aA
Nacionalinėje ledo ritulio lygoje (NHL) daugiausia įvarčių pelnančius ir geriausiai ritulį valdančius sportininkus dažnai nustelbia vaikinai, kurių vienintelis pranašumas - gebėjimas muštis.
Retos NHL rungtynės apsieina be muštynių, tačiau lygos vadovai tokių emocijų protrūkių nedraudžia, netgi skatina.

Be to, ir komandos varžosi, kuriai pavyks įsigyti geriau kumščiais mosuojantį žaidėją. Tokie sportininkai vadinami tiesiog kietais vaikinais ("tough guy" arba "tuff guy"). Jų paskirtis - prižiūrėti tvarką aikštėje ir demonstruoti žiūrovams savo meną. Šiaurės Amerikos ledo ritulio gerbėjai gerą kovą kartais įsimena labiau nei visas rungtynes. Už Atlanto tai - kelis dešimtmečius gyvuojantis kultas.

Mušeikos - tvarkdariai

Kad ir kaip keistai skambėtų, tai yra tiesa - mušeikos prižiūri tvarką. Kieti vaikinai, dar dažnai vadinami policininkais, turi savo nerašytą garbės kodeksą - bet ko kumščiais neužsipuola. Šie ledo ritulininkai privalo aikštėje nuo šiurkščių varžovų saugoti savo žvaigždes. Ne be reikalo NHL sklando sparnuota frazė: "Teisėjai baudžia, o kieti vaikinai moko".

Tačiau esama ir tokių žaidėjų, kuriems policininko etiketė visai netinka. Jie vadinami gūnais ("goon"). Tai itin šiurkščiai rungtyniaujantys ir jokių taisyklių nepaisantys provokatoriai. Per jų išpuolius sunkias traumas yra patyrusi ne viena NHL žvaigždė. Sakoma, kad su gūnais reikia kovoti, o policininkams nereikia trukdyti.

Nežinia, kaip būtų pasisukusi legendinio Wayne'o Gretzky karjera, jei šalia jo nuolat nebūtų žaidę aukšto lygio asmens sargybiniai - Dave'as Semenka, Marty McSorley ar Tony Twistas. To negalima pasakyti apie kitą legendą - Mario Lemieaux. Gal ir jis būtų išsaugojęs sveiką nugarą, jei greta būtų turėjęs varžovams siaubą varantį partnerį.

Toronto "Maple Leafs" gūnas Darcy Tuckeris per užpraėjusio sezono atkrintamąsias varžybas atakavo Niujorko "Islanders" kapitoną Michaelą Pecą keliu į kelį ir nutraukė šiam kryžminius raiščius. Už tai jis nebuvo diskvalifikuotas nė vienerioms rungtynėms, nes speciali NHL komisija neįžvelgė taisyklių pažeidimo.

Tada "Islanders" policininkai paskelbė gūnui karą ir vos sunkiai netraumavo paties "Maple Leafs" žaidėjo. Pamoka buvo naudinga. Pastarąjį sezoną Tuckeris nesužeidė nė vieno varžovo.

Pasikeitė ir NHL požiūris į muštynes: išprovokavai - pašalinimas 10 minučių, per incidentą palikai atsarginių žaidėjų suolelį - 10 rungtynių diskvalifikacija. Todėl praėjusio amžiaus 7-ajam ir 8-ajam dešimtmečiams būdingų masinių komandų muštynių jau nebėra.

Publikos numylėtiniai

Yra kitas kietų vaikinų darbo tikslas. Sociologų tyrimas parodė, kad iš visų profesionalių JAV sporto šakų šiuo metu ledo ritulys domina mažiausiai žmonių. Geriausiu sportu jį laiko tik 3 procentai amerikiečių. Kiti į rungtynes ateina, nes neturi ką veikti, darbe būna gavę nemokamus bilietus, nori kur nors nuvesti vaikus, o beisbolo lygos varžybos jau pasibaigusios. Ši žiūrovų kategorija apie ledo ritulį supranta tik tiek, jog ledas yra baltas, o ritulys - juodas. Jei 20-30 minučių žaidėjai neįmuša nė vieno įvarčio, jiems tampa nuobodu. Įsivaizduokite, kiek džiaugsmo tada suteikia muštynės.

Kartais panašios pagalbos prireikia ir patiems ledo ritulininkams. NHL dažnai galima išvysti tokį vaizdą: šeimininkų komanda pralaimi, kuris nors policininkas, siekdamas pakelti saviškiams ir žiūrovams kovos dvasią, sukelia muštynes su tokias pat pareigas einančiu varžovų klubo nariu.

Laimėjai kovą, žiūrėk, ir ekipos draugai ėmė greičiau čiuožti, ir mačą pavyko laimėti. Todėl kieti vaikinai dažnai tampa publikos numylėtiniais, ypač jei komandai ne itin sekasi žaisti.

Pavyzdžiui, Kolambo mieste vietos "Blue Jackets" kovotojas Jody Shelley, kurio klubas pastaruoju metu tvirtai žengia tarp autsaiderių, yra populiariausias ledo ritulininkas. Jo atvaizdą galima pamatyti visuose "Blue Jackets" arenos kampuose.

Tarp kovotojų - savos žvaigždės

Kadangi policininkai - specifinė ledo ritulininkų kategorija, egzistuoja neoficiali jų statistika. Paprastai skaičiuojami pelnomi įvarčiai ir atliekami rezultatyvūs perdavimai, o kietų vyrukų svarbiausių duomenų visumą sudaro jų tarpusavio kovų stenograma - vadinamoji kovų korta ("Fightcard").

Per pastarąjį reguliarųjį NHL sezoną tarp policininkų pirmąją vietą užėmė "Islanders" stipruolis Ericas Cairnsas. Jis iš 12 kovų pralaimėjo tik vieną, tris kartus baigė susirėmimus lygiosiomis. Vieną varžovą Cairnsas pasiuntė į nokautą. Kolambo žvaigždė Shelley šiame sąraše penktas, tačiau jam muštynėse teko dalyvauti net 27 kartus (8 pralaimėjimai, 9 lygiosios, 10 pergalių, 2 iš jų pasiektos nokautais).

Ekspertai kasmet vertina policininkus ir pagal ledo ritulininkams įprastus kriterijus: mokėjimą čiuožti, greitį, techniką, jėgą. Vienas geriausių iš jų - Filadelfijos "Flyers" atstovas Donaldas Brashearas (8 pergalės, vienas pralaimėjimas ir vienerios lygiosios - 4-oji vieta). Per pastarąjį sezoną Brashearas sugebėjo pelnyti net 8 įvarčius, atlikti 17 rezultatyvių perdavimų. Beje, už tokius rezultatus jis gavo 2,25 milijono JAV dolerių algą.

Kasparaitis nemėgsta muštis

Europiečiai netampa gerais NHL kovotojais, o ir bandančiųjų tai daryti tėra vienetai. Galima būtų paminėti nebent rusą Andrejų Nazarovą ir lenką Krzysztofą Oliwą. Tačiau tas pats Nazarovas priskiriamas "maišų" kategorijai. Taip vadinami kovotojai, kurie nei patys muša, nei kitiems leidžia tai daryti.

Iš dviejų NHL žaidžiančių lietuvių dažniau kumščiais mosuoja Darius Kasparaitis, tačiau klubas iš jo tikisi patikimos gynybos, o ne muštynių. Darius ir pats prisipažįsta, jog stengiasi nesivelti į konfliktus. "Muštis nemėgstu, nes tada teisėjai skiria baudos minutes, reikia sėdėti ant nubaustųjų suolelio", - sakė Niujorko "Rangers" dabar rungtyniaujantis lietuvis.

Prieš treniruotę - boksininko pratimai

Žemesnėse JAV lygose laimę bandžiusiam Lietuvos rinktinės puolėjui Šarūnui Kuliešiui įsiminė per vieno klubo peržiūrą sutiktas juodaodis ledo ritulininkas. "Amerikoje muštynės - šou dalis, o Europoje kumščiuojamasi, kai tikrai susipykstama, - prisiminė Kuliešius. Jungtinių Valstijų ledo ritulio muštynės neturi konkurentų. Viename klube sutiktas juodaodis vaikinas prieš treniruotes darė apšilimo pratimus ne kaip ledo ritulininkas, o kaip boksininkas, net kumščius elastiniu bintu apsivyniodavo. Iš tikrųjų per treniruotes jis nelabai mokėjo ir elgtis su rituliu, bet, kilus kokiam nors incidentui, pirmas atsidurdavo įvykių sūkuryje".

Lietuvos rinktinės puolėjas, pastarąjį sezoną žaidęs Baltarusijoje, o dabar rungtyniaujantis Švedijoje, teigia, jog tose šalyse ledo ritulininkai nesidomi muštynėmis. "Ten visi stengiasi žaisti, - kalbėjo Kuliešius. - Žinau, kad Anglijoje, kurioje rungtyniauja Dainius Bauba, būna daug muštynių. Šios valstybės klubuose gal yra ir ledo ritulio policininkų. Manau, tokį vaikiną gerai būtų turėti kiekvienai komandai - jis pasirūpintų tvarka aikštėje".

Elektrėnų "Energijos" auklėtiniui į peštynes tenka įsivelti 1 ar 2 kartus per sezoną. "Visada labiausiai įsimena masinės muštynės, - neabejoja Lietuvos rinktinės puolėjas. - Tokios kilo prieš 1995 metų Europos jaunių pirmenybes, per draugiškas rungtynes su Izraelio komanda. Po muštynių ji daugiau neišėjo į aikštę. Taip pat įstrigo konfliktas Kinijoje su Pietų Korėjos ledo ritulininkais bei susidūrimas Jugoslavijoje su vietos žaidėjais, kai vyko turnyro finalas. Tąkart serbai tikėjosi mus nugalėti ir patekti į aukštesnę grupę. Nepavyko. O kai pabandė sumušti - nepavyko dar kartą. Po rungtynių vienas žiūrovų pasakė: "Daugiau čia neatvažiuokit". Serbai karšti, tokį pažeminimą namie ilgai prisimins. Minėtais atvejais mušėsi visi aikštėje buvę žaidėjai".

"Užsikrėtė" už Atlanto

Pasiteiravus, kuris "Energijos" ledo ritulininkas dažniausiai įsivelia į muštynes, Kuliešius nedvejodamas nurodė gynėją Andrių Kaminską. "Paprastai tai darau iš azarto toks mano žaidimo stilius, - sakė Kaminskas. - Muštynės yra rungtynių dalis, ji man labiausiai patinka. Būna, kad ir už draugus reikia pakovoti, nors į policininko vardą nepretenduoju".

23 metų gynėjas teigia, jog varžovų provokuoti netenka. "Galima sakyti, konfliktas kyla abipusiu susitarimu. Nebūna taip, kad nei iš šio, nei iš to paleistume į darbą kumščius. Dažniausiai ir vienas, ir kitas supranta, kad reikia būtent taip išsiaiškinti santykius. Todėl muštynės paprastai kyla rungtynėms baigiantis. Mūsų komandos žaidėjų nėra labai daug, tad nesinori pakenkti. Jeigu viskas būna iš reikalo, treneriai nieko nesako, toleruoja. Tačiau pyksta, kai tai kartojasi per dažnai", - pasakojo ledo ritulininkas.

Kaminskas jau nebeprisimena, kada teko muštis pirmą kartą. "Tada turėjau gal 14 metų, buvau dar vaikas, - teigė "Energijos" ir Lietuvos rinktinės gynėjas. - O patirties įgijau, kai vieną sezoną praleidau JAV jaunimo lygoje. Ten ir "užsivedžiau". Toks tapo mano stilius. Dabar nė neįsivaizduoju, kad galėčiau žaisti kitaip. Šį sezoną bandau šiek tiek pasikeisti, tačiau nelabai sekasi. Vis įsiveliu į muštynes. Jau teko porą kartų pasigrumti, abu sykius kovos baigėsi mano naudai".

Pasak žaidėjo, pergalė pasiekiama, kai varžovas guli ant ledo, o pats lieki stovėti. "Nesvarbu, ar tau praskeltas antakis, ar dar kas nors, - įsitikinęs Kaminskas. - Per muštynes svarbiausia, kad tavęs nenokautuotų pirmu smūgiu. Visa kita vyksta spontaniškai, net nežinau, kaip ir papasakoti".

Sakoma, jog labai svarbu užtempti priešininkui marškinėlius ant galvos, tačiau "Energijos" gynėjui tai kelia šypseną. "To tikrai nereikia daryti, - tvirtino Kaminskas. - Visi tie marškinėliai tėra vaikų žaidimas. Svarbiausia - nepraleisti pirmo smūgio. Toliau viskas vyksta kaip bokso ringe".

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį (69)

Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys Glazge (Jungtinė Karalystė) vykstančiose Senojo...

Paskelbti „Lietuvos Fair Play apdovanojimų“ laureatai

Ketvirtadienį (12.05) Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) pagerbti „Lietuvos Fair Play...

Kas gi tas snaputis, įklampinęs ultratriatlono čempionę ir kadaise koją kišęs Šalengai (18)

Negausią šalies ultratriatlono bendruomenę trečiadienį sukrėtė žinia apie panevėžietės...

Po auksinio vakaro greičio nepraradęs Rapšys kovos dėl antrojo savo medalio (12)

Europos plaukimo čempionate trumpame baseine Danas Rapšys ketvirtadienį ryte sėkmingai pradėjo...

Ekspertė pataria: ką būtina žinoti bėgiojantiems žiemą

Atvėsus orams daugumos žmonių fizinis aktyvumas sumažėja, o dažniausiai girdimas pasiteisinimas...

Top naujienos

Už kovą „Žalgirį“ gyręs Jasikevičius mojo ranka į nokautuojantį Jameso dūrį: man tai neįdomu specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (71)

Antrus metus iš eilės Maskvos „Megasport“ arenoje Kauno „Žalgiriui“ teko žaisti...

RAND ataskaitoje – dar vienas įspėjimas NATO: šios temos Baltijos šalys vengia ne veltui (323)

NATO viršūnių susitikimą Londone prezidentas Gitanas Nausėda pavadino puikiu ir net fantastišku....

Lietaus debesys išplis po visą šalį – siautės itin stiprus vėjas (3)

Penktadienį pietvakarių vėjas pasidarys dar gūsingesnis.

Juodžiausias Jasikevičiaus ruožas: ugnimi į ugnį atsakiusį „Žalgirį“ palaidojo Jameso tritaškis (638)

Kauno „Žalgirio“ (3-9) krepšininkų pastangos nutraukti pralaimėjimų seriją Eurolygoje...

Katastrofos zonoje gyvenusi moteris: ekskursijos į šią vietą turi būti ne pramoga, o galimybė išvysti kvailumo pasekmes (32)

Pagaliau atėjo metas apžvelgti įdomiausią Černobylio zonos objektą – Pripetės miestą....

Latvijos miestas pasipuošė kaip pasakoje: tapo tikra Kalėdų sensacija (79)

Kalėdoms artėjant Latvijos miestai tampa vis gražesniais. Štai ir Uogrė pavirto tikru kalėdiniu...

Rūta Steponavičienė

Vyras papasakojo, kaip jam pavyko nutraukti saitus su alkoholiu: kada joks kodavimas nepadės? (6)

Alkoholizmas – turbūt viena iš opiausių Lietuvos problemų. Tik ar pagalvojame, kad ši...

Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį (69)

Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys Glazge (Jungtinė Karalystė) vykstančiose Senojo...

Pasitikrinkite, ar jums tai negresia: 5 nepastebimi dalykai, kurie veda santykius į pražūtį (40)

Labai daug santykių nutrūksta – tokia realybė, kad ir kaip sunku būtų ją pripažinti. Dauguma...