aA
Lapkričio mėnesį suformuotos dvi perspektyviausių Lietuvos jaunimo orientacininkų grupės Vilniuje ir Kaune, jie žinių ne sezono metu semsis iš vienų geriausių Lietuvos maratonininkų Remigijaus Kančio ir Igno Brasevičiaus.
Ignas Brasevičius ir Remigijus Kančys
© Alfredas Pliadis

„Mes patys tokio autoritetingo trenerio neturime, todėl mintis ir buvo tokia, kad reikia pakviesti trenerį, kuris jaunuosius orientacininkus motyvuotų.

Be to, R. Kančys jau yra dalyvavęs jaunimo treniruočių stovykloje praėjusiais metais“, – sakė vienas iš projekto iniciatorių Lietuvos orientavimosi sporto rinktinės narys Vilius Aleliūnas, pridūręs, kad poreikis atsirado pastebėjus, kad jaunimo rinktinės nariai ne visuomet pavasarį būna tinkamai pasirengę naujam sezonui.

Olimpietis R. Kančys pats ne kartą išbandė savo jėgas miške su žemėlapiu, o vienas geriausių jo treniruočių draugų yra Lietuvos orientavimosi sporto rinktinės narys Jonas Vytautas Gvildys. Ilgų nuotolių bėgikas atkreipė dėmesį, kad orientacininkų varžybinis sezonas yra pernelyg intensyvus ir dėl to reikia kruopščiau dėliotis prioritetus – startai būna kone kiekvieną savaitgalį.

„Kaip ir pasibaigė sezonas, bet savaitgalį vis tiek mano naujieji auklėtiniai bėgo sprinto varžybose Vilniaus senamiestyje su žemėlapiu. Kai toks intensyvus varžybų grafikas, reikia atsirinkti kur startuoti, – sakė R. Kančys, pridūręs, kad tai yra ypač aktualu kalbant apie aukštesniojo meistriškumo sportą. – Būna, žmonės sako, kad lengvai sustartuosiu.

Jei startuoji, lengvai nebūna, varžybų azartas daro savo. Kiekvienas startas atima nemažai jėgų svarbiausiam tikslui“.

„Visi mano auklėtiniai yra labai skirtingo pajėgumo ir amžiaus, bet potencialas didelis. Tikiuosi, kad per žiemą smarkiai sustiprėsime. Jau esame nusimatę startuoti lengvosios atletikos varžybose, kad galėtume stebėti progresą“, – apie artimiausius planus kalbėjo Kauno grupės treneris R. Kančys, pridūręs, kad pirmiausia nori įvertinti, ką atletai gali parodyti pagal esamą sportinį pasirengimą.

Pirmosios treniruotės jaunimui su naujaisiais treneriais jau prasidėjo. Vilniaus grupę kuruojantis I. Brasevičius sakė, kad treniruotes sudarys tiksliai pagal bėgikų planą. Tikslas – ruoštis vidutinėms, maždaug 3-5 kilometrų distancijoms, didelį dėmesį skiriant bendram fiziniam pasirengimui.

„Reikia stebėti progresą ir tinkamai juos parengti pavasariui, kad sezono pradžioje būtų sustiprėję“, – sakė treneris.

Anot maratonininko I. Brasevičiaus, bendras fizinis pasirengimas yra labai svarbus kiekvienoje sporto šakoje: „Tai yra svarbu, pradedant nuo traumų prevencijos, patys raumenys sustiprėja. Orientavimosi sporto šakai tai aktualu dėl nuolatos esančio nelygaus paviršiaus. Kai reikia bėgti į kalną, gali ilgau tą greitį išlaikyti“.

I. Brasevičius pasakojo pastebėjęs, kad orientavimosi sporto elitas pasaulyje bėga labai greitai ir konkurencija kelia ne ką mažesnį lygį nei lengvojoje atletikoje.

„Aukščiausio lygio orientacininkai labai stiprūs yra 5 ir pusės maratono distancijose. To greičio ir koncentracijos specifinėms treniruotėms, aš manau, ir trūksta mūsų jauniesiems orientacininkams“, – teigė I. Brasevičius.

Vilniaus grupės treneris sakė, kad jo auklėtiniai startuos 3 km žiemos bėgimo varžybose manieže, Vilniaus miesto čempionatuose bei lengvosios atletikos federacijos taurėje. Tokia distancija pagal pasirengimą yra artima orientacininkų sprintui.

„Tikrai sudalyvausime varžybose, kad galėtume įvertinti tobulėjimą. Taip pat ir treniruotėse stebėsime kokie pokyčiai vyksta. Reikės išskirti kiekvieno stipriąsias ir silpnąsias puses individualiai“, – akcentavo maratonininkas.

Teiginys „neskubėk ir būsi pirmas“ orientavimosi sporte yra tikslus kaip niekur kitur, jei kalbama apie varžybų specifiką. Sportininkas, nubėgęs distanciją visiškai be orientavimosi klaidų, turi kur kas didesnį pranašumą, nei tas, kuris gali bėgti ir greičiau, bet nesusitvarko psichologiškai su techninėmis orientavimosi klaidomis, tačiau profesionaliame sporte prasideda niuansai ir svarbi yra kiekviena detalė: pradedant nuo inventoriaus, baigiant bėgimo technika – orientavimosi klaidų aukščiausio meistriškumo lygyje niekas nedovanoja.

Anot vieno iš projekto iniciatorių orientacininko V. Aleliūno, poreikis pirmiausia kelti jaunųjų atletų greitį tikrai yra, jaunimo fizinis pasirengimas kur kas prastesnis nei prieš dešimtmetį. Tada dar pats jaunimo rinktinėje bėgęs V. Aleliūnas dabar jau 10 metų atstovauja Lietuvos suaugusiųjų rinktinei ir aiškiai pastebi skirtumus tarp kartų.

„Kai mes rengėmės pasaulio jaunimo čempionatui 2006 metais, mūsiškiai visi bėgdavo 3 kilometrus apie 9 minutes tiek stadione, tiek manieže. Štai pernai greičiausiai prabėgęs vaikinas užfiksavo rezultatą arti 10 minučių – toli gražu nuo to, ko mums reikia“, – suprastėjusius jaunimo rezultatus palygino Lietuvos rinktinės narys.

Šiemet pasaulio orientacininkų pirmenybėse jaunimo grupėje aukštas vietas iškovoję šveicarai namuose kontrolinėse varžybose 3 kilometrus įveikia per aštuonias su puse minutės. Čekijoje rinktinės nariams yra iškeltas normatyvas 9 min. 28 sek.

„Mes smarkiai šiuo metu atsiliekame nuo pasaulio lyderių, todėl poreikis yra stiprinti bėgimo pusę, pirmiausia konkuruodami su kitais pralošiame dėl to. Darėme ir bendrojo fizinio pasirengimo patikrinimus, kur dažnas 20-metis nepadaro pakankamai atsispaudimų. Mes nesame kultūristai, bet miške bėgant bendrasis fizinis pasirengimas yra labai svarbus“, – jaunimo sportininkų pasirengimo problematiką akcentavo V. Aleliūnas.

Dvi jaunimo grupės Kaune ir Vilniuje treniruosis su Lietuvos maratonininkais lapkričio-balandžio mėnesiais. Projektu siekiama, kad sportininkams nauja metodika būtų motyvacija stengtis labiau ir pasirengti sezonui kur kas labiau sustiprėjus.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ketvirtadienį „Energija“ pradės 25-o Lietuvos čempionų titulo medžioklę

Jau ketvirtadienį Elektrėnų ledo arenoje startuos naujasis Lietuvos ledo ritulio čempionatas,...

Šiauliai vejasi didmiesčius – tradicinis Saulės mūšio bėgimas debiutuoja Lietuvos taurėje (3)

Rugsėjo 22 dieną Šiauliuose vyks tradicinis bėgimas, skirtas pagerbti ne tik su miesto gimimu...

Mizgaičio vestuvėse ištarti žodžiai apvertė gyvenimą: garsus treneris spjovė į sunkią traumą

Prieš gerus aštuonerius metus mišrių kovos menų treneris Alfredas Lifšicas buvo laikomas...

DELFI transliuos ledo ritulio pirmenybių kovas (1)

Prieš ketvirtadienį įvyksiantį Lietuvos ledo ritulio čempionato startą – puikios naujienos...

Abi Korėjos sieks teisės drauge organizuoti vasaros olimpines žaidynes (1)

Pchenjanas ir Seulas sutarė, kad sieks teisės drauge organizuoti 2032 metų vasaros olimpines...

Top naujienos

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (89)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės, priversti lipti per kaimynų tvoras (2)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Kova įsisiūbuoja: Skvernelis į Lietuvą vilioja 12 užsienio prekybos tinklų (356)

Jau kitą savaitę Vyriausybėje bus praskleistas paslapties šydas ir įvardintos konkrečios...

DELFI nufilmavo, kas vyksta Labanoro girioje: prieš įsigalint draudimui kirsti griūva aukščiausios pušys (192)

Pastarosiomis dienomis Labanoro girioje daugiau miškavežių nei grybautojų. Šiuo metu šioje...

Lietuviai nuo alkoholio priklausomybės gydėsi ir prieš 200 metų: vaistų atsigabendavo net iš Nikaragvos (31)

Priklausomybės ligos ir jų gydymas Lietuvoje – apipintas diskusijomis, mitais ir baime, o...

Indrė Makaraitytė. Karšta žarijų duobė Gitanui Nausėdai – tylioji dauguma, kuri prieš gėjų teises (255)

Gitanas Nausėda net pačiam sau turbūt netikėtai sugalvojo, kad vienos lyties asmenų...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (75)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Suvalkiečiai kasa bulves – pirmosios vagos džiugina, bet yra ir baimių

Vilkaviškio rajone prasidėjo bulviakasis. Pirmasis derlius džiugina, tačiau baiminamasi, kad...

Žvilgsnis į dabartinių pradinukų ateitį: profesijos, kurių visi vaikysis 2030-aisiais (4)

Moksleivių profesinio orientavimo projektas būsiu_ tęsia straipsnių ciklą apie ateities...