Tarp tokių nelaimingųjų – ir viena pagrindinių 19-metės Lietuvos olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės varžovių 24-erių metų plaukikė iš Grozno Julija Jefimova.

Tiesa, vis dar yra besitikinčių ar besibaiminančių, kad jai išimtį padarys Tarptautinė plaukimo federacija (FINA), kuriai ir priklausys paskutinis žodis, o jį ji turėtų paskelbti jau šios savaitės pradžioje, gal net pirmadienį.

Dar visai neseniai ta pati FINA atšaukė laikiną Rusijos plaukikės suspendavimą ir atvėrė kelią sportininkei į Rio, tačiau pastarasis TOK sprendimas viską apvertė aukštyn kojomis – prieš keletą dienų apie puikią savo sportinę formą ir konkurenciją R. Meilutytei kalbėjusi J. Jefimova atsidūrė Rio de Žaneiro žaidynių nuošalyje.

R. Meilutytės treneris Jonas Ruddas neskuba džiaugtis TOK raštu, nors ir atidžiai jį išnagrinėjo bei mato juodai ant balto užrašytą trečiąjį punktą, tvirtinantį, kad Rio olimpiadoje neleidžiama varžytis dopingu kada nors susitepusiems atletams.

„O mano pasauli, kokia čia mėsmalė! Paskutinė karšta bulvė. Iš federacijų – McLarenui, tada – WADA (tuomet periodas su CAS), tada iš CAS – TOK ir tada iš TOK... vėl federacijoms. Ar niekas šiame pasaulyje negali priimti sprendimo? Taigi dabar mes turime Rusijos sukčius pašalintus (tuos, apie kuriuos žinome, nes mes neturime jokio supratimo, kiek testų suklastota, kad būtų švarūs), o sukčius iš kitų šalių priimtus. Bet niekada nebijokite nieko. FINA yra tam, kad jus išgelbėtų...“, – ironiškai pasisakė J. Ruddas.

J. Jefimovos agentas Andrejus Mitkovas taip pat laukia FINA žodžio, o, jei jis bus nepalankus, žada kreiptis į Tarptautinį sporto arbitražo teismą (CAS).

„Pirmiausia, noriu pasidžiaugti, kad Rusijos rinktinė pasirodys Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse ir su savo vėliava. Gaila, kad nebus lengvaatlečių, bet tai jau visai kita istorija. Dabartinėmis aplinkybėmis, mes turbūt gavome maksimumą to, ką galėjome. Visgi tuo pačiu, papildomi kriterijai, kuriuos nustatė TOK Vykdomasis komitetas, švelniai tariant, glumina.

Kai kurie jų ne tik neatitinka lygių galimybių principo, bet ir akivaizdžiai pažeidžia Olimpinę chartiją. Tai pasakytina apie trečiąjį punktą, pagal kurį į Rio negali vykti rusų sportininkai, anksčiau diskvalifikuoti, bet jau atlikę bausmę dėl dopingo vartojimo. Į šį punktą patenka ir J. Jefimova. Tačiau dar 2011 metais CAS patenkino JAV olimpinio komiteto ir lengvaatlečio LaShawno Merritto skundą bei pripažino neteisėtu 45-ą tuometės Olimpinės chartijos punktą, pagal kurį dopingo griebęsis sportininkas turi praleisti ne tik tą olimpiadą, kuri priklauso jam pagal skirtą diskvalifikacijos terminą, bet ir pirmą po jos. Tada CAS patvirtino visuotinai priimtą teisės normą: negali už vieną pažeidimą būti skirtos dvi bausmės. Taigi man labai keista, kad TOK įtraukė į savo reikalavimų sąrašą tą trečią punktą.

Mes jau atlikome keletą konsultacijų. Jeigu neįvyks nieko neeilinio, pirmadienį antroje dienos pusėje Tarptautinė plaukimo federacija (FINA) turi paskelbti Rusijos vandens sporto šakų dalyvių sudėtį olimpinėms žaidynėms.

Tikimės, kad FINA išmano Olimpinę chartiją ir CAS sprendimų praktiką geriau už patį TOK – ir patvirtins J. Jefimovos dalyvavimą Rio. Bet mes jau įpratę, tikėdamiesi geriausio, ruoštis blogiausiam. Todėl dėl visa ko praktiškai jau parengėme ieškinį CAS, kuris nuo liepos 27 d. pradės veikti olimpiniu formatu „sprendimui priimti – 24 val.“. Neturime jokių abejonių, kad Julija dalyvaus Rio. Ir tikime, kad nepaisant visų problemų, ji ten parodys savo geriausią rezultatą“, – grėsmingai rėžė A. Mitkovas.

Ar FINA ir vėl pasigailės Julijos?

„Viską spręs tarptautinė plaukimo federacija. Situacija sudėtinga, nes TOK rašte viskas išdėstyta aiškiai – tie, kurie turėjo problemų su dopingu, žaidynėse negalės dalyvauti. Aš nežinau, kaip viskas bus. Norėtųsi tikėtis, kad J. Jefimova galės startuoti, bet viskas FINA rankose“, – postringavo Laikino Rusijos olimpinio komiteto atstovas Genadijus Aliošinas.

Gerokai drąsesnis šia tema rusų žurnalo „Plaukimas“ redaktorius Dmitrijus Volkovas, pareiškęs, kad Rusija ras bendrą kalbą su FINA ir reabilituos J. Jefimovą.

„FINA yra Rusijos plaukimo federacijos partnerė daugelyje projektų, o jos vadovybė – puikūs mūsų bičiuliai. Ir jų lojalumu mums abejoti nereikia. Jų nuomonė bus tokia: Julija turi plaukti Rio. O Lozonanoje kaip tai priims? Jeigu paskutinis žodis priklauso federacijoms, tai jokių problemų nekils“, – tikino jis.

Paklaustas, kaip į J. Jefimovą žiūrėtų kitos plaukikės, įskaitant ir R. Meilutytę, D. Volkovas mojo į tai ranka.

„Visi žiūrės normaliai. Plaukime, kai tu išsirengi iki kostiumėlio, nieko nepaslėpsi. Kaip mūsų sporte sako, visas mėšlas išplaukia. Nėra galimybių sumeluoti, kas geresnis, tas geresnis. Mes plaukime į kolegas visuomet žiūrime labai draugiškai, todėl nesusipratimų būti neturėtų. Yra viltis, kad Julija plauks Rio. Yra argumentų, kuriuos mes bandysime pritaikyti. Manau, kad mūsų partneriai FINA bus mūsų pusėje ir jie supranta situaciją lygiai taip, kaip ir mes“, – aiškino triskart olimpinis čempionas.

Visgi Rusijos plaukimo rinktinės treneris Sergejus Kolmogorovas leido suprasti, kad daug vilčių į FINA dėti šį kartą nėra verta.

„Laiko iki žaidynių liko visiškai nedaug. Tikimės, kad FINA savo sprendimą pateiks pirmadienį (liepos 25-ąją, – DELFI). Šiaip jau TOK išdėstytas punktas visiškai aiškus, tačiau kaip jis bus galutinai interpretuotas, dar nėra visiškai aišku“, – konstatavo jis.

Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės startuos jau po 11 dienų – rugpjūčio 5-ąją Brazilijoje.

2013 metų spalio mėnesį J. Jefimovos organizme aptiktas draudžiamas preparatas – dehidroepiandrosteronas (DHEA). Už tai FINA Rusijos sportininkei skyrė 16 mėnesių diskvalifikaciją. Bet jai toks sprendimas buvo gana palankus, nes iš karto po diskvalifikacijos ji galėjo dalyvauti 2015 metų pasaulio čempionate Kazanėje.

Sportininkai iš Rusijos olimpinės rinktinės, praeityje turėję problemų dėl dopingo: Ivanas Podšivalovas (akademinis irklavimas), Anastasija Karabelščikova (akademinis irklavimas), J. Jefimova (plaukimas), Natalija Lovcova (plaukimas), Anastasija Krapivina (plaukimas atvirame vandenyje), Olga Zabielinskaja (plento dviračių lenktynės), Ilnūras Zakarinas (plento dviračių lenktynės), Kirilas Sviešnikovas (dviračių trekas), Sergejus Šilovas (dviračių trekas), Viktoras Lebedevas (imtynės), Tatjana Kaširina (sunkioji atletika), Anastasija Romanova (sunkioji atletika).

Praėjusią savaitę tikrą audrą sukėlė nepriklausomas WADA pasamdytas tyrėjas Richardas McLarenas ir jo ataskaita, kurioje skelbiama, kad nuo 2011 m. pabaigos iki 2015 m. rugpjūčio rusų sportininkų šlapimo mėginiai vasaros ir žiemos olimpinėms žaidynėms buvo klastojami masiškai, o tai buvo toleruojama ir netgi skatinama daryti valstybiniu mastu.

Daktaro R. McLareno ataskaitoje rašoma, kad buvo suklastoti 580 šlapimo mėginių 30-yje sportinių kategorijų. Klastoti mėginiai buvo pateikti ir 2012 m. Londono žaidynėms, ir 2014 m. Sočio žiemos žaidynėms, o tai buvo daroma įvairiose sporto šakose – pradedant lengvąja atletika, baigiant slidinėjimu.

Taip pat klastoti sunkiaatlečių, kanojininkų, plaukikų, ledo ritulininkų ir net parolimpinėse žaidynėse dalyvavusių sportininkų dopingo mėginiai. Kaip teigia pats R. McLarenas, „per 57-ias tyrimui skirtas dienas jis tik praskleidė uždangą, o WADA nori, kad jis tirtų toliau ir išsiaiškintų, kokie sportininkai buvo remiami valstybės“.

Štai, kaip viskas vyko 2014-ųjų Sočio olimpinių žaidynių metu. Visų pirma, prieš žaidynes sportininkas duodavo šlapimo mėginį, kol kraujyje dar nebūdavo pajėgumą didinančių preparatų. Tuomet šlapimo mėginiai būdavo užšaldomi, o sportininkas tuo metu jau pradėdavo vartoti draudžiamus preparatus.

Per žaidynes, stebint nepriklausomam kontroliuojančiam pareigūnui, sportininkas pateikia šlapimo mėginį, o naktį Federalinės saugumo tarnybos agentas, persirengęs inžinieriumi, slapčia paima mėginius iš laboratorijos.

Mėginių buteliukai atidaromi nepažeidžiant antspaudo, šlapimas sukeičiamas, o mėginių buteliukai su švariu šlapimu pastatomi laboratorijoje laukti tyrimų.

TOK Vykdomasis komitetas nusprendė:

1. TOK neleis Rio de Žaneiro olimpinės žaidynėse dalyvauti Rusijos sportininkams, kurie negali įvykdyti toliau išvardintų reikalavimų.

2. Sportininko dalyvavimas žaidynės bus galimas tik tuo atveju, jei jis galės pateikti įrodymus, tenkinančius jo sporto šakos federaciją ir atitinkančius šiuos kriterijus:

Tarptautinės sporto šakų federacijos, sudarydamos galinčių žaidynėse dalyvauti sportininkų sąrašus, turi vadovautis Pasaulinės antidopingo agentūros kodeksu ir kitais principais, dėl kurių buvo sutarta TOK susirinkime 2016 m. birželio 21 d.

Tarptautinės sporto federacijos teigiamo dopingo testo nebuvimo negali laikyti pakankamu kriterijumi.

Tarptautinės sporto federacijos turi atlikti individualią kiekvieno sportininko antidopingo bylos analizę, atsižvelgiant į tarptautinio testavimo patikimumą ir sporto šakos specifiką.

Tarptautinės sporto federacijos turi išnagrinėti nepriklausomo eksperto ataskaitoje pateiktą informaciją ir gauti iš Pasaulinės atidopingo agentūros joje minimų sportininkų ir pareigūnų pavardes. Nei sportininkai, nei pareigūnai ar nacionalinės federacijos, minimos ataskaitoje, negali būti akredituoti olimpinėms žaidynėms.

Tarptautinės sporto federacijos turi vadovautis atitinkamomis taisyklėmis ir pritaikyti sankcijas nacionalinėms sporto federacijoms.

3. Rusijos olimpinis komitetas negali siųsti į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes sportininkų, kuriems buvo taikytos sankcijos dėl dopingo vartojimo, net jei šios sankcijos jau nebegalioja.

4. TOK leis žaidynėse dalyvauti tik tiems sportininkams, kurie gali įvykdyti 2 ir 3 sąlygas ir jei atitikimą šioms sąlygoms patvirtins nepriklausomi Tarptautinio sporto arbitražo teismo ekspertai.

5. Žaidynėse dalyvaujantys Rusijos sportininkai bus griežtai tikrinami ne varžybų metu, testavimai bus koordinuojami su Tarptautinėmis sporto federacijomis ir WADA. Jei šioje programoje bus nedalyvaujama dėl bet kokių priežasčių, bus atimta akreditacija.

TOK gali pritaikyti papildomas sankcijas po to, kai nepriklausomas ekspertas pateiks galutinę ataskaitą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1175)