas dažnumas tenkintų abu. Ir kokybė, ir dažnumas. Nepatingėkime kas metai, kas keli metai įvertinti, ar dabar pakanka to mylėjimosi – ar mums reikia dažniau, ar mums reikia rečiau. Ir pakeisti, ir nežiūrėti taisyklių, nes čia taisyklių nėra.

Viktoras Šapūrovas
Viktoras Šapūrovas
© DELFI / Josvydas Elinskas

– Paskutinis klausimas. Kaip jūs manot, kaip keisis šios tendencijos – ar gyvenimas po vieną ir be sekso taps nauja mūsų realybe?

– Neatmetu tos galimybės. Reikia nepamiršti, kad neturtingai gyvenančių šalių patirtis yra kita. Jie neturi mobilių telefonų, jie neturi kompiuterių, ir labai daug mylisi, ir gimdo labai daug vaikų. Turtingos šalys tikrai susiduria ir su gimstamumo problema, ir apskritai kokybiško džiaugsmo problema.

Lytinis gyvenimas darosi mažiau patrauklus, nes yra daug konkurentų, konkuruojančių užsiėmimų. Lytinis gyvenimas iš tikrųjų yra toks dalykas, kurio negalima padaryti per keletą minučių. Sėklą išleisti galima per keletą minučių, bet kokybiškai pasimylėti nepavyks.

– Ačiū už pokalbį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(90 žmonių įvertino)
4.4222

Dabartinė lietuvių būklė – tik ledkalnio viršūnė: žemė iš po kojų jau pajudėjo, to pamiršti nepavyks (1)

Paskutiniai keleri metai nepagailėjo išbandymų. Iš pradžių stipriai sukrėtė staigiai po...

Psichoterapeutė įvardijo tris baisiausias metų dienas: už tobulų vaizdų slepiasi visai kitokia realybė (1)

Sakoma, kad Kalėdos yra gražiausia metų šventė, bet juk ne retai nutinka taip, kad prie...

Skaudžiausiai ekonominė krizė smogia vyrams: pasekmių dar nejaučiame, bet bus sunku (2)

Lietuvoje vyrai nusižudo maždaug keturis kartus dažniau negu moterys, o ekonominiai sunkumai, sako...

„Aš visą gyvenimą tau paaukojau“: psichoterapeutė atsakė, ar normalu nekęsti savo tėvų (2)

Mama arba tėtis skambina jau dešimtą kartą, bet vis nekeliame ragelio, nes vien nuo minties, kad...

Neštis telefoną į tualetą – ne blogiausia: koks elgesys socialiniuose tinkluose padidina psichikos sutrikimų riziką

Ryte vos pramerkę akis į rankas imama telefoną, pietūs irgi su telefonu, kelios minutės...

Top naujienos

Galingas smūgis rusų okupantams: išsigelbėti pavyko tik blaiviausiems (4)

Nepriklausomi Rusijos „Telegram“ kanalai skelbia naujų detalių apie Naujų metų dieną...

Rusai masiškai palieka Kazachstaną (10)

Rusijai paskelbus dalinę rezervistų mobilizaciją, į Kazachstaną atvyko per 400 tūkst. rusų....

Ūkininkai gamina kryžius – pirmadienį planuoja rinktis prie gamyklų ir prekybos tinklų (4)

Ženkliai kritusiomis pieno supirkimo kainomis pasipiktinę ūkininkai sako, kad kilo grėsmė...

Aurimas Kuckailis

Bukas sovietinis muštras ir 20-ies baigta karjera: iš rusės olimpinį auksą išplėšusi lietuvė plaukimo viršūnę užkariavo per trejus metus

„Kažkokia gal nenormali esu? Ir draugės visada sako: „Vis tiek tu esi kitokia: kitaip rengiesi,...

Karas Ukrainoje. Prigožinas apie nuožmius mūšius Bachmute: kovoja iki paskutinio rytą rusų pajėgos atakavo Charkivą

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino priešo vadavietę, raketų sistemą ir...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Socialinė medija keičiasi nuolat: patarė, kaip tai išnaudoti prekių ženklų komunikacijoje

„Jei galėtume pasikliauti vienu dalyku, jis būtų toks – socialinė medija keičiasi...

Vilniuje su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios, mama maldauja padėti jį rasti

Vilniuje šeštadienį su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios. Nerime gyvenanti...

Maža indėlių grąža nepatenkintiems žmonėms ekspertė siūlo apsidairyti: yra naudingesnių pasiūlymų

Didiesiems šalyje veikiantiems bankams neskubant mokėti dosnesnių palūkanų už juose laikomus...

Justė Arlauskaitė-Jazzu paatviravo apie nėštumą ir staigų gimdymą: gimė mano vaikas, o aš su juo gimiau iš naujo (2)

„Jau seniai norėjau dingti nuo scenos, nes man pasidarė per sunku ant jos būti, todėl, matyt, ir...

Lukas mina 7000 km iki Tanzanijos: savo kelione siekia paskatinti pokyčius

Lukas Paltanavičius su savo kolege Aisha Hassan nuo Olandijos iki Tanzanijos mina dviračiais. Apie...