aA
„Aukščiau, tiesk galvą, jausmo daugiau, jausmo nematau“, - stebėdama Kauno arenos ledą komentuoja legendinė Lietuvos dailiojo čiuožimo trenerė, Povilo Vanago mama Lilija Vanagienė. Treniruodama sportininkus ant ledo ji praleido daugiau nei trisdešimt metų.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Ketvirtadienio popietę ledą raižo apšilimą ant parketo jau padaręs būrys čiuožėjų, tuoj apspintančių kailiniuotą L. Vanagienę. Šįkart DELFI dėmesys krypo į jaunas čiuožėjas Godą Butkutę ir Rimgailę Meškaitę, Kauną ir Lietuvą jau garsinančias savo pergalėmis.

Čiuožėja negali būti stora ir aukšta

Lietuvos jaunučių čempionė 9-metė Goda Butkutė čiuožti pradėjo trejų su puse. „Mama, kuri vaikystėje buvo šokėja, leido čiuožti, nes gimiau labai judri“, - aiškina čiuožėja. Į pirmąją treniruotę G. Butkutė skuba dar prieš pamokas. Po pamokų jai vėl tenka autis pačiūžas.

Iš pradžių G. Butkutė per savaitę treniravosi 3-4 kartus, paskui apsilankymai čiuožykloje vis dažnėjo, kol dabar ant ledo G. Butkutė stovi šešias dienas per savaitę, iš jų penkias - po dukart. Papildomai 2-3 kartus per savaitę ji lanko choreografiją. Kauno Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos 4-okė ne tik pirmauja ant ledo – ji ir mokyklą pradėjo lankyti metais anksčiau - šešerių.

Mergaitė kartais susimąsto, kodėl turi čiuožti, kai draugai tuo tarpu gali patinginiauti. Tačiau jai viską atperka varžybos, pergalės ir galimybė tobulėti.

Per karjerą G. Butkutė jau sunaudojo keturias poras pačiūžų. Spintoje kaba nemažai čiuožimui skirtų suknelių. „Kiekvienai čiuožėjai reikia būti daug maž lanksčiai, turėti gerą atsispyrimą, nebūti labai storai, nebūti labai aukštai – 160 cm ūgio čiuožėja jau laikoma labai aukšta”, - DELFI pasakojo sportininkė.

Antra G. Butkutės trenere galima laikyti jos mamą, kuri išmano čiuožimą ir įsakmiai vadovauja apšilimo metu.

Turi charakterį ir sportinį pyktį

Pirmoji čiuožėjos trenerė buvo Edita Vonžodienė. Ji ir išmokė G. Butkutę čiuožti. Trenerei išvykus gyventi ir dirbti į Klaipėdą, mergaitę metus treniravo Loreta Vitkauskienė. Galiausiai prieš porą metų G. Butkutę ėmė treniruoti L. Vanagienė.

„Nekalbant apie tai, kad Goda darbšti, ji labai stengiasi viską atlikti kokybiškai. Tokių vaikų mažai. Plius ji turi sportinį charakterį ir sportinį pyktį – tai jau parodė keliose varžybose, kai čiuožė kęsdama skausmą. Kitas vaikas skaudant pasirenka lengviausią kelią“, - aiškina Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė L. Vanagienė.

Didžiausias čiuožėjos pasiekimas – 2009 m. tarptautinėse varžybose Lenkijos mieste Torūnėje užimta trečioji vieta. Užlipti ant prizininkų pakylos mergaitei padėjo „švariai“ atlikta laisvoji programa. Beje, G. Butkutė konkuravo ne savo amžiaus grupėje su vyresnėmis čiuožėjomis. Torūnėje reikėjo atlikti dvi programas, nors G. Butkutės amžiaus grupėje įprasta viena.

DELFI jau rašė, kad Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) Kalendoriaus dailiojo čiuožimo varžybų „spiralės“ elemento pasauliniame reitinge lietuvė užima 1-ąją vietą. Tai reiškia, kad 2008/2009 m. sezone privalomą trumposios programos elementą „spiralę“, geriau žinomą „kregždutės“ vardu, ji atliko geriausiai. Pasak L. Vanagienės, kuo jaunesnis daugiau dirbti, tuo daugiau pasieki. Todėl, sako trenerė, ne veltui ji pirmauja spiralės reitinge. „Nebūna nei iš šio, nei iš to – čia per didžiulį darbą“, - aiškina ji.

„Ji „kaifuoja“ ant ledo. Būna, groja kitos muzikos, o ji jas improvizuoja, jaučia malonumą čiuoždama. Nors ir sunku, nors ir pavargsta, už negalvojimą pylos gauna, tačiau šiaip ji iš tų, kuri viską daro su didžiuliu noru“, - kalbėjo trenerė.

Pasak L. Vanagienės, dabar G. Butkutės laukia trigubų šuolių su dviem su puse apsisukimo mokymasis. Trenerės teigimu, čiuožime lemiamas momentas, kad iki brendimo mergaitės pradėtų šokinėti „du su puse“ šuolio ir nors vieną „du trigubus“. Jei iki brendimo tai padaryti pavyksta, sportininkai žengia toliau.

Apie G.Butkutę lietuviai daugiau išgirdo šiai pradėjus dalyvauti Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago rengiamuose ledo šou.

R.Meškaitės čiuožimą stabdo mokslai

„Darbšti, talentinga, tačiau problemos su mokykla – mokosi Jono Jablonskio gimnazijoje, kur sustiprinta anglų kalba, tėveliai nori, kad vaikas būtų pirmūnas, spaudžia, tad į treniruotę gali ateiti tik kartą per dieną. Tai sporte - labai mažai, todėl jai tenka daugiau dirbti vasarą“, - apie čiuožėją Rimgailę Meškaitę sako L. Vanagienė.

R.Meškaitę treniruoja ne L. Vanagienė, o Loreta Vitkauskienė.

Pasak L. Vanagienės, 13-etė čiuožėja pastaruoju metu rodo rezultatų stabilumą, kas džiugina. Lenkijos mieste Torūnėje vykusiose tarptautinėse varžybose ji laimėjo pirmą vietą smarkiai atsiplėšdama nuo konkurenčių, Lietuvos jaunimo pirmenybėse liko antra, nusileidusi tik Europos ir pasaulio čempionatų dalyvei Beatričei Rožinskaitei, o po savaitės triumfavo ketvirtosiose Tarptautinėse vaikų žiemos žaidynėse Šveicarijoje.

„Ji pateikė siurprizą, abi dienas puikiai čiuožė ir pagerino savo geriausią rezultatą - surinko 105,87 taško, Lietuvai pelnė aukso medalį”, - kalbėjo L. Vanagienė. „Jei mergaitė treniruotųsi tiek, kiek Goda, tai nežinau, kiek pasiektų“, - įsitikinusi pašnekovė.

„Patinka ir čiuožiu“, - šypsosi septintokė, pusantros valandos per dieną praleidžianti ant ledo ir vieną valandą skirianti choreografijai. Laisvą ji teturi sekmadienį. Tačiau ir šventą dieną, kad neprarastų formos, turi „pasitampyti“.

Kai jai tebuvo treji, į čiuožyklą atvedė tėvai, norėję, kad mergaitė turėtų kokį nors užsiėmimą. R. Meškaitė nežino, ar ateityje nori eiti sportininkės keliu, tačiau tvirtai žino norinti čiuožti viena ir į ledo šokius ar poras pereiti neketina.

„Jei nugriuvai, tai jau nugriuvai, tačiau per varžybas turi tęsti programą toliau. Tada reikia kovoti už kitus elementus ir stengtis juos atlikti idealiai“, - paklausta, ką daryti per varžybas pargriuvus, sakė R. Meškaitė.

Per varžybas jaunąją šokėją palaiko draugai ir klasiokai.

Čiuožime jaučia pakilimą

L. Vanagienė aiškina, kad dailiajame čiuožime juntamas pakilimas. Tai ji sieja su sėkmingai besiklostančia Katherine Copely ir Deivido Stagniūno karjera.

„Priimame visus – kad tik eitų ir kad kuo daugiau pro mus praeitų. Vakarais čiuožykla pilna. Ir vienas kitas pradeda rodytis. Bet jų turi būti labai daug, nes vaikai dabar silpnesni negu anksčiau. Jie atrandi kokį perliuką, tai tikrai smagu“, - kalbėjo L. Vanagienė. Anot jos, tokios čiuožėjų kartos, kaip dabar, Lietuvoje dar nebuvo.

Tačiau kaip tapus geriausiu Lietuvoje nenustoti tobulėti?

„Goda dar turėtų varžytis su mažesniais, tačiau pernai kur tik važiuodavome, vis buvo pirmos antros vietos. Galvojau, pradės nosį riesti – reikia permesti su stipresniais, kad užimamos vietos būtų gale, viduryje. Ir nieko neišėjo – šįmet perėjome pas vyresnius, bet vis tiek esame tarp prizininkų. Tačiau Goda labai paprasta, jai vietų nereikia“, - sakė federacijos vadovė.

Jaunieji čiuožėjai siunčiami treniruotis pas žinomus trenerius Sankt Peterburge, Taline. Čia galima treniruotis su sportininkais, užimančiais aukštas vietas Europos ir pasaulio pirmenybėse. Vasarą stovyklos su treneriais iš užsienio rengiamos ir Kaune.

Tačiau federacija jaunų sportininkų siųsti treniruotis į užsienį negali, tad prie jų rengimo tenka prisidėti žiemos sporto mokyklai „Baltų ainiai“ bei tėvams.

Beje, Lietuvoje ant ledo pirmauja merginos – vaikinų čiuožti ateina nedaug.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (72)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Navickas paskelbė apie karjeros pabaigą ir jungiasi prie rinktinės trenerių štabo (2)

Vienas geriausių Lietuvos regbininkų Karolis Navickas priverstas baigti savo profesionalo...

Paryžiuje pristatytas 2024 metų Olimpiados logotipas

Paryžiuje buvo pristatytas 2024 metų olimpinių ir parolimpinių žaidynių logotipai,...

Šokėjams Burneikiui ir Šekaitei – pasaulio jaunimo čempionato bronza (1)

Lietuvos jaunimo amžiaus grupės (16-18 metų) čempionai Karolis Burneikis ir Izabelė Šekaitė...

Kaune iškils moderniausias šalyje lengvosios atletikos maniežas (5)

Įsibėgėjusios S. Dariaus ir S. Girėno stadiono statybos bei sporto halės rekonstrukcija – tik...

Top naujienos

Vladimiras Pozneris: kodėl Stalino Vakarai tik bijojo, o Putino – nekenčia paskelbė diagnozę ir žiniasklaidai, ir politikai (98)

„Vakaruose požiūris į Staliną (šis, mano supratimu, už Putiną daug baisesnis politikas) buvo...

Žvėryno žemgrobiai provokuoja Šimašių: meras žada vėl traukti pjūklą

Vilniaus Žvėryno mikrorajone iš žemgrobių per didelį vargą atsiėmus valstybinę žemę ir joje...

Paguglino ir pakraupo: keliais žingsniais – lengvai pasiekiamos asmeninės nuotraukos ir dokumentai (90)

Noras dalytis su kitais savo įspūdžiais internete atsiliepimų forma gali jums padaryti meškos...

Nauji mokesčiai nepraėjo: prabilo apie biudžeto išlaidų karpymą (3)

Antradienį Seimas atmetė naujus transporto priemonių taršos ir finansų rinkos dalyvių...

Alytaus meras: atsibudusios tarnybėlės puolė persekioti nemokamai vežusius ugniagesiams maistą paramos fonde jau 40 tūkst. eurų (76)

Alytaus meras Nerijaus Cesiulis savo feisbuko paskyroj parašė, kad, nors gaisras dar rusena,...

Turkijos ir Rusijos pavyzdžiai siunčia pavojingą žinią – teritorijų grobimas duoda vaisių (42)

Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano teritorijų užgrobimas Sirijoje, visai kaip ir jo kolegos...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (545)

Spalio 18 dieną, t. y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Grybauskaitė Seime svarstomą biudžetą prilygino bolševizmo laikams: didinti mokesčius yra klaida

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime svarstomą biudžetą ir mokestinius siūlymus prilygino...

Nepasitikėjimo egzaminą išlaikęs Pranckietis: spaudimas ten visada būdavo (256)

Nepasitikėjimo egzaminą Seime išlaikęs parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sako, kad, jeigu...

Pirėjuje liejosi kraujas: užpulti „Bayern“ sirgaliai, futbolininkai davė originalų atsaką (1)

Mažiausiai penkiems Miuncheno „Bayern“ ekipos aistruoliams prireikė medikų pagalbos po to,...