„Metų sportininkas“, „Metų sportininkė“, „Metų komanda“, „Metų treneris(-ė)“ bei „Metų proveržis“ – tokiais įvertinimais gruodžio 21-ąją džiaugėsi penki olimpiečiai ir penki paralimpiečiai, išskirtinis dėmesys buvo skirtas ir „Už viso gyvenimo nuopelnus“ sporto pasaulio asmenybei pagerbti.

Dėl skirtingų priežasčių renginyje ne visi ant scenos lipo atsiimti savo apdovanojimų.

Trūko metų proveržio nominaciją laimėjusios pasaulio ir Europos bokso čempionės Gabrielės Stonkutės. Ji negalėjo atvykti į renginį dėl užklupusios ligos, o apdovanojimą atsiėmė Lietuvos bokso rinktinės treneris Vidas Bružas.

Šventiniame renginyje nebuvo ir Rūtos Meilutytės, penktą kartą tapusios Lietuvos metų sportininke. Ji tik antradienį grįžo iš Australijoje vykusio pasaulio čempionato (trumpame baseine). Tituluotai plaukikei skirtą apdovanojimą atsiėmė dabartinė jos trenerė Rasa Duškinienė.

Metų geriausieji

METŲ KOMANDA

Paralimpinio sporto komanda-nugalėtoja tapo Lietuvos vežimėlių krepšinio rinktinė, kuri Europos čempionato B diviziono turnyre iškovojo bronzos medalius. Lietuvos rinktinės vyrai dramatiškame mažajame finale pranoko turnyro šeimininkus Bosnijos ir Hercegovinos krepšininkus.

Olimpinės komandos nominacijoje varžėsi trys komandos: Vyrų 3x3 krepšinio rinktinė ir jos nariai Gintautas Matulis, Darius Tarvydas, Marijus Užupis, Ignas Vaitkus – jie nominuoti už pasaulio čempionate iškovotą 2 vietą. Tarp nominantų – Vyrų porinė dvivietė su Dovydu Nemeravičiumi ir Armandu Kelmeliu, sportinkai nominuoti už Europos čempionate laimėtą 3 vietą.

Prie jų prisijungė ir Vyrų dvivietė baidarės irkluotojai Mindaugas Maldonis ir Andrejus Olijnikas, jie pastaraisiais metais pasaulio čempionate laimėjo 2 vietą 500 m rungtyje, o Europos čempionate 500 m rungtyje – 3 vietą.

„Metų komandos“ nugalėtojais tapo baidarininkai M. Maldonis ir A. Olijnikas.

METŲ TRENERIS

Paralimpinio sporto „Metų treneriu“ tapo Algis Mečkovskis, kuris ugdo paralimpinį prizininką, dziudo imtynininką Osvaldą Bareikį.

2022 metais jis iškovojo pirmą Europos čempionato medalį – Italijoje vykusiose Senojo žemyno pirmenybėse nuskynė bronzos apdovanojimą.

Olimpinio sporto kategorijoje dėl „Metų trenerio“ varžėsi trys nominantai: Dainius Novickas, nominuotas už pasaulio čempionate 2 vietą užėmusios vyrų ir 4 vietą užėmusios moterų 3×3 krepšinio rinktinių treneris, pasaulio vicečempionės ir Europos čempionato bronzos medalininkės vyrų dvivietės baidarės treneris Sergejus Sorokinas bei pasaulio vicečempiono ir Europos čempiono disko metiko Mykolo Aleknos treneris Mantas Jusis.

Pastarasis ir buvo pripažintas šių metų nugalėtoju.

METŲ PROVERŽIS

Lietuvos paralimpinis komitetas ryškiausiu „Metų proveržiu“ išrinko plaukikę Gabrielę Čepavičiūtę. Sportininkė 2022 metais debiutavo pasaulio žmonių su negalia čempionate Portugalijoje ir užėmė aukštą septintą vietą plaukdama 100 metrų nugara. Šioje distancijoje kaunietė nuskynė bronzos medalį Europos jaunimo paralimpinėse žaidynėse Suomijoje.

Olimpiniu „Metų proveržiu“ šiemet pretendavo tapti Vaikinų pavienės dvivietės nariai Domantas Stankūnas ir Dovydas Stankūnas, jie nominuoti už Europos jaunimo (iki 23 metų) čempionate laimėtą 1 vietą ir pasaulio jaunimo (iki 23 metų) čempionate iškovotą 2 vietą. Į laimėjimą taip pat pretendavo graikų-romėnų imtynių atstovas Mantas Knystautas, pasaulio čempionate laimėjęs 3 vietą svorio kategorijoje iki 130 kg; lengvaatletis, disko metikas Mykolas Alekna, pasaulio čempionate laimėjęs 2, o Europos čempionate – 1 vietą.

Nugalėtoja tapo boksininkė Gabrielė Stonkutė, tapusi pasaulio ir Europos čempione (svorio kat. iki 81 kg) bei iš Europos jaunimo (iki 22 metų) čempionato parvežusi bronzos medalį.

METŲ SPORTININKAS

Pernai „Metų sportininku“ tapęs plaukikas Edgaras Matakas išsaugojo geriausio paralimpiečio vardą ir šiais metais. 2022-aisiais pasaulio žmonių su negalia plaukimo čempionate Portugalijoje jis iškovojo du medalius. Ramūno Leono treniruojamas paralimpinis prizininkas pelnė sidabrą plaukdamas 50 metrų laisvu stiliumi ir bronzą 100 metrų krūtine distancijoje.

Geriausiu olimpiečiu šiemet pretendavo net keturi sportininkai. Tarp jų – lengvaatletis, disko metikas Andrius Gudžius, nominuotas už pasaulio čempionate iškovotą 3 vietą, graikų-romėnų imtynininkas Mantas Knystautas – už pasaulio čempionato bronzą svorio kategorijoje iki 130 kg, sportinės gimnastikos atstovas Robertas Tvorogalas, nominuotas už 2 vietą pratimų ant skersinio rungtyje.

Tarp geriausių metų sportininkų-nominantų – ir lengvaatlečio, disko metiko Mykolo Aleknos pavardė, už 2 vietą pasaulio čempionate ir auksą Europos čempionate jis buvo pripažintas „Metų sportininku“.

METŲ SPORTININKĖ

Raimeda Bučinskytė tapo geriausia metų paralimpiete. 2022-aisiais Europos žmonių su negalia čempionate šaulė užėmė aukštą penktą vietą šaudymo į taikinius iš 10 metrų pneumatiniu pistoletu rungtyje. Taip pat šioje rungtyje iškovojo sidabro medalį „Grand Prix“ varžybų etape Serbijoje.

Metų sportininke olimpinėje kategorijoje pretendavo tapti boksininkė Ana Starovoitova, ji nominuota už Europos čempionate laimėtą 3 vietą svorio kategorijoje iki 60 kg, tarp pretendenčių – ir plaukikė Kotryna Teterevkova, Europos čempionate laimėjusi 3 vietą 200 m krūtine rungtyje bei buriuotoja Viktorija Andrulytė, pasaulio čempionate iškovota 3 vieta ILCA6 jachtų klasėje. Tačiau laimėtoja tapo plaukikė Rūta Meilutytė, 2022-aisiais iškovojusi pasaulio čempionato bronzą 100 m krūtine rungtyje ir bronzą Europos čempionatas 100 m krūtine rungtyje.

UŽ VISO GYVENIMO NUOPELNUS

Išskirtinis apdovanojimas 2022 metais skirtas vienam žymiausių Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės trenerių Jurijui Moskvičiovui, kuris ne tik ruošė aukščiausius apdovanojimus Lietuvai pelniusius sportininkus, bet savo sportininkams įskiepijo meilę sportui ir treniravimui.

Jurijus Moskvičiovas yra vienas ryškiausių šiuolaikinės penkiakovės tradicijų puoselėtojų, kurio atsidavimas sporto šakai ne tik džiugino valstybę sportininkų laimėjimais, bet užtikrino sporto šakos tęstinumą Lietuvoje.

Nuo 1994-ųjų organizuojami apdovanojimai jau antrus metus iš eilės vyksta pagal atnaujintą formatą – toje pačioje scenoje dėmesys skiriamas ir olimpinio, ir paralimpinio sporto atstovams, toje pačioje šventėje pagerbiami visi labiausiai per pastaruosius metus nusipelnę atletai.

Apdovanojimų olimpinio sporto nominantai buvo paskelbti lapkričio pabaigoje, juos išrinko Lietuvos sporto apdovanojimų Taryba, sudaryta iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Lietuvos paralimpinio komiteto, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos, Lietuvos sporto federacijų sąjungos, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos, Lietuvos olimpinio fondo, LTOK sportininkų komisijos atstovai.

Tarybos balsas sudarė 80 proc., likusius 20 proc. lėmė visuomenės balsas – už savo favoritus iki gruodžio 12 d. buvo galima balsuoti LTOK internetiniame puslapyje.

Paralimpinio sporto laureatus išrinko Lietuvos paralimpinio komiteto Vykdomasis komitetas.

Apdovanojimų scenoje Metų geriausiems įteiktos skirtingos statulėlės, tradiciškai Lietuvos paralimpinis komitetas laureatams įteikė specialiai šventei skulptorių Vaivos ir Vido Simanavičių kurtas „Sugauto vėjo“ statulėles, kurių pagrindinis akcentas – stilizuota gilė, iš kurios, pagal legendą, išauga galingas ąžuolas.

Statulėlės pritaikytos žmonėms su regėjimo negalia – visi užrašai ant jų iškalti Brailio raštu.

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas jau kelerius metus olimpiečiams teikia statulėlę su stilizuotu ąžuolo lapu.

Lietuvos geriausieji:

 • 1994 m. – Raimundas Mažuolis (plaukimas)
 • 1995 m. – Remigijus Lupeikis (dviračių sportas)
 • 1996 m. – Arvydas Sabonis (krepšinis)
 • 1997 m. – Raimondas Šiugždinis (buriavimas)
 • 1998 m. – Diana Žiliūtė (dviračių sportas)
 • 1999 m. – Edita Pučinskaitė (dviračių sportas)
 • 2000 m. – Virgilijus Alekna (lengvoji atletika)
 • 2001 m. – Rasa Polikevičiūtė (dviračių sportas)
 • 2002 m. – Raimondas Rumšas (dviračių sportas)
 • 2003 m. – Šarūnas Jasikevičius (krepšinis)
 • 2004 m. – Virgilijus Alekna (lengvoji atletika)
 • 2005 m. – Virgilijus Alekna (lengvoji atletika)
 • 2006 m. – Virgilijus Alekna (lengvoji atletika)
 • 2007 m. – Ramūnas Šiškauskas (krepšinis)
 • 2008 m. – Edvinas Krungolcas (šiuolaikinė penkiakovė)
 • 2009 m. – Simona Krupeckaitė (dviračių sportas)
 • 2010 m. – Simona Krupeckaitė (dviračių sportas)
 • 2011 m. – Laura Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė)
 • 2012 m. – Rūta Meilutytė (plaukimas)
 • 2013 m. – Rūta Meilutytė (plaukimas)
 • 2014 m. – Rūta Meilutytė (plaukimas) ir Jevgenijus Šuklinas (kanojų irklavimas)
 • 2015 m. – Laura Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė) ir Ramūnas Navardauskas (dviračių sportas)
 • 2016 m. – Simona Krupeckaitė (dviračių sportas) ir Aurimas Didžbalis (sunkioji atletika)
 • 2017 m. – Airinė Palšytė (lengvoji atletika) ir Andrius Gudžius (lengvoji atletika)
 • 2018 m. – Rūta Meilutytė (plaukimas) ir Andrius Gudžius (lengvoji atletika)
 • 2019 m. – Laura Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė) ir Danas Rapšys (plaukimas)
 • 2021 m. – Laura Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė) ir Mindaugas Griškonis (irklavimas)
 • 2022 m. – Rūta Meilutytė (plaukimas) ir Mykolas Alekna (lengvoji atletika)
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės