aA
Lietuvos rankinio federacija (LRF) kartu su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu (LTOK) ir Tarptautine rankinio federacija (IHF) šių metų rugsėjo 7-11 dienomis Vilniuje surengė „Olympic solidarity“ programos trečio lygio techninius rankinio trenerių kursus, kuriuose dalyvavo kelios dešimtys Lietuvos rankinio trenerių.
Antanas Skarbalius
© DELFI (P.Garkausko nuotr.)

Lietuvos rankinio federacijai prisijungus prie „EHF RINCK“ konvencijos, treneriai, baigę kursus, gavo A licencijos sertifikatus, kurie galioja 37-iose prie Konvencijos prisijungusiose šalyse. Nuo praėjusio sezono visų amžiaus grupių oficialiose tarptautinėse varžybose rinktinėms gali vadovauti tik tie treneriai, kurie turi bent jau A lygio licenciją. Tačiau tai ne vienintelė nauda, kurią gavo treneriai. Kalbinti kursų dalyviai akcentavo nepamatuojamą tokio renginio svarbą.

Dalį kursų sudarė teorija, kitą – praktika, kuri buvo pademonstruota sporto salėje. Kursus vedė vokietis dr. Klausas Feldmannas ir prof. hab. dr. Antanas Skarbalius, dabartinis Lietuvos rankinio federacijos prezidentas.

Kursų svarba

„Bet kokios sporto šakos plėtrai ir jos pasiekimams daugiausiai įtakos daro trenerių kvalifikacija ir jų gebėjimai suvokti esamas žaidimo tendencijas bei parengti žaidėjus nuo pat jaunų dienų, kad galėtų vykdyti individualius ar komandinius veiksmus“, – akcentavo A. Skarbalius.

Jis pastebi, kad nors dauguma trenerių ir dirba individualiai, minėti kursai be jokios abejonės davė neįkainojamos naudos. Pasak federacijos prezidento, tokių kursų niekada nebus per daug. Kiekviena šalis ir kiekvienas lektorius turi specifinę techniką ar taktiką, kurios ne visi žino, todėl ją būtina pritaikyti rengiant jaunus ar vyresnius rankininkus. Federacijos prezidentas net neabejoja, kad kursai greitai tikrai neužsimirš.

„Galų gale gautą medžiagą galima studijuoti ir žiūrėti kaip tai gaunasi pritaikyti praktiškai. Mes diskutuojame ir dalinamės mintimis, kurios visiems bus perduotos, bus galima prisiminti kursus ir pasižiūrėti. Treneriai galės tarpusavyje bendradarbiauti, gal iškils klausimų, kuriais bus galima diskutuoti“, – apibendrina A. Skarbalius.

Kalbėdamas apie individualų trenerių pasiruošimą, A. Skarbalius pastebi, kad šiuo metu tam galimybės yra pakankamai neblogos. Tarptautinės rankinio federacijos puslapyje yra pateikta daug vaizdinės ir tekstinės informacijos. Yra žurnalų, ypatingai daug dėmesio sulaukia vokiečių „Handball Training“ leidinys.

Vienas iš Lietuvos trenerių, kuris nuolatos individualiai tobulina savo žinias naudodamasis užsienio literatūra – Gintaras Paškevičius. Jis lygina galimybes tobulėti individualiai ir tokių kursų metu.

„Iš leidinių gauname labai daug panašios informacijos, bet lektorius parodo ir praktiką, ir paaiškina teorinę pusę: kur ką padaryti, koks žingsnis gali lemti tolesnę eigą. Lektorius turi savo idėjas ir jas paaiškina“, – skirtingus tobulėjimo metodus lygina G. Paškevičius.

Netradicinius mokymosi metodus lemia ir dabartinė situacija, kurią G. Paškevičius trumpai apibendrina: „Kas liečia rankinį, trūksta medžiagos. Turima sena literatūra, leidiniai aukštosiose mokyklose, dabar labai sunkiai pritaikomi. Žaidimas modernėja, tad itin naudingos modernios praktinės ir teorinės žinios. Tokių kursų naudą ir mūsų pagrindines spragas pamatome kai mes žaidžiame su kitų šalių rinktinėmis. Skiriasi techninis paruošimas. Negaliu sakyti, kad daug atsiliekam, bet būna smulkmenų, kurių mes neakcentuojam.“

Dar vienas kursuose dalyvavęs treneris Karolis Kaladinskas išskiria ir lektoriaus profesionalumą bei paaiškina gaunamą naudą: „Lektorius Feldmannas labai aiškiai pabrėžia tiek gynybines funkcijas, tiek krašto žaidėjų darbą, ko mums trūksta. Tai ką jis rodo, mes viską naudojame ir pradedame įgyvendinti savo treniruotėse. Esu jaunimo rinktinės treneris ir bandysiu tai parodyti savo auklėtinėms, kas turėtų nuosekliai prieiti iki nacionalinės rinktinės.“

Vaikų paruošimas

Kursų metu treneriai nebijojo kalbėti ir apie problemas, su kuriomis susiduriama dėl trenerių kvalifikacijos stokos. K. Kaladinskas, šiuo metu treniruojantis Lietuvos merginų rinktinę, pastebi, kad į šią komandą yra apie 30 kandidačių ir visos labai nori pakliūti į tą komandą bei to siekia.

„Tai reiškia, kad turime neblogo jaunimo, bet svarbu nesustoti, tad šie seminarai neleis treneriams sustoti. Jaunimo tarpe viskas vyksta gerai iki tam tikro amžiaus, o po to yra praraja, kurią lemia treneriai, kurie po tokių seminarų patobulės. Be to mažesniuose miesteliuose trūksta varžybų, ne visi treneriai yra kvalifikuoti. Žaidžiama po 15 rungtynių per metus, kitose šalyse žaidžiama iki 90 rungtynių. Mes save ribojame“, – pastebi K. Kaladinskas.

Kolegai pritarė ir G. Paškevičius, kurio nuomone būtent rankininkų jaunystės etape Lietuva pradeda atsilikti nuo kitų Europos šalių.
„Tinkamas vaikų paruošimas – tai, ko mums trūksta šalyje. Vyresnių trenerių užsienio kalbų žinojimas dažnai būna silpnas, jaunų pažangių trenerių nedaug. Tai mūsų spraga, jei neisi žingsnis žingsniu su šiuolaikinėmis žiniomis – tu atsilieki. Judi į priekį, bet nuo kitų atsilieki ir esi silpnesnis“, – savo mintis dėsto G. Paškevičius.

Reziumuodamas trenerių darbą, A. Skarbalius pastebi, kad kursuose norėjosi matyti daugiau jaunų veidų. „Mes norėtume ir jaunesnių trenerių, nors amžius yra sąlyginis veiksnys. Viskas priklauso nuo to, kaip treneris daro ir ką daro. Vyresnio amžiaus treneris gali būti kūrybiškai aktyvus, o jaunas – priešingai. Problema ta, kad jaunam treneriui atėjus dirbti į sporto mokyklą jo atlygis yra menkas ir jis negalėdamas išlaikyti šeimos ieško kitų galimybių. Mums neišvengiama yra būtinybė, kad regionuose būtų didesnis trenerių skaičius“, – Lietuvos rankinio realijas akcentavo A. Skarbalius.

Penktadienį pasibaigę kursai sudomino nemažai Lietuvos rankinio trenerių. Ir nors visus daiktus susirinkęs lektorius K. Feldmannas išskrido, akivaizdu, kad Lietuvoje jis paliko didelę dalį savo žinių ir patirties bagažo, kurį noriai bandys savo auklėtiniams perteikti kursuose dalyvavę rankinio specialistai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įpusėjus LRL čempionatui, pirmauja Kauno komandos

Šį šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko net ketverios rungtynės, po kurių baigėsi pirmasis...

Krupeckaitė pasaulio taurės varžybose Londone – aštunta

Londone (Didžioji Britanija) vykstančio pasaulio dviračių treko taurės varžybų ketvirtojo etapo...

Lietuvos regbis pradėjo bendradarbiavimą su Anglijos „Premier“ lygos klubu

Lietuvos regbiui atsiveria dar viena galimybė tobulėti ir įgyti naujų žinių. Lietuvos regbis...

IBU taurės varžybose Italijoje lietuviai liko toli nuo lyderių (2)

Italijoje vykstančių Tarptautinės biatlono sąjungos (IBU) taurės antrojo etapo varžybų vyrų 10...

Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į finalą (18)

Simonas Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo...

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (148)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (7)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (50)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (48)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (215)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (35)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (60)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2529)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (25)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...