Kaip įprasta, didžiausią susidomėjimą sukėlė populiariausios tarp lietuvių sporto šakos krepšinio varžybos – į jas užsiregistravo 20 komandų. Pirmą sykį tarp ŠALFASS varžybų dalyvių išvydome iš Australijos kilusius lietuvius, šiuo metu Kanadoje reziduojantys mūsų tautiečiai atstovavo Gylongo miestui, kuris garsėja nedidele, bet aktyvia lietuviška bendruomene.

Krepšininkai prieš finalus tylos minute pagerbė tragiškai pasibaigusių stalo teniso varžybų dalyvio netektį. ŠALFASS šventės šurmulį sutrikdė didžiulė nelaimė – pirmąsyk šios organizacijos istorijoje pirmenybių metu mirė vienas sportininkų. Rungtyniaujant stalo teniso vienetų dvikovoje, ištikus širdies smūgiui pakeliui į ligoninę užgeso daugiausia prie šių metų stalo tenisininkų čempionato organizavimo prisidėjusio Klivlande gyvenusio Amerikos lietuvio Edmundo R. Čapo gyvybė. Tuomet, šios sporto šakos varžybos buvo iškart nutrauktos, o ŠALFASS stalo teniso pirmenybių dalyviai vieningai nutarė aukso medalį skirti Edmundui.

Trečias P. Gurklio triumfas

Net 29 stalo teniso mėgėjai išmėgino savo jėgas Čikagos lietuvių stalo teniso lygos (ČLSTL) organizuojamose tradicinėse stalo teniso taurės (STT) varžybose, kuriose šįkart varžybų dalyviai kovojo ir dėl pereinamosios ŠALFASS taurės.

Kartu su vyrais, prie aštuonių stalų Pasaulio lietuvių centro (PLC) salėje Lemonte varžėsi ir dvi dailiosios lyties atstovės – Simona Kerulienė ir Brigita Dubrindienė. Būtent S. Kerulienė visiems vyrams nušluostė nosis stalo teniso taurės turnyro B dalyvių grupės varžybose. Finale aktyvi stalo teniso mylėtoja nugalėjo svečią iš Klivlando Kęstą Jurgelaitį. Bronzos apdovanojimas atiteko Artūrui Lukauskiui.

Dar vieną, sidabro apdovanojimą, S. Kerulienė iškovojo dvejetų varžybose poroje su Mindaugu Bindoku. Lemiamoje kovoje ši sportininkų pora turėjo pripažinti STT varžybų vadovo Tomo Povilansko ir Pauliaus Gurklio dueto pranašumą. Treti dvejetų varžybose liko Stefas Majauskas ir Juozas Džervus, kurie žaisdami poroje nugalėjo Mindaugą Bieliauską ir Karolį Abromavičių. Visiems dvejetų turnyro prizininkams buvo įteikti 2015 metų ŠALFASS pirmenybių, turėjusių įvykti dar Klivlande, medaliai.

Trečioje stalo teniso varžybų pajėgumo grupėje C dar vieną medalį ant savo kaklo užsikabino Mindaugas Bindokas, kuris itin atkakliame finale palaužė Kęsto Vileikio pasipriešinimą. Trečią vietą šioje grupėje iškovojo klivlandiškis Kenas Chermanas.

Pagrindinėse A sportininkų grupės varžybose, kuriose buvo kovojama dėl ŠALFASS įsteigtos taurės, triumfavo Paulius Gurklys. Jis finale nugalėjo Renatą Lapinską ir jau trečią kartą per penkmetį laimėjo išeivijos lietuvių stalo teniso taurės varžybas. Be jo, auksinius apdovanojimus po kartą dar yra iškovoję niujorkietis Deivis Pavasaris (2011 m.) ir čikagiškis Gediminas Žilys (2014 m.).

Stipriausia – Čikagos „Lituanica“

Tuo tarpu krepšininkai apdovanojimus išsidalino Klivlande. Jau kelinti metai iš eilės vyrų A turnyro finalo dvikovoje išvydome Čikagos „Lituanica“ atstovus, o šįkart tituluotiems vyresniems varžovams drąsiai iššūkį metė neseniai pasibaigusių Čikagos lietuvių krepšinio lygos (ČLKL) pirmenybių nugalėtojai „Juodkrantės“ vaikinai, tačiau jų pastangų „įkasti“ daugkartiniams ŠALFASS čempionams nepakako: „Lituanica“ laimėjo 81:74.

Šiais metais, naudingiausiu žaidėju išrinktas „Lituanicos“ vidurio puolėjas Šarūnas Škadas, kuriam atiteko specialus ŠALFASS pirmininko Lauryno R. Misevičiaus prizas – DVD „Kita svajonių komanda“. Ištisą dešimtmetį gyvuojanti Lietuvių fondo paramos iniciatyva buvo pratęsta ir Klivlande – per Lietuvių bendruomenės švietimo tarybą skirtą tūkstančio dolerių prizą lituanistinei mokyklai Čikagos vyrai šiemet paskyrė nepriekaištingai varžybų organizacinį darbą atlikusiems šeimininkams - Klivlando Šv. Kazimiero mokyklėlei (vad. Asta Šlechtichovienė).

Trečią vietą A turnyre šiemet užėmę Toronto „Aušros“ vyrai, įrodė savo pranašumą prieš Niujorko „Geležinį vilką“ 83:60.

Čikagos „Lituanica-2“ vyrai neatsiliko nuo savo stipresnių treniruočių partnerių, o į B turnyro finalą prasibrovę jų varžovai Hamiltono (Kanada) „Kovo“ krepšininkai tapo staigmena šių metų pirmenybėse. Net ir kovoje dėl aukso „Klevo lapo“ šalies atstovai tik pačiomis paskutinėmis rungtynių sekundėmis nusileido „Vėjų“ miesto ekipai 42:44. Treti liko Niujorko LAK reprezentantai, po įtemptos kovos įveikę Detroito „Kovą“ 54:48.

JAV automobilių sostinės lietuviai liko nieko nepešę ir jaunių A (iki 18 m. amžiaus) krepšinio turnyre, kur kovoje dėl bronzos medalių „Kovas“ po dviejų pratęsimų nusileido Toronto „Aušros“ klubo jaunimui 48:49.

Finalo verta buvo Čikagos „Lituanica“ jaunųjų krepšininkų kova dėl aukso su aikštelės šeimininkais Klivlando „Žaibo“ atstovais – tik paskutinę sekundę įkritusio tritaškio dėka „Žaibas“ nugalėjo už save gerokai jaunesnius varžovus 47:44.

Krepšinio aikštelėje – ir lietuviška „Super Bowl“ žvaigždė

Vyrų C turnyre paguodos finale dėl mažųjų aukso medalių susitiko australų-torontiečių „Geelong Vytis“ su Klivlando „Žaibo-auksinių“ komandos. Dideliam svečių iš Australijos džiaugsmui pačioje mačo pabaigoje perlaužę rungtynių eigą Gylongo lietuviai nugalėjo 61:58, o jiems nuo suoliuko padėjo ir ekipos talismanas kengūra, vardu Vaclovas.

Trečią vietą šioje vyrų krepšinio grupėje ir paskutinę absoliučioje įskaitoje iškovojo praeityje pajėgaus profesionalaus amerikietiško futbolo žaidėjo, NFL „Super Bowl“ prieš keletą metų laimėjusio ir Vytį ant dešinės rankos išsitatuiravusio Amerikos lietuvio Joe Jurevičiaus atstovaujami Klivlando „Žaibas-žalieji“.

Lietuvių klube Klivlande medalius išsidalino ŠALFASS šachmatų čempionato dalyviai. Kaip ir dera šios sporto šakos sekcijos vadovui, pirmą vietą iškovojo vašingtonietis Visvydas Matulis, antras liko buvęs ilgametis ŠALFASS šachmatų vadovas Vytautas Nasvytis, o bronzos medalis atiteko dar vienam klivlandiečiui Žanui Valiui.

Paplūdimio tinklininkai šiais metais dalyvavo bendrose vyrų ir moterų ketveriukių varžybose, kuriose lygių neturėjo šios sporto šakos ŠALFASS vadovas Gintautas Garsys, taip pat jo partneris Rytas Petraitis, o abiems vyrams puikiai talkino dvi dailiosios lyties atstovės – Julie Murray ir Aleksa Sušinskaitė.

Kitąmet ŠALFASS žaidynes galvojama organizuoti spalio mėnesio pirmą savaitgalį Lietuvių dienų metu saulėtame Los Andžele, o jaunių krepšinio pirmenybės numatomos rengti gegužės mėnesio viduryje tame pačiame Ystleik komplekse, kur šiemet ir vyko pagrindinė ŠALFASS sporto šventė.

Per ŠALFASS žaidynes Vakarų pakrantės lietuviai lipo į kalną ir bėgo

Nors šiais metais Vakarų pakrantės atstovai betarpiškai ŠALFASS kasmetinėse žaidynėse ir nedalyvavo, beveik tuo pat metu prisijungė prie sportui neabejingų Amerikos lietuvių skirtinguose miestuose susiorganizavę maratono bėgimus. Los Anžele, San Francisco ir Portlande vietinės bendruomenės prisijungė prie birželio 14-ą Kaune vykusio Kauno maratono, paštu gavę specialius marškinėlius, šių miestų gatvėmis bėgo reikiamus 5 arba 10 kilometrų .

Oregono ir Vašingtono valstijose gyvenantys mūsų tautiečiai neapsiribojo vien bėgimu - Kauno maratono išvakarėse kelių alpinizmo entuziastų suburta 11 žmonių grupė ankstyvą rytą užkopė į dar 1980 metais visame pasaulyje išgarsėjusį Šv. Elenos kalną.

Prieš 35 metus šis apie 50 mylių nuo Portlando nutolęs ugnikalnis išsiveržė viską aplink užtvindžiusia lava, kuri pražudė 57 žmones, sugriovė 250 namų ir netoli 50 tiltų. Šv. Elenos išsiliejimas tebelaikomas daugiausia nuostolių atnešusiu ugnikalnio išsiveržimu JAV istorijoje.

Nors minėtą komandą sudarė mažiausiai trijų skirtingų tautų alpinistai-mėgėjai, tą rytmetį visi tapo kauniečiais. Būtent apie tai bylojo dviejų su puse kilometro aukštyje virš Vašingtono valstijos Ugnies žiedo kalnagūbrių suplevėsavusi Kauno vėliava. Liepos mėnesį dalis Portlando lietuvių bėgimo entuziastų intensyviai ruošis tradiciniam „Hood to Coast“ paros maratonui rugpjūčio mėnesio pabaigoje, į kurį loterijos būdu keli metai iš eilės pateko Ingos vadovaujama „Lituanica“.