aA
"Kiekvienam mano kartos krepšininkui "Žalgiris" buvo svajonių viršūnė. Vos pradėjęs savo sportinę karjerą nekantriai laukiau kvietimo į šią komandą. Atrodė, jog pėsčias galėjau iš Klaipėdos nueiti į Kauną. Iš tikrųjų čia prabėgo patys gražiausi mano gyvenimo metai", - "Kauno dienai" teigė Modestas Paulauskas.
Keturiolika sezonų "Žalgiriui" atstovavęs olimpinis, dukart pasaulio, keturiskart Europos čempionas ir daugelio tarptautinių turnyrų laimėtojas neužsibuvo nei Kaune, nei kitame Lietuvos didmiestyje. Jis ir toliau leidžia šaknis provincijoje. Trejus metus gyveno ir dirbo treneriu Joniškyje, dabar jau ketvirtus - pradėjo Anykščiuose.

Kai jo pažįstami žmonės klausia, kodėl čia apsistojęs, ką suranda mažyčiuose rajonų centruose, atsako: "Man čia patinka, nes turiu mielą širdžiai darbą, mylimą žmoną Janiną, du gyvybingus sūnus. Neturiu laiko nuobodžiauti, pasiduoti gyvenimo tėkmei, bet ir niekur nereikia skubėti, verstis per galvą. Kai noriu, surandu laiko nuvažiuoti į Vilnių ar Kauną ir pasivaikščioti po Gedimino prospektą ar Laisvės alėją", - teigia praeityje legendinis krepšininkas.

Vyresnės kartos krepšinio aistruoliams nereikia priminti, kokios M.Paulausko charakterio savybės telpa į šiuos žodžius.

Ilgametis buvusios TSRS rinktinės vyriausiasis treneris Aleksandras Gomelskis: "Krepšinyje nesutikau kitos tokios asmenybės kaip Modestas. Tiesiai iš jaunių rinktinės jis pateko į šalies vyrų rinktinę. Svarbiausia jo charakterio savybė - dirbti negailint savęs, kad taptų garsus sportininkas. Aikštelėje, priešingai negu gyvenime, Modestas buvo labai griežtas savo komandos draugams, nemokėjo atleisti jiems klaidų. Kartais jis taip surikdavo, kad man būdavo baisu.

Sportininkas be didelių ambicijų, savimeilės niekada nebus žymiu sportininku". Buvusios TSRS rinktinės žaidėjas, šiuo metu Permės "Ural-Great" klubo vyriausiasis treneris Sergejus Belovas: "Esu tvirtai įsitikinęs, kad Modestas buvo ir liks žymiausia tarybinio krepšinio figūra. Jo autoritetas stulbino: nei teisėjai, nei geriausi žaidėjai neišdrįsdavo jo nepastebėti. Modestas turėjo būti visur pirmas ir dėl to jis nedarė nuolaidų pirmiausia sau".

Nusipelnęs sporto meistras, buvusios Tartu "Kalev" ekipos žaidėjas Prijtas Tomsonas: "Su Paulausku susipažinom, kai jam buvo devyniolika. Tada ir pagalvojau: graži to vyro ateitis. Mes tapome gerais draugais, nors vienas kitą dengėme aikštelėje. Ne sykį teko paklusti geležinei Modesto valiai, visas krepšinio pasaulis lenkėsi prieš jį".

Galima prisiminti daugybę "Žalgiryje" ir TSRS rinktinėje žaidusio penktuoju numerio šio krepšininko svaiginusios sportinės karjeros momentų. Per stebėtinai trumpą laiką jis atskleidė savo ypatingą talentą krepšinio aikštelėje, kurioje žaidė su įkvėpimu, sportiniu įniršiu, veržėsi prie krepšio taip virtuoziškai, kad neretai visko matę krepšinio asai atrodė kaip naujokai.

Pasaulio čempionai - brazilai buvo apstulbę, kai 1967 metais Montevidėjuje jų numylėtinis, krepšinio tigru vadintas Amauris Pasosa nesugebėjo ištrūkti iš vos 22 metų turinčio lietuvio gniaužtų. Kitą dieną visi Rio de Žaneiro pagrindiniai laikraščiai suteikė M.Paulauskui geriausio geriausiųjų krepšininkų titulą - "Grande basketbale persona".

Modestas Paulauskas pabrėžia, kad jis visada mokėsi iš geriausiųjų. Savo mokytoja jis laiko JAV, kurioje teko viešėti daugelį sykių su buvusios TSRS rinktine. "Dažnai manydavau, kad man gėda eiti žaisti su amerikiečiais. Atrodė, jog mūsų žemas lygis. Bet kandžiojomės, kandžiojomės ir vieną kitą jų komandą aplošėme", - prisimena pašnekovas.

Jis atvirai nedemonstruoja nostalgijos savo įspūdingai sportinei praeičiai, tačiau neslepia, kad ir dabar sapnuoja keliones į varžybas. Atrodo, vėl kraunasi lagaminą, sėda į lėktuvą ir skrenda į pažįstamas ar naujas šalis. Modestas negali paaiškinti, kodėl sapnuose dažniau keliauja su buvusios sovietinės imperijos rinktine, o ne su "Žalgiriu".

Tačiau prisipažįsta, kad prisiminimuose išlikę daug malonių momentų su žalgiriečiais ir jų legendiniu treneriu Vytautu Bimba. Apie neseniai Anapilin iškeliavusį savo globotoją M.Paulauskas kalba pagarbiai, jį prisimena ne emocingai bėgiojantį per rungtynes šalia aikštelės, o pervargusį nuo ilgo laukimo, su aplanku rankose Tbilisio, Maskvos, Kijevo ar kito miesto oro uostuose, geležinkelio stotyse.

Savo sportinėje karjeroje turėjęs keturis garsius mokytojus - rusus Aleksandrą Gomelskį, Vladimirą Kondrašiną ir lietuvius Vytautą Bimbą ir Stepą Butautą, buvęs jų auklėtinis neteikia nė vienam pirmenybės. Pasak jo, idealus krepšinio treneris išeitų sudėjus visų šių specialistų geriausias savybes.

Modestas Paulauskas neišsisukinėja paklaustas, kur: "Žalgirio" komandoje ar TSRS rinktinėje - buvo maloniau rungtyniauti. "Kovojau negailėdamas jėgų ir nekreipdamas dėmesio į tai, ar atstovavau Tarybų Sąjungai, ar Lietuvai. Krepšinis buvo mano politinis įsitikinimas ir patriotizmas. Dirbau tai, ką sugebėjau geriausiai, atiduodamas kūną, sielą, protą ir visada siekdamas pačių aukščiausių rezultatų. Per treniruotes nemėgau tinginiauti, o laisvalaikiu ilsėtis", - savo sportinį credo nusakė jis.

Po alinusių jėgas TSRS rinktinės treniruočių ne vienerius metus buvusiam jos kapitonui buvo vieni juokai įsilieti į žalgiriečių gretas. Kauniečių treniruotės buvo lengvos, palyginti su tuo, ką krepšininkas patyrė būdamas rinktinėje. Pasak jo, ten veikė "džiunglių įstatymas", tik patys pajėgiausieji sugebėjo joje išlikti ir įsitvirtinti. Jis, lietuvis, turėjo būti aukščiau už kitus visa galva, kad taptų komandos lyderiu ir kapitonu.

Jo nuomone, ankstesniais metais krepšinis buvo labiau idėjinis. Vos Lietuva pasiekė nepriklausomybę, daugelis žmonių puolė rūpintis tik savo kišene. "Verslas, ilgesnis litas tapo šių dienų stabu. Mažai liko patriotinių, kolektyvinių jausmų. Ir krepšininkai mąsto, kaip daugiau užsidirbti. Jie išsilakstė po visą pasaulį. Atstovauti Lietuvos rinktinei sugrįžta tik patys ištikimiausi, tačiau yra ir tokių, kurie sugalvoja įvairiausių priežasčių, kad nereikėtų užsivilkti mūsų šalies nacionalinės komandos sportinės aprangos".

Ne pirmos jaunystės J.Biliūno vidurinės mokyklos sporto salė, atrodo, netinkama darbo vieta Miuncheno olimpiniam čempionui. Tačiau būtent čia buvęs krepšininkas praleidžia daugiausia laiko. Jo akys nušvinta, kai pamato apspitusius mažuosius savo auklėtinius, kurie klauso kiekvieno trenerio žodžio. M.Paulauskas prisipažįsta, kad jaučiasi savas tarp šių aštuonmečių-dešimtmečių berniukų ir nuoširdžiai džiaugiasi kiekviena jų sėkme krepšinio aikštelėje.

"Ant šių patiklių vaikų negaliu nei pykti, nei jų apgaudinėti. Jie nesugadinti dabartinio gyvenimo, padeda man nusimesti metų naštą, - juokauja treneris. - Kiekvienai treniruotei rengiuosi rimtai, stengiuosi išlikti diplomatas, įžengti į sporto salę žvalus, pasitempęs. Neįsivaizduoju vaikų trenerio, kuris būna suirzęs, pasenęs, negali parodyti, kaip reikia taisyklingai atlikti derinių, apgaulingų judesių".

Rajonuose veikiančių sporto mokyklų trenerių darbas visur vienodas. Savivaldybių labai skurdus biudžetas neleidžia įgyvendinti daugelio gerų idėjų. Iš surinktų treniruočių mokesčių jauniesiems krepšininkams neįmanoma nupirkti nei madingesnės sportinės aprangos, nei kamuolių, o išvyka į varžybas jau tapo svajone.

Ne visi perspektyvūs kaime gyvenantys jaunieji krepšininkai gali treniruotis po pamokų, nes į jų kaimus paskutinis autobusas išvyksta tuoj po pamokų vidurinėje mokykloje. Vasarą dar sunkiau sugaudyti vaikus. Jų tėvai negali mokėti kelių šimtų litų už treniruočių stovyklą, kurioje tobulina savo meistriškumą A.Sabonio ar Š.Marčiulionio krepšinio mokyklų auklėtiniai.

Lygindamas privačias krepšinio mokyklas didmiesčiuose su rajonuose veikiančiais šios sporto šakos skyriais, Modestas Paulauskas įsitikinęs, jog provincijoje yra daugiau perspektyvių krepšininkų. "Išgėrę limonado ir prariję batono kąsnį, jie gali treniruotis nuo ryto iki vakaro, o sugrįžę į namus vėl mėtyti kamuolį į prie kluono pritvirtintą krepšį, - sakė jis. - Privačiose krepšinio mokyklose treniruojasi nemažai ponaičiukų, kurių turtingi tėvai mėgsta pasigirti, kad jų atžalos žaidžia krepšinį".

Pašnekovas prisimena praėjusį sezoną, kai jo vadovaujami "Puntuko" krepšininkai tapo LKAL lygos vicečempionais. Pasak jo, buvo jėgų ir noro kovoti dėl lygos čempionų titulo ir dėl teisės patekti į LKL, tačiau AB "Anykščių vynas" kategoriškai atsisakė remti perspektyvią komandą, o rajono savivaldybė neturėjo tiek lėšų ją išlaikyti. Nedaug trūko, kad Modestas Paulauskas būtų persikėlęs gyventi į Vilnių, jam siūlė treniruoti vieno universiteto komandą, tačiau buvo įkalbėtas pasilikti šiame Aukštaitijos rajono centre.

Patyręs krepšinio treneris tikisi, kad čia kažkada bus baigtas statyti sporto kompleksas, su kuriuo viltis siejo ir garsus praeityje krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. Dabar šis kompleksas priklauso rajono savivaldybei ir UAB "Ekinsta". Pasak Modesto Paulausko, jo darbų pabaigai reikia surasti apie 7 mln. litų.

Pinigai dideli, tačiau investicijos atsipirktų, nes čia jau dabar pageidauja treniruotis, rungtyniauti ne tik krepšininkai, bet ir daugelio kitų sporto šakų atstovai. Neseniai Anykščiuose apsilankęs ir pasodinęs ąžuoliuką Prezidentas Valdas Adamkus apžiūrėjo šį sporto statinį, patarė baigti jo statybą, tačiau negalėjo atsakyti, kas šiuo metu galėtų skirti tiek lėšų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pavlidis pasaulio jaunimo čempionate – šeštas

Budapešte (Vengrija) vykusio pasaulio jaunimo (15-18 metų vaikinai ir 14-17 metų merginos) plaukimo...

Krupeckaitė Japonijoje vėl kopė ant prizininkų pakylos (2)

Japonijoje, Idzu mieste, surengtose dvejose dviračių treko varžybose „Japan Track Cup“ (UCI I...

Henrikas Žustautas tapo pasaulio čempionu (43)

Segede (Vengrija) baigėsi pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas, o Lietuvos delegacija...

Amerikietiško futbolo bendruomenė šokiruota: 29-erių NFL žvaigždė netikėtai baigė karjerą (12)

Lyg perkūnas iš giedro dangaus. Amerikietiško futbolo bendruomenę praėjusią naktį šokiravo...

Sezono rezultatą pagerinusi Šerkšnienė – Šveicarijos vicečempionė (1)

Bazelyje vykstančio Šveicarijos lengvosios atletikos čempionato moterų 400 m bėgimo rungtyje...

Top naujienos

Ryšių su Rusijos diplomatais tyrimo akiratyje - ne tik Rozova: nori kastis daug giliau (193)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tikslas turi būti ne tik Irinos Rozovos atvejo...

Vaikus žudyti raginęs Putino šalininkas: mano batalionas užvirė tikrą pragarą (179)

Ne vieną apdovanojimą gavęs Rusijos bestselerių autorius Zacharas Prilepinas sakė, kad karinis...

„Ekskursija“ teroristų takais, arba kaip ieškojau alaus „ISIS inkubatoriuje“ (32)

Pastaraisiais metais Briuselis garsėja ne tik Sisiojančiu berniuku, belgiškomis bulvytėmis ar...

Karjerą baigęs Sneijderis drebina socialinius tinklus: per dvi savaites užsiaugino pilvą (5)

Buvusi Olandijos rinktinės žvaigždė sekmadienį drebina socialinius tinklus. Futbolo gerbėjus...

Mergaitę pražudžiusi avarija Varėnos rajone: duomenys keičiasi, išvados - ne (130)

Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmuose nagrinėjama byla dėl beveik prieš penkis metus...

Rinktinė valosi orbitą aplink NBA duetą nuo taktinių šiukšlių specialiai Krepšinis.lt iš Seulo (9)

Lietuvos rinktinė ketvirtą kartą pasirengimo ciklo metu pradėjo rungtynes su Domantu Saboniu ir...

Jie į pensiją išėjo 31-ių: sako, kad ir jūs galite pasekti pavyzdžiu (136)

Rašytojai Kristy Shen ir Bryce‘as Leungas priklauso judėjimui „Fire“, kuris skatina žmones...

Norite ilgo gyvenimo – išnaudokite kiekvieną minutę: lietuvių kilmės JAV mokslininkė patarimus žarsto visam pasauliui (72)

Shirley A. Sahrmann yra neabejotina pasaulinio lygio kineziterapijos srities mokslininkė ir...

Mokslininkai įspėja, kad prisižaidėme: dėl klimato kaitos artėjame prie piktų vorų apokalipsės (29)

Stipriai ir sparčiai besikeičiantis klimatas turės didelį neigiamą poveikį, kurio iki šiol...

Pagrindinės taisyklės, padėsiančios greit užmigti ir puikiai išsimiegoti (1)

Atrodytų – miegas yra natūralus procesas, užmigti turėtų būti lengva, tačiau iš tiesų tai...