Primename, kad beveik prieš metus M. Alekna sudrebino visą lengvosios atletikos pasaulį, kai Ramonoje (JAV) vykusiose „Oklahoma Throws Series“ varžybose penktuoju bandymu diską nusviedė 74,35 m ir pagerino net keturis dešimtmečius nepajudingą planetos rekordą (74,08 m).
Praėjusį savaitgalį 22-ejų vilnietis vėl grįžo į Ramoną ir net du kartus pakoregavo jau jam pačiam priklausiusį geriausią rezultatą pasaulyje, nors šį kartą lietuvio laukė rimta konkurencija.
Nepaisant to, olimpinę ramybę demonstravęs M. Alekna jau pirmuoju metimu diską pasiuntė į niekada neregėtus tolius – 74,89 m, ir nustatė naują planetos rekordą.
Ir tai nebuvo pabaiga: ketvirtuoju bandymu jis tapo pirmuoju žmogumi, diską nuskraidinusiu ir už 75 metrų ribos – 75,56 m. Įdomu, kad abu rekordiniai mūsiškio metimai buvo vieninteliai jo įskaityti tą vakarą. Kiti keturi buvo nesėkmingi.
Tiesa, kaip ir pernai, istorinis M. Aleknos pasiekimas pakerėjo ne visus – didžiausio Švedijos dienraščio „Aftonbladet“ žurnalistas Matsas Wennerholmas, 2008-aisiais pripažintas geriausiu žurnalistu savo šalyje, buvo itin kategoriškas.
„Mykolas Alekna pagerino sau pačiam priklausiusį pasaulio rekordą, kai vėjuotoje Ramonoje numetė diską 75,56 m. Ir nežinau, ar juoktis, ar verkti, – mintimis dalijosi M. Wennerholmas. – Šios varžybos tampa juokingomis, kur vėjas yra lyg dopingas. Šitas vėjo dopingas turėtų būti įtrauktas į draudžiamų dalykų sąrašą.“
Jau kitą dieną M. Aleknos rekordo pagerinimo laidoje „Delfi Diena“ viešėjęs lietuvio treneris Mantas Jusis pripažino, kad Ramonoje pučiant priekiniam vėjui ir pagavus gerą gūsį, diskas gali nuskrieti papildomus 2-5 metrus, o jo auklėtinis tuo tiesiog pasinaudojo.
„Ramonoje fiksuojami rezultatai yra dirbtiniai, – toliau varžybas skalpavo švedas. – Manau, kad riba jau buvo peržengta. Varžybos rengiamos kažkokiuose laukuose, prerijose, kur sportininkai turi vieną tikslą – fiksuoti rekordus, kurie net neatrodo realūs.
Net 5 sportininkai sekmadienį viršijo 70 m ribą. Tai niekada neįvyks jokioje kitoje vietoje, tik Ramonoje, kur stadionas išdėstytas taip, jog pagautų maksimalų vėją. Nebegaliu jų žiūrėti rimtai, tai pokštas, kuris daugiau grauna, nei kelia susidomėjimą disko metimu..“
Griežtą monologą tęsęs M. Wennerholmas pasiūlė išeitį.
„Tie disko metikai, kurių rezultatai buvo „išpūsti“ Ramonoje, į realybę grįš „Deimantinėje lygoje“, kai niekas ten net nepriartės prie tokių įspūdingų rezultatų. Nematau kitos išeitis, kaip tik įvesti tam tikrus vėjo limitus bei matuoklius disko metime, kaip tai padaryta kai kuriose kitose rungtyse.
Visi supranta, kad būtent Ramonoje sportininkai gerina karjeros rekordus tik dėl ypatingų oro sąlygų, kai vėjas pučia beveik kaip audra. Taip pat dėl to, kad ten įrengta pilna sektorių, o organizatoriai išdėsto ir pasirenka tą, kuris būna geriausiame kampe pagal vėją arba parankiausias tam tikrą dieną, – tikino jis. – Esame matę ir anksčiau tokių atvejų, kai disko metikai ieško tobulo vėjo, bet niekur nebūdavo tokių sąlygų, kokios yra balandį Ramonoje.
Galiausiai jis pagyrė savo tautietį Danielį Stahlį už tai, kad jis nepasirodė Oklahomoje vien dėl galimybės pagerinti rekordus.
„Džiaugiuosi, kad D. Stahlis ten neužsuko. Jo treneris visada buvo prieš tokias varžybas, kur vienintelis tikslas – nauji rekordai. Danielis galėjo nesunkiai Ramonoje pagerinti Švedijos rekordą (71,86 m), ir suprantu, jog pamačius tokius rezultatus, jam gali pradėti niežėti pirštai, bet tikiuosi, kad jo ten niekada nebus.

Tikiuosi, kad pasaulio lengvosios atletikos federacija supranta šią beprotybę ir pagaliau imsis veiksmų. Tokios varžybos yra lyg šlapinimasis į kelnes – kurį laiką tave tai sušildo, tačiau iškart po to pasidaro šalta“, – įdomiu palyginimu baigė M. Wennerholmas.
„Oklahoma Throws Series“ varžybų organizatoriai už pagerintą pasaulio rekordą M. Aleknai pažadėjo įteikti 15 tūkstančių JAV dolerių premiją.
Jose taip pat dalyvavo ir tuo metu sezono lyderiu buvęs 28-erių australas Matthew Denny, jau kurį laiką sportuojantis Oklahomoje ir neslėpęs savo ambicijų užimti Mykolo vietą. Okeanijos atstovas kelios dienas iki pirmenybių diską švystelėjo net 74,25 m.

Antroje varžybų pusėje įsimėtęs M. Denny tenkinosi 74,78 m. Tai – jo karjeros rekordas. Trečias liko JAV atstovas Samas Mattisas su 71,27 m.
Primename, kad pernai po to, kai M. Alekna tapo pasaulio rekordininku ir visur užsitarnavo favorito etiketę, jo sezonas nesusiklostė tobulai: jis Paryžiaus olimpinėse žaidynėse ir „Deimantinėje lygoje“ iškovojo sidabrą, o Europos čempionate – bronzą.
Šiemet „Deimantinės lygos“ sezonas prasidės balandžio 26 dieną Siamene, Kinijoje.
