„Ellips Lietuva“ pakalbintos žinomos moterys – laidų vedėja, žurnalistė Rūta Mikelkevičiūtė, atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir plaukų stilistė Džiuljeta Vėbrė – pastebi, kad ir dabar vis dar galima pamatyti šių viduramžius menančių socialinių normų atgarsius, tačiau kategoriškai nesutinka, kad skaičiai gimimo liudijime turi diktuoti moters šukuoseną.

– Istoriškai dar nuo viduramžių susiklostė, kad ištekėjusios moterys gerokai patrumpina savo šukuoseną, nes ilgi plaukai siejami su seksualumu, o ištekėjusioms moterims traukti vyrų dėmesio nebereikia. Ar pastebite savo aplinkoje, kad šis paprotys vis dar gyvas?

Rūta Mikelkevičiūtė: Visa laimė, kad dabar ne viduramžiai ir dažna moteris visai nesuka galvos – ar ji atrodo seksualiai, kažkam patiks ar ne, ar plaukų šukuosena ją jaunins, ar ne? Dabar šukuosena yra tavo vidinio AŠ išraiška, tavo stilius. Tau patinka žalias „ežiukas“ ant galvos, todėl galva žalia ir turėtų būti visiškai nusišvilpti, kad kažkokiam vyriokui tai neseksualu, mat siunčia jam žinutę, kad poruotis su tokia moterimi jam gali būti skausminga! Aš žaviuosi drąsiomis merginomis ir moterimis, kurios nebijo ir nepasiduoda kažkieno sugalvotoms taisyklėms, kaip turi atrodyti „graži moteris“. Nors, negaliu neigti, kai kurios moterys su amžiumi nebenori puoštis, apsileidžia, nusikerpa vyriškai trumpai ir kažkodėl ima manyti, kad gera išvaizda yra tik pliuškėms arba jaunų moterų privilegija! Apie ilgesnius plaukus ne kartą teko girdėti kad, „kam reikia šitiek vargo, ką čia gundyti, vyrą jau turiu“. Žinoma, tai nereiškia, kad visai nereikia paisyti savo metų, nes su amžiumi pakinta ne tik neretos moters figūra, bet ir plaukai, todėl, kokia šukuosena tiko jaunystėje, nebetinka moteriai vyresniame amžiuje.

Rūta Ščiogolevaitė: Savo aplinkoje tokių pavyzdžių nepastebiu. Šukuosena turi tikti ir patikti, o ne būti diktuojama kažkokių socialinių normų.

Džiuljeta Vėbrė: Kai mano klientės prasitaria, kad nori trumpinti plaukus, nes jau yra vyresnio amžiaus, klausiu jų – nuo kokio amžiaus moteris jau laikoma vyresne? Kai prieš 28 metus pradėjau dirbti grožio paslaugų sferoje, vizualiai vyresnė atrodė kone kiekviena 45 metų sulaukusi moteris, nes per anksti save „nurašydavo“ ir nustodavo rūpintis savimi. Šiais laikais dažnai net negali atskirti, kuri moteris yra 35 metų, o kuri švenčia 55 metų gimtadienį, nes pasikeitė ne tik socialinės normos, bet ir grožio priemonės bei procedūros, kurios padeda ilgiau išlikti jaunatviškoms. Taigi, jeigu moteris nori eksperimentuoti su savo išvaizda, viskas, kas nežaloja, yra sveikintina ir skaičiai gimimo liudijime šiam žingsniui tikrai neturi daryti įtakos.

Moteris virš 40 ir socialinės normos – kirptis trumpai ar išlaikyti ilgus plaukus?

– Ilgi sveiki plaukai tiek biologiniu, tiek socialiniu požiūriu simbolizuoja sveikatą, tad sociologai tvirtina, kad tuo pačiu – ir vaisingumą bei jaunystę. Ar esate sulaukusios komentarų dėl savo plaukų ilgio?

Rūta Mikelkevičiūtė: Sulaukiu tik labai daug komplimentų dėl sveikų ir ilgų plaukų. Ir, žinoma, prašymų pasidalinti savo receptais, kaip tokius plaukus atsiauginau. Turiu tokių, žinoma (šypsosi). Žinote, esu senamadiška – man ilgi ir sveiki plaukai yra gražu ir labai moteriška, tai tarsi moteriškumo karūna. Nors kas tas ilgas plaukas? Iki smakro, iki pečių, iki juosmens ar sėdmenų? Mano plaukai dengia pečius, man to ir pakanka. Ir visiška tiesa, kad tavo plaukai yra tavo vidaus sveikatos atspindys: plaukai parodys visus tavo išgyvenimus, kaip maitiniesi, ar tau netrūksta reikalingų medžiagų ir t.t. Jokiomis kaukėmis to nepaslėpsi arba tai bus labai trumpalaikis efektas. Yra daug posakių apie plaukus, bet vienas tiesos, mano manymu, turi – jeigu moteris dažnai keičia šukuosenas, ieškok priežasčių jos asmeniniame gyvenime.

Rūta Ščiogolevaitė: Aš taip pat pastebėjau, kad moterų šukuosenos trumpėja ne dėl amžiaus, bet joms einant į kitą gyvenimo etapą, pavyzdžiui, po skyrybų. Plaukų nukirpimas po stiprių išgyvenimų tarsi padeda nusimesti kažkokią emocinę naštą. Savo aplinkoje turiu ne vieną tokį pavyzdį. Pati dėl savo plaukų ilgio niekada nesu sulaukusi jokių neigiamų komentarų – dėl skonio ginčytis neverta.

– Plaukų stilistai tvirtina, kad ilgi plaukai tinka tik jaunoms merginoms, nes žvilgsnį sustabdo kaip tik ten, kur su amžiumi ima atsirasti raukšlelių – ant kaklo ir kintančio veido ovalo. Gal šis stereotipinis skirstymas pagal amžių, visgi, nebeturi galios, nes yra daug priežiūros priemonių ir medicinos stebuklų?

Rūta Mikelkevičiūtė: Neklausykite tokių stilistų, nes tokie jų teiginiai parodo, kad jie patys gyvena stereotipais, nieko neišmano arba mokslus baigė TSRS laikais! Na, pabandykite nukirpti trumpai tokias įspūdingas moteris, kaip Gražiną Baikštytę, Monica Bellucci, Julia Roberts ar tą pačią Madonną? Ir šioms damoms tikrai ne 30 ir ne 40 metų! Beje, dėl raukšlių! Jei norite jas maskuoti, rinkitės kaip tik ilgesnių plaukų šukuosenas! Plaukai maskuos, ką norite su metais paslėpti: kintantį veido ovalą, nes trumpa šukuosena tik atidengs viską ir kvies kitus apžiūrėti; paslėps kaklo sprando raukšles, nes jas tiesiog uždengs, pridengs raukšles prie ausų, o raukšles ant kaktos paslėpti padės kirpčiukai. Šiuolaikiška ir moteriai tinkanti šukuosena išvaizdą keičia kartais tiesiog kardinaliai, todėl mano patarimas – susiraskite tikrai gerą plaukų stilistą, o po jo konsultacijų bei kirpimo pasijusite daug geriau ir pati įsitikinsite, kokia graži esate.

Rūta Mikelkevičiūtė

Džiuljeta Vėbrė: Visiškai pritariu. Moterims, kurios nori pakeisti savo įvaizdį, patarčiau rinktis plaukų spalvą, artimą buvusiai jaunystėje ir truputį šviesesnius, šiltesnius tonus, nes juodi atspalviai sendina. Galvojant apie plaukų ilgį, neverta pasiduoti stereotipams ir nusikirpti trumpai, tačiau verta atkreipti dėmesį, kad plaukų linija ties žandikauliais išryškina kaklo raukšleles, vizualiai išplatina skruostus ir kai kurias moteris sendina. Norint trumpesnių plaukų, rekomenduoju rinktis drąsų, sportišką kirpimą, kai plaukai priekyje yra pakeliami, o šonai – trumpai nukerpami, tačiau tokios šukuosenos tinkamos nedaugeliui. Žinoma, jeigu moteris šarminga ir energinga, visos su gyvenimiška patirtimi įgytos raukšlelės tik prideda žavesio ir jų slėpti nereikia.

Moteris virš 40 ir socialinės normos – kirptis trumpai ar išlaikyti ilgus plaukus?

– Esate turėjusios ir trumpų, ir ilgų plaukų šukuoseną – kada jautėtės geriausiai?

Rūta Mikelkevičiūtė: Kaip kalbėjome anksčiau, ne plaukai lemia savijautą, bet savijauta ir tai, kas vyksta gyvenime, dažnai lemia, kokią šukuoseną moteris renkasi. Galiu tik pasakyti, kad su trumpų plaukų šukuosena atrodžiau gerokai vyresnė nei buvau. Buvo toks laikas, kai labai daug dirbau, daug skraidžiau, daug keliavau, daug reikėjo įrodinėti kitiems. Galvoju, kad trumpų plaukų šukuosena atspindėjo to meto vidinę būseną – darbas, darbas, darbas. Dabar viskas gerokai ramiau – ant galvos tai matyti. Ir pasakysiu iš patirties – ilgus plaukus prižiūrėti yra lengviau, nes juos susiriši į uodegą ir eini, o trumpus plaukus kasdien turi formuoti, nes atsikeli ir matai, kad ant galvos styro lizdas (juokiasi).

Rūta Ščiogolevaitė: Sąmoningai visada augindavau ilgus plaukus, nes žinau, kad tokia šukuosena man tinka, tačiau man pačiai labiau patinka trumpi plaukai. Man nieko nėra žaviau, nei moteris madinga trumpai kirptų plaukų šukuosena, kuri jai tinka ir atspindi jos jaunatvišką energiją nepriklausomai nuo jos amžiaus.

Džiuljeta Vėbrė: Man – 51 metai ir visiškai nepaisydama socialinių normų, nešioju pusilgius plaukus, nes tokia šukuosena man tinka ir mane jaunina. Dėl to sulaukiu nemažai komplimentų. Jeigu nusikirpčiau trumpiau, vizualiai pasenčiau 10 metų. Parodykite moterį, kuri nori atrodyti vyresnė (juokiasi).

Moteris virš 40 ir socialinės normos – kirptis trumpai ar išlaikyti ilgus plaukus?

– Kiekviena moteris turi savo plaukų priežiūros ritualų, koks yra jūsiškis? Be kokio plaukų priežiūros produkto neįsivaizduotumėte savo kosmetikos krepšelio?

Rūta Mikelkevičiūtė: Nelepinu savo plaukų jokiomis įmantriomis procedūromis, tik turiu vieną ritualą – po filmavimų ant plaukų kartais tepu kaukę (kokią tuo metu turiu), tada užsimaunu ant galvos plastikinį maišelį ir žieminę kepurę. Žinau, tuo metu atrodau puikiai, o jūs taip nedarote (kvatoja)? Pastebėjau, kad plaukams svarbiausia kokybiški dažai ir jiems nepatinka įvairūs formavimo instrumentai, veikiantys karščiu bei plaukų vėlimai. Šampūnas, kondicionierius ir kaukės yra plaukų priežiūros veiksmų sąrašo gale, nes tai neturi tokios didelės įtakos plaukų sveikatai. Mano ilgų plaukų receptas: geras plaukų meistras, tinkamai parinkti dažai, gera mityba, aš pvz., geriu kolageną, ir vidinė ramybė.

Džiuljeta Vėbrė

Kaip atsiauginau? Tiesiog nekirpau. Beje, susilaikymas nuo nuolatinio kirpimo atsiauginat yra labai svarbu, nors iškęsti tą virsmą dažnai moterims nepakanka kantrybės. Ir, žinoma, svarbu genai, nes jeigu gamta padovanojo silpnus ir plonus plaukus, ilgi, tačiau nutrupėjusiais galiukais plaukai iki sėdmenų atrodys nekaip.

Rūta Ščiogolevaitė: Nevadinčiau to plaukų ritualu, tačiau plaukų sveikatą aš suprantu taip – jų negalima perkaitinti naudojant įvairias plaukų žnyples ar tiesintuvus. Nors ir labai mėgstu savo natūralią plaukų spalvą, kai pradėjau dirbti televizijoje, pradėjau juos šviesinti ir įpratau, nes taip geriau atrodau ekrane. Tačiau šviesintus plaukus reikia ypatingai saugoti, todėl labai daug metų, kol turėjau ilgus plaukus, neleisdavau stilistėms jų formuoti žnyplėmis ar karštais plaukų suktukais – tik labai išimtiniais atvejais sutikdavau šioms procedūroms. Labai išimtinais – vieną kartą per metus (šypsosi). Visais kitais atvejais renkuosi kitus plaukų formavimo būdus, kurie ne tokie agresyvūs ir nekenkia plaukams, nes vėliau, ir geriausiomis grožio priemonėmis, atgaivinti plaukus labai sudėtinga. Kai kurios moterys nuolat naudoja karštas žnyples ir apie jų poveikį nesusimąsto, dėl laikino grožio aukodamos savo plaukų sveikatą ir klaidingai manydamos, kad ilgalaikė jų padaryta žala „nuplaunama“ keletu plaukų kaukės patepimų.

Kitas svarbus dalykas, žinoma – genetika, nes turi žinoti savo plaukų struktūrą, kad galėtum tinkamai juos prižiūrėti. Pastebėjau, kad dauguma moterų vis dar mano, kad plaukų kondicionierius yra visiškai nereikalingas dalykas, nes užtenka vieno stebuklingo šampūno, tačiau tiesa paprasta – kad plaukas būtų sveikas ir neišsausėjęs, reikia uždaryti žvynelius, o tai – kondicionieriaus „darbas“. Be to, aš stengiuosi neplauti plaukų kasdien, nes pastebėjau, kad, kuo dažniau tai darau, tuo daugiau jie riebaluojasi, o ir plaukų džiovinimas tampa dažnesnis.

Rūpintis plaukais įpratau nuo jaunystės ir tai darau iki šiol, tačiau tai nereiškia, kad visi dabar turėtų pulti ir vadovautis šiomis taisyklėmis ar sureikšminti plaukų priežiūrą. Pakanka atsižvelgti į savo plauko struktūrą ir naudoti kelis kokybiškus plaukų priežiūros produktus bei vengti procedūrų, kurios plaukams kenkia. Grožis šiais laikais yra pervertinamas, nes jeigu visą laiką skiri tik savo išvaizdos dailinimui, tai tampa gyvenimo būdu – kur visa kita? Aš esu už balansą.

Džiuljeta Vėbrė: Puoselėti plaukus vienodai turėtų tiek jaunos merginos, tiek gyvenimo mačiusios moterys, nes jie – svarbiausia įvaizdžio dalis. Žvilgantys, tvarkingi, pakirpti plaukai daug ką pasako apie moters charakterį, jos gyvenimo būdą, stilių bei savivertę ir tai netaikoma tik ilgiems plaukams. Žinoma, dauguma numoja ranka, kad plaukų priežiūra reikalauja daug laiko ir finansų, tačiau savo klientes nuraminu – svarbiausia pasirinkti būtent jų plaukams tinkamas grožio priemones ir reguliariai apsilankyti pas kirpėją, kad moteris žydėtų.

Savo plaukų priežiūros priemonių krepšelyje būtina turėti: pagal plaukų tipą tinkantį šampūną, kondicionierių, būtinai – maitinančią ar drėkinančią plaukų kaukę (šviesiems dažytiems plaukams būtina naudoti kaskart trenkant plaukus, tamsiems – bent kartą per savaitę), priemonę, apsaugančią plaukus nuo karščio, minkštą, geriau natūralių šerių plaukų šepetį ir idealu – profesionalų plaukų džiovintuvą, kuris nekaitina galvos odos ir nepažeidžia plauko.

Rūta Mikelkevičiūtė

„Ellips Lietuva“ siūlo nepaisyti nuomonės „ką žmonės pasakys“ ir nepamiršti, kad kiekviena moteris yra unikali ir nuostabi iš prigimties – tik jos individualumas, ne skaičiai pase, daro ją gražesne.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos