aA
Tik kelias dienas Lietuvoje viešintis 9-to meistriškumo Kung Fu Wing Tsun mokytojas iš Vengrijos Norbertas Maday sulaukė didelio šios sporto šakos entuziastų dėmesio ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos ir Ukrainos.
Norbertas Maday
© Organizatorių nuotr.

Si-Kung N. Maday sutiko pasidalinti savo mintimis apie šį kovos meną, jo filosofiją bei sporto svarbą žmogui.

– Mokytojau Norbertai, kaip Jūsų gyvenime atsirado kovos menai ir Wing Tsun?

– Kai dar buvau vaikas ir gyvenau Vengrijoje, su draugais pamatėme pirmuosius filmus su legendiniu Bruce Lee. Žinoma, iškart visi užsinorėjome tapti tokie, kaip jis. Mes Kung Fu įsivaizdavome tik iš filmų, o realybė buvo visiškai kitokia. Apie 1985 metus mano šalyje nebuvo jokios tikros Kung Fu mokyklos. Galėjai sutikti tik apgavikus ir apsimetėlius, todėl pirmojo savo mokytojo ieškojau kaimyninėse šalyse. Juo tapo 5-to lygio meistras. Deja, jis gyveno Kroatijoje ir, kilus karui, dėl uždarytų sienų nebegalėjau daugiau pas jį treniruotis. 1991 m. išvykau ieškoti mokytojų į Kiniją, Honkongą. Ten sutikau mokytoją Leung Ting, kuris yra tarptautinės Wing Tsun organizacijos įkūrėjas. Vėliau, grįžęs į Vengriją, pradėjau mokyti, tapau Rytų Europos Wing Tsun organizacijos vadovu.

– Kaip apibūdintumėte, kas yra Wing Tsun?

– Tai daugiau nei prieš 300 metų Šaolin vienuolės Ng Mui sukurta Kung Fu sistema. Pirmoji vienuolės mokinė buvo Yim Wing Tsun, kurios garbei ir buvo pavadintas šis kovos menas. Yra kelios legendos, kur sakoma, kad Wing Tsun sudaro baltosios gervės ir gyvatės stilius, kitur sakoma, kad baltosios gervės ir beždžionės stiliai, trečioji teorija teigia, kad Wing Tsun susideda iš baltosios gervės ir lapės stilių. Kas dabar pasakys, kaip buvo iš tikrųjų?

Kaip Wing Tsun mokytojas galiu pasakyti, kad tai labai efektyvus Kung Fu kovos menas, kurį sukūrė moteris, todėl čia nebūtina turėti jėgos ar ūgio pranašumą. Ši kovos sistema priešininko jėgą panaudoja prieš jį patį. Tai yra dvigubas efektas. Čia atliekami paprasti, labai žmogiški veiksmai. Juk mes negalime skraidyti kaip gervės. Ši Kung Fu sistema nėra panaši į jokią kitą. Ne veltui Wing Tsun savigynos sistemą, dėl jos itin aukšto efektyvumo ir paprastumo, naudoja specialiosios pajėgos Europoje ir JAV, FTB. Pats esu dėstęs Vengrijos policijos akademijoje, o mano mokinys jau daugelį metų sistemiškai ruošia Vengrijos spec. pajėgas. Žinoma, prie Wing Tsun populiarinimo labai prisidėjo ir didysis mokytojas Yip Man bei jo mokinys Bruce Lee.

– Kaip apibūdintumėte idealų Wing Tsun mokinį?

–Pirmiausiai mokinys turi mylėti šį kovos meną, būti ištikimas ir norėti tapti tikru meistru bei mokinti kitus. Šiandieniniame mūsų greitame pasaulyje didžiausia problema yra su mažais vaikais, jaunimu, kurie nuolat žaidžia kompiuteriais ar telefonais, mažai juda, labai stipriai sumažėja jų fizinis aktyvumas, susilpnėja sveikata, todėl mūsų vienas iš tikslų yra parodyti sporto svarbą jaunam žmogui.

Kita problema ta, kad dabartinis jaunimas nori visko labai greitai. Tačiau norint išmokti Wing Tsun, reikia studijuoti daugybę metų. Visgi taip yra su bet kokia sporto rūšimi ar menu. Jei tu nori būti geru fotografu, turi daugelį metų tobulinti savo techniką, eiti viena kryptimi ir nuolat tobulėti. Taip pat ir čia, jei nori tapti meistru, turi daug metų dirbti prie technikos ir Wing Tsun filosofijos. Mes visada ieškome žmonių, kurie ne tik treniruotųsi, bet ir patys norėtų perduoti savo žinias ateities kartoms.

– Turbūt domitės ir kitais kovos menais, galbūt galėtumėt išskirti Jums patinkančius kovotojus?

– Dabar aš nebeieškau kovotojų, aš ieškau žmonių, kurie tiki Wing Tsun ateitimi ir nori mokinti šio kovos meno. Kovoti yra lengva, o mokinti mokinius 30-imt metų yra tikrasis iššūkis.

– Kiekvienas rytų kovos menas yra ir dalis filosofijos. Ko moko Wing Tsun?

– Taip, Wing Tsun lavina ne tik fizines savybes, išmoko apsiginti, teigiamai veikia žmogaus smegenų ir nervų sistemą, bet ir nukreipia teisingu gyvenimo keliu. Aš pats esu pavyzdys, kurį Kung Fu Wing Tsun pakeitė labai stipriai. Pradėjęs sportuoti, aš tobulėjau ir augau, tapau daug geresniu žmogumi. Juk ne veltui mes sakome, kad tai kovos menas geriems žmonėms. Wing Tsun moko ne tik apsiginti ir tobulinti savo kūną. Tai tuo pačiu yra ir filosofija, kurią sudaro Budizmo, Taoizmo ir

Konfucianizmo pagrindai. Kovos menas suteikia discipliną, išmoko kantriai ir nuosekliai siekti savo tikslo, o blogus įpročius pakeičia gerais.

– Mokytojau, šios filosofijos yra daug stipresnės Kinijoje nei Europoje. Ar matote dėl to iškylančių skirtumų tarp Jūsų mokinių?

Teisingai, mes turime skirtingas tradicijas, Rytuose Wing Tsun gimė, todėl ir vertinamas yra šiek tiek kitaip. Tačiau, manau, kad svarbu ne odos spalva ar vieta, kur tu gyveni, o tai, ar tu myli šį kovos meną, ir ar nori vadovautis jo siūlomomis vertybėmis.
Kalbant apie mokinius, svarbiausia yra kovotojo širdis ir moralės principai. Tiek vengrai, tiek ir lietuviai, turi labai dideles širdis.

– Kaip apibūdintumėte savo mokinius iš Lietuvos?

– Lietuviai yra labai ištikimi, sunkiai treniruojasi, o svarbiausia – jie myli Wing Tsun. Man labai patinka lietuvių tauta. Čia atvažiuoju jau daug metų. Mes pradėjome nuo visiško nulio prieš daugelį metų, o dabar čia turime daug meistrų, kuriems vadovauja Wing Tsun organizacijos Baltijos regiono vadovas 5-to lygio meistras Si-Fu Linas Gudonavičius. Jūsų šalyje labai paaugo žinios ir suvokimas Wing Tsun, sustiprėjo judėjimas. Į Lietuvą aš atvežiau ne tik kovos meną, bet ir pamilau šią šalį.

– Šį kovos meną sukūrė moteris. Ar jį ir įsisavina lengviau moterys?

– Taip, moterims šią sistemą perprasti yra daug paprasčiau. Pavyzdžiui, Vengrijoje Wing Tsun yra pagrindinė kovinė sporto šaka ir ji labai populiari tarp moterų. Mes turime net apie 10 meistrių, kurios moko kitus. Lietuvoje ši sporto šaka dar tik pradeda augti. Jei nori pradėti treniruotis Wing Tsun, nėra jokio skirtumo, kiek tau metų ar kokia tavo lytis. Tu gali būti 7-metis arba gali pradėti lankyti treniruotes 60-ties. Čia mes kovojame patys prieš save, prieš tingumą, silpnybes, ugdome valią ir tobulėjame kaip žmonės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kaitino ir Japonijos ledą: rusė pakartojo erotišką savo pasirodymą (10)

21-erių metų Rusijos čiuožėja Jelizaveta Tuktamyševa mėgaujasi buvimu dėmesio centre.

Dėl neįgaliojo sumušimo nuteistas Evaldas Petrauskas nedalyvaus Lietuvos čempionate (10)

Trečiadienį Šilutėje prasideda Lietuvos bokso čempionatas. Jame dalyvauja 54 boksininkai ir 15...

Šaudymo iš lanko meistrai varžysis tarptautinėse varžybose Alytuje

Šį savaitgalį Alytuje vyks jau šeštasis tarptautinis šaudymo iš lanko turnyras „Best...

„Hockey Punks“ gretose debiutuos lietuviško kraujo turintis meksikietis

Trečiadienį Lietuvos ledo ritulio pirmenybių rungtynėse Vilniuje tarp šeimininkų „Hockey...

LTOK apdovanoti geriausi Lietuvos kūno kultūros pedagogai (5)

Tradiciniuose geriausių Lietuvos kūno kultūros mokytojų apdovanojimuose įvertinimo sulaukė ne...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (218)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (16)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (473)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui (3)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (3)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (15)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (22)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (1)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (1)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...

Išrinkta „Dydžio (r)evoliucijos“ nugalėtoja: filmavimo metu įvyko ir sužadėtuvės (15)

Šį trečiadienio vakarą LNK televizijos eteryje paaiškėjo pirmojo Lietuvoje plius dydžio...