aA
Paaiškėjo 2010 metų Lietuvos alpinizmo ir kalnų turizmo čempionato nugalėtojai. Pirmą kartą geriausia Lietuvos alpiniste tapo moteris – Dovilė Garlaitė, pirmoji iš Lietuvos alpinisčių įkopusi į 7495 metrų aukščio I. Somoni (buv. Komunizmo) viršukalnę Pamyro kalnuose Tadžikistane. Tai paaiškėjo paskelbus 2010 metų Lietuvos alpinizmo ir kalnų turizmo čempionato nugalėtojus.
Dovilė Garlaitė 7495 m. aukščio I.Somoni viršukalnėje
© Asmeninio archyvo nuotr.

Šių metų Lietuvos čempionatas buvo 50-as ir jubiliejinis. Pirmas buvo surengtas dar 1961-ais. Kiek vėliau jis pradėtas rengti kartu su Lietuvos kalnų turizmo čempionatu.

Įkopė į du „septyniatūkstininkus“

Geriausia Lietuvos alpiniste pripažinta D. Garlaitė vienos ekspedicijos metu, be I.Somoni, įkopė ir į kitą šio rajono „septyniatūkstininkę“ – Jevgenijos Korženevskajos viršūnę (7105 m.).

„Dvi viršūnės, aukštesnės nei septyni kilometrai per sezoną – pakankamai svarus rezultatas. Šįmet tai padarė keturi žmonės, bet Dovilė yra pirma Lietuvos moteris įkopusi į I Somoni viršūnę. Būtų nuodėmė to neįvertinti“, – sakė čempionato teisėjų kolegijos pirmininkas Audrius Peseckas.

Geriausio Lietuvos alpinisto titulas teikiamas 5 kartą.

Šiais metais daugiau nei 100 čempionato dalyvių pateikė 22 įkopimų ir žygių ataskaitas, pagal kurias teisėjų kolegija lapkričio mėnesį paskirstė apdovanojimus.

„Čempionate alpinistai dalyvavo pakankamai aktyviai, nors ir ne visi, ką nors įkopę, pateikė ataskaitas. Įspūdį palieka labai išsiplėtusi įkopimų geografija, – komentavo A. Peseckas.

- Pažymėčiau, kad Lietuvos alpinizmas lieka daugiau romantiškas nei sportinis užsiėmimas – periodiškai lankomos lietuviškos viršūnės Pietvakarių Pamyre, Tian Šanyje, tęsiamos žygeivių tradicijos, sportiniai siekiai neužgožia dvasinių dalykų, dėl kurių daug kas ir eina į kalnus“.

Išdalinti medaliai 4 klasėse

Uolinėje klasėje (įkopimai į viršūnes iki 3500 m. aukščio) prizininkais tapo Prancūzijos Alpėse kopę alpinistai. Pirmą vietą iškovojo Saulė Žukauskaitė ir Gediminas Simutis, įkopę į Aiguille du Peigne - Gendarme Rouge (3078 m.) viršūnę Vaucher maršrutu.

Antroji vieta šioje klasėje teko Vytauto Gudelio ir G. Simučio duetui už įkopimą į Grand Charmoz (3445 m.) Pilier Cordier maršrutu. Trečia vieta atiteko Laurai Blėdaitei ir Martynui Pumpučiui, įkopusiems Barberine sieną, Barbourine maršrutu.

Techninėje klasėje, kurioje dalyvauja įkopimai į viršūnes, ne aukštesnes kaip 6000 metrų, pirma vieta teko jungtinei „XGenomo“ ir „4 stichijų“ klubų komandai – Šarūnui Lapėnui, Rasiui Janukaičiui ir Skaistei Vėlaitytei už įkopimą į legendinę Eigerio (3970 m.) viršukalnę Šveicarijos Alpėse Mittellegi Ridge maršrutu.

Antrą vietą pasidalino dvi komandos: G. Simutis ir S. Žukauskaitė bei Gerda Andrijauskaitė ir Julius Survila, kurie įkopė Prancūzijos Alpėse į Aiguille Du Midi 3842 m. aukščio viršūnę Frendo Spur maršrutu.

Trečia vieta atiteko Kirgizijoje, Tian Šanio kalnuose į Karakolo (5281 m.) viršūnę Vakarų keteros maršrutu įkopusiai Vilniaus universiteto Žygeivių klubo (VUŽK) komandai: Donatui Zigmantui, Kristinai Gaidelytei, Šarūnui Oberauskui, Irmantui Kašalynui ir Jurui Jorudui.

Aukštuminėje klasėje nugalėjo Saulius Vilius, šįmet įkopęs į Čo Oju viršūnę (8201 m.) Himalajuose, Kinijoje. Jis vadovo bendrai estų ir lietuvių ekspedicijai, kuri kopė klasikiniu maršrutu šiaurės vakarų ketera.

Antrą vietą užėmė D .Garlaitė, Mečislovas Mažonas, Saulius Damulevičius ir Ernestas Markšaitis už įkopimą į I. Somoni viršukalnę (7495 m.) klasikiniu maršrutu Borodkino ketera Tadžikijos Pamyro kalnuose. Ši ketveriukė, ruošdamasi įkopimui į I. Somoni, taip pat užlipo į J. Korženevskajos (7105 m.) viršūnę tame pačiame rajone.

Trečia vieta aukštuminėje klasėje atiteko jungtinės Klaipėdos kalnų sporto klubo, Kauno bei Panevėžio alpinistų grupės nariams, įkopusiems į J .Korženevskajos viršūnę klasikiniu V.Cetlino maršrutu: Egidijui Kipuriui, Astai Komkaitei, Rimvydui Bardauskui, Bronislovui Mateliui, Mindaugui Varnui, Juozui Stankūnui ir Edmundui Tilvikui. Kartu su šia grupė kopė ir kurčnebylys kaunietis Arūnas Bražinskas, kuris, pasiekęs 6500 metrų aukštį, nusprendė apsigręžti ir netęsti viršūnės šturmo.

Kalnų žygių klasėje pirmą vietą pelnė VUŽK komanda, pasižymėjusi ir techninėje klasėje: D. Zigmantas, K. Gaidelytė, Š. Oberauskas, I. Kašalynas ir J. Jorudas. Jų „Penkių viršūnių“ pavadinimu pavadintas žygis Kirgizijos Tian Šanio kalnuose buvo penktos sudėtingumo kategorijos.

Antrą vietą šioje klasėje pelnė jų kolegos iš to paties VU Žygeivių klubo: Romas Apulskis, Vaidotas Rimas, Milda Šličkutė-Šeštokienė, Laurynas Riauba, Vilius Jorudas, Lina Armanskaitė, Darius Mačernius ir Rima Pozingė. Ši grupė taip pat keliavo Kirgizijos Tian Šanio kalnuose, jų surengtas 3-4 kategorijos kalnų žygis „Žalgiris 600“ buvo skirtas Žalgirio mūšio 600-oms metinėms, įkopiant į Žalgirio viršukalnę. Ši viršūnė pirmą kartą buvo pasiekta 1969 metais.

Trečią vietą užėmė Vilniaus Gedimino technikos universiteto turistų klubo (VGTU TK) grupė. Jos nariai – Danas Jazdauskas, Andrius Dubrovskis, Laurynas Marcinkus, Agnė Pavilionytė, Ieva Jazdauskaitė, Vytautas Pimpė ir Tomas Kukučionis keliavo Kaukazo kalnuose, Elbruso rajone 3 kategorijos maršrutu.

Jubiliejinis čempionatas

Pirmo, 1961 metais surengto Lietuvoje alpinizmo čempionato, nugalėtojais tapo alpinistai, įkopę į Teke Tor viršūnę (4441 m.) Tian Šanio kalnuose Kirgizijoje. Giedrius Bernatonis, vienas iš pirmo čempionato nugalėtų, dabartinis Lietuvos alpinistų senjorų klubo pirmininkas pastebėjo, kad pernai už įkopimą tuo pačiu maršrutu alpinistai pelnė tik 5-ą vietą.

„Tai galėtų reikšti, kad jaunimas dabar lipa 5 kartus geriau“, – juokaudamas kalbėjo jis.

Tuo metu, šešto dešimtmečio pabaigoje Lietuvoje dar tik kalėsi pirmieji organizuoto alpinizmo daigai. 1957 metais buvo įkurta respublikinė alpinizmo sekcija, 1959 metais alpinistai susibūrė į Lietuvos alpinizmo federaciją.

Deja, pradžia buvo pažymėta netektimis – 1959 metais Kaukaze, kopdami į Dych Tau viršūnę žuvo visi trys pagrindiniai Lietuvos alpinizmo pradininkai ir mokytojai Vytautas Vosylius, Gediminas Akstinas ir Feliksas Mieliauskas. Likusiems Lietuvos alpinistams teko mokytis patiems iš naujo.

Pasak G. Bernatonio, tuo metu egzistavo du skirtingi požiūriai į alpinizmą. Vieni laikėsi nuomonės, kad į kalnus reikia leisti tik gerai pasiruošusius sportininkus. Tuo metu Sovietų Sąjungos aukštieji kalnų rajonai būdavo uždaryti eiliniams turistams. Kiti lietuviai vadovavosi mintimi, kad kiekvienas norintis gali išeiti į kalnus ir išbandyti – dalis žmonių atsisijos ir liks tikri kalniečiai.

Nugalėjo pastarasis požiūris, kad žmonės ir kalnai vieni kitus atsirinks patys.

Per penkis dešimtmečius Lietuvos čempionatams buvo pateikta apie 1000 ataskaitų, buvo įteikta 600 apdovanojimų. Du Lietuvos alpinistai gavo „Sniegynų leopardų“ titulus, kurie iki šiol skiriami alpinistams, užkopusiems į 5 buvusios Sovietų Sąjungos 7000 m. ir aukštesnes viršūnes: Chan Tengrio, Pergalės, J. Korženevskajos, I. Somoni ir Lenino. Buvo įkoptos 6 skirtingos aukštesnės nei 8000 m. viršūnės, 6 alpinistai pasiekė 8000 m. aukščio viršūnes. 29 viršūnės buvo pavadintos lietuviškais vardais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Profesionalų kikbokso turnyre lietuviai pralaimėjo ukrainiečiams (1)

Sekmadienį Ukrainoje vykusiame profesionalaus kikbokso turnyre „Wizard Open“ Lietuvos komanda 0-3...

Prancūzės nugalėjo ruses ir pirmą kartą tapo Europos rankinio karalienėmis (2)

Prancūzijoje pasibaigusiame Europos moterų rankinio čempionate pirmą kartą triumfavo šeimininkė...

Lendelis pasaulio taurės varžybose pakilo į šeštą vietą

Londone (Didžioji Britanija) surengto pasaulio dviračių treko taurės varžybų ketvirtojo etapo...

Lietuvos biatlonininkai pasaulio taurės varžybų estafetėje finišavo paskutiniai (18)

Austrijoje vykstančio pasaulio biatlono taurės antrojo etapo vyrų estafetėje 4x7,5 km sekmadienį...

Tituluotas PAR plaukikas van der Burghas karjerą baigė tapdamas planetos čempionu

Vienas labiausiai tituluotų Pietų Afrikos Respublikos (PAR) sportininkų Cameronas van der Burghas...

Top naujienos

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (13)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (116)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Kraupus 14-metės iš Lietuvos nužudymas apauga vis naujomis detalėmis: tarnyboms buvo žinomas ir žudikas, ir jo auka (116)

16-metis, kaltinamas išžaginęs 14 m. Viktoriją, o paskui mirtinai uždaužęs ją į plaktuką...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (364)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Gudaitis po rungtynių susimušė su varžovu (29)

Artūras Gudaitis sekmadienį Italijos krepšinio čempionate surengė sėkmingą pasirodymą, tačiau...

Kaip meluoja filmų kūrėjai: kas iš tiesų nutinka, kai į automobilį pataiko kulka (32)

Automobiliai yra dažnas veiksmo filmų motyvas. Suderinkite automobilių gaudynes su susišaudymu...

Kaip pasirinkti – kaupti II ar III pakopos pensijų fonduose? (120)

Lietuvoje egzistuoja trys pensijų pakopos ir kiekviena iš jų suteikia skirtingas kaupimo galimybes....

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (693)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (669)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...