aA
Buvusi sugniuždyta, išstumta iš pasaulio futbolo reitingo šimtuko, nacionalinė futbolo ekipa pradeda atsitiesti ir drąsiai kimba į atlapus favoritams. Pasiektos lygiosios 1:1 su pasaulio vicečempionais vokiečiais Niurnberge ir pergalė Kaune 1:0 prieš škotus tiesiog pribloškė futbolo pasaulį.
© DELFI
Per kelias dienas lietuviams pavyko sugriauti nusistovėjusius kanonus, pagal kuriuos pasmerkti išankstiniams pralaimėjimams futbolo nykštukai nuolankiai dalijo taškus galingiesiems.

Iš karto ėmėsi reformų

Ar Lietuva ir toliau atsikrato futbolo provincijos įvaizdžio, parodys birželio 11-oji. Tą dieną Kaune mūsų rinktinė žais labai svarbias rungtynes su islandais. Tik pergalės atveju mūsiškiai tęstų kovą dėl antrosios vietos savo atrankos grupėje ir kelialapio į būsimo Europos čempionato finalinį turnyrą Portugalijoje.

Lietuvoje niekada netrūko gerų žaidėjų, bet stigo geros futbolo infrastruktūros ir tarpusavio susiklausymo tarp komandų. Turėjo prabėgti daug metų, kol buvo atsisakyta savo kiemo interesų, o geriausi vienuolikių futbolininkai nukreipti į legendinį Vilniaus "Žalgirį" (faktiškai nacionalinę komandą), kuris brandos žydėjimo metais priklausė tuometinės TSRS ekipų elitui.

Po nepriklausomybės atkūrimo šykščiai valstybės remiamas futbolas buvo paskendęs nežinomybės liūne, kurį lydėjo nuolatiniai šalies federacijos vadovų skandalai. Norėdami išgyventi, klubai skubėjo parduoti už grašius užsienin perspektyvesnius žaidėjus. Daugelis jų ten tvirtai užėmė vietas ant atsarginių suolelių. Namuose pasilikę futbolininkai taip pat netobulėjo. Nacionaliniai čempionatai buvo blankūs ir neįdomūs.

Nors futbolui ir šiuo metu stinga valstybės paramos bei dėmesio, dabartiniai vadovai nepraranda iniciatyvos ir suranda išeitį. Jie glaudžiai bendradarbiauja su FIFA ir UEFA atstovais ir sulaukia nemažos paramos mūsų futbolui. Ateityje ji žadama dar svaresnė ir padės įgyvendinti racionalius projektus.

Teisingas žingsnis buvo žengtas ir pasirenkant naują rinktinės trenerių komandą. Prie jos vairo stojęs patyręs futbolo specialistas Algimantas Liubinskas nedelsdamas griebėsi reformų. Jis sugrąžino į nacionalinę komandą nemažai ankstesniais metas išvarytų žaidėjų, kurie solidžiu žaidimu pranoko daugelio specialistų lūkesčius.

Nauji treneriai sutelkė kolektyvą

"Gerai suprantu, ką renkuosi. Rizikuoju būti nušvilptas žiūrovų, keiksnojamas po pralaimėjimų, tačiau vidinis balsas sako, kad to nebus. Esu patyręs šilto ir šalto, pasiekęs neblogų rezultatų su rinktine ankstesniais metais, tačiau savęs galutinai nerealizavęs trenerio darbe. Man buvo daromas dirbtinis spaudimas, todėl negalėjau dirbti taip, kaip norėjau. Dabar Federacijoje visai kita atmosfera.

Aš būčiau nestojęs prie rinktinės vairo, jei būčiau netikėjęs jos perspektyva. Nors gavau nepavydėtiną palikimą: tris taškus ir priešpaskutinę, ketvirtąją vietą grupėje. Mes dar pakovosim", - teigė "Kauno dienai" Algimantas Liubinskas, kovo pradžioje pakeitęs B.Zelkevičių Lietuvos futbolo nacionalinės komandos vyriausiojo trenerio poste.

Nuojauta neapgavo. Pasak trenerio, jis buvo gerai išanalizavęs savo pirmtako klaidas ir žinojo, ką konkrečiai reikia daryti. A.Liubinskas neapsiriko pasirinkęs savo padėjėjais racionaliu mąstymu pasižymintį buvusį FBK "Kaunas" strategą Saulių Širmelį bei kupiną naujų idėjų, jaunatvišku ambicingumu trykštantį Kelno aukštosios futbolo trenerių mokyklos absolventą, buvusį žinomą puolėją Valdą Ivanauską.

Pasirengti rungtynėms su vokiečiais mūsų treneriai neturėjo laiko, stigo ir kelių pagrindinių žaidėjų. Tačiau per kelias dienas jiems pavyko pakeisti ir suderinti visų grandžių žaidimo taktiką, pasėti tarp viso kolektyvo narių tarpusavio pasitikėjimo, atsakomybės sėklą. Ji greitai suvešėjo ir jau davė gerų vaisių.

"Mes specialiai išplėtėme rinktinės kandidatų sąrašą, kad vyktų sveika tarpusavio konkurencija. Nepatekę į pagrindinę sudėtį, futbolininkai bet kuriuo metu gali įsilieti į ją. Tai parodė draugiškas mačas Kaune su beveik pajėgiausios sudėties rungtyniavusiais rumunais, kuriems pralaimėjome 0:1. Manau, kad šis pralaimėjimas nėra žingsnis atgal. Mes pažengėme į priekį, pamatėme savo trūkumus ir daug ko pasimokėme, kurdami teigiamą įvaizdį ir siekdami geresnių rezultatų", - tvirtino A.Liubinskas.

Didelis stimulas atstovauti rinktinei

Ankstesniais metais nenorėję žaisti šalies rinktinėje, dabartiniai jos lyderiai tvirtina, kad jiems didelė garbė būti darnaus kolektyvo nariais. Jie mato perspektyvą ir ryžtingai nusiteikę kovoti dėl kelialapio į Europos čempionato finalinį turnyrą.

"Man žaidimas rinktinėje teikia malonumą. Kol taip bus, rungtyniausiu. Kai pajusiu, kad jau tampa kančia, pasitrauksiu, - tvirtino puikiai vartus gynęs Gintaras Staučė. -Iškovoti keturi taškai per abejas atrankos rungtynes - fantastiškas rezultatas. Padaryta gera pradžia, bet nereikia pulti į euforiją. Viskas mūsų rankose. Dabar svarbiausia - išvengti traumų ir su islandais žaisti pajėgiausios sudėties".

"Rungtynės su vokiečiais ir škotais parodė, jog jie - ne šventieji. Galima su jais kovoti ir laimėti. Dabar viskas priklauso tik nuo mūsų valios", - įsitikinęs saugas Tomas Ražanauskas, pelnęs du įvarčius per abejas rungtynes.

"Sužaidėme fantastiškai. Neprisimenu, kad būtume tokie vieningi. Kovojau energingai, daug agresyviau, nei atstovaudamas "Porto" klubui. Nauji rinktinės treneriai suteikė labai stiprų impulsą", - pritarė puolėjas Edgaras Jankauskas.

"Treneriai sugrąžino į rinktinę ne vieną "nurašytą" futbolininką (tarp jų ir mane), kurie dar turi nemažai sauso parako. Mums užteko vos kelių bendrų treniruočių. Per jas atsirado savitarpio pasitikėjimas, supratimas. Treneriai tariasi su mumis kaip su lygiaverčiais kolegomis ir nebijo priimti rizikingų sprendimų", - pabrėžė saugas Darius Maciulevičius.

Reikia ir valdžios paramos

Po lygiųjų su lietuviais labiausiai Vokietijoje kritikuotas žmogus, nacionalinės ekipos treneris Rudis Fioleris lengviau atsikvėpė Kaune, kur buvo mūsiškių pergalės liudininku prieš škotus. Po jos pasaulio vicečempionų kelias kovojant dėl pirmosios vietos grupėje tapo atviresnis. R.Fioleris teigė "Kauno dienai", jog Lietuvos rinktinėje nėra ryškių futbolo žvaigždžių, bet keli žaidėjai galėtų rungtyniauti Vokietijos pajėgiausiuose klubuose. "Lietuviai yra stiprūs kaip komanda. Jie ir toliau atkakliai sieks savo tikslo", - pavydėjo mūsiškiams geležinės žaidimo drausmės vokiečių treneris.

Pasak ilgamečio Kauno futbolo mokyklos direktoriaus Antano Komskio, išugdžiusio ne vieną žinomą žaidėją, mūsiškių stiprybė ta, kad jie nepasidavė pajėgių varžovų diktuojamoms žaidimo sąlygoms, o neretai juos privertė žaisti pagal savąsias. Nors mūsų žaidėjai meistriškumu ir tokio rango varžybų patirtimi negalėjo prilygti nei vokiečiams, nei škotams, jie buvo vienas tvirtas kumštis.

"Labai gerai, kad šiuo metu suteikta galimybė atstovauti rinktinei ne trenerių numylėtiniams, o geriausią sportinę formą demonstruojantiems futbolininkams. Anksčiau vienas Zelkevičius sprendė viską, dabar visi treneriai tariasi su savo auklėtiniais svarbiausiais klausimais. Toks abipusis pasitikėjimas ugdo kolektyviškumo jausmą, kuris svarbus siekiant gerų rezultatų", - sakė A.Komskis.

"Mes stojome į kovą su pajėgiais varžovais kaip savo valstybės patriotai, bet kol kas nesulaukiame jos paramos. Mūsų bendruomenės nariai yra tie žmonės, kurie fanatiškai dirba dėl idėjos ir mato gerą perspektyvą. Mūsiškių galimybės atrankos grupėje užimti antrąją vietą ir atsidurti tarp šešiolikos pajėgiausių Europos čempionato dalyvių yra gana realios", - įsitikinęs Lietuvos futbolo federacijos prezidentas Liutauras Varanavičius.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Leškų skandale tašką dedanti trenerė Rapšiui planuoja kitokį sezoną (51)

Danas Rapšys namų nematė du mėnesius, per kuriuos patyrė tiek nuotykių, kad užtektų ir...

Į pasaulio čempionatą išvykusi Lietuvos irklavimo rinktinė: nerimaujame (1)

Antradienį Lietuvos irklavimo rinktinė išvyko į rugpjūčio 25-rugsėjo 1 dienomis Austrijoje...

Lietuvos orientacininkams – pasaulio čempionato sidabras

Olomouce (Čekija) vykstančio ketvirtojo pasaulio kurčiųjų orientavimosi sporto čempionato...

Regbio „Top“ lyga: neįtikėtina drama Šiauliuose ir grandų pergalės

Savaitgalį Baltijos regbio „Top“ lygoje praūžė trečiasis turas. Jo puošmena tapo tikras...

Triatlono taurėje – pirmoji Butrimavičiaus pergalė ir sugrįžusi praėjusio sezono čempionė

Priešpaskutiniame šeštajame Lietuvos triatlono taurės etape Veisiejuose šeštadienį...

Top naujienos

Lietuvos vežėjai prognozuoja – laukia didelė krizė (407)

Jau kitais metais vežėjai baiminasi susidursiantys su didžiule krize. Nuo 2020-ųjų vidurio bus...

Politologas: nors konservatoriai dabar populiariausi, jų laukia sunkiausi rinkimai (163)

Antradienį neeilinės Seimo sesijos metu tvirtinama Vyriausybė sukėlė abejonių konstitucinės...

Ulanovas: mūsų tradicijos gilios – būtų fiasko neįveikti grupių etapo (33)

Edgaras Ulanovas – vienas iš penkių Kauno „Žalgirio“ atstovų likusiame Lietuvos krepšinio...

Sinoptikai ragina pasiruošti: trečiadienį šalį merks gausūs lietūs (3)

Ties kontrastingu šaltuoju atmosferos frontu susidaręs vandeningas ciklonas trečiadienio rytą ir...

Skandalingai vizitą Ukrainoje pradėjusi Sara Netanyahu: kas ji? (120)

Dviejų dienų vizitas Ukrainoje Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu prasidėjo ne itin maloniai,...

Vokietija krizės atveju sau galėtų skirti 55 mlrd. dolerių (20)

Šalies finansų ministras Olafas Scholzas užsiminė, kad, kilus ekonominei krizei, Vokietija...

Septynių vaikų motina: vaikas buvo atimtas neteisėtai (195)

Kauno apylinkės teisme baigiama nagrinėti Evelinos Geležiūnienės smurto prieš mažametį byla....

Leškų skandale tašką dedanti trenerė Rapšiui planuoja kitokį sezoną (51)

Danas Rapšys namų nematė du mėnesius, per kuriuos patyrė tiek nuotykių, kad užtektų ir...

Procedūros kūdikiui, kurioms moterys pasirašo atvykusios gimdyti: ką apie jas būtina žinoti? (35)

Atvažiavus gimdyti kiekviena moteris gauna krūvas (bent jau tą akimirką atrodo, kad krūva)...

Kanados rinktinei – antra bloga žinia per dieną: nusisuko buvęs JV ir Sabonio bendraklubis (3)

Iki pasaulio krepšinio čempionato pradžios likus tik kiek daugiau nei savaitei Kanados rinktinė...