Tai sakoma penktadienį Seimo priimtoje rezoliucijoje „Dėl Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos sportininkų dalyvavimo olimpinėse žaidynėse ir kitose tarptautinėse varžybose uždraudimo“.

Šį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pateiktą dokumentą vienbalsiai palaikė 109 Seimo nariai.

Lietuvos Seimas kreipiasi į visų pasaulio šalių parlamentus ir siūlo išreikšti savo aiškų ir ryžtingą nepritarimą bet kokiems siūlymams, iniciatyvoms, projektams ir bet kokiems kitiems veiksmams, kurių tikslas – Rusijos ir Baltarusijos sportininkams ir pareigūnams leisti dalyvauti Olimpinėse žaidynėse ar bet kokiose kitose tarptautinėse varžybose, taip pat ir su neutralia vėliava.

Ukrainos sportininkai dabar ne treniruojasi, o gina Tėvynę mūšio lauke. Jie ne tik neturi galimybės tinkamai pasiruošti žaidynėms – jie žūsta gindami savo laisvę.
Virgilijus Alekna

Anot rezoliucijos, toks draudimas turi tapti sudedamąja demokratinio pasaulio taikoma Rusijos ir Baltarusijos režimų pasmerkimo, izoliacijos ir jiems taikomų ribojančių priemonių dalimi.

„Apribojimai Rusijos ir Baltarusijos sportininkams ir pareigūnams dalyvauti Olimpinėse žaidynėse ar bet kokiose kitose tarptautinėse varžybose turėtų būti taikomi tol, kol Rusija nutrauks savo karinę agresiją prieš Ukrainą, išves savo pajėgas iš tarptautiniu mastu pripažintų jos teritorijos ribų, užtikrins atskaitomybę už įvykdytus agresijos ir karo nusikaltimus, visiškai atlygins Ukrainai padarytą žalą, o bendradarbiavimas su Rusija ir Baltarusija pagal taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką, vėl taps įmanomas“, – sakoma rezoliucijoje.

Siūlymus Rusijos ir Baltarusijos sportininkams leisti dalyvauti Olimpinėse žaidynėse ar kitose tarptautinėse varžybose su neutralia vėliava rezoliuciją priėmęs Seimas laiko „nei moraliai, nei teisiškai nepriimtinais“.

„Tai suteiktų karo nusikaltimus Ukrainoje vykdančios šalies atstovams esminį ir nesportinį pranašumą tuo metu, kai Rusijos ir jai talkininkaujančios Baltarusijos nusikalstamais veiksmais terorizuojamos Ukrainos sportininkai priversti ginti Tėvynę mūšio lauke, neturi galimybės tinkamai pasirengti arba atstovauti savo šaliai varžybose ar net žūsta gindami savo laisvę, o dauguma Ukrainos sporto bazių sugriautos Rusijos pajėgų“, – pažymima dokumente.

Jame reiškiamas įsitikinimas, kad Rusijos ar Baltarusijos sportininkų pergalės, net pasiektos su neutralia vėliava, bus naudojamos jų valstybėms vadovaujančių nusikalstamų režimų karo ir neapykantos propagandai ir kaip „įrodymas“, kad jokios realios sankcijos nėra taikomos, kad tarptautinė situacija neva normalizuojasi.

„Rusija ir Baltarusija savo sportininkų dalyvavimą ir pergales visose tarptautinėse varžybose naudoja propagandiniais savo režimų legitimizavimo tikslais“,- teigiama rezoliucijoje.

Anot dokumento, „neišprovokuotas ir nepateisinamas Rusijos karas prieš Ukrainą, prie kurio prisideda ir Baltarusijos režimas, yra pasibjaurėtinas ir šiurkščiai pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus taikai, žmogaus teisėms ir laisvėms, kurie yra ir tarptautinio sporto pagrindas“.

Priimtoje rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys į tai, kad Ukrainos gynėjų gretose nuo pirmų karo dienų kovoja daug profesionalių Ukrainos sportininkų, taip pat ir Ukrainos olimpinės rinktinės narių.
Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) Vykdomoji valdyba 2022 m. vasario 28 d. savo pareiškime rekomendavo tarptautinėms sporto federacijoms ir sporto renginių organizatoriams nekviesti Rusijos ir Baltarusijos sportininkų ir neleisti jiems dalyvauti tarptautinėse varžybose.

Seimo rezoliuciją priėmę Lietuvos parlamentarai ragina be jokių išlygų ar papildomų interpretacijų pritaikyti šias rekomendacijas ir Olimpinėms žaidynėms.

Olimpinis čempionas V. Alekna: kol Ukrainos sportininkai fronte, į olimpiadą negalima įleisti nė vieno šalių agresorių atleto

Seimui nutarus kreiptis į pasaulio parlamentus, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkai nebūtų įleisti į Paryžiaus olimpines žaidynes, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, olimpinis čempionas Virgilijus Alekna atkreipia dėmesį, kad karą pradėjusios šalys ir jų atletai net sportą išnaudoja karo propagandai.

Pasak jo, Seimo priimta rezoliucija numato Lietuvos veiksmus apsaugant olimpiados garbę, o Tarptautinis olimpinis komitetas ir visas demokratinis pasaulis raginamas parodyti ryžtą.

„Ši principinga rezoliucija smerkia tai, kad dauguma Rusijos ir Baltarusijos sportininkų abejingai tyli, kai jų atstovaujamos valstybės tęsia karinę agresiją prieš Ukrainą ir nekaltus žmones, kai vykdo nusikaltimus žmoniškumui. Neabejojame, kad Rusijos ar Baltarusijos sportininkams net su neutralia vėliava olimpiadoje iškovojus pergalių, karą vykdančios valstybės žaidynių auksą panaudotų nusikalstamų režimų karo ir neapykantos propagandai“, – teigia V. Alekna.

Seimo narys kartu atkreipia dėmesį, kad įprastai sportininkams ruošiantis svarbiausioms jų karjeros žaidynėms, ukrainiečių atletai tokios galimybės neturi, nes kariauja. „Ukrainos sportininkai dabar ne treniruojasi, o gina Tėvynę mūšio lauke. Jie ne tik neturi galimybės tinkamai pasiruošti žaidynėms – jie žūsta gindami savo laisvę. Be to, daugumą Ukrainos sporto bazių sugriovė Rusijos raketos“, – pabrėžia V. Alekna.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės