aA
Lietuvos rankinio federacija (LRF) kartu su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu (LTOK) ir Tarptautine rankinio federacija (IHF) šių metų rugsėjo 7-11 dienomis Vilniuje surengė „Olympic solidarity“ programos trečio lygio techninius rankinio trenerių kursus, kuriuose dalyvavo kelios dešimtys Lietuvos rankinio trenerių.
Antanas Skarbalius
Antanas Skarbalius
© DELFI (P.Garkausko nuotr.)

Lietuvos rankinio federacijai prisijungus prie „EHF RINCK“ konvencijos, treneriai, baigę kursus, gavo A licencijos sertifikatus, kurie galioja 37-iose prie Konvencijos prisijungusiose šalyse. Nuo praėjusio sezono visų amžiaus grupių oficialiose tarptautinėse varžybose rinktinėms gali vadovauti tik tie treneriai, kurie turi bent jau A lygio licenciją. Tačiau tai ne vienintelė nauda, kurią gavo treneriai. Kalbinti kursų dalyviai akcentavo nepamatuojamą tokio renginio svarbą.

Dalį kursų sudarė teorija, kitą – praktika, kuri buvo pademonstruota sporto salėje. Kursus vedė vokietis dr. Klausas Feldmannas ir prof. hab. dr. Antanas Skarbalius, dabartinis Lietuvos rankinio federacijos prezidentas.

Kursų svarba

„Bet kokios sporto šakos plėtrai ir jos pasiekimams daugiausiai įtakos daro trenerių kvalifikacija ir jų gebėjimai suvokti esamas žaidimo tendencijas bei parengti žaidėjus nuo pat jaunų dienų, kad galėtų vykdyti individualius ar komandinius veiksmus“, – akcentavo A. Skarbalius.

Jis pastebi, kad nors dauguma trenerių ir dirba individualiai, minėti kursai be jokios abejonės davė neįkainojamos naudos. Pasak federacijos prezidento, tokių kursų niekada nebus per daug. Kiekviena šalis ir kiekvienas lektorius turi specifinę techniką ar taktiką, kurios ne visi žino, todėl ją būtina pritaikyti rengiant jaunus ar vyresnius rankininkus. Federacijos prezidentas net neabejoja, kad kursai greitai tikrai neužsimirš.

„Galų gale gautą medžiagą galima studijuoti ir žiūrėti kaip tai gaunasi pritaikyti praktiškai. Mes diskutuojame ir dalinamės mintimis, kurios visiems bus perduotos, bus galima prisiminti kursus ir pasižiūrėti. Treneriai galės tarpusavyje bendradarbiauti, gal iškils klausimų, kuriais bus galima diskutuoti“, – apibendrina A. Skarbalius.

Kalbėdamas apie individualų trenerių pasiruošimą, A. Skarbalius pastebi, kad šiuo metu tam galimybės yra pakankamai neblogos. Tarptautinės rankinio federacijos puslapyje yra pateikta daug vaizdinės ir tekstinės informacijos. Yra žurnalų, ypatingai daug dėmesio sulaukia vokiečių „Handball Training“ leidinys.

Vienas iš Lietuvos trenerių, kuris nuolatos individualiai tobulina savo žinias naudodamasis užsienio literatūra – Gintaras Paškevičius. Jis lygina galimybes tobulėti individualiai ir tokių kursų metu.

„Iš leidinių gauname labai daug panašios informacijos, bet lektorius parodo ir praktiką, ir paaiškina teorinę pusę: kur ką padaryti, koks žingsnis gali lemti tolesnę eigą. Lektorius turi savo idėjas ir jas paaiškina“, – skirtingus tobulėjimo metodus lygina G. Paškevičius.

Netradicinius mokymosi metodus lemia ir dabartinė situacija, kurią G. Paškevičius trumpai apibendrina: „Kas liečia rankinį, trūksta medžiagos. Turima sena literatūra, leidiniai aukštosiose mokyklose, dabar labai sunkiai pritaikomi. Žaidimas modernėja, tad itin naudingos modernios praktinės ir teorinės žinios. Tokių kursų naudą ir mūsų pagrindines spragas pamatome kai mes žaidžiame su kitų šalių rinktinėmis. Skiriasi techninis paruošimas. Negaliu sakyti, kad daug atsiliekam, bet būna smulkmenų, kurių mes neakcentuojam.“

Dar vienas kursuose dalyvavęs treneris Karolis Kaladinskas išskiria ir lektoriaus profesionalumą bei paaiškina gaunamą naudą: „Lektorius Feldmannas labai aiškiai pabrėžia tiek gynybines funkcijas, tiek krašto žaidėjų darbą, ko mums trūksta. Tai ką jis rodo, mes viską naudojame ir pradedame įgyvendinti savo treniruotėse. Esu jaunimo rinktinės treneris ir bandysiu tai parodyti savo auklėtinėms, kas turėtų nuosekliai prieiti iki nacionalinės rinktinės.“

Vaikų paruošimas

Kursų metu treneriai nebijojo kalbėti ir apie problemas, su kuriomis susiduriama dėl trenerių kvalifikacijos stokos. K. Kaladinskas, šiuo metu treniruojantis Lietuvos merginų rinktinę, pastebi, kad į šią komandą yra apie 30 kandidačių ir visos labai nori pakliūti į tą komandą bei to siekia.

„Tai reiškia, kad turime neblogo jaunimo, bet svarbu nesustoti, tad šie seminarai neleis treneriams sustoti. Jaunimo tarpe viskas vyksta gerai iki tam tikro amžiaus, o po to yra praraja, kurią lemia treneriai, kurie po tokių seminarų patobulės. Be to mažesniuose miesteliuose trūksta varžybų, ne visi treneriai yra kvalifikuoti. Žaidžiama po 15 rungtynių per metus, kitose šalyse žaidžiama iki 90 rungtynių. Mes save ribojame“, – pastebi K. Kaladinskas.

Kolegai pritarė ir G. Paškevičius, kurio nuomone būtent rankininkų jaunystės etape Lietuva pradeda atsilikti nuo kitų Europos šalių.
„Tinkamas vaikų paruošimas – tai, ko mums trūksta šalyje. Vyresnių trenerių užsienio kalbų žinojimas dažnai būna silpnas, jaunų pažangių trenerių nedaug. Tai mūsų spraga, jei neisi žingsnis žingsniu su šiuolaikinėmis žiniomis – tu atsilieki. Judi į priekį, bet nuo kitų atsilieki ir esi silpnesnis“, – savo mintis dėsto G. Paškevičius.

Reziumuodamas trenerių darbą, A. Skarbalius pastebi, kad kursuose norėjosi matyti daugiau jaunų veidų. „Mes norėtume ir jaunesnių trenerių, nors amžius yra sąlyginis veiksnys. Viskas priklauso nuo to, kaip treneris daro ir ką daro. Vyresnio amžiaus treneris gali būti kūrybiškai aktyvus, o jaunas – priešingai. Problema ta, kad jaunam treneriui atėjus dirbti į sporto mokyklą jo atlygis yra menkas ir jis negalėdamas išlaikyti šeimos ieško kitų galimybių. Mums neišvengiama yra būtinybė, kad regionuose būtų didesnis trenerių skaičius“, – Lietuvos rankinio realijas akcentavo A. Skarbalius.

Penktadienį pasibaigę kursai sudomino nemažai Lietuvos rankinio trenerių. Ir nors visus daiktus susirinkęs lektorius K. Feldmannas išskrido, akivaizdu, kad Lietuvoje jis paliko didelę dalį savo žinių ir patirties bagažo, kurį noriai bandys savo auklėtiniams perteikti kursuose dalyvavę rankinio specialistai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Perrinktas LRF prezidentas: tikimės patekimo į Europos arba pasaulio rankinio čempionatą

LRF ataskaitinės rinkiminės konferencijos metu antrajai prezidento kadencijai buvo išrinktas...

Pandemijos įtaka fiziniam ugdymui: mokiniai nuo šiol tinklinį žais su paklodėmis? (3)

Fizinio ugdymo pamokos mokykloje – neatsiejamos nuo žaidimų, komandos, fizinio kontakto ir sporto...

Dviračių sporto federacijai vadovaus verslininkas

Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) prezidentu ketverių metų kadencijai išrinktas Darius...

Atsitraukiant pandemijai kelia bures: Trakuose startuoja „Galvės taurės“ regata

Atlaisvinus karantino suvaržymus, startuoja 9-ą kartą vasaros sezoną Takuose atidaranti „Galvės...

Viena geriausių Lietuvos rankininkių keičia klubą Vokietijoje

Viena geriausių šalies rankininkių Brigita Ivanauskaitė dar dviems sezonams lieka Vokietijoje....

Top naujienos

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (16)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Dėl Europos Sąjungos „pietiečių“ ima kelti nepatogius klausimus: išvardijo visas nuodėmes (73)

Briuselyje dauguma sutaria, kad reikalingas bendras atsakymas į pandemijos sukeltą ekonominę...

30 eurų vertės pirkinys kaunietį pavertė ginklų kontrabandininku (127)

Įstatymų neišmanymas ir nedėkingai susiklosčiusios aplinkybės karo istorija besidomintį...

Vokiečių spauda: šalies neonaciai sukarintus mokymus atlieka Rusijoje (47)

Dešiniosios pakraipos ekstremistai iš Vokietijos lavinti kovinių įgūdžių vysta į Rusiją ,...

Po baisios avarijos vaikinas liko neįgaliu – gydytojos žodžiai pakreipė jo gyvenimą ypatinga linkme (8)

Mano vardas – Artūras Tūrė Žilis. Norėčiau pasidalinti savo istorija ir tikiuosi, kad ji...

Jurbarko krašto gamtos ir architektūros lobiai: kelionė paliks neišdildomus įspūdžius (27)

Jei visus gražiausius Lietuvos kampelius būtų galima sudėti į vieną didelę knygą, Jurbarko...

Europa dėl Kinijos pasiekė lūžio tašką: dabar viskas keičiasi (172)

Europos santykiai su Kinija iš blogų tampa dar blogesniais. Pekino sprendimas Honkonge...

Naujausia informacija apie užsikrėtusius koronavirusu: susirgęs logistikos įmonės darbuotojas lankėsi pas odontologą papildyta (443)

Šeštadienį prieš pietus Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie naujus koronaviruso Lietuvoje...

Užkalnis: pirkau kvepalus tik dėl pavadinimo ir kaina nesvarbu (88)

Kartais būna taip, kad mano antraštė būna nei šiokia, nei tokia. Pirmiausia, žmonės klausia,...

|Maža didelių žinių kaina