aA
Kol Rusija nutrauks savo karinę agresiją prieš Ukrainą, Lietuvos Seimas ragina uždrausti Rusijos ir Baltarusijos sportininkams dalyvauti olimpinėse žaidynėse ir kitose tarptautinėse varžybose.
Jevgenijus Rylovas, Thomas Bachas
Jevgenijus Rylovas, Thomas Bachas
© DELFI montažas

Tai sakoma penktadienį Seimo priimtoje rezoliucijoje „Dėl Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos sportininkų dalyvavimo olimpinėse žaidynėse ir kitose tarptautinėse varžybose uždraudimo“.

Šį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pateiktą dokumentą vienbalsiai palaikė 109 Seimo nariai.

Lietuvos Seimas kreipiasi į visų pasaulio šalių parlamentus ir siūlo išreikšti savo aiškų ir ryžtingą nepritarimą bet kokiems siūlymams, iniciatyvoms, projektams ir bet kokiems kitiems veiksmams, kurių tikslas – Rusijos ir Baltarusijos sportininkams ir pareigūnams leisti dalyvauti Olimpinėse žaidynėse ar bet kokiose kitose tarptautinėse varžybose, taip pat ir su neutralia vėliava.

Ukrainos sportininkai dabar ne treniruojasi, o gina Tėvynę mūšio lauke. Jie ne tik neturi galimybės tinkamai pasiruošti žaidynėms – jie žūsta gindami savo laisvę.
Virgilijus Alekna

Anot rezoliucijos, toks draudimas turi tapti sudedamąja demokratinio pasaulio taikoma Rusijos ir Baltarusijos režimų pasmerkimo, izoliacijos ir jiems taikomų ribojančių priemonių dalimi.

„Apribojimai Rusijos ir Baltarusijos sportininkams ir pareigūnams dalyvauti Olimpinėse žaidynėse ar bet kokiose kitose tarptautinėse varžybose turėtų būti taikomi tol, kol Rusija nutrauks savo karinę agresiją prieš Ukrainą, išves savo pajėgas iš tarptautiniu mastu pripažintų jos teritorijos ribų, užtikrins atskaitomybę už įvykdytus agresijos ir karo nusikaltimus, visiškai atlygins Ukrainai padarytą žalą, o bendradarbiavimas su Rusija ir Baltarusija pagal taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką, vėl taps įmanomas“, – sakoma rezoliucijoje.

Siūlymus Rusijos ir Baltarusijos sportininkams leisti dalyvauti Olimpinėse žaidynėse ar kitose tarptautinėse varžybose su neutralia vėliava rezoliuciją priėmęs Seimas laiko „nei moraliai, nei teisiškai nepriimtinais“.

„Tai suteiktų karo nusikaltimus Ukrainoje vykdančios šalies atstovams esminį ir nesportinį pranašumą tuo metu, kai Rusijos ir jai talkininkaujančios Baltarusijos nusikalstamais veiksmais terorizuojamos Ukrainos sportininkai priversti ginti Tėvynę mūšio lauke, neturi galimybės tinkamai pasirengti arba atstovauti savo šaliai varžybose ar net žūsta gindami savo laisvę, o dauguma Ukrainos sporto bazių sugriautos Rusijos pajėgų“, – pažymima dokumente.

Jame reiškiamas įsitikinimas, kad Rusijos ar Baltarusijos sportininkų pergalės, net pasiektos su neutralia vėliava, bus naudojamos jų valstybėms vadovaujančių nusikalstamų režimų karo ir neapykantos propagandai ir kaip „įrodymas“, kad jokios realios sankcijos nėra taikomos, kad tarptautinė situacija neva normalizuojasi.

„Rusija ir Baltarusija savo sportininkų dalyvavimą ir pergales visose tarptautinėse varžybose naudoja propagandiniais savo režimų legitimizavimo tikslais“,- teigiama rezoliucijoje.

Anot dokumento, „neišprovokuotas ir nepateisinamas Rusijos karas prieš Ukrainą, prie kurio prisideda ir Baltarusijos režimas, yra pasibjaurėtinas ir šiurkščiai pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus taikai, žmogaus teisėms ir laisvėms, kurie yra ir tarptautinio sporto pagrindas“.

Priimtoje rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys į tai, kad Ukrainos gynėjų gretose nuo pirmų karo dienų kovoja daug profesionalių Ukrainos sportininkų, taip pat ir Ukrainos olimpinės rinktinės narių.
Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) Vykdomoji valdyba 2022 m. vasario 28 d. savo pareiškime rekomendavo tarptautinėms sporto federacijoms ir sporto renginių organizatoriams nekviesti Rusijos ir Baltarusijos sportininkų ir neleisti jiems dalyvauti tarptautinėse varžybose.

Seimo rezoliuciją priėmę Lietuvos parlamentarai ragina be jokių išlygų ar papildomų interpretacijų pritaikyti šias rekomendacijas ir Olimpinėms žaidynėms.

Olimpinis čempionas V. Alekna: kol Ukrainos sportininkai fronte, į olimpiadą negalima įleisti nė vieno šalių agresorių atleto

Seimui nutarus kreiptis į pasaulio parlamentus, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkai nebūtų įleisti į Paryžiaus olimpines žaidynes, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, olimpinis čempionas Virgilijus Alekna atkreipia dėmesį, kad karą pradėjusios šalys ir jų atletai net sportą išnaudoja karo propagandai.

Pasak jo, Seimo priimta rezoliucija numato Lietuvos veiksmus apsaugant olimpiados garbę, o Tarptautinis olimpinis komitetas ir visas demokratinis pasaulis raginamas parodyti ryžtą.

„Ši principinga rezoliucija smerkia tai, kad dauguma Rusijos ir Baltarusijos sportininkų abejingai tyli, kai jų atstovaujamos valstybės tęsia karinę agresiją prieš Ukrainą ir nekaltus žmones, kai vykdo nusikaltimus žmoniškumui. Neabejojame, kad Rusijos ar Baltarusijos sportininkams net su neutralia vėliava olimpiadoje iškovojus pergalių, karą vykdančios valstybės žaidynių auksą panaudotų nusikalstamų režimų karo ir neapykantos propagandai“, – teigia V. Alekna.

Seimo narys kartu atkreipia dėmesį, kad įprastai sportininkams ruošiantis svarbiausioms jų karjeros žaidynėms, ukrainiečių atletai tokios galimybės neturi, nes kariauja. „Ukrainos sportininkai dabar ne treniruojasi, o gina Tėvynę mūšio lauke. Jie ne tik neturi galimybės tinkamai pasiruošti žaidynėms – jie žūsta gindami savo laisvę. Be to, daugumą Ukrainos sporto bazių sugriovė Rusijos raketos“, – pabrėžia V. Alekna.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(49 žmonės įvertino)
4.6735

Reed ir Ambrulevičius pasaulio čempionate po ritminio šokio – septinti

Penktadienio rytą Saitamoje, Japonijoje, startavo pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatas, kuriame...

Lietuvos rankinio lygoje paaiškėjo ketvirtfinalių poros

Lietuvos rankinio lygoje paaiškėjo galutinė komandų rikiuotė reguliariajame sezone. Praėjusio...

Lietuvos tinklininkės Sorokaitės komanda pateko į CEV taurės finalą

Skandičio „Savino Del Bene“ (Italija) komanda su Indre Sorokaitė atsidūrė per žingsnį nuo...

Spaudimą jaučiantis Bachas klausimą apie rusų ir baltarusių atletus žaidynėse atrėmė vienu žodžiu (10)

Vokietijos mieste Esene viešintis ir su protestantais susidūręs Tarptautinio olimpinio komiteto...

Prie Nacionalinės sporto agentūros prisijungęs Trumpickas: situacija kai kur – kritiškai tragiška

Prie Nacionalinės sporto agentūros ( NSA ) komandos prisijungė daugiau nei 20 metų darbo patirtį...

Top naujienos

Paviešintas vaizdo įrašas sukėlė klausimų: ar gali būti, kad Rusijos propagandistas vasarą ilsėjosi Lietuvoje (24)

„Tik Tok“ platformoje įdėtas vaizdo įrašas užminė mįslę: ar gali būti, kad praėjusią...

Vieša paslaptimi tapusias namų statybų „schemutes“ gali tekti pamiršti: apribojamos galimybės statyti žemės ūkio paskirties sklypuose (15)

Jau kurį laiką visuomenėje vieša paslaptimi buvo naujakuriams sutaupyti padedanti „schema“:...

Rusijoje – dar vienas didelis gaisras (1)

Netoli Rusijos Jekaterinburgo miesto dega dar viena gamykla. Skelbiama, kad užsiliepsnojo mokslo ir...

Verslas PliusDelfi Bizness

Skandalas Latvijoje: šokolado gamintojas galimai rėmė Rusijos kariuomenę

Latvijos Valstybės saugumo tarnyba tikrina informaciją, kad Ventspilyje įsikūrusi Rusijos...

Skardžius turi savo versiją: atsakė Mazuroniui papildyta (10)

Seimo nario Artūro Skardžiaus narystė Lietuvos socialdemokratų partijoje ( LSDP ) truko trumpai...

Ieva Zasimauskaitė laukiasi pirmagimio: netrukus gimsiančiam vaikeliui skyrė dainą (13)

Pastarąjį pusmetį Ieva Zasimauskaitė nuo savo klausytojų buvo priversta slėpti labai svarbią...

Pirmasis jautrus Agnės Jagelavičiūtės mamos interviu po dukros netekties: ji visuomet mane mokė teisingų įpročių

Visas Lietuvos pramogų pasaulis dar ne taip seniai išgyveno itin skaudžią stilistės bei nuomonės...

Pasiruoškite ypatingam reginiui virš Lietuvos: šiąnakt dangų nutvieks Šiaurės pašvaistė

Šiaurės pašvaistė mūsų regione didelė retenybė. Šiaurės pašvaistės dažniausiai yra...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Zaporižios kryptimi – Ukrainos kontrpuolimas prognozuoja, kad Rusija pakeis atakų taktiką

Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...