Išskirtinai sporto sritį apsiėmęs kuruoti Panevėžio meras susirūpino ištaisyti sportininkams lėšų pašykštėjusios miesto Tarybos klaidą. Jis asmeniškai ėmėsi iniciatyvos, kad iš biudžeto sporto klubams būtų atseikėta 300 tūkstančių litų, bet geri norai baigėsi fiasko.
Vitalijus Satkevičius
© "Panevezio balsas"

Išėjo tuščiomis kišenėmis

Kadaise sportininkų kalve vadintame Panevėžyje, išauginusiame ir už Lietuvos ribų garsias žvaigždes, dabar sportas liko trečio brolio vietoje. Maždaug septynioms dešimtims mieste veikiančių sporto klubų metų pradžioje vos 50 tūkst. litų išdrebinusi Savivaldybė lig šiol neatidavė nė cento.

Gelbėtojo vaidmens ėmėsi išskirtinai sporto sritį kuruojantis Panevėžio meras Vitalijus Satkevičius. Parodęs iniciatyvą, kad iš biudžeto sporto klubams būtų atseikėta 300 tūkst. litų, miesto galva gavo progą pasitikrinti, kiek rėmėjų turi Taryboje.

V. Satkevičiaus užmojį padėti be skatiko vargstantiems klubams ne tik Tarybos opozicija, bet ir valdantieji įvertino kaip gudrų politinį ėjimą rengiantis po maždaug aštuonių mėnesių vyksiantiems savivaldos ir galbūt net tiesioginiams mero rinkimams.

Į Tarybos posėdį susirinkę sportininkai apstulbę klausėsi kone porą valandų trukusių politinių batalijų, bet veltui gaišo laiką. Klausimas, ar šiais metais iš miesto biudžeto dar nė lito negavę sporto klubai sulauks finansinės injekcijos, liko atviras.

Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė sporto klausimams Justina Šiurnaitė teigia, kad toks Tarybos narių mindžikavimas ieškant politinių poteksčių pasmerkia sportinį gyvenimą Panevėžyje myriop.

„Kuo ilgiau vilkinamas sporto klubų finansavimas, tuo labiau jis netenka prasmės“, – teigė J. Šiurnaitė. – Šiuo metu sporto klubų veikla beveik sustojusi – kažką daro tik tie, kurie dar surenka lėšų iš juos lankančių vaikų, pačių susirastų rėmėjų. Gavę finansavimą klubai galėtų pasiūlyti renginių ir visuomenei, bet dabar patys skaičiuoja nuostolius.“

Pasipriešino net partneriai

V. Satkevičius įsitikinęs, kad 300 tūkst. litų sporto klubams bus galima skirti iš pajamų, gautų surinkus nekilnojamo turto mokestį. Merą taip optimistiškai nuteikė per pirmą pusmetį iš nekilnojamo turto Savivaldybės jau surinkti 4,4 mln. litų. V. Satkevičiaus nuomone, realu tikėtis, kad ir antrasis pusmetis bus toks pat sėkmingas.

„Šiemet jau du kartus tikslinome biudžetą ir per 12 mln. litų skyrėme būtiniausioms reikmėms, o sportui – nieko“, – nelygybę mato meras.

Nors jo ir Savivaldybės administracijos vadovų pozicijos esminiais miesto valdymo klausimais paprastai sutampa, šį kartą Tarybos sprendimus privalantys vykdyti valdininkai nebeslėpė priešpriešos merui.

Nepaisant Finansų ir biudžeto skyriaus vedėjos Onos Chomentauskienės patikinimo, jog Savivaldybės biudžetas šiemet surenkamas pagal planą, administracijos vadovai mano: pinigams išleisti yra svarbesnių reikalų nei paremti sporto klubus. Administracijos direktorės pavaduotojo Žydrūno Kvedaro nuomone, surinkus daugiau nei planuojama mokesčių derėtų Savivaldybei pirmiausia atidavinėti savo skolas.
Šiuo metu Panevėžio savivaldybės skolos, įskaitant ir paimtas paskolas, siekia 89 mln. litų.

Globojami prašosi ir kultūrininkai

Staigus mero noras metų viduryje paremti klubus politikams įtartinas. Tarybos narys Viktoras Trofimovas neabejoja, kad toks V. Satkevičiaus siūlymas slepia jo norą susirinkti politinių dividendų artėjantiems rinkimams.

„Jei merui rūpėtų ne politinė reklama, o sportas, pirmiausia pasirūpintų grąžinti klubams tai, ką Savivaldybė skolinga“, – V. Trofimovas priminė jau keletą metų negrąžinamą 120 tūkst. litų skolą „Ekrano“ futbolo komandai.

Savivaldybė futbolininkams prasiskolino pažadėjusi visiems sporto klubams atlygį už jų pergales čempionatuose. Tačiau pinigų sportininkai nesulaukė, o miesto vadovai pasiteisino, jog į biudžetą buvo surinkta mažiau pinigų nei tikėtasi.

V. Trofimovas mano, jog ir šį kartą klubams gresia likti suviliotiems ir 300 tūkst. litų matyti kaip savo ausis, jei metų pabaigoje paaiškėtų, kad biudžetas nesurenkamas.

Tokios pačios nuomonės yra liberalsąjūdininkas Gintaras Šileikis.
Išskirtinį palankumą sportininkams skeptiškai įvertino ir Tarybos narys liberalsąjūdininkas Laimutis Sėdžius.

„Meras turi būti atsakingas už visas sritis. Kuruoti vieną ir bandyti jai prakišti 300 tūkst. litų nepadoru. Kuo tuomet kiti nusikaltę? Gal, mere, pasiimkite kuruoti ir kultūrą?“, – siūlė žinomas Juozo Miltinio dramos teatro aktorius.

Panevėžys sumaterialėjo

Politikų diskusijos, ieškojimas slaptų poteksčių ir asmeninių siekių varė neviltin į Tarybos posėdį susirinkusias Panevėžio sporto pasaulio asmenybes.

Politines batalijas stebėjęs Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas bei savo vardo krepšinio klubą remiančios „Lietkabelio“ įmonės vadovas Sigitas Gailiūnas liko nustebintas Tarybos narių trumparegiškumo.

„Stebina tokios diskusijos, strėlių laidymas vieni kitiems ir mėgavimasis tuo“, – iškalbinguosius Tarybos narius įvertino S. Gailiūnas.

Jei kadaise sportininkų kalve laikytas Panevėžys nori susigrąžinti turėtą vardą, verslininkų atstovas siūlo Tarybos nariams, užuot pigiai politikavus, žvelgti plačiau ir pasisemti patirties iš sportą remiančių Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Utenos, Pakruojo, Pasvalio savivaldybių.

„Vilnius 3 mln. litų skiria savo komandai, o Panevėžys baigia visiškai sužlugdyti sportinį gyvenimą“, – teigė S. Gailiūnas. – Anksčiau vykdavę masiniai renginiai dabar persikėlė į kitus miestus. Panevėžys virto oaze, kur rūpinamasi tik materialiais dalykais. Ne atsitiktinai karinei tarnybai tinka tik 30 procentų šauktinių. Utenos savivaldybė „Juventus“ komandai skiria 500 tūkst. litų ir supranta remianti ne klubą, o visą bendruomenę, nes nė į vieną renginį nesusirenka tiek žmonių, kiek į varžybas“.

Meras pajuto partnerių pavydą

Sportui šimtų tūkstančių neiškovojęs meras iš posėdžio išėjo piktas. V. Satkevičius prisipažįsta tikėjęsis, kad jo parengtą projektą palaikys visi. Bet merą parėmė tik partijos bičiuliai konservatoriai, du nepartiniai Tarybos nariai, opozicinė Darbo partijos frakcija ir vienas iš trijų Taryboje esančių „valstiečių“. O koalicijos partneriai socialdemokratai ir „tvarkiečiai“, balsavę, kad klausimas būtų atidėtas, mero nuomone, atsuko jam nugaras.

„Tai yra klausimo sužlugdymas, koalicijos partnerių politinis šantažas, pavydas“, – piktinosi valdančiųjų palaikymo neturėjęs V. Satkevičius.

Taip miesto vadovo įvertinti Tarybos nariai aiškina nesantys prieš sportą, bet nesupratę paties mero.

„Tvarkiečių“ lyderis Sigitas Činga teigė negalėjęs balsuoti už mero siūlymą, nes jame būta begalė neaiškumų – nesvarstytas Tarybos komitetuose, nepalaikomas net Savivaldybės administracijos, atsakingos už miesto lėšų surinkimą ir paskirstymą.

Meras savo ruožtu tikina daugiau prie šio klausimo negrįšiantis, nes jau padaręs savo darbą.

„Tegul dabar kas nori, tas ir šaukia posėdį. Tarybos nariai puikiai suprato, apie ką kalbama, bet norėjo politikuoti. Ištisai gaunu priekaištų, kad meras ignoruoja sportą. O dabar visi jie parodė savo tikrąjį veidą“, – dėl sporto klubams nuplaukusių lėšų politikus kaltino V. Satkevičius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Lidl“ bėdos nesibaigia nutrintais kryžiais (40)

Prekybos tinklas „Lidl“ , reklamai naudojamas nuotraukas su nuo Kauno bažnyčių nutrintais...

Kremliaus ruporas bando pasinaudoti ir J. Statkevičiumi: paskelbė skandalingą interviu (680)

Kremliaus ruporas „Sputnik Litva“ ėmėsi ir garsaus Lietuvos dizainerio Juozo Statkevičiaus....

Iš dingusio baikerio istorijos jau pelnosi sukčiai: skelbia kraupią žinią (103)

Praėjusią savaitę dingusio baikerio Aivaro Kilkaus paieškos ant kojų sukėlė ne tik miškus...

Londone - naujas mokestis automobiliams (3)

Nuo pirmadienio Didžiosios Britanijos sostinėje Londone apmokestinami seniausi ir labiausiai...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Pieno žvaigždės“

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Pieno žvaigždės“. Tiesiogiai iš...

Aplankė Vilniaus svečių namus: kaip atrodo nakvynė už 5 eurus? (4)

Svečių namai – tai nebrangus bendrabučio tipo viešbutis, kuriame svečiai dalinasi bendrais...

Žuvų kotletai su avinžirniais – pakartoti prašys net ir nemėgstantys žuvies

Šį receptą ypač įvertins tie, kurie nemėgsta žuvies. Kad žuvį valgyti būtina, žino...

Po skandalingo J. Statkevičiaus interviu Kremliaus žiniasklaidai – A. Tapino kirtis: Juozai, tu esi skuduras (590)

Pirmadienio popietę Kremliaus portale „ Sputnik “ pasirodė skandalingas Juozo Statkevičiaus...

Lietuvos gyvenvietė, kur kainos prasideda nuo 3 milijonų (152)

Nekilnojamojo turto ekspertai neabejoja – nuo šiol pačia prabangiausia gyvenviete gali būti...

Imasi šešėlio: užsimojo prieš grynuosius ir kai kuriuos verslus (182)

Vienas svarbiausių šešėlinės ekonomikos veiksnių yra dažnas grynųjų pinigų naudojimas, sako...