aA
Kas bus, kai tapsite seneliu? Ar norėsite kartu su anūkais gainioti kamuolį kieme, o gal tegalėsite stebėti jų žaidimą pro langą? Ar užteks jėgų pakelti anūką ant rankų? Tai – klausimai, kuriais Lietuvos sunkiosios atletikos čempionas Edvinas Vyšniauskas, vedantis bendro fizinio pasiruošimo treniruotes DELFI sporto centre veikiančioje „Get fit“ sporto akademijoje, motyvuoja žmones pradėti sportuoti.
Edvinas Vyšniauskas (Jurgos Anusauskienės nuotr.)

– Teigiate, kad jėga – žmogui pati svarbiausia fizinė savybė, kurią reikėtų lavinti. Kodėl?

– Kodėl seneliai atsiduria slaugos namuose? Todėl, kad nebegali, nesugeba savimi pasirūpinti: nueiti į parduotuvę, įlipti į vonią nusiprausti, atsikelti iš lovos. Negali todėl, kad neturi elementarios fizinės jėgos.

Kasdieniame gyvenime mums kiekviename žingsnyje reikalinga jėga: lipti laiptais, pakelti sunkius krepšius parduotuvėje, perstumti baldus.
Sveiko žmogaus kūnas turi būti bet kada pasirengęs lengvai įveikti bet kokį kasdienį fizinį iššūkį. Neuždusęs pavyti autobusą, peršokti balą, užnešti sunkesnį daiktą į trečią aukštą.

Dažniausiai tai nesukelia jokių bėdų jauniems žmonėms, net ir nesportuojantiems. Sveikatos problemos prasideda metams bėgant. Ima diegti kelius kopiant laiptais? Pradeda skaudėti nugarą? Akivaizdu, kad laikas pradėti judėti, sportuoti.

Esu girdėjęs sakant: „Negaliu sportuoti, nes skaudą nugarą“. Viskas atvirkščiai: jei jau skauda nugarą, pasirinkimo nebėra – sportuoti pradėti tiesiog būtina.

Kuo žmogus vyresnis, tuo daugiau dėmesio reikėtų skirti jėgos fizinės savybės lavinimui – pratimams su papildomu krūviu, svarmenimis. Šie pratimai ne tik lavina raumenis, bet ir didina kaulų tankį.

– Kada yra geras laikas pradėti sportuoti? Kada laikas susirūpinti savo sveikata?

– Mūsų šalyje moterys dažniausiai pradeda sportuoti, nes nori numesti svorio, o vyrai siekia užsiauginti raumenis. Pirminis dalykas, apie kurį galvoja daugelis – išvaizda. O juk sportas visų pirma dovanoja sveikatą, gera išvaizda – antrinis dalykas, atpildas už tai, kad lavinate savo fizines savybes, duodate savo kūnui darbo.

Sportas yra sveikata, todėl geriausias laikas pradėti sportuoti yra dabar, šiandien, visiškai nesvarbu, kokio amžiaus esate. Kuo anksčiau, tuo geriau, tačiau pradėti sportuoti niekada nevėlu. Todėl, jeigu jums 80 metų ir nutarėte sportuoti – puiku, kūnas jums tik padėkos. Esame sutverti judėti, būti aktyvūs.

Į treniruotes ateina daug jaunų žmonių, 25-35 metų, kurie dirba sėdimą darbą ir juda nepakankamai. Juos išduoda sutrikusi laikysena, nuo sėdėjimo į priekį suvirtę pečiai, praradę paslankumą sąnariai.

Paslankumas dingsta, nes žmogus nepakankamai daug juda, dažniausiai paslankumo trūksta pečių juostai ir klubams.

Paklauskite savęs, kada paskutinį kartą atlikote pilną pritūpimą? Afrikoje yra genčių, kurios nariai susirinkimus veda atsitūpę, čia yra poilsio pozicija. Deja, tačiau toli gražu ne kiekvienas šiandieninis žmogus gali padaryti pritūpimą.

Paslankumas yra sąnario galimybė atlikti judesį kontroliuojama ir pilna amplitude. Jei žmogaus sąnariai yra praradę paslankumą, jis ne visus pratimus gali atlikti taisyklingai, todėl pradėti sportuoti geriausia ne pačiam, o su treneriu. Prastas sąnarių paslankumas gali būti dėl skirtingų priežasčių, visų pirma reikėtų išsiaiškinti priežastis. Prieš pradedant sportuoti, reiktų pasitarti su sporto specialistu ar kineziterapeutu.

– Kodėl žmonės renkasi bendro fizinio pasiruošimo treniruotes?

– Bendras fizinis pasirengimas yra kiekvieno sporto pagrindas. Absoliučiai visų sporto šakų atstovai dirba papildomai, kad savo sporte būtų geresni. Tas papildomas darbas ir yra bendras fizinis pasiruošimas. Kiekvienas tenisininkas ar krepšininkas pasakys, kad techninių įgūdžių ir talento nepakanka, būtinas fizinis pasiruošimas.

Atradę funkcines treniruotes, dažniausiai žmonės čia ir lieka todėl, kad jos yra efektyvios. Pradėję sportuoti, jau netrukus pradeda jausti bendrą kūno sutvirtėjimą, judėjimo laisvumą, atsiranda daugiau energijos, laikysena pasikeičia, merginos tampa grakštesnės. Žmonės jaučia, kad tai nėra muilo burbulas, kad tai iš tiesų veikia. Rezultatai motyvuoja žmones tęsti pradėtą sportą.

Mano vedamose fizinio pasirengimo treniruotėse „Circle Training“, „Cross Training“ ir „Power Club“ yra lavinamos absoliučiai visos žmogaus fizinės savybės, nieko neapleidžiant. Didelį dėmesį skiriame ir jėgai, ir ištvermei, ir lankstumui, ir koordinacijai, greičiui – įdarbinamos visos raumenų grupės ir sąnariai.

Treniruotėse naudojame išimtinai funkcinius judesius, tuos kuriuos žmogus natūraliai atlieka kas dieną. Tai yra: tūpimai, kėlimai, pasisukimai, šuoliai, bėgimas, žengimas, įtūpstai... Judėdami įdarbiname įvairius svarmenis.

Mūsų treniruotės yra pritaikomos bet kokio fizinio pasirengimo žmogui. Toje pačioje, tarkime, „Cross Training“, treniruotėje gali dalyvauti ir Lietuvos čempionas, ir mano močiutė. Kiekvienas pratimas turi bent kelias savo versijas, to paties pratimo lengvesnius variantus. Kiekvienam lankytojui pratimą pritaikome pagal fizinį pasirengimą.

– Ar turite mėgstamą posakį, skirtą paraginti sportuojančius?

– Išeik iš komforto zonos! Jei sportuodamas nori pasiekti rezultatų, būtina palikti komforto zoną. Jei kūno nevesi prie jo galimybių ribos, kūnas nebus priverstas keistis. Keldami svorį, kurį sunku kelti, organizmui sukeliame stresą, prie kurio jis turi prisitaikyti, o tas prisitaikymas ir yra kūno stiprėjimas.

Pagrindinis mūsų tikslas – sukelti fizinį stresą, už kurį organizmas mus apdovanoja. Sporto metu išsiskiria daug endorfinų, laimės hormonų, todėl po treniruotės žmogus jaučiasi labai gerai.

Dirbdamas treneriu pastebėjau, kad kuo sunkesnė treniruotė, kuo žmonės labiau vargsta per treniruotę, tuo laimingesni būna jai pasibaigus. Jei per treniruotę tenka gerokai dantis sukąsti, gal ir nusikeikti, tai po treniruotės visi išsišiepę ir laimingi.

Žinoma, perspausti nėra gerai. Sporto metu išsiskiria ir endorfinai, ir kortizolis – streso hormonas. Endorfinai jį užslopina. Jei perspausime, lipsime virš savo galimybių ribos, kortizolis paims viršų.

– Kiek kartų per savaitę reiktų sportuoti?

– Nėra vieno, visiems tinkančio atsakymo. Pradėti sportuoti patariu nuo trijų kartų per savaitę ir stebėti savo organizmą. Vienam trys kartai per savaitę bus nedaug, kitam bus per akis dviejų kartų. Kiekvieno nesportuojančio žmogaus fizinės galimybės yra skirtingos.

Sportuojantiems neprofesionaliai taip pat rekomenduočiau nedaryti didesnės nei penkių dienų pertraukos tarp treniruočių. Sporte reikėtų laikytis tam tikro režimo.

Pradedantiesiems patarčiau išbandyti kuo daugiau skirtingų treniruočių, išbandyti skirtingas veiklas, kol atrasite sau mielą. Sportas turėtų būti ne kančia, o malonumas. Visų bendrojo fizinio pasiruošimo treniruočių galutinis tikslas – sustiprėti fiziškai. Bet kelias link to gali būti skirtingas: vienam labiau tiks ir patiks štanga, kitam – skersinis.

Pastebėjau, kad žmones motyvuoja sportas grupėje. Treniruotėje visi dirba vienu metu, kartu apšyla, kartu treniruojasi. Atsiranda bendruomeniškumas, žmonės susipažįsta, salėje suranda bendraminčių, draugų, ima bendrauti ne tik salėj, bet ir už jos ribų. Grupinės treniruotės, bendruomeniškumas, tikrai kelia žmonių motyvaciją sportuoti.

– Kaip pats pradėjote sportuoti, tapote treneriu?

– Sunkiąja atletika susidomėjau dar vaikystėje, išgirdęs vyresniojo brolio istorijas iš varžybų, kuriose jis dalyvavo. Taigi, nuo trylikos metų pradėjau aktyviai sportuoti, 12 klasėje patyriau nugaros traumą, dalyvavimą varžybose teko pristabdyti. Tuo metu supratau, kad noriu būti treneriu. Nors nesportavau, bet nuolat laiką leidau salėje, patarinėjau kitiems.

Po studijų dabartinį Sporto universitete buvau išvykęs į Angliją, ten sulaukiau pasiūlymo sudalyvauti jėgos trikovės varžybose. Jas laimėjau ir 2013 metais su Anglijos rinktine išvažiavau į pasaulio klasikinės jėgos trikovės čempionatą, parsivežiau sidabrą. Po vienerių metų trikovėje pasidarė nuobodoka, grįžau į Lietuvą, pasiruošiau čempionatui, laimėjau.

Vėliau supratau, kad profesionalaus sporto pakaks, ėmiau bijoti, kad sportas iš malonumo netaptų arimu. Dabar sportuoju tik savo malonumui ir savo žinias perteikiu kitiems.

– Ačiū už pokalbį.

Po DELFI sporto centro stogu veikia 8 badmintono aikštelės, 4 uždaros ir 4 atviros paplūdimio tinklinio aikštelės, 2 teniso kortai. Čia – ir „Get fit“ sporto akademija, kurioje sukurta virš 1000 kv. metrų ploto universali treniruočių erdvė. Bendras komplekso plotas sudaro virš 5000 kvadratinių metrų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rusijos „erelio“ vadybininkas išvadino McGregorą prostitute, UFC bosas neigia kalbas apie revanšą (41)

Po milžiniško susidomėjimo sulaukusios skandalingos UFC dvikovos tarp Chabibo Nurmagomedovo ir...

Iš Buenos Airių į Lietuvą jaunimas grįš su trimis medaliais

Likus vienai dienai iki jaunimo olimpinių žaidynių Buenos Airėse (Argentina) pabaigos paaiškėjo,...

Tarptautiniame bokso turnyre – Tamašausko medalis (1)

Baltarusijos sostinėje Minske vyko tarptautinis bokso turnyras „Livenstsev Memiorial“. Jau 16...

Jachtos „Raganosis“ įgulai – keturios pirmosios vietos ir 2018-ųjų metų „Grand Prix“

Prestižinis „Grand Prix“ apdovanojimas iškilmingo sezono uždarymo metu, kuris vyko jau...

Pranešama, kad Nurmagomedovas atmetė 15 mln. JAV dolerių McGregoro pasiūlymą dėl revanšinės kovos Mayweatheris priima iššūkį (40)

Pasauline garsenybe tapusio kovotojo Chabibo Nurmagomedovo dėdė ir vienas artimiausių žmonių...

Top naujienos

Linas Kojala. Po politinio žemės drebėjimas Bavarijoje – signalas Merkel

Pabėgėlių ir migrantų krizė lėmė ryškų Vokietijos kanclerės Angelos Merkel populiarumo...

Trys naujos rizikos grupės: nuo skurdo spąstų neapsaugoti net ir dirbantieji (60)

Socialinės apsaugos išmokos neužtikrina „naujų“ socialinės rizikos grupių apsaugos nuo...

Sąmyšis mokyklose nesibaigia: šįkart į kampą spaudžiami ne mokytojai, o abiturientai (46)

Mokslo metai mokyklose prasidėjo sumaišties kupinomis emocijomis. Ir nors garsiausiai buvo kalbama...

Išvaizdą keičiantis Vilniaus „Akropolis“ durų neuždarys

Šešiolika metų Vilniuje veikiančiame prekybos centre „Akropolis“ nuo pavasario prasidėjo...

Gražulis pažeidė etiką kalbėdamas apie savo vaiko motiną (6)

Seimo etikos sargai neetišku pripažino parlamentaro Petro Gražulio elgesį su jo vaiko motina.

Už uždarų durų Širinskienės komisijoje bus nagrinėjama įslaptinta medžiaga: nustatyti pirmieji taikiniai (146)

Seime trečiadienį į antrąjį posėdį rinkosi nauja parlamentinio tyrimo komisija, kuri pradėjo...

Kolegijos Kryme direktorė apie kruviną išpuolį: žudė visus iš eilės išpuolis perkvalifikuotas: tai – ne teroro aktas (603)

Rusijos okupuotame Kryme , Kerčės politechnikos kolegijoje nugriaudėjo sprogimas, žuvo...

Teisybės teisme ieškojęs kriptomilijonierius Paulius Aršauskas išgirdo nepalankų nuosprendį (10)

Į teisėsaugos akiratį pakliūvantis kriptovaliutų verslininkas Paulius Aršauskas trečiadienį...

Melanios Trump lėktuvas buvo priverstas skubiai leistis, į kabiną pradėjus veržtis dūmų kamuoliams

Pirmosios JAV ponios Melanios Trump lėktuvas buvo privestas apsisukti ir grįžti į Vašingtoną...

Metų seklys: kuo mažesnis miestelis, tuo sunkiau sekti – nusikaltėliai itin atsargūs nepaisant atsargumo neteko milijonų (7)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...