Nuo 2009 metų kas 2 metus vykstantį čempionatą sudaro 3 lygos, o Lietuva visada balansuoja tarp pirmos ir antros (2009 metais šalies rinktinė laimėjo antrąją lygą ir kurį laiką buvo pakilus į pirmąją – aut. past.). Kiekvienoje lygoje dalyvauja 16 šalių rinktinių (seniau dalyvaudavo 8), 3 geriausios pakyla į aukštesnę lygą, o 3 paskutinės krenta į žemesnę.

„Varžysimės prieš labai stiprius konkurentus, pavyzdžiui, Ukrainos, Estijos ar Serbijos sportininkus, o mūsų pačių lygis yra maždaug Europos vidurys, todėl turime tikslą užtikrintai išsilaikyti savo lygoje“, – teigė Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva.

N. Medvedeva neslėpė, jog prieš čempionatą yra nežinomybės: „6 mūsų sportininkai ką tik grįžo iš JAV, kur baigėsi studentų sezonas, todėl iki galo nėra aišku, kaip juos paveiks adaptacija ir kokia bus jų sportinė forma.“

17-oje individualių rungčių varžysis kiekvienos šalies po vieną, tos rungties, geriausią sportininką ir sportininkę, taip pat į programą įtrauktos ir dvi estafečių rungtys – 4x100 m vyrų bei moterų ir 4x400 m mišri.

„Be abejonės, prioritetas yra komanda, reikia, kad visi kovotų iki galo, nes kiekvienas iškovotas taškas bus labai svarbus. Tikimės, kad visi individualiai pademonstruos savo lygio rezultatus ir atskirose rungtyse pasirodys kuo geriau“, – vylėsi N. Medvedeva.

Šįkart Lietuvos rinktinei atstovaus 5 olimpiečiai ir 4 paskutinio pasaulio čempionato (pastarasis vyko 2022 metų liepos mėnesį Oregone, JAV) dalyviai. Šiose varžybose sportininkai galės vykdyti normatyvus ir rinkti reitingo taškus pasaulio lengvosios atletikos čempionatui Vengrijoje (rugpjūčio 19–27 d.).

Lengvaatlečiai ne tik varžysis komandiniame čempionate, bet ir individualiai, nes po visų trijų lygų varžybų kiekvienoje rungtyje bus apdovanojami geriausi. „Savo šalies sportininkams linkime prizinių vietų ir medalių, tikimės, kad tokių pasiekimų užfiksuoti pavyks“, – sakė LLAF generalinė sekretorė.

„Labai džiaugiamės, kad dauguma mūsų lyderių mielai ir noriai atstovauja nacionalinei rinktinei bei supranta svarbą. Komandos kapitonas Andrius Gudžius visada sugeba motyvuoti ir palaikyti kitus, o moterų tarpe rinksimės naują kapitonę, kuri pakeis puikią karjerą baigusią Agnę Šerkšnienę“, – pridūrė N. Medvedeva.

Be Lietuvos dar antroje lygoje varžysis Rumunija, Estija, Vengrija, Danija, Slovėnija, Bulgarija, Slovakija, Latvija, Kroatija, Islandija, Serbija, Kipras, Moldova, Ukraina, Liuksemburgas.

Tai reiškia, jog rungtyse bus galima išvysti beveik 600 lengvaatlečių, pavyzdžiui, disko metiką Kristjaną Čehą (pasaulio čempionas ir Europos vicečempionas), šuolininkę į aukštį Yaroslavą Mahuchikh (pasaulio vicečempionė), trišuolio ir šuolio į tolį rungtyse dalyvausiančią Maryną Bekh-Romanchuk (pasaulio vicečempionė ir Europos čempionė), 400 m barjerinio bėgimo favoritę Viktoriyą Tkachuk (Europos vicečempionė) bei kitus.

Lietuvos komandos nariai: Gediminas Truskauskas ir Eva Misiūnaitė (100 m); Gediminas Truskauskas ir Lukrecija Sabaitytė (200 m); Tomas Keršulis ir Modesta Justė Morauskaitė (400 m); Simas Bertašius ir Gabija Galvydytė (800 m bei 1500 m); Giedrius Valinčius ir Lina Kiriliuk (5000 m); Edgaras Benkunskas ir Gabija Klimukaitė (110 m b/b bei 100 m b/b); Rapolas Saulius ir Ema Sarafinaitė (400 m b/b); Giedrius Valinčius/Justinas Beržanskis ir Greta Karinauskaitė (3000 m kl/b); Juozas Baikštys ir Airinė Palšytė (šuolis į aukštį); Nikodemas Laurynas ir Rugilė Miklyčiūtė (šuolis su kartimi); Marius Vadeikis ir Jogailė Petrokaitė (šuolis į tolį); Gustas Griška ir Aina Grikšaitė (trišuolis); Šarūnas Banevičius ir Urtė Bačianskaitė (rutulio stūmimas); Edis Matusevičius ir Liveta Jasiūnaitė (ieties metimas); Andrius Gudžius ir Ieva Zarankaitė (disko metimas); Tomas Vasiliauskas ir Agnė Lukoševičiūtė (kūjo metimas); Gediminas Truskauskas, Kostas Skrabulis, Kristupas Seikauskas, Danielius Vasiliauskas, Adas Dambrauskas (4x100 m); Eva Misiūnaitė, Lukrecija Sabaitytė, Ema Rupšytė, Andrė Ožechauskaitė, Akvilė Jonauskytė (4x100 m); Lukas Sutkus, Tomas Keršulis, Modesta Justė Morauskaitė, Ema Sarafinaitė, Roberta Žikaitė (4x400 m mix).