aA
Birželio 1 d. ketvirtą kartą vyksiantis ekstremalaus bėgimo nuotykis „Alfa Run“ yra daugiau nei sportinis iššūkis ir pramoga. Pagrindinis organizatorius Vladislavas Pocius pabrėžia, kad dalyvaujantys bėgime meta iššūkį sau ir padeda tiems, kurie kasdien kovoja su gyvenimo sunkumais būdami reabilitacijoje, o už kliūčių įrengimą atsakingi Rytis Kavaliauskas ir Artūras Černiauskas pasakoja, kad „Alfa centras“ ir darbas su „Alfa Run“ padėjo išlipti iš narkotikų liūno ir iš naujo sukurti gražų gyvenimą.
"Alfa Run" bėgimas
"Alfa Run" bėgimas
© Organizatorių nuotr.

Alytiškis Rytis Kavaliauskas atsakingas už „Alfa Run“ kliūčių planavimą ir įrengimą. 39-erių vyras teigia, kad šis renginys yra daugiau nei lenktynės – jam tai turi gilią prasmę: „Esmė - įveikti kliūtis kartu su kitais, nugalėti savo baimes.

Kaip dalyvis tu meti iššūkį sau ir taip pat padedi tiems, kurie kasdien kovoja su gyvenimo sunkumais būdami reabilitacijoje. Visos kliūtys trasoje primena mano suklupimus.

Norėdamas įveikti visus išbandymus turi peržengti savo išdidumą, paduoti ranką kitam ir neužsispirti, kai pačiam siūloma pagalba.“ R. Kavaliauskas atvirauja, kad bendruomeniškumas, tikėjimas savimi ir pasitikėjimas kitais, silpnybių įveikimas padėjo išlipti iš tragiško narkotikų liūno.

Rytis užaugo narkotikus vartojančioje šeimoje ir buvo paliktas gatvės auklėjimui. Nuolat matydamas ir patirdamas smurtą užaugo kompleksuotas, nepasitikintis savimi.

Būdamas vos 10-ies metų atrado dviračių sportą, jam tai tapo gyvenimo prasmė ir neišsipildžiusi svajonė: gydytojai išgirdę širdies ūžesius neleido toliau sportuoti.

„Žlugo vienintelė svajonė, neturėjau už ko užsikabinti. Traukė žmonės, kurie buvo įprastoje aplinkoje – rinkausi iš to, su kuo užaugau, iš to, ką mačiau nuo gimimo. 20-ies suvokiau, kad esu priklausomas nuo narkotikų“, pasakoja R. Kavaliauskas.

Patekęs į priklausomybės spąstus jaunas vyras pajuto, kad nebekontroliuoja savo gyvenimo: nebeužteko pinigų, prasidėjo melas, manipuliacija, vagystės, plėšimai… Vos 21-erių jis atsidūrė kalėjime. Išėjęs iš naujo mėgino kabintis į gyvenimą, tačiau vėl pasiekė dugną ir nežinojo, ką turi keisti, jautėsi beviltiškai.

Rytis dalijasi sunkiais išgyvenimais: „Kelis kartus vartodamas buvau ant mirties slenksčio. Atstūmiau visus žmones, netekau darbo, šeimos, visiškai nusivyliau savimi.

Viskas ritosi žemyn, kol atradau „Alfa centrą“ ir paskambinau tiesiai Vladislavui Pociui, kuris pasiūlė gydytis Lietuvoje. Šiaip ne taip sukrapščiau pinigų kelionei ir štai jau trečius metus esu centre.“

Perėjęs 18 mėnesių reabilitacijos programą Rytis teigia atgavęs viltį gyventi, iš naujo pažinęs save, pakeitęs savo klaidingą mąstymą. „Man suteikta meilė, supratimas, parodyti geri pavyzdžiai. Narkotikai buvo mano neteisingo mąstymo pasekmė – nematydamas kitų alternatyvų rinkausi senus elgesio modelius, senus pažįstamus ir įprastus atsipalaidavimo būdus.

Buvo sunku pasveikti pačiam. Esmė – ne mesti narkotikus, esmė – ką daryti toliau. Dabar aš turiu dėl ko gyventi ir kur save realizuoti.

Dirbu su reabilitacijos programa, pats konsultuoju einančius tuo pačiu keliu. Atradau tikėjimą žmonėmis, Dievu. „Alfa centro“ projektas „Alfa Run“ yra simbolinė kasmetinė šventė, kurios metu mes vieningai įveikiame kliūtis, pajuntame euforiją, vienybės jausmą ir žinojimą, kad kartu mes galime viską“, – pasakoja vyras.

Šie žmonės kuria „Alfa Run“: daugelis jų jau buvo palaidoję save
© Josvydas Elinskas

Artūras Černiauskas iš Šilutės, šiuo metu tęsiantis reabilitaciją „Alfa centre“, jau dirba prie „Alfa Run“ kliūčių. Nors renginys vyks tik birželio 1 d., darbo laukia nemažai ir tenka smagiai paplušėti.

Artūras sako, kad „Alfa centro“ bendruomenė yra jo nauja šeima, nauji namai. Čia jis pateko prieš 10 mėnesių – praeitų metų gegužę, pavargęs nuo kovos su savimi, nuo priklausomybės narkotikams ir visiškai praradęs viltį.

Vos gimęs A. Černiauskas atsidūrė vaikų namuose, motinai dėl girtuokliavimo praradus motinystės teisę. 5-erių metukų gimtadienį Artūras sutiko naujoje globėjų šeimoje. „Ši šeima man dovanojo daug gražių akimirkų.

Deja, aš nesugebėjau pateisinti jų lūkesčių: tapti kunigu arba muzikantu. Prasidėjo barniai ir nesutarimai su tėvais, dėl to pradėjau bėgti iš namų ir kartais vagiliauti. Dėl savo blogo elgesio buvau grąžintas atgal į vaikų namus. Mano vaikiška širdis buvo sužeista. 17-os pradėjau vartoti narkotikus“, savo skaudžią gyvenimo istoriją pasakoja pašnekovas.

Iš pradžių tai neatrodė taip pavojinga, bet laikui bėgant situacija blogėjo, narkotikų kiekiai didėjo, o pats Artūras atsiribojo nuo draugų, šeimos, keitėsi į blogąją pusę. Atėjo diena, kai vyras nebematė prasmės gyventi. Vis dėlto, nepasidavė ir ėmė ieškoti pagalbos. Internete sužinojęs apie reabilitacijos bendruomenę „Alfa centras“ iškart susisiekė su vadovu Vladislavu Pociumi ir papasakojęs savo istoriją gavo kvietimą atvykti reabilituotis.

Taip gegužės pirmąją, beveik prieš metus, Artūras atsidūrė reabilitacijos centre. Nuo tada gyvena blaiviai, iš naujo kuria save, naujus įpročius. Kaip pats sako, vieną dieną lengviau, kitą sunkiau, tačiau iššūkių būna kiekvieną dieną: „Esu izoliuotas, gyvenu pagal griežtas sąlygas. Turiu keisti savo charakterį, mąstymą, tai kur kas sunkiau nei gali pasirodyti.“

Juodžiausiomis savo dienomis Artūras buvo atsiskyręs nuo žmonių. „Alfa centre“ vėl tapo bendruomenės dalimi. Ši bendruomenė ir ruošia renginį „Alfa Run“: „Džiaugiuosi ne tik dėl to, kad turiu veiklos – įrenginėju, ruošiu kliūtis, suteikiu žmonėms šventę.

Svarbiausia tai, kokia emocija, prasmė slypi už šio bėgimo. „Alfa Run“ visiems reabilitacijos centrams suteikia galimybę dalyvauti nemokamai. Kai palygini, kaip vienas iš jų gyveno prieš tai ir ko yra dalis dabar, kokiame dugne buvo ir koks laimingas išvažiuoja įveikęs trasą, negali nesidžiaugti.

Daugelis mūsų jau buvo palaidoję save! Šeimos nariai mūsų buvo atsisakę, o mes patys jautėmės beviltiški. Bet po renginio jaučiame pergalę širdyje, euforišką bendruomeniškumo jausmą, sustiprėjusį pasitikėjimą savimi. Tai neįkainojama.“

Pats Artūras bėgime šiemet dalyvaus jau trečią kartą. Nors prieš metus negalvojo, kad išvis galės bėgti. „Atvykęs gydytis turėjau viršsvorį, svėriau 120 kilogramų, buvo sunku kontroliuoti savo mitybą, tačiau būdamas šioje bendruomenėje gavau priežiūrą, palaikymą ir tai man labai padėjo“, – džiaugiasi vyras.

"Alfa Run" bėgimas
"Alfa Run" bėgimas
© Organizatorių nuotr.

Jis pasiryžo numesti viršsvorį, sportuoti, laikytis sveikos mitybos tam, kad įveiktų visą trasą. Jam pavyko numesti daugiau kaip 20 kilogramų ir dabar vyras didžiuojasi pasiektu rezultatu. Papildomi kilogramai nebuvo vienintelė kliūtis, kurią turėjo įveikti dėl renginio. Pašnekovas pripažįsta, kad teko kovoti ir su savo baimėmis.

Aukšta milžinų siena, kurią reikia perlipti, šliaužimas po viela, kuria teka elektros srovė ir kitos „Alfa Run“ kliūtys, kurių iš viso yra net 30, privertė atrasti savyje susikaupimo ir ryžto.

Labiausiai padėjo tai, kad beveik visos kliūtys yra sukurtos taip, kad jas dalyviai įveikia padėdami kitiems – tai mokina pasitikėti ne tik savimi, bet ir kitais, skatina ištiesti pagalbos ranką ir nepasididžiuoti priimti pagalbą iš bendražygio.

Pagrindinis renginio organizatorius Vladislavas Pocius sako, kad šiuo bėgimu siekia skatinti draugystę, vienybę, pasiaukojimą dėl šalia esančio: „Tai bendradarbiavimu paremta pramoga, kuri suteikia neįkainojamų emocijų.

Kiekvienas dalyvis, nesvarbu – vyras ar moteris, jaunas ar senas, studentas ar įmonės vadovas – tampa „Alfa Run“ komandos dalimi.“ Pasak V. Pociaus, šiame bėgime nėra pirmo ir paskutinio – čia nugali visi kartu, o varžosi tik su savimi – įveikdami baimes ir kliūtis: pelkes, spygliuotą vielą, elektrą, ledą, tunelius... 10 kilometrų trasoje laukia net 30 iššūkių, unikalių tuo, kad beveik visi įveikiami tik komandiškai – padedant vieni kitiems.

Pašnekovas pabrėžia, kad kiekvieno dalyvio atėjimas yra indėlis į tą visuomenės dalį, kuriai labai reikia palaikymo. Renginį organizuoja tie, kurie anksčiau gydėsi priklausomybės ligų reabilitacijos „Alfa centre“ ir sėkmingai įsiliejo į visuomenę.

„Dalyvaudamas bėgime tu padedi keistis. Surinktos lėšos keliauja priklausomybės ligų reabilitacijos centrui. Mūsų siekiamybė padėti žmogui tapti socialiai atsakingos visuomenės dalimi“ sako V. Pocius. Organizatorius džiaugiasi, kad nors iki renginio dar du mėnesiai, jau yra daugiau kaip tūkstantis užsiregistravusių ir palaikančių šią idėją.

V. Pocius atskleidžia, kad šiemet „Alfa Run“ vyks miške – nebebus bėgimo žvyrkeliu. Visa 10 km trasa nusities miško takais, keliukais, pievomis. V. Pocius pristato dvi renginio naujoves: „Šių metų renginyje bus dvi naujos trasos: 5 km trasa su 24 kliūtimis pradedantiesiems ir 1 km trasa su 12 kliūčių vaikams.

Pastaroji skirta paminėti vaikų gynimo dienai ir visiems vaikams tai bus nemokama pramoga. Nemokama tiems, kurių tėvai dalyvauja bet kurioje suaugusiųjų trasoje.

Todėl tai bus proga tėvams išmėginti save, o vaikams smagiai ir aktyviai praleisti laiką gamtoje.“

Daugiau informacijos apie renginį ir bilietus rasite čia: www.alfarun.lt.

Šie žmonės kuria „Alfa Run“: daugelis jų jau buvo palaidoję save
© Josvydas Elinskas


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
5.0000

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (45)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Vilniuje įvyko pirmas oficialus regbio mačas Europoje nuo pandemijos pradžios

Šeštadienį Vilniaus Vingio parko regbio stadione įvyko intriguojantis Lietuvos sostinės derbis...

Perrinktas LRF prezidentas: tikimės patekimo į Europos arba pasaulio rankinio čempionatą

LRF ataskaitinės rinkiminės konferencijos metu antrajai prezidento kadencijai buvo išrinktas...

Pandemijos įtaka fiziniam ugdymui: mokiniai nuo šiol tinklinį žais su paklodėmis? (3)

Fizinio ugdymo pamokos mokykloje – neatsiejamos nuo žaidimų, komandos, fizinio kontakto ir sporto...

Dviračių sporto federacijai vadovaus verslininkas

Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) prezidentu ketverių metų kadencijai išrinktas Darius...

Top naujienos

Po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėvio“ nužudymo – chaosas: nieko panašaus dar nebuvo (81)

Kodėl po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėviu“ vadinamo Nikolajaus Tarankovo mirties...

Tokios krizės automobilių prekeiviai dar nematė: pirkėjų nė kvapo (83)

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas paralyžiavo visą Lietuvos verslą, bet automobilių prekyba...

Orai: per Lietuvą keliaus audros debesys (6)

Sekmadienį virš Rytų Žemaitija nusidrieks kontrastingas atmosferos frontas. Vakariniuose rajonuose...

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (715)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (136)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (206)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (45)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (101)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Kruvinas vakaras Kroatijoje: Golubickui lūžo žandikaulis – reikalinga operacija (3)

Atnaujintas Kroatijos futbolo čempionatas itin prastai prasidėjo 20-mečiui saugui iš Lietuvos...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (117)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

|Maža didelių žinių kaina