aA
Jau rugsėjo 2 dieną paaiškės, ar Trakai gaus teisę rengti 2023 metų pasaulio irklavimo čempionatą. Tai būtų vienas didžiausių sporto renginių mūsų šalyje per visą istoriją. Buvo nueitas sunkus ir ilgas kelias, kad kandidatūra būtų pateikta – Trakuose pagilinta irklavimo trasa, įrengtas papildomas takelis, Vyriausybė pažadėjo skirti finansavimą. Tačiau ne visi pritaria tokiai minčiai, o kai kas prieš tokius stojo įžūliais būdais.
© Getty images

Rugpjūčio pradžioje dr. Lina Leparskienė, vadovaujanti Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžiui, parašė laišką Tarptautinei irklavimo federacijai (FISA), reikalaudama neleisti Trakams organizuoti pasaulio čempionato, nes dėl to gali būti sunaikintas unikalus Trakų kraštovaizdis. Laiške keliskart pabrėžiamas pavojus saloms, ežerui, gamtai, baiminamasi miško kirtimo.

Visą L. Leparskienės laišką paviešino Trakų rajono merė Edita Rudelienė. Ji liko apstulbusi tokios žinios.

„Esu šokiruota: kaip žmogus gali kenkti savo valstybei tarptautiniu lygiu, iškeldamas savo asmeninę nuomonę, deklaruodamas nepagrįstus faktus ir skambią tuščią retoriką?! Roterdame pristatėme Lietuvą ir Trakus kaip potencialią pasaulio irklavimo čempionato 2023 metais vietą.

O dabar sužinojau, kad FISA pasiekė net Lietuvoje mažai girdėtos asociacijos vadovės laiškas, kuriame p. Lina Leparskienė dėsto argumentus, kodėl Lietuva neturėtų būti prestižinio sporto renginio šeimininke. Laiške deklaruojama visiška netiesa, kad Trakų r. savivaldybė dėl čempionato ketina kirsti nacionalinės svarbos mišką, vykdyti statybas“, – socialiniame tinkle rašė E. Rudelienė.

Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas Dainius Pavilionis apgailestavo, kad tokie neapgalvoti išsišokimai gali sumažinti lietuvių galimybes tapti planetos pirmenybių šeimininkais.

„Labai skaudu, kai žmonės rašo tokius dalykus, nesusipažinę su realia situacija. Mes nieko neslepiame, savo planus skelbiame viešai. Ir kai žmonės skelbia raštus net nesikreipę į mus, tai dergia visą Lietuvą.

Kai Vyriausybė davė pritarimą, tai šitas čempionatas tapo nebe federacijos, o visos Lietuvos reikalu. Skaudu ir negražu. Rašyti, kad išlaikysime salas tokias, kokios buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais, yra juokinga, nes turbūt nelabai kas gali žinoti, kaip jos tuomet atrodė. Mes tikrai nesiruošiame niokoti gamtos. Mūsų noras yra padaryti vieną tiltą ir sutvarkyti vieną salą.

Pats buvau toje saloje, ten mačiau šiukšlyną, supuvusius medžius ir iki pažastų užaugusias dilgėles. Vaizdas tikrai ne koks. Sutvarkius salą, ten galėtų patekti ir žiūrovai, ir poilsiautojai. Mes dirbame, kad turėtume visus leidimus, tas kelias nėra lengvas, bet nieko nelegalaus nedarome, o kiekvienas darbas atliekamas su visais reikalingais dokumentais ir leidimais“, – pasakojo D. Pavilionis.

Yra oficialiai įvertinta, kad pasaulio čempionatas Trakuose būtų ir didelė ekonominė nauda Lietuvai, kuri siektų 5 mln. eurų. Prognozuojama, kad daugiausiai pinigų – nuo 2,5 iki 3,1 mln. eurų – būtų gauta per išlaidas nakvynei, organizacinio komiteto išlaidos sudarytų apie 1,1 mln. eurų, o lankytojų ir aistruolių išlaidos – apie 690 tūkst. eurų. Per čempionatą į Lietuvą atvyktų apie 2000–2500 dalyvių ir aptarnaujančio personalo, 6500 lankytojų ir sirgalių, 250 žurnalistų. Pasaulio irklavimo čempionate bus kovojama dėl kelialapių į 2024 metų olimpines žaidynes Paryžiuje.

LIF vadovas sutiko, kad FISA, vertindama kandidatūras, gali atsižvelgti į mažiausias detales, todėl net tokie raštai gali būti reikšmingi.

„Visada tokie dalykai gali turėti įtakos. Galbūt iki palankaus sprendimo pritrūks labai nedaug ir tada išlįs tas laiškas ir FISA sakys, kad nesirenkame Trakų, nes pas juos kažkas negerai. Viską stengiamės padaryti idealiai, sportininkams suteikiame geriausias sąlygas, bet kai gauni tokį deguto šaukštą į medaus statinę, tai jautiesi nekaip.

Skaudu, kad žmonės, apsimesdami Trakų „geradariais“, padaro daug daugiau žalos negu mes, irkluotojai, garsindami miestą. Trakai ir irklavimas yra žinomi visame pasaulyje“, – pridūrė D. Pavilionis.

Trakų raj. merė pabrėžė, kad čempionatas būtų draugiškas aplinkai.

„Irklavimą ir šį planuojamą čempionatą drįsčiau pavadinti labiausiai draugišku aplinkai ir gamtai sportu. Liūdna matyti, kad Lietuvos paveldą ir gamtą neva saugantys žmonės iš tiesų kenkia visų pirma savo kraštui ir Valstybei. Ar tikrai šis pasirinktas kelias yra teisingas?“, – rašė E. Rudelienė.

Šiai situacijai neliko abejingas ir vienas geriausių Lietuvos irkluotojų Saulius Ritter.

„2023 metais turime neeilinę galimybę surengti suaugusių pasaulio čempionatą Trakuose, kur būtų kovojama ir dėl kelialapių į Paryžiaus olimpines žaidynes, tačiau labai apmaudu, jog visas irklavimo federacijos ir Trakų miesto savivaldybės pastangas laimėti konkursą griauna p. L. Leparskienė, skleidžianti dezinformaciją“, – rašė S. Ritter.

 Saulius Ritteris ir Dovydas Nemeravičius
Saulius Ritteris ir Dovydas Nemeravičius
© Facebook

Sprendimas dėl 2023 metų pasaulio irklavimo čempionato šeimininkų bus priimtas rugsėjo 2 dieną vyksiančio FISA kongreso metu. Savo kandidatūras pateikė dar dvi šalys: Lenkija (Poznanė) ir Serbija (Belgradas).

„Konkurentai bus labai stiprūs, bet aš nematyčiau didelės bėdos, jeigu tos teisės negautume. Mes vis tiek toliau deramės su FISA. Sieksime surengti Europos čempionatą, pasaulio taurės etapą. Galbūt per artimiausius metus dar labiau susitvarkysime infrastruktūrą. Nedarysime didelės tragedijos jei nepasisektų. Svarbiausia, kad mes pateikėme kandidatūrą, kad mus žino. Jau padarytas didelis žingsnis. Santykiai su FISA yra puikūs, todėl neabejoju, kad kažkurias varžybas mes gausime, o iki pasaulio čempionato užaugsime“, – sakė D. Pavilionis.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.2857

Pasaulio bokso čempionate daugiausia medalių iškovojo uzbekai ir rusai (5)

Baigėsi 20-asis pasaulio vyrų bokso čempionatas. Jekaterinburge (Rusija) vykusiame čempionate buvo...

Anapilin iškeliavo olimpinis prizininkas, vienas LTOK atkūrėjų Julius Vytautas Briedis (4)

Rugsėjo 22 d. mirė olimpinių žaidynių medalininkas, vienas Lietuvos tautinio olimpinio komiteto...

Po pagerbimo ceremonijos netikėtai mirė buvęs Aleknos varžovas – 42-ejų amerikietis (12)

JAV, Vašingtono valstijos Tulalipo kurorto viešbutyje, šeštadienį rastas miręs 42-ejų metų...

Lietuvos kalnų dviratininkams – Europos čempionato auksas

Atvirajame Europos kalnų dviračių 24 valandų lenktynių čempionate Portugalijoje Andrejus...

Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir Kinderis užėmė antrąją vietą „Kremliaus taurės“ varžybose (3)

Maskvoje (Rusija) įvyko tradicinės kasmetinės šiuolaikinės penkiakovės mišrių estafečių...

Top naujienos

Čimbaras – apie feisbuke plintančias sūnaus nuotraukas: kažkas įsilaužė ir pavogė jas (290)

Pasklidus žiniai apie Petro Čimbaro sūnaus Modesto Čimbaro kandidatūrą tapti Žemės ūkio...

Zelenskio patarėjas apie derybas su Rusija: nustebs net didžiausi skeptikai (3)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis „nevaidina“ net ir per oficialias derybas su...

Vilnius įjungia šildymą, bet daugiabučių gyventojai šilumos dar turės palaukti (63)

Nuo pirmadienio Vilniaus ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo, taip pat sveikatos priežiūros įstaigose...

Seime užregistruotas pasiūlymas didinti algas tarnautojams: daugiau uždirbs ir premjeras su ministrais (78)

Seime pirmadienį užregistruotas Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo...

Pasipiktino socialine akcija, skatinančia mesti rūkyti: įžvelgia kitus tikslus (10)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) skelbia sulaukęs ne vieno skundo...

Vilniaus policija triuškina ginkluotą organizuotą gaują, prekiavusią narkotikais (82)

Rugsėjo 13 d. po atlikto ilgalaikio tyrimo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato...

3 paprasti būdai, kaip kovoti su peršalimu, kai jis dar tik kimba (3)

Galbūt tai ik peršalimas , tačiau nevalia jo ignoruoti. Gripas mus paverčia tikrais ligoniais....

Tokio gardaus ir sultingo viščiuko dar nebūsite ragavę: reikės tik kelių ingredientų (1)

Tikra kvapų ir spalvų fiesta. Skonių ieškotojas Alfas Ivanauskas neabejoja – tokio gardaus ir...

Nuo kada vaikai gali pradėti gerti kavą: iki šio amžiaus geriau jos vengti

Jei Amerikoje populiarioje kavinėje užsisakytumėte kavos ne tik sau, bet ir savo vaikui, į jus...

„Boba“ išvadintas Andrius Šedžius rėžė Oksanai Pikul: „pupytės“ nuomonę prilygino viešojo tualeto sienai (52)

Žinia, kad byra Andriaus ir Monikos Šedžių santuoka pasklido dar 2017-aisiais, tačiau tik dabar...