aA
Seulo olimpinei vicečempionei ir Lietuvos rekordininkei 62 metų Laimutei Baikauskaitei trys dešimtmečiai nesugebėjo ištrinti iš atminties ryškiausio 1988 metų žaidynių Pietų Korėjoje momento – krepšininkų balkone pakabintos trispalvės. Karšta mūsų šalies patriotė DELFI atskleidė, kad vienintelė jos gyvenime likusi nuoskauda – neįgyvendinta svajonė startuoti Lietuvos komandos gretose 1992 metų Barselonos olimpiadoje.
Seulo olimpinė čempionė SSRS krepšinio rinktinė, Laimutė Baikauskaitė
Seulo olimpinė čempionė SSRS krepšinio rinktinė, Laimutė Baikauskaitė
© DELFI montažas

L. Baikauskaitės Seule pagerintas Lietuvos 1500 m bėgimo rekordas – jau tris dešimtmečius neįkandamas mūsų šalies eikliausioms bėgikėms. Tik auksą laimėjusiai rumunei Paulai Ivan (3:53,96 – olimpinis rekordas iki šių dienų) nusileidusi lietuvė distanciją įveikė per 4 min. 0,24 sek.

Tuo metu Sąjūdis išėjo iš pogrindžio, buvo mums didžiulis įkvėpimas. Šiaip visada dalyvavome kaip lietuviai, net ir būdami Tarybų Sąjungos rinktinės sudėtyje. Jei klausdavo, iš kur mes, atsakydavome, kad iš Lietuvos.
Laimutė Baikauskaitė

Mūsų šalies lengvaatletė iš dalyvių galingai spurtavo iki finišo likus 200 m ir sugebėjo išplėšti olimpinį sidabro apdovanojimą, aplenkusi ir buvusios SSRS rinktinės kolegę Tatjaną Samolenką.

Jos rezultatas – fantastiškas ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio mastu. Pagal jį L. Baikauskaitė būtų triumfavusi net penkiose iš pastarųjų aštuonių olimpiadų.

Olimpinių žaidynių 1500 m bėgimo čempionės ir jų rezultatai:

OlimpiadaČempionėŠalisLaikas
2016 Rio de ŽaneirasFaith KipyegonKenija4:08.92
2012 LondonasMaryam Yusuf JamalBahreinas4:10.74
2008 PekinoNancy LangatKenija4:00.03
2004 AtėnaiKelly HolmesD. Britanija3:57.90
2000 SidnėjusNouria Merah-BenidaAlžyras4:05.10
1996 AtlantaSvetlana MasterkovaRusija4:00.83
1992 BarselonaHassiba BoulmerkaAlžyras3:55.30
1998 SeulasPaula IvanRumunija3:53.96

Savo laimėjimo nesureikšminusi Lietuvos lengvosios atletikos legenda neabejojo, kad atėjus tinkamam laikui, nuo rekordo bus nupūstos dulkės.

„Netikiu, kad stebuklų būna, o jei būna, už to slypi labai didelis darbas, noras, ryžtas, šalies palaikymas. Linkiu būsimai rekordininkei sėkmės. Jei būsiu gyva, atvažiuosiu asmeniškai pasveikinti“, – teigė Čikagoje gyvenanti olimpietė.

Paklausta, kiek arti jos gyvenime yra Lietuva, šyptelėjusi L. Baikauskaitė atsakė: „Lietuva yra pačioje širdyje. Tai yra esmė, negalime nieko pakeisti. Esame gimę lietuviais ir mirsime lietuviais“.

– Galbūt Seulo olimpiadoje buvote susibūrę kartu su visais lietuviais? – paklausėme L. Baikauskaitės.

– Ne taip ypatingai, varžybų tvarkaraštis skirtingas. Tačiau buvo ypatingas momentas, kai krepšininkai išdrįso pirmieji per savo balkoną pakabinti trispalvę. Jiems buvo leista. Arvydui Saboniui. Ta dvasia mus palietė. Tuo metu Sąjūdis išėjo iš pogrindžio, buvo mums didžiulis įkvėpimas. Šiaip visada dalyvavome kaip lietuviai, net ir būdami Sovietų Sąjungos rinktinės sudėtyje. Jei klausdavo, iš kur mes, atsakydavome, kad iš Lietuvos.

– Nors praėjo jau 30 metų, bet veikiausiai turite ryškiausią prisiminimą iš Seulo olimpinių žaidynių?

– Laikas skrieja nesulaikomai, o prisiminimai yra patys gražiausi ir maloniausi. Ryškiausias – krepšininkų iškelta Lietuvos trispalvė. Tai įkvėpė mus naujam etapui. Per visą gyvenimą man liko vienintelė didelė nuoskauda. Mat labai norėjau dalyvauti su Lietuvos rinktine 1992 metų Barselonos olimpiadoje, deja, sutrukdė trauma. Šiaip viskas klostėsi sėkmingai.

– Papasakokite, koks jums buvo 1500 m bėgimo finalas Seule?

– Finalas buvo nestandartinis, retai tokių būna. Bėgdama 3000 m Paula Ivan pasirinko neteisingą taktiką ir pralaimėjo Tatjanai Samolenkai aukso medalį, bet turėjo antrą šansą 1500 m distancijoje. Tuomet rumunė jau nežaidė – nuo pat starto atsiplėšė, o visos kitos 11 nežinojo, ką daryti. Aš bėgau gale, žiūrėjau, kas vyksta ir likus 200 m pajutau, kad dar turiu energijos – finišas atnešė man sėkmę.

– Seule pagerinote 1500 m bėgimo Lietuvos rekordą (4:00.24), į kurį per pastaruosius tris dešimtmečius taip niekas ir nepasikėsino. Kaip manote kodėl? Gal nebeturime pajėgių bėgikių?

– Nemanau. Atsiras, bus ir yra. Matyt, neatėjo laikas ir nesusiklostė aplinkybės. Rezultatas išties aukštas ir profesionalus. Linkiu būsimai rekordininkei sėkmės ir visaip palaikysiu. Jei būsiu gyva, atvažiuosiu asmeniškai pasveikinti.

– Įdomu, kad pagal rezultatą Seule – 4 min. 0,24 sek. – jūs laimėtumėte 5 iš pastarųjų 8 olimpinių žaidynių. Ką apie tai galvojate?

– Kas praėjo, nebežiūrėkime. Stenkimės viską daryti esamuoju momentu, ką galime geriausia. Tai svarbu sporte – susikaupti, nesiblaškyti. Visas dėmesys, ažiotažas, žurnalistai olimpiadoje sukelia nervinį stresą ir daugelis sportininkų nesusitvarko. Fiziškai jie gali būti čempionai, o morališkai – ne. Visiems Lietuvos sportininkams palinkėčiau būti dvasiškai stipriems. Tai kitą kartą daugiau lemia nei fizinis pasirengimas. Svarbu žinojimas, ko sieki, ir nė žingsnio atgal. Tik į priekį.

Laimutė Baikauskaitė
Laimutė Baikauskaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

– Vis daugiau žiniasklaidoje pasirodo pribloškiančių faktų apie įvairius rezultatų gerinimo metodus buvusios SSRS rinktinėje. Rašyta net apie apvaisinimą ir abortus. Kiek teko apie tai girdėti ar susidurti?

– Negirdėjau apie tai. Likus metams iki olimpiados atsisakiau SSRS rinktinės paslaugų. Vyriausiasis rinktinės treneris mane užstojo prieš valdžią. Lietuvoje turėjau puikias sąlygas, gerą trenerį Algimantą Vilką, mūsų maistas taip pat buvo geresnis. Daugelis rusių atlečių atvykdavo į mūsų stovyklą, kad galėtų normaliai pavalgyti.

Faktas, kad už nugaros SSRS rinktinėje buvo daromi įvairūs išsišokimai ir triukai, kad morališkai palaužtų, išmuštų iš vėžių. Net nepasakysiu, kas konkrečiai – sportininkai patys ar trenerio liepti. Tai pajutau savo kailiu.

Esu ramus žmogus, prašiau, kad man paliktų stipendiją ir leistų ruoštis Lietuvoje. Po olimpiados įvyko nesusipratimas – Maskva galvojo, kad mane paruošė Lietuva, o Lietuva galvojo, kad Maskva. O mes pasiruošėme savo aukšto meistriškumo olimpiniame centre. Treneriai, medikai, nuostabūs masažuotojai Zigmas Živatkauskas ir Juozas Petkevičius. Buvo gera komanda ir sąlygos.

– Kaip nutiko, kad atsidūrėte JAV?

– Išvykau atsitiktinai – gavau traumą ir gydymas truko dvejus metus. Į sportą grįžti ir nebenorėjau – daug darbo buvo įdėta ruošiantis Barselonos olimpiadai. Ten nepaprastai norėjau dalyvauti, atstovauti Lietuvai. JAV norėjau pagerinti savo materialines sąlygas, galvojau, kad užsidirbsiu keletą tūkstančių dolerių, nusipirksiu didesnį butą, mašiną, o nuvažiavus laimėjau „Žalią kortą“ (JAV imigracinių vizų programa-loterija – red.p.). Vis dar bandau, bet manau, kad galiausiai grįšiu į Lietuvą.

JAV gyvenanti Seulo olimpiados herojė: ryškiausias prisiminimas – krepšininkų akibrokštas sovietams
© DELFI / Andrius Ufartas

1988 metų rugsėjo 17-ąją Pietų Korėjoje startavusios vasaros olimpinės žaidynės lietuviams buvo itin sėkmingos – net 14 tautiečių namo parsivežė medalius.

10 auksinių čempionų titulų iškovota atstovaujant Sovietų Sąjungos komandoms – keturi mūsiškiai laimėjo krepšinio turnyrą, du – dviračių treko komandines persekiojimo lenktynes ir vienas asmenines, du – futbolo varžybas, o vienas rankinio. Du sidabro medalius lietuviai iškovojo lengvosios atletikos rungtyse, vieną – plaukimo, o bronzos medalius dvi sportininkės laimėjo krepšinyje ir dviračių plento lenktynėse.

Į LTOK organizuotą Seulo olimpiados nugalėtojų ir prizininkų pagerbimą iš Čikagos atvykusi L. Baikauskaitė atsiėmė atminimo dovanas ir simbolinį medalį. Vilniaus Valdovų rūmuose tokie buvo įteikti disko metikui Romui Ubartui, dviratininkui Gintautui Umarui ir Seule žirginio sporto varžybose dalyvavusiam Raimundui Udrakiui.

Į renginį neatvyko kviesti auksinės krepšinio rinktinės nariai Arvydas Sabonis, Rimas Kurtinaitis, Šarūnas Marčiulionis ir Valdemaras Chomičius.

Tiesa, 30 metų pergalės jubiliejų jie pažymėjo savaite anksčiau – Š. Marčiulionio kvietimu mūsų šalyje viešėjo ir išskirtinį triumfą atšventė buvusios SSRS rinktinės žaidėjai Igoris Migliniekas, Sergejus Tarakanovas, Valerijus Tichonenka ir Aleksandras Volkovas.

1988 metų Seulo olimpiadoje buvusios SSRS rinktinės sudėtyje nugalėtojais ir prizininkais tapę lietuviai:

SportininkasSporto šaka, rungtisMedalis
Gintautas UmarasTrekas, 4 km individ. pers. lenktynėsAuksas
Gintautas UmarasTrekas, 4 km komand. pers. lenktynėsAuksas
Artūras KasputisTrekas, 4 km komand. pers. lenktynėsAuksas
Arvydas JanonisFutbolasAuksas
Arminas NarbekovasFutbolasAuksas
Valdemaras ChomičiusKrepšinisAuksas
Rimas KurtinaitisKrepšinisAuksas
Šarūnas MarčiulionisKrepšinisAuksas
Arvydas SabonisKrepšinisAuksas
Valdemaras NovickisRankinisAuksas
Laimutė BaikauskaitėLengvoji atletika, 1500 mSidabras
Romas UbartasLengvoji atletika, diskasSidabras
Raimundas MažuolisPlaukimas, 4x100 m laisv. stiliumiSidabras
Laima ZilporytėDviračių sportas, 82 km grup. lenktynėsBronza
Vitalija TuomaitėKrepšinisBronza

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

5 mačus per dieną sužaidusios Lietuvos tinklininkės iš Estijos grįžo su sidabru

Savaitgalį Estijoje vykusiame tarptautiniame paplūdimio tinklinio turnyre „Nathan/McDavid Cup“...

Paplūdimio imtynių čempionate – Lietuvos ir Latvijos kovotojų priešprieša

Nors į savaitgalį Giruliuose vykusį Lietuvos atvirą paplūdimio imtynių čempionatą buvo...

Starkutė iškovojo dar vieną titulą – šįkart Lenkijos čempionate (1)

Lietuvos golfo rinktinės narė Gilė Bitė Starkutė antrus metus iš eilės triumfavo...

Sosna ir Pacevičius – šešiskart Lietuvos MTB XCO čempionai

Sekmadienį, liepos 12-ąją, Siguldoje, „Fisher“ slidinėjimo centre, pirmą kartą surengtas...

Amerikietiškame futbole yra vietos visiems: gali valgyti, ką nori ir ramiai atsigerti alaus laida „Sportinė forma“ (2)

Amerikietiškas futbolas Lietuvoje – egzotiškas kaip šaltibarščiai Afrikoje? Mažai žinomo...

Top naujienos

Po Karbauskio „valstiečių“ sprendimo jaučiasi kaip gavęs šlapiu skuduru per veidą (30)

Penktadienį, liepos 10 d., Vilniuje daugiau kaip tris valandas posėdžiavusi Lietuvos valstiečių...

Miško gėrybės – jau ant prekystalių: pirmosios kainos gali išgąsdinti (2)

Sakoma, bijai vilko, neik į mišką. Tačiau šiais laikais labiau nei pilkiai gąsdina erkės. Tad...

VMI gyventojus ragina pasiimti 50 mln. Eur: kitaip pinigai nukeliaus į biudžetą (82)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pirmadienį informavo, kad per pastaruosius penkerius metus...

Ant stalo – dar vieno draudimo atšaukimas nuo rugsėjo (55)

Vyriausybė trečiadienį svarstys Kultūros bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų siūlymą...

Koronavirusą pramanu vadinęs 30-metis vyras mirė pabuvojęs COVID platinimo vakarėlyje (218)

30-ies metų amžiaus pacientas mirė pabuvojęs vadinamajame COVID vakarėlyje. Jis manė, kad...

Gavęs sąskaitą vilnietis nustebo: už lemputės pakeitimą – beveik 40 eurų (45)

Santariškių gyventojas pasidalijo žinia, kad gegužę daugiabučio namo garaže būsto...

Alfas vienas gamtoje. Uogienė grilyje su pomidorais ir klasikiniai patobulinti iešmeliai jūsų šeimai bei draugams

Kadangi pomidorai yra uoga, iš jų išeina labai puiki uogienė ! Nepatikėsite, kaip ją paprasta...

Temstant pakelkite akis į dangų: išvysite įspūdingus sidabriškuosius debesis ir kometą (1)

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų...

Račkauskas prabilo apie nutrauktą tyrimą: tapo dar akivaizdžiau, kad jis buvo pradėtas rinkimams (2)

Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas sako, kad teisėsaugai pranešus apie...

Kaip rūpintis kambariniais augalais, kad jie išgyventų net didžiausius karščius

Vieniems žmonėms patinka vasaros karščiai , kiti labiau laukia švelnaus oro. Tas pats sakytina...

|Maža didelių žinių kaina