„Šitie rezultatai, kuriuos atskleidė nepriklausomas WADA eksperto tyrimas, yra ataka prieš švarų sportą ir olimpinį judėjimą. Tai – šokiruoja. IOC nesiruošia susilaikyti nuo pačių griežčiausių drausminių priemonių. Esame dėkingi už atliktą analizę, ją studijuojame, iki galo analizuojame visus dokumentus ir aiškinamės, ar nebuvo dar daugiau pažeidimų“, – antradienio vakarą kalbėjo 62-ejų T. Bachas.

Anot jo, į precedento neturinčią situaciją IOC nežvelgs pro pirštus ir baus visus prisidėjusius prie dopingo vartojimo skatinimo ir toleravimo. Pirmųjų sankcijų jau sulaukta – Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko negaus olimpinės Rio de Žaneiro akreditacijos ir negalės vykti į Braziliją.
Tiesa, pats V. Mutko į tai sureagavo kiek ironiškai.

„Aš oficialus asmuo, o mes olimpinėse žaidynėse visuomet tik svečiai. Mes net į olimpinį kaimelį galime įeiti tik leidus. Man svarbiausia, kad į olimpiadą vyktų mūsų rinktinė. Reikia suprasti: jei nubaus ir mane, aš susitaikysiu. Tai nėra svarbiausia“, – TASS sakė IOC sankcijų, kaip ir dar keletas Rusijos sporto valdininkų, sulaukęs V. Mutko.
Situacija labai rimta, tačiau manau, kad leidimas dalyvauti žaidynėse bus suteiktas.
Richardas Poundas, buvęs WADA vadovas
T. Bachas savo ruožtu toliau vardijo prasižengimus, už kuriuos Rusija turi būti nubausta.

„Visiems R. McLareno ataskaitoje figūruojantiems asmenims akreditacijos jau atimtos. Reikia dar šiek tiek laiko, kad situaciją išanalizuotume iki pabaigos, tačiau kas susiję su Sočio žaidynėmis, jau yra aišku. Visi atletai, kurie Sočio žaidynėse vartojo dopingą, bus diskvalifikuoti, o medaliai iš jų perrašyti kitiems. Apskritai viso pasaulio žiemos sporto federacijų mes prašome užšaldyti visus pasirengimus turnyrams, kurie artimiausiu metu turėjo vykti Rusijoje. Reikia ruošti alternatyvias vietas varžybų rengimui“, – kalbėjo vokietis.

Visgi, nepaisant susidariusios įtemptos situacijos, WADA ir kitų šalių antidopingo agentūrų spaudimo, IOC kol kas nepriėmė precedento neturinčio sprendimo ir Rusijos rinktinės iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių nediskvalifikavo.

Jis atidėtas iki savaitės pabaigos, tad vis dar neaišku, ar į dopingo liūną nugrimzdusiai Rusijos rinktinei bus leista dalyvauti varžybose Brazilijoje.

Laiko iki Rio olimpiados pradžios liko jau visai nedaug: ji vyks rugpjūčio 5-21 dienomis.
IOC veikiausiai laukia Tarptautinio sporto arbitražo teismo (CAS), kuris vėliausiai ketvirtadienį turi pateikti atsakymą į rusų apeliaciją dėl visos šios šalies lengvaatlečių rinktinės diskvalifikacijos, verdikto, ir reaguos į jį.
Aš oficialus asmuo, o mes olimpinėse žaidynėse visuomet tik svečiai. Mes net į olimpinį kaimelį galime įeiti tik leidus. Man svarbiausia, kad į olimpiadą vyktų mūsų rinktinė.
Vitalijus Mutko, Rusijos sporto ministras
Tuo metu buvęs WADA agentūros vadovas R. Poundas mano, kad Rusijos delegatai neturėtų pernelyg panikuoti – masinė diskvalifikacija neturėtų būti pritaikyta.

„Manau, kad rusams galima būti optimistiškesniems, nei išvakarėse, kai WADA pateikė rekomendacijas šalinti iš Rio visą Rusijos rinktinę. IOC akivaizdžiai nori, kad veiksmai nebūtų skuboti ir teisiškai viskas atlikta teisingai. Situacija labai rimta, tačiau manau, kad leidimas dalyvauti žaidynėse bus suteiktas. Laiko iki jų liko starto liko visai nedaug. Tiesa, aš neturiu visų duomenų, kurie yra R. McLareno ataskaitoje, todėl tai asmeninė mano nuomonė“, – duodamas interviu Rusijos žiniasklaidai kalbėjo autoritetingas kanadietis.

Visgi tam tikros sankcijos jau yra pritaikytos – be oficialių asmenų suspendavimo, Rusijai artimiausiu metu nebus patikėta rengti jokių tarptautinių varžybų, įskaitant 2019 m. numatytas Europos olimpines žaidynes.

Galutinis sprendimas priklausys nuo WADA kodekso ir Olimpinės chartijos.

Vartojo masiškai

Primename, kad skubų pasitarimą IOC sušaukė po R. McLareno analizės, kurioje nustatyta, kad Rusijoje dopingo vartojimo mastai buvo milžiniški tiek prieš Londono olimpines žaidynes, tiek prieš Sočio olimpines žaidynes, o visa tai buvo „palaiminta“ pačios valstybės.

Nepriklausomo eksperto R. McLareno atliktas tyrimas pribloškė ir visko mačiusius pasaulio sporto vadovus.

„Tai – rezonansinė byla, turinti pakeisti sporto istoriją“, – rašė „New York Times“, o BBC atskleidė, kaip Rusijoje buvo klastojami dopingo mėginiai.

WADA prašymu atlikus tyrimą paaiškėjo, kad nuo 2011 m. pabaigos iki 2015 m. rugpjūčio rusų sportininkų šlapimo mėginiai vasaros ir žiemos olimpinėms žaidynėms buvo klastojami masiškai.

Daktaro R. McLareno ataskaitoje rašoma, kad buvo suklastoti 580 šlapimo mėginių 30-yje sportinių kategorijų. Klastoti mėginiai buvo pateikti ir 2012 m. Londono žaidynėms, ir 2014 m. Sočio žiemos žaidynėms, o tai buvo daroma įvairiose sporto šakose – pradedant lengvąja atletika, baigiant slidinėjimu.

Taip pat klastoti sunkiaatlečių, kanojininkų, plaukikų, ledo ritulininkų ir net parolimpinėse žaidynėse dalyvavusių sportininkų dopingo mėginiai.

Kaip teigia pats R. McLarenas, „per 57-ias tyrimui skirtas dienas jis tik praskleidė uždangą, o WADA nori, kad jis tirtų toliau ir išsiaiškintų, kokie sportininkai buvo remiami valstybės“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (273)