aA
Kas bus, kai tapsite seneliu? Ar norėsite kartu su anūkais gainioti kamuolį kieme, o gal tegalėsite stebėti jų žaidimą pro langą? Ar užteks jėgų pakelti anūką ant rankų? Tai – klausimai, kuriais Lietuvos sunkiosios atletikos čempionas Edvinas Vyšniauskas, vedantis bendro fizinio pasiruošimo treniruotes DELFI sporto centre veikiančioje „Get fit“ sporto akademijoje, motyvuoja žmones pradėti sportuoti.
Edvinas Vyšniauskas (Jurgos Anusauskienės nuotr.)

– Teigiate, kad jėga – žmogui pati svarbiausia fizinė savybė, kurią reikėtų lavinti. Kodėl?

– Kodėl seneliai atsiduria slaugos namuose? Todėl, kad nebegali, nesugeba savimi pasirūpinti: nueiti į parduotuvę, įlipti į vonią nusiprausti, atsikelti iš lovos. Negali todėl, kad neturi elementarios fizinės jėgos.

Kasdieniame gyvenime mums kiekviename žingsnyje reikalinga jėga: lipti laiptais, pakelti sunkius krepšius parduotuvėje, perstumti baldus.
Sveiko žmogaus kūnas turi būti bet kada pasirengęs lengvai įveikti bet kokį kasdienį fizinį iššūkį. Neuždusęs pavyti autobusą, peršokti balą, užnešti sunkesnį daiktą į trečią aukštą.

Dažniausiai tai nesukelia jokių bėdų jauniems žmonėms, net ir nesportuojantiems. Sveikatos problemos prasideda metams bėgant. Ima diegti kelius kopiant laiptais? Pradeda skaudėti nugarą? Akivaizdu, kad laikas pradėti judėti, sportuoti.

Esu girdėjęs sakant: „Negaliu sportuoti, nes skaudą nugarą“. Viskas atvirkščiai: jei jau skauda nugarą, pasirinkimo nebėra – sportuoti pradėti tiesiog būtina.

Kuo žmogus vyresnis, tuo daugiau dėmesio reikėtų skirti jėgos fizinės savybės lavinimui – pratimams su papildomu krūviu, svarmenimis. Šie pratimai ne tik lavina raumenis, bet ir didina kaulų tankį.

– Kada yra geras laikas pradėti sportuoti? Kada laikas susirūpinti savo sveikata?

– Mūsų šalyje moterys dažniausiai pradeda sportuoti, nes nori numesti svorio, o vyrai siekia užsiauginti raumenis. Pirminis dalykas, apie kurį galvoja daugelis – išvaizda. O juk sportas visų pirma dovanoja sveikatą, gera išvaizda – antrinis dalykas, atpildas už tai, kad lavinate savo fizines savybes, duodate savo kūnui darbo.

Sportas yra sveikata, todėl geriausias laikas pradėti sportuoti yra dabar, šiandien, visiškai nesvarbu, kokio amžiaus esate. Kuo anksčiau, tuo geriau, tačiau pradėti sportuoti niekada nevėlu. Todėl, jeigu jums 80 metų ir nutarėte sportuoti – puiku, kūnas jums tik padėkos. Esame sutverti judėti, būti aktyvūs.

Į treniruotes ateina daug jaunų žmonių, 25-35 metų, kurie dirba sėdimą darbą ir juda nepakankamai. Juos išduoda sutrikusi laikysena, nuo sėdėjimo į priekį suvirtę pečiai, praradę paslankumą sąnariai.

Paslankumas dingsta, nes žmogus nepakankamai daug juda, dažniausiai paslankumo trūksta pečių juostai ir klubams.

Paklauskite savęs, kada paskutinį kartą atlikote pilną pritūpimą? Afrikoje yra genčių, kurios nariai susirinkimus veda atsitūpę, čia yra poilsio pozicija. Deja, tačiau toli gražu ne kiekvienas šiandieninis žmogus gali padaryti pritūpimą.

Paslankumas yra sąnario galimybė atlikti judesį kontroliuojama ir pilna amplitude. Jei žmogaus sąnariai yra praradę paslankumą, jis ne visus pratimus gali atlikti taisyklingai, todėl pradėti sportuoti geriausia ne pačiam, o su treneriu. Prastas sąnarių paslankumas gali būti dėl skirtingų priežasčių, visų pirma reikėtų išsiaiškinti priežastis. Prieš pradedant sportuoti, reiktų pasitarti su sporto specialistu ar kineziterapeutu.

– Kodėl žmonės renkasi bendro fizinio pasiruošimo treniruotes?

– Bendras fizinis pasirengimas yra kiekvieno sporto pagrindas. Absoliučiai visų sporto šakų atstovai dirba papildomai, kad savo sporte būtų geresni. Tas papildomas darbas ir yra bendras fizinis pasiruošimas. Kiekvienas tenisininkas ar krepšininkas pasakys, kad techninių įgūdžių ir talento nepakanka, būtinas fizinis pasiruošimas.

Atradę funkcines treniruotes, dažniausiai žmonės čia ir lieka todėl, kad jos yra efektyvios. Pradėję sportuoti, jau netrukus pradeda jausti bendrą kūno sutvirtėjimą, judėjimo laisvumą, atsiranda daugiau energijos, laikysena pasikeičia, merginos tampa grakštesnės. Žmonės jaučia, kad tai nėra muilo burbulas, kad tai iš tiesų veikia. Rezultatai motyvuoja žmones tęsti pradėtą sportą.

Mano vedamose fizinio pasirengimo treniruotėse „Circle Training“, „Cross Training“ ir „Power Club“ yra lavinamos absoliučiai visos žmogaus fizinės savybės, nieko neapleidžiant. Didelį dėmesį skiriame ir jėgai, ir ištvermei, ir lankstumui, ir koordinacijai, greičiui – įdarbinamos visos raumenų grupės ir sąnariai.

Treniruotėse naudojame išimtinai funkcinius judesius, tuos kuriuos žmogus natūraliai atlieka kas dieną. Tai yra: tūpimai, kėlimai, pasisukimai, šuoliai, bėgimas, žengimas, įtūpstai... Judėdami įdarbiname įvairius svarmenis.

Mūsų treniruotės yra pritaikomos bet kokio fizinio pasirengimo žmogui. Toje pačioje, tarkime, „Cross Training“, treniruotėje gali dalyvauti ir Lietuvos čempionas, ir mano močiutė. Kiekvienas pratimas turi bent kelias savo versijas, to paties pratimo lengvesnius variantus. Kiekvienam lankytojui pratimą pritaikome pagal fizinį pasirengimą.

– Ar turite mėgstamą posakį, skirtą paraginti sportuojančius?

– Išeik iš komforto zonos! Jei sportuodamas nori pasiekti rezultatų, būtina palikti komforto zoną. Jei kūno nevesi prie jo galimybių ribos, kūnas nebus priverstas keistis. Keldami svorį, kurį sunku kelti, organizmui sukeliame stresą, prie kurio jis turi prisitaikyti, o tas prisitaikymas ir yra kūno stiprėjimas.

Pagrindinis mūsų tikslas – sukelti fizinį stresą, už kurį organizmas mus apdovanoja. Sporto metu išsiskiria daug endorfinų, laimės hormonų, todėl po treniruotės žmogus jaučiasi labai gerai.

Dirbdamas treneriu pastebėjau, kad kuo sunkesnė treniruotė, kuo žmonės labiau vargsta per treniruotę, tuo laimingesni būna jai pasibaigus. Jei per treniruotę tenka gerokai dantis sukąsti, gal ir nusikeikti, tai po treniruotės visi išsišiepę ir laimingi.

Žinoma, perspausti nėra gerai. Sporto metu išsiskiria ir endorfinai, ir kortizolis – streso hormonas. Endorfinai jį užslopina. Jei perspausime, lipsime virš savo galimybių ribos, kortizolis paims viršų.

– Kiek kartų per savaitę reiktų sportuoti?

– Nėra vieno, visiems tinkančio atsakymo. Pradėti sportuoti patariu nuo trijų kartų per savaitę ir stebėti savo organizmą. Vienam trys kartai per savaitę bus nedaug, kitam bus per akis dviejų kartų. Kiekvieno nesportuojančio žmogaus fizinės galimybės yra skirtingos.

Sportuojantiems neprofesionaliai taip pat rekomenduočiau nedaryti didesnės nei penkių dienų pertraukos tarp treniruočių. Sporte reikėtų laikytis tam tikro režimo.

Pradedantiesiems patarčiau išbandyti kuo daugiau skirtingų treniruočių, išbandyti skirtingas veiklas, kol atrasite sau mielą. Sportas turėtų būti ne kančia, o malonumas. Visų bendrojo fizinio pasiruošimo treniruočių galutinis tikslas – sustiprėti fiziškai. Bet kelias link to gali būti skirtingas: vienam labiau tiks ir patiks štanga, kitam – skersinis.

Pastebėjau, kad žmones motyvuoja sportas grupėje. Treniruotėje visi dirba vienu metu, kartu apšyla, kartu treniruojasi. Atsiranda bendruomeniškumas, žmonės susipažįsta, salėje suranda bendraminčių, draugų, ima bendrauti ne tik salėj, bet ir už jos ribų. Grupinės treniruotės, bendruomeniškumas, tikrai kelia žmonių motyvaciją sportuoti.

– Kaip pats pradėjote sportuoti, tapote treneriu?

– Sunkiąja atletika susidomėjau dar vaikystėje, išgirdęs vyresniojo brolio istorijas iš varžybų, kuriose jis dalyvavo. Taigi, nuo trylikos metų pradėjau aktyviai sportuoti, 12 klasėje patyriau nugaros traumą, dalyvavimą varžybose teko pristabdyti. Tuo metu supratau, kad noriu būti treneriu. Nors nesportavau, bet nuolat laiką leidau salėje, patarinėjau kitiems.

Po studijų dabartinį Sporto universitete buvau išvykęs į Angliją, ten sulaukiau pasiūlymo sudalyvauti jėgos trikovės varžybose. Jas laimėjau ir 2013 metais su Anglijos rinktine išvažiavau į pasaulio klasikinės jėgos trikovės čempionatą, parsivežiau sidabrą. Po vienerių metų trikovėje pasidarė nuobodoka, grįžau į Lietuvą, pasiruošiau čempionatui, laimėjau.

Vėliau supratau, kad profesionalaus sporto pakaks, ėmiau bijoti, kad sportas iš malonumo netaptų arimu. Dabar sportuoju tik savo malonumui ir savo žinias perteikiu kitiems.

– Ačiū už pokalbį.

Po DELFI sporto centro stogu veikia 8 badmintono aikštelės, 4 uždaros ir 4 atviros paplūdimio tinklinio aikštelės, 2 teniso kortai. Čia – ir „Get fit“ sporto akademija, kurioje sukurta virš 1000 kv. metrų ploto universali treniruočių erdvė. Bendras komplekso plotas sudaro virš 5000 kvadratinių metrų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Boksininkė Starovoitova pergale pradėjo turnyrą Serbijoje

Serbijoje vykstančio aštuntojo tarptautinio moterų bokso turnyro „Tautų taurė“ elito grupės...

Krikštas Naujojoje Zelandijoje: pasaulio taurės etape aplenktos JAV ir Kinijos dviratininkės iki aštuntuko pritrūko 0,61 sek.

Penktadienį Kembridže (Naujoji Zelandija) prasidėjusio penktojo pasaulio dviračių treko taurės...

Rasa Juknevičienė: sportininkai turėtų atlikti karo tarnybą (247)

Jeigu kas nors iš žymių sportininkų pasiryžtų atlikti privalomąją tarnybą, tai paskatintų...

Pirmo „Ambersail 2“ starto Barbadose metu užfiksuotas incidentas (2)

Lietuvių jachtai „Ambersail 2“ po pirmosios dienos starto „Barbados sailing week“ regatoje...

Geriausių Lietuvos kiokušin karatė kovotojų rinkimuose ryškėja favoritai paskutinė balsavimo diena (1)

DELFI ir Lietuvos kiokušin karatė federacija (LKKF) tęsia tradicinius metų geriausių šalies...

Top naujienos

Pagaliau pergalė: klampiame mūšyje „Žalgiris“ patiesė „Panathinaikos“ (359)

Penktadienį Eurolygos centrinėje 19-o turo akistatoje Kauno „Žalgiris“ (8/11) nutraukė...

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (26)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

Ant raudonojo „Žmonių“ apdovanojimų kilimo – būrys garsiausių Lietuvos šou pasaulio atstovų (217)

Penktadienio vakarą Nacionaliniame operos ir baleto teatre rinkosi garsiausi šou ir kultūros...

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (46)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (4)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...

Emigrantai galėjo būti įtraukti į automatinį kaupimą – ragina pasitikrinti (111)

Išvykę iš šalies, tačiau to nedeklaravę ir kadaise išsiėmę, bet nepanaikinę individualios...

Vietos gyventojai pakraupo sužinoję, kas iškirto jų mišką: valstybinei institucijai gresia nemenkos baudos (242)

Vilniečiai nustėro, kai pamatė, kad medkirčiai įsisuko į jų pamėgtą miškelį. Tačiau dar...

Prabangų apdovanojimų vakarą sutrikdė incidentas: iš garsenybių besityčiojęs „šuo“ išvytas su apsauga (126)

Penktadienio vakarą prabangiame „Žmonių“ apdovanojimų renginyje Nacionaliniame operos ir...

Sensacija Podgoricoje: „Budučnost“ palaužė Eurolygos čempionus (2)

Eurolygos 19-ame ture Stambule Vasilije Micičiaus atstovaujama „Anadolu Efes“ (13/6) namų...

Ar įmanoma vyrą išmokyti būti geru tėčiu? (7)

Kas vyrus įkvepia aktyviai įsitraukti į šeimos gyvenimą? Nuoširdžiausią savo dėmesį skirti...