aA
„Per mano 35-erius darbo metus reikalavimai treneriui gerokai išaugo. Šiuolaikinis treneris tikrai turi žinoti kur kas daugiau, negu reikėjo išmanyti treneriui prieš kelis dešimtmečius“, – teigia Lietuvos sporto universiteto (LSU) alumnas dėstytojas, plaukimo guru vadinamas Genadijus Sokolovas
Genadijus Sokolovas ir Michaelas Phelpsas (LSU nuotr.)
Genadijus Sokolovas ir Michaelas Phelpsas (LSU nuotr.)

Jis nuo 2000-ųjų sporto mokslininko karjerą sėkmingai tęsia Jungtinėse Amerikos Valstijose ir net intensyvioje dienotvarkėje suranda laiko savo patirtimi pasidalyti su kolegomis bei studentais Lietuvoje.

– Tai koks turi būti šiuolaikinis treneris?

– Pasaulis sparčiai keičiasi, tad daug permainų bei iššūkių tenka ir treniravimo sričiai. Itin pagerėjo daugumos sporto šakų pasaulio rekordai. Padidėjo sporto informacijos srautas. Dabar treneriai gali naudotis pasaulio leidinių ir duomenų bazėmis, gali dalyvauti įvairiose trenerių konferencijose, per varžybas stebėti geriausius pasaulio sportininkus, susipažinti su šiuolaikinėmis treniruočių sistemomis. Gausu naujos informacijos ir kitose treniravimo srityse: tai atranka į tinkamiausias sporto šakas, treniruotės įvairiame amžiuje, judesių mokymas, informacinių technologijų ir šiuolaikinių prietaisų pritaikymas sporte bei daugelis kitų.

Taigi šiuolaikiniai treneriai turi būti aktyvūs, smalsūs, domėtis naujausiais sporto mokslo pasiekimais, sekti visų treniravimo sričių naujienas ir savo darbe taikyti pažangias informacines technologijas.

– Po ilgokos pertraukos vėl sugrįžote dėstyti LSU magistrantams, kad ir nuotoliniu būdu. Ką rengiant būsimuosius trenerius reikėtų ypač akcentuoti?

– Po 20 metų pertraukos smagu pristatyti atnaujintą kompiuterizacijos sporte kursą Lietuvos sporto universitete. Matematika ir kompiuterinės programos sparčiai diegiamos įvairiose sporto srityse, taigi savo žiniomis mūsų studentai turi neatsilikti nuo kitų šalių.

Kompiuterizacijos sporte kursas nėra lengvas, bet labai praktiškas. Magistrantus supažindinau su kompiuterizacijos sporte ypatumais, kaip apskaičiuojamos ir sporte pritaikomos matematinės funkcijos, aptarėme sportinį prognozavimą, įvairius matematinius modelius (daugiamečio sportinių rezultatų kitimo, jaunųjų sportininkų brendimo, treniruočių krūvio analizės, sportinių rezultatų ir krūvio kitimo metiniame treniruočių cikle) ir kt.

Per nuotolinius seminarus studentai mokėsi, kaip apskaičiuoti įvairių sporto šakų rekordų kreives, kaip, naudojant Excel šablonus, pagal pulsą, laktatą ar sportinius rezultatus apskaičiuoti treniruočių krūvio intensyvumo zonas, kaip sudaryti metinio treniruočių krūvio modelį.

Manau, kuo anksčiau studijų metais būsimieji treneriai ir fizinio ugdymo specialistai sužinos, kaip matematinius dėsnius pritaikyti sporte, pratimų fiziologijoje, vaikų fiziniame rengime, galbūt ir patys imsis kurti kompiuterines programas. Žinoma, treneriui itin svarbios ir fiziologijos, biochemijos, treniruočių metodikos, psichologijos bei kitų sričių žinios.

– Galbūt ir su JAV studentais dalijatės savo patirtimi?

– JAV studentams paskaitų kol kas neskaitau, tačiau keli universitetai domisi mūsų tyrimais. Esu įtrauktas į Delavero universiteto programas – ten vedu paskaitas treneriams apie sportininkų rengimą ir praktinį sporto mokslo pritaikymą.

– Kokia trenerių rengimo sistema JAV?

– JAV norint dirbti treneriu reikia įgyti leidimą, kurį, išklausius specialius kursus ir išlaikius egzaminus, dažniausiai išduoda sporto federacijos ar trenerių asociacijos. Beje, yra keletas trenerių kvalifikacijos lygių. Pavyzdžiui, Amerikos plaukimo trenerių asociacija turi 5 lygių trenerių mokymo programą.
Daugelis aukštos kvalifikacijos trenerių JAV yra baigę bakalauro, magistro studijas, o kai kurie įgiję ir daktaro laipsnį.

JAV treneriai turi daugybę galimybių tobulėti dalyvaudami įvairiose programose, kurias siūlo universitetai, olimpinis komitetas, federacijos, trenerių asociacijos, sporto mokslo organizacijos ir kt.

– Kodėl treneriui svarbu nuolat tobulintis?

– Treneriams privalu kelti kvalifikaciją, nes kasmet atsiranda naujų žinių, geriausi treneriai tobulina savo treniruočių metodus, sukuriamos naujos technologijos, kompiuterinės programos, prietaisų sportininko miegui, mitybai, atsigavimui, hidratacijai ir kitiems dalykams sekti. Taigi visa tai profesionaliai dirbančiam treneriui reikėtų žinoti.

Ir aš aktyviai įsitraukęs į trenerių mokymus tiek JAV, tiek ir tarptautinėse organizacijose, pavyzdžiui, FINA, Tarptautinėje plaukimo federacijoje, turinčioje 3 lygių trenerių kvalifikacijos programą. Pagal JAV olimpinio ir paralimpinio komiteto programas vedu kursus ir kitų sporto šakų treneriams.

– Jūsų, patyrusio FINA eksperto, sukurtą unikalią tyrimų metodiką ypač vertina, patarimų bei konsultacijų kreipiasi ir garsūs pasaulio vandens sporto meistrai, ir treneriai.

– Savo profesinę patirtį mielai perteikiu trenerių konferencijose ir JAV olimpinio centro rengiamuose kursuose įvairių sporto šakų treneriams bei sportininkams. Jiems padedu taisyti technikos klaidas, tobulinti treniruočių procesą.

JAV Olimpiniame treniruočių centre Kolorado Springse kasmet vyksta ir tarptautiniai kursai, į kuriuos suvažiuoja treneriai iš viso pasaulio, tarp jų – ir iš Lietuvos. Jiems skaitau paskaitas apie treniruočių metodikas, sportininkų nuovargį ir atsigavimą, testavimus. Kuriu ir naujas kompiuterines programas treniruočių procesui planuoti, valdyti, sportininkams testuoti bei duomenų bazes.

Kartu su kolegomis jau baigiame kurti svarbią Talentų identifikavimo ir ugdymo kompiuterinę duomenų bazę. Ją pradėjome įdiegti kelių šalių federacijoms ir olimpiniams komitetams.

– Kaip koronaviruso pandemija ir visi suvaržymai paveikė Jūsų darbus ir sportininkų veiklą JAV?

– Per pirmąją pandemijos bangą JAV treniruotės vyko, tačiau nebuvo varžybų. Manau, tai neblogai – sportininkai galėjo daugiau treniruotis, o rezultatai nuo to tik pagerėjo.

Mano darbai nenutrūko, tik daugiau jų persikėlė į virtualią erdvę: skaitau paskaitas trenerių konferencijose bei vedu kvalifikacijos kėlimo kursus. Kartu su kolegomis tęsiame testavimus Olimpiniame treniruočių centre, toliau kuriame kompiuterines programas, naujas testavimo ir treniravimo aparatūras. Sumažėjo kelionių, bet darbų tik padaugėjo.

LSU
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Kanada tarsi volu pervažiavo per čekų gynybą – žais dėl pasaulio čempionato aukso

Suomijoje vykstančiame pasaulio ledo ritulio čempionate dėl aukso medalių kovos turnyro...

JAV šturmą atlaikę suomiai žengė į pasaulio ledo ritulio čempionato finalą

Suomijoje vykstančiame pasaulio ledo ritulio čempionate paaiškėjo pirmieji finalo dalyviai. Jais...

Košmariškas sezono startas: Palšytė „Deimantinės lygos“ varžybose neįveikė pradinio aukščio

Pirmasis naujojo sezono startas labai nesėkmingai susiklostė geriausiai Lietuvos šuolininkei į...

Lietuvos buriavimo rinktinė startuos „SSL Gold Cup“ kvalifikacinėse varžybose

Nuo 30 mazgų vėjo ir plyšusių burių, iki idealių lenktyninių sąlygų – tris intensyvias...

Alekna toliau dominuoja JAV: artimiausią konkurentą pranoko 4 metrais

Arkanzaso valstijos Fajetvilio mieste vykusiose JAV studentų lygos ( NCAA ) lengvosios atletikos...

Top naujienos

Delfi PliusEglė Gatelytė

„Dėl Ukrainos tampame pajuokos objektu“: vokiečių atsargos pulkininkas garsiai ištarė jau seniai sklandantį įtarimą (3)

„ Karas Ukrainoje labai dinamiškas, Rusijos kariuomenė bando apsupti didžiuosius miestus...

Po laidotuvių – siaubinga egzekucija kapinėse prie Vilniaus: tai buvo tikras šėtoniškas vakarėlis (N-18)

Tai buvo tikras šėtoniškas vakarėlis, kurį du vyrai surengė savo gimtojo kaimo kapinaitėse –...

Lietuviai dovanos Ukrainai garsųjį droną „Bayraktar“: surinkti 5 mln. eurų (3)

„Laisvės TV“ šeštadienį surinko reikiamą 5 mln. eurų sumą dronui „ Bayraktar “, kuris...

Delfi PliusVaidas Mikaitis

Šilumos ir egzotikos ieškantiems siūlo prisiminti saulėtą šalį: čia patiks ne tik kainos, bet ir požiūris į lietuvius

Pakalbėkime apie atostogas. Ant mūsų slenksčio jau stovi vasara, tačiau dieną, kai yra rašomos...

„Žalgirio“ fanus su komanda susitaikyti kvietęs Maksvytis pasidžiaugė geru sprendimu dėl Mareko

„Sunkios rungtynės. „Šiauliai“ namie žaidžia su daug didesne energija. Mus antrame ir...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia užėmusi strategiškai svarbų miestą Rytų Ukrainoje Ukraina: mūšiai dėl Lymano tebevyksta

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Emocinė neištikimybė: išvardijo ženklus, kuriuos pastebėjus, turėtumėte sunerimti

Turite antrąją pusę, esate su juo laiminga, bet vis daugiau bendraujate su kolega, o gal tiesiog su...

„Mados infekcija“: pristatytos įspūdingos antrosios dienos kolekcijos Su nuotraukų galerija; pildoma

Paskutinį gegužės savaitgalį, penktadienį ir šeštadienį, Vilniuje vyko kasmetinis...

Užsienio politikas: už žudymą metavisatoje turėtų grėsti realios bausmės

Žmonės, metavisatoje darantys „rimtus nusikaltimus“, turėtų sulaukti realių baudžiamųjų...

Delfi Plius

Po pokalbių su rusų belaisviais – atviras interviu laidoje: naujos versijos šokiruoja

Vladimiras Zolkinas – ukrainiečių tinklaraštininkas, paskelbęs apie 200 interviu su rusų...