Situacijos, kuriose sprendžiasi gyvybės ir mirties klausimas, o atsakymą lemia gebėjimas pasielgti garbingai, yra tikras džentelmeniškumo išbandymas. Tokį išbandymą šiemet „Kuršių marių“ regatoje išlaikė jachtos „Terra“ kapitonas Gintaras Klemensas Kalonaitis, lemtingą akimirką nusprendęs pasitraukti iš etapo ir padėti į pavojingą padėtį pakliuvusiai varžovų jachtai.
© Organizatorių nuotr.

Būtent dėl šio poelgio kapitonas šiemet buvo pagerbtas tradicija tampančiomis džentelmenų sąsagomis.

„Malonu, kad į tokius poelgius atkreipiamas dėmesys, tačiau, tiesą sakant, manau, mes tik atlikome savo pareigą. Taip pasielgtų kiekvienas tikras buriuotojas“,- teigė G. K. Kalonaitis.

Pasak jachtos „Terra“ kapitono, kai varžybų konkurentų jachtai „Šiaurinė“ lūžo stiebas, jie buvo artimiausia jiems jachta. „Jų situacija buvo labai bloga, net pavojinga — nevaldomu tapusį laivą bangos ir srovė nešė į krantą. Didelis klausimas, kuo tokia situacija galėjo pasibaigti“,- pasakojo G. K. Kalonaitis.

Turėdama tik nedidelį variklį jachtos „Terra“ įgula galėjo padėti stiebo netekusiems buriuotojams išsilaikyti toliau nuo kranto, bet nepajėgė partempti jų į uostą, todėl dėjo visas pastangas rasti galingesnį variklį turintį laivą. Per porą valandų pagalbos buvo sulaukta ir abi jachtos galėjo sėkmingai grįžti į Klaipėdą.

Buriavime gilios džentelmeniškumo tradicijos

Nors buriavimas dažnai vadinamas džentelmenų sportu, buriuotojai, kurie Kuršių marių regatos metu jau buvo pagerbti tradicija tampančiomis „Volfas Engelman“ džentelmenų sąsagomis – Raimondas Šiugždinis, Naglis Nasvytis ir G. K. Kalonaitis – teigia, kad vienareikšmiškai apibūdinti buriuotojišką džentelmeniškumą nėra lengva.

„Vos pamėgini vartoti tokius žodžius kaip „paslaugumas“ ar „draugiškumas“ iškart supranti, kad jie nepakankami. Lengviau nurodyti į konkrečius žmones ar jų poelgius kaip džentelmeniškumo pavyzdžius. Bet kuriuo atveju, ši savybė neabejotinai siejasi su gebėjimu padaryti kažką dėl kito net jei tenka atsisakyti savo interesų“,- svarstė buriuotojas R. Šiugždinis.

„Gyvenime būna kritinių situacijų, kuriose paaiškėja tikrosios mūsų charakterio savybės. Jose labai svarbu, kaip elgiamės, kokius sprendimus priimame. Buriavime tokios situacijos itin dažnos – audra, škvalas, susidūrimas su stichija ir įvairūs nutikimai jūroje — tokiais momentais iš karto pasimato, kas galvoja vien apie save, o kas pirmiau savęs stato įgulą ir laivą“,- pabrėžė Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidentas Naglis Nasvytis.

Džentelmeniško sporto atstovams šią pasiaukojimo reikalaujančią vertybę neatrodo sunku suderinti ir su sportine konkurencija. Pasak šių metų džentelmeno titulą pelniusio G. K. Kalonaičio, tikras buriuotojas visada galės suderinti šiuos du dalykus neprarasdamas nei vieno iš jų – sportinį azartą ir džentelmeniškumą.

Jam pritarė ir N. Nasvytis, teigdamas, jog kuo rimtesnės varžybos, kuo didesnė varžybų įtampa, tuo džentelmeniškumas tampa svarbesnis. Būtent jis lemia, kaip, nepaisant visos įtampos ir adrenalino, sugebi spręsti situacijose.

Džentelmeniškumo savybė minima ir buriuotojų puoselėjamų vertybių bei normų rinkinyje, kuriuo grindžiamas buriuotojų bendruomenės tarpusavio santykiai vandenyje ir ant kranto. Vis dėlto, priešingai nei dažnai nutinka su tokiais normų rinkiniais, šių metų „Terros“ kapitono poelgis ir šio poelgio vieningas įvertinimas rodo, kad normos ir vertybės buriuotojų bendruomenėje nėra tik popierinis dokumentas, tačiau gyvuojanti ir gerbiama tradicija.

Pasak Mariaus Horbačausko, G. K. Kalonaitis džentelmenų sąsagomis šiemet buvo apdovanotas be konkurencijos. Viena yra būti pagarbiam ar paslaugiam kasdienybėje, tačiau išlaikyti šias savybes ribinėse situacijose daug sunkiau. Jo teigimu, šiųmetinis jachtos „Terra“ įgulos pasirinkimas buvo neabejotinai garbingas veiksmas ir tikras buriuotojiško džentelmeniškumo įrodymas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liberalų agonija: laikinuoju pirmininku patvirtino E. Gentvilą, bet ir dėl to skraidė žiežirbos (96)

Penktadienį susirinkusi Liberalų sąjūdžio valdyba priėmė pirmininko Remigijaus Šimašiaus...

V. Danauskienė. Į šipulius dūžtanti „Remigijaus legenda“ (138)

Ar dar prisimenate 2004-ųjų kovo 24-ąją? Paksogeite besikapanojanti Lietuva gauna tarsi šlapiu...

Metų seklys: panevėžiečių grupuotė veržėsi į „tarptautinius vandenis“ (9)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

„Akropolis group“ planuoja 2 naujus prekybos centrus (6)

Nekilnojamojo turto projektų plėtros įmones Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Bulgarijoje valdanti...

Dėl nepatogių batelių atsirado nuospaudų? Paprastas ir greitas būdas jų išvengti (2)

Daugelis moterų kenčia nuo nepatogių batų, netinkamo avalynės dydžio ar batų formos, kuri nėra...

Socialiniuose tinkluose plinta dar vienas neįprastas audros Ofelija sukeltas gamtos reiškinys (3)

Smarki audra, siautėjusi Airijoje ir Didžiojoje Britanijoje , nustebino internautus neįprastais...

R. Šimašius atsistatydina, partijai gresia skilimas (350)

Remigijus Šimašius atsistatydina iš Liberalų sąjūdžio pirmininko pareigų.

Lenkijos banko atstovai atvyksta į Lietuvą: ar iškils naujas bankas? (15)

Vienas didžiausių Lenkijos komercinių bankų PKO, BNS žiniomis, aktyviai domisi galimybėmis...

Papildomi milijonai, kuriuos galėtų gauti Lietuva: pavyzdį siūlo imti iš Švedijos (14)

Pastaruoju metu susirūpinta, kodėl valstybės valdomos įmonės neduoda šaliai grąžos, kurią...

Dingusio baikerio artimieji imasi šukuoti Trakų apylinkes: ieškoma bent drabužių   (262)

Baikerio Aivaro Kilkaus artimieji imasi šukuoti Trakų rajono apylinkes, kur gyvena asmuo, įtariamas...