aA
"Visur gerai, o namuose geriausia. Tik gaila, kad čia svečiuojamės labai retai ir trumpai", - teigė "Kauno dienai" sugrįžę į Lietuvą XIX žiemos olimpinių žaidynių Solt Leik Sityje šokių ant ledo varžybų penktosios vietos laimėtojai Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas.
Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas
Gražiai pagerbti ir apdovanoti Vilniuje ir Kaune, jie su trenere Jelena Čaikovskaja vakar anksti ryte išskubėjo į Maskvą, kur rengiasi kovo 18-24 dienomis Nagane vyksiančiam pasaulio čempionatui.

"Susitikimai su gerbėjais Lietuvoje gydo tarsi balzamas, jie padeda užmiršti Solt Leik Sityje patirtas nuoskaudas, - sakė Povilas Vanagas. - Nors oficialūs rezultatai skelbia, kad užėmėme penktąją vietą, mus žmonės sveikina kaip olimpinius prizininkus ir tai suteikia didžiulį moralinį pasitenkinimą, norą sportuoti".

Margarita Drobiazko papildė savo vyrą: "Solt Leik Sitis buvo mūsų ketvirtasis olimpinis startas. Žaidynės buvo puikiai organizuotos, užėmėme aukštą vietą, tačiau prisiminimai šlykštūs. Šioje gražioje sporto šakoje turėjo derintis harmonija, kilni dvasia, objektyvumas, tačiau ir toliau klestėjo anarchija, skandalai, nešvarūs politiniai žaidimai. Net varžovų kritimai ant ledo jiems buvo ne kliūtis užkopti ant garbės pakylos arba atsidurti šalia jos".

Iškovoję pačią aukščiausią vietą iš visų nepriklausomybę atgavusios Lietuvos žiemos sporto šakų atstovų, čiuožėjai mano, kad jau prieš olimpines žaidynes teisėjai buvo susitarę neleisti jiems iškovoti medalių. Apie tai jie garsiai ir viešai kalbėjo pasaulio žiniasklaidos atstovams, kad atkreiptų dėmesį į vykstančius nešvarius žaidimus šioje sporto šakoje. Ne veltui kai kurie Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) vadovai jau pagrasino Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) atstovams, kad ši sporto šaka gali būti išbraukta iš olimpinių žaidynių programos.

Lietuvos šokėjų ant ledo pora mano, jog garbingai atliko pareigą ir išgarsino savo šalį. "Ilgiau tokia netvarka tęstis negalėjo, paprasčiausiai mūsų kantrybė trūko po eilinės nesėkmės kovojant su vėjo malūnais, - tvirtino Povilas Vanagas. - Tarptautinį skandalą sukėlusi Kanados sportinė pora paskatino mus žengti panašų žingsnį, tik gaila, kad likome be medalių. Lietuva - ne supervalstybė, tikėtis nieko negalime, tačiau mūsų laimėjimas, - kad pasaulio žiniasklaidos atstovams garsiai ir atvirai išsakėme apie šios sporto šakos piktžaizdes. Mus palaikė net varžovai. Labai maloniai nustebino Rusijos duetas Irina Lobačiova ir Ilja Averbuchas, kurie jautėsi taip pat nuskriausti teisėjų".

Lietuvos čiuožimo sąjungos prezidentas Kazimieras Starkevičius prisiminė, jog protestas po laisvosios programos, kurią Margarita ir Povilas atliko puikiai ir susilaukė pelnytų daugiatūkstantinės žiūrovų auditorijos ovacijų, gimė spontaniškai, net nediskutuojant, ar verta jį pateikti. Jo nuomone, nereikia būti naivuoliais ir tikėtis, kad protestas bus patenkintas. Net ir sukėlę didžiulį triukšmą kanadiečiai, jei olimpinės žaidynės būtų vykusios ne Amerikoje, kažin ar būtų sulaukę teisybės. "Tačiau šis žingsnis buvo būtinas psichologine prasme, - įsitikinęs Kazimieras Starkevičius. - Atsibodo nuolat kentėti nuo teisėjų savivalės ir jiems paklusti. Kai anksčiau apie tai kalbėdavome, daugelis nereaguodavo. Net Lietuvoje kai kam atrodė, jog mūsų čiuožėjai pernelyg išlepę ir nori daugiau, nei yra verti. Dabar visi akivaizdžiai įsitikino, kad Margarita ir Povilas buvo nuskriausti".

Gyvenantys Maskvoje mūsų čiuožėjai negalėjo atsakyti į klausimą, ką jie veikia laisvalaikiu, nes jo beveik nelieka. Du kartus per dieną vykstančios treniruotės, kelionė iki ledo rūmų ir atgal į namus atima nemažai laiko. Šiuo metu treniruotės dar intensyvesnės. Ateinantį antradienį jie išskris į Japoniją, kur Nagano olimpiniuose sporto rūmuose vyks pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatas. Pasak Lietuvos čiuožimo sąjungos prezidento Kazimiero Starkevičiaus, čiuožėjai kelia sau maksimalius reikalavimus. Tai patvirtino ir jų garsi trenerė maskvietė Jelena Čaikovskaja.

"Sportinė motyvacija būtina per kiekvienas varžybas, juo labiau per pasaulio čempionatą, kuris gali būti paskutinis Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago mėgėjų sportinėje karjeroje. Tai, ką iš jų atėmė nesąžiningi teisėjai Solt Leik Sityje, reikia bandyti iškovoti Nagane. Juolab kad pasigirsta kalbų, jog ne visi pajėgiausi varžovai gali čia dalyvauti".

Povilas Vanagas juokavo, kad tada būtų lengviau prasibrauti prie garbės pakylos. Spaudos pranešimus jis sulygina su gandais, kuriais nepasitiki. Pasak jo, tai - paprasčiausi triukai, kuriais varžovai nori atitraukti kitų dėmesį. Kodėl gerų rezultatų neseniai pasibaigusiose žiemos olimpinėse žaidynėse pasiekusiems čiuožėjams nepabandyti iškovoti ir pasaulio čempionato medalių? Specialistų nuomone, prieš porą metų bronzos apdovanojimus planetos ir Europos čempionatuose pelniusi Lietuvos šokėjų ant ledo pora turi neblogas galimybes pakartoti šį laimėjimą. Jų aukštas meistriškumas, kuriuo ne sykį jie pelnė šios sporto šakos gerbėjų simpatijas, galbūt atvers akis ir teisėjams.

"Jų palankumo nesitikime, jo ir nereikia. Svarbiausiai, kad viskas vyktų objektyviai, - sakė Povilas Vanagas. - Rengiamės labai intensyviai. Vasarą Kaune sukurtos gana sudėtingos programos kiekvieną judesį "šlifuojame" tūkstančius kartų, stengiamės, kad mūsų pasirodymas būtų ir artistiškai patrauklus".

Paklausti, ar tokia kasdienybė neįgrysta, Margarita Drobiazko juokavo, kad kartais treniruotės varo iš proto, tačiau nuo jų nepabėgsi. "Kol kas daugiau nieko neišmokome, tik čiuožti, todėl ant ledo privalome iškentėti viską", - sakė ji. Margarita nenorėjo prognozuoti, kiek artėjančiame pasaulio čempionate turės įtakos olimpinio turnyro rezultatai. Pasak sportininkės, teisėjai turi pagaliau atmerkti akis ir čiuožėjų meistriškumą vertinti pagal objektyvius kriterijus, o ne pagal išankstinį susitarimą.

Ne sykį garsioji Lietuvos šokėjų ant ledo pora tvirtino, kad šis sezonas jai paskutinis mėgėjų sporte. Vėliau jie ketina duoną užsidirbti tapę profesionalais. Atsidėkodami už dešimt metų, per kuriuos M.Drobiazko ir P.Vanagas garsino mūsų šalį keturiose olimpinėse žaidynėse, pasaulio ir Europos čempionatuose, Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentas Artūras Poviliūnas, Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Vytas Nėnius įteikė jiems vertingus prizus, tačiau gali atsitikti taip, kad atsidėkota buvo per anksti.

"Teigiamai žvelgiu į permainas Tarptautinėje čiuožimo sąjungoje, - teigė Povilas Vanagas. - Jei jos prezidentas italas Otavijas Činkvanta imasi rimtai reformuoti šią konservatyvią organizaciją, mums nereikia skubėti pasitraukti iš mėgėjų sporto. Būsime pasirengę bet kuriuo momentu sugrįžti ir vėl atstovauti Lietuvai stambiausiose varžybose".

Povilui pritarė ir Margarita: "Jei čiuožėjų rezultatus vertins keturiolika teisėjų, iš kurių kompiuteris pasirinks tiktai septynių balsus, bus neįmanoma papirkti arbitrų. Dar norėčiau pašokti keletą metų ir sąžiningoje kovoje, kaip skelbia olimpinių žaidynių chartija, Lietuvai iškovoti medalį. Jai esame skolingi".

Greičiausiai po šio pasaulio čempionato Nagane mūsų šaunioji pora pasuks į profesionalų sportą. Patekti į jį nėra paprasta, kartais net rezultatai neturi lemiamos įtakos. Viską lemia šios organizacijos vadovų pasirinkimas. Į jų akiratį Margarita ir Povilas yra patekę ir jau dalyvavę kai kuriuose komerciniuose turnyruose. Juose mūsų čiuožėjai žada pasirodyti ir ateinantį sezoną, tačiau jei jie nori sugrįžti į mėgėjų gretas, turi atsisakyti pasaulio profesionalų čempionato.

"Margaritos ir Povilo meistriškumas atitinka profesionalų lygį, - savo auklėtinių perspektyvas vertina trenerė Jelena Čaikovskaja. - Tačiau nereikia tikėtis, kad profesionalų sporte viskas yra idealu, kaip jie mėgsta deklaruoti. Ten taip pat įvairios intrigos vyksta, varžybų užkulisiai pilni netikėtumų. Jei rusams nelengva, tai mažos valstybės atstovų laukia ne rožėmis klotas kelias".

Trenerė nėra įsitikinusi, kad Margaritai ir Povilui jau reikia trauktis iš mėgėjų sporto. "Tai abiejų sportininkų asmeninis reikalas. Kaip jie nuspręs, taip ir bus, negaliu jiems patarti, kaip negaliu siūlytis dirbti jų trenere. Čiuožėjų teisė pasirinkti savo tolesnį kelią ir tuos specialistus, kurie yra profesionalai ir padeda tobulėti", - atvirai dėstė Jelena Čaikovskaja.

Garsioji Rusijos dailiojo čiuožimo specialistė buvo apstulbinta šios sporto šakos gerbėjų dėmesio. Sporto muziejuje Kaune, kur buvo susirinkę miesto ir apskrities valdžios atstovai, gausus būrys aistruolių, ji tvirtino: "Įsitikinau, kaip Lietuva myli Margaritą ir Povilą, jie savi tarp aukščiausių valdžios ir sporto vadovų ir eilinių sporto mėgėjų. Aš taip pat myliu juos, mes puikiai sutariame sudėtingiausiose situacijose". Jelena Čaikovskaja apgailestavo, kad ją ir auklėtinius likimas suvedė šiek tiek pavėluotai. Didžiausiu jų privalumu trenerė laiko tai, kad, atlikdami labai sudėtingą programą, šokėjai ant ledo virtuoziškai sugeba savo artistiškumą suderinti su aukštu meistriškumu.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Į Aleknos rekordą nusitaikiusiam disko metikui – koronaviruso diagnozė (7)

Teigiamas COVID-19 testas nustatytas dar vienam garsiam sportininkui. Koronaviruso diagnozę išgirdo...

Proto sutemos? UFC kovotojas pats dalinosi įrašu, kaip gatvėje smogia žmogui (59)

Mišrių kovos menų atstovas Mike'as Perry sudalyvavo muštynėse prie naktinio klubo. Keisčiausia...

Du Rusijos olimpiniai čempionai kaltinami dopingo vartojimu (5)

Keturiems Rusijos lengvaatlečiams penktadienį buvo pareikšti kaltinimai dėl dopingo vartojimo, o...

KOK'84 turnyras perkeliamas į birželio mėnesį (2)

Kadangi Lietuvoje buvo pratęstas karantino laikotarpis ir ekspertai teigia, kad viruso protrūkis...

38-erių JAV sprinteris Gatlinas: po metų Tokijuje galiu laimėti auksą (2)

Olimpinis ir pasaulio čempionas Justinas Gatlinas teigia galintis iškovoti olimpinį aukso medalį...

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (82)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (21)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (9)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (296)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

Lietuvoje patvirtinta dar 12 koronaviruso atvejų bendras skaičius – arti 400 (373)

Koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 394. Tai reiškia, kad nuo paskutinio duomenų...

Putinas piktdžiugiškai stebi koronaviruso siaubiamus Vakarus: antrasis frontas jau atidarytas? (1197)

Europoje prasidėjo sąmyšis. Milijonai žmonių atsidūrė karantine, privatus sektorius –...

Grupė „The Roop“ nugalėjo tarptautiniame virtualiame „Eurovizijos“ konkurse (171)

Dėl koronaviruso atšaukus net ir pačius svarbiausius pasaulio renginius, Lietuva šiemet neteko...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono: atvyko 208 keleiviai (92)

Šeštadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Kretingoje COVID-19 fiksuotas „Lidl“ dirbusiam apsauginiui, meras ragina nepanikuoti papildyta prekybos centro komentaru (24)

Kretingoje koronaviruso infekcija užfiksuota vienam LIDL darbuotojui, apie tai feisbuke pranešė...

|Maža didelių žinių kaina